Најекономично греење (затоплување)

N

nikola2004mkd

Гостин
@rusrus
Се сложувам со тебе за многу работи. Делот со енормните маржи само доплнително ја влошува ситуацијата. Многу луѓе кои се заинтересирани за купување од мојот круг на пријатели само кога ќе ги споредат цените овде и во околкината комплетно се одкажуваат од купување, можеби не толку од немањето на финансии колку од инает.
Ako sakas da go zapoznaes Goran, slobodno kazi i ke ti go pruzam toa zadovolstvo.
Абе друже имам јас слушнато за сите од ГрееМАК, и за Горан, и за Блажо и за Блажо-Зорба како се кријат. Можам само да замислам колку им е тешко на секретарките кои треба да ги кријат и да ги правдаат дека биле цело време на состаноци, па наредното јавување да се прават изненадени зошто не се јавиле, иако они им кажале дека клиетите ги барале. Сето ова го слушнато на спикерфон.
Иначе треба да полапаш сомуни пред да отвориш уста, ама изгледа дека гратис слимата требад а се одработи а?
За за тоа каде има во МК употребено Грее во деловен објект, не дуќанче, слободно може да поставиш слики.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
@rusrus
Се сложувам со тебе за многу работи. Делот со енормните маржи само доплнително ја влошува ситуацијата. Многу луѓе кои се заинтересирани за купување од мојот круг на пријатели само кога ќе ги споредат цените овде и во околкината комплетно се одкажуваат од купување, можеби не толку од немањето на финансии колку од инает.

Абе друже имам јас слушнато за сите од ГрееМАК, и за Горан, и за Блажо и за Блажо-Зорба како се кријат. Можам само да замислам колку им е тешко на секретарките кои треба да ги кријат и да ги правдаат дека биле цело време на состаноци, па наредното јавување да се прават изненадени зошто не се јавиле, иако они им кажале дека клиетите ги барале. Сето ова го слушнато на спикерфон.
Иначе треба да полапаш сомуни пред да отвориш уста, ама изгледа дека гратис слимата требад а се одработи а?
За за тоа каде има во МК употребено Грее во деловен објект, не дуќанче, слободно може да поставиш слики.
Nikolce , Nikolce.....tebe ti e makata golema izgleda. Te ima pogoedno GREE jako.
Veruvaj, ima MNOGU GREE vo Makedonija komercijalni sistemi, duri i PV VRF ( Fotovoltazno napajanje ), sto e mislena imenka za mnogu " golemi" brendovi. Rasprasaj se dobro pred da tvrdis nesto pogresno.[DOUBLEPOST=1515867800][/DOUBLEPOST]Naskoro na nivniot web site ke gi vidis site referntni proekti vo MK.
Relaksiraj se.[DOUBLEPOST=1515868122][/DOUBLEPOST]I dajte veke prestanete samo so GREE. Lugevo ke pomislat deka kaj nas ima samo GREE...iako se No.1

Dajte nekoe realno iskustvo, barem na ovie top temperaturi, koi se identicni so uslovite za deklariran COP.[DOUBLEPOST=1515868189][/DOUBLEPOST]of topic...." Napred Makedonija" :oeoeoe:
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ti treba da ucis, mnogu si mlad da davas sugestii, preporaki.....
Za da se razbiras vo klima uredi inverter ne se bitni godinite bitno e iskustvoto moze da si i 70 godini a da nemas vrska od klima uredi a veruvaj i pticite znaat deka gree ne se kako sto gi falite i od gree ima pokvalitetni ne zboram za cena zboram za kvalitet dzabe poevtina klima a da ne gree da brci ko traktor i da trosi kako termo pecka ili kalieva pecka
Problemot vo vas e sto mislite deka od gree nema podobar a ima podobri Panasonik Daikin MITSUBISHI Hitaci CARRIER i drugi kvalitetni klimi
I sekoj sto ke prasa za drug brend na klima inverter e ismejuvan
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Za da se razbiras vo klima uredi inverter ne se bitni godinite bitno e iskustvoto moze da si i 70 godini a da nemas vrska od klima uredi a veruvaj i pticite znaat deka gree ne se kako sto gi falite i od gree ima pokvalitetni ne zboram za cena zboram za kvalitet dzabe poevtina klima a da ne gree da brci ko traktor i da trosi kako termo pecka ili kalieva pecka
Problemot vo vas e sto mislite deka od gree nema podobar a ima podobri Panasonik Daikin MITSUBISHI Hitaci CARRIER i drugi kvalitetni klimi
I sekoj sto ke prasa za drug brend na klima inverter e ismejuvan
Ti be namesto da gledas rakomet, pisuvas kako prvace domasno zadadeno od nekoj. Katastrofa.

:oeoeoe::oeoeoe::oeoeoe:[DOUBLEPOST=1515871062][/DOUBLEPOST]Neli gledas deka imas najlos skor na temava, 724 mislenja, 217 lajka. Mislam deka e vreme za molk. Nikoj nema vakov katastrofalen procent.[DOUBLEPOST=1515871120][/DOUBLEPOST]of topic
NAPRED MAKEDONIJA :oeoeoe:[DOUBLEPOST=1515874252][/DOUBLEPOST]:bravobe::bravobe::bravobe:
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ми треба пример за Тошиба....Естиа....ако ја најдеш 1000че за тебе :D
Може и @Forall i @gigovit да ги викнеш на помош они се по сертификатите и Hi-Power зезалици :D
Ехеее Тошиба нема Еуровент за ТП Воздух-Вода пумпите....која брука :pos:..... АЦ1 и АЦ2 Мираи и Авант ги ставиле таму у Euro-HP :pos:

Нешто не им се мери :icon_lol: откако Естиа прешла со производство во Бероун :kezec:....град-село со 19.000 жители....сигурно тука нашле голема резерва на интелект и инжењери за пумпиве :D
Estia Ceska.jpg
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Golemata Toshiba nema Eurovent za ESTIA?????[DOUBLEPOST=1515881152][/DOUBLEPOST]Izgleda e vistina, sega bas gledav na stranicata na katalogot, nema info deka ima Eurovent.
Koja manipulacija deka ima Eurovent, sramota.[DOUBLEPOST=1515881270][/DOUBLEPOST]Toshiba ESTIA inverter топлинска пумпа
Опсег на работа греење / ладење: -25°C ÷ +43°C;
Капацитет: 6,0 ÷ 16,0 kW
Инвертер топлинска пумпа со најнова Toshiba DC Hybrid инвертерска технологија со twin-rotary компресор со регулација од 10% до 100%, екстремно висок коефициент на корисност со високи COP и EER од 4.88, можност за работа во 2 температурни зони и поврзување со: вентилоконвектори, радијатори, подно греење, санитарна топла вода со можност за приклучок на соларни панели; со посебен одвоен хидро модул со вградени: пумпа, експанзионен сад, flow switch, филтер, сигурносен вентил како и опција за 3 x 3 kW back-up електрични греачи; контрола на сите параметри преку контролер вграден на самиот хидро модул како и опција за дополнителен собен термостат / контролер, екстремно тивка работа на надворешнaта единица, сертификат за квалитет од Eurovent.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Pa taka ke mu dojde, po preagjanjeto so proizvodstvo vo fak'n Berun sea namesto Jourovent imaat sjortificjiran PLZEN-VENT :drk::pos:
gift-1.jpg
Mesto na Kinezceto da mu dadat da go sraboti nit pie nit se kocka, stanuva u 5 i vezba karate i doagja ko BruceLee na rabota....ovie na pivarive na Cesive im dale da gi pravat....nit trezen na rabota ke dojde a i poskapo ke go platat....ama ke pisuva Made in Pivolend za da kosta 7bona.....toa e :D
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Здраво на сите!
Долго ја следам темава и мислам дилема кај многумина е дали се исплаќа да вложат во клима како FH35VE (63590мкд) што сметам дека е шампион по цена/перформанси по еуровент или да одат со поевтина варијанта како Gree hansol -20 (40000мкд) - референтни цени од klimi.mk.
Хипотетичко сценарио + моја лична математика, загревање на 35-40 квадрати добро изолирани со FH35VE ако просечно во сезона кошта грубо 1500мкд/месец:
1. со клима 10% по не ефикасна SCOP=4.5, 1500*0.1 = 150, 150*12=1800 годишно, 23590(разлика на цена на клими) /1800 = поскапата клима се исплаќа за 13.1 години.
2. со клима 15% по не ефикасна SCOP=4.25, 1500*0.15 = 225, 225*12=2700 годишно, 23590(разлика на цена на клими) /2700 = поскапата клима се исплаќа за 8.7 години.
3. со клима 20% по не ефикасна SCOP=4.0, 1500*0.2 = 300, 300*12=3600 годишно, 23590(разлика на цена на клими) /3600 = поскапата клима се исплаќа за 6.5 години.
4. со клима 25% по не ефикасна SCOP=3.75, 1500*0.25 = 375, 375*12=4500 годишно, 23590(разлика на цена на клими) /4500 = поскапата клима се исплаќа за 5.2 години.
5. со клима 30% по не ефикасна SCOP=3.5, 1500*0.3 = 450, 450*12=5400 годишно, 23590(разлика на цена на клими) /5400 = поскапата клима се исплаќа за 4.3 години.

Овие клими ги зедов како пример затоа што ги имам двете видено и двете греат. Но и панел од 2.5KW грее па не значи дека е добар избор. Клима уред се купува заради ефикасноста. Јас лично во дефрост на 30мин што во последно време циркулира на темава не верувам освен ако не е дефект климата за што веројатно треба да се бара сервис. Нема да бранам верување но верувам на тоа што ми кажале луѓе што ги знам (дефрост 1-2 пати денот во најголемите магли пред некој ден).

Сега прашањето е во која категорија од погоре спаѓа hansol -20(јбг, нема еуровент)? Со оглед на тоа дека 3.5 климите со најлош SCOP на еуровент излезени последниве 5 години се 4.0-4.5 јас би рекол дека веројатноста да е под категорија 3 од погоре (или SCOP<4) е минимална или никаква. 6-7 години за исплата на инвестиција не се многу но зависи од ситуација. Ако за тие 23000 можи да наместиш соларен панел за топла вода а немаш, математиката одма се менува :). Нормално пресметкиве не мжи да бидат прецизни оти Gree немаат нити еден еуровент но тоа не е ни поентата. Со информациите кои ги имам толку е можно и мислам дека помага да се добие претстава од прилика на што одлучуваме со купување на клима како Hansol -20 што според мене исто е добар buy дури и во "црно сценарио" како погоре.
Analitikata e ubava rabota, Eurovent super za sporedba, se e super na hartija, ali za zal u praksa odgovorno ti tvrdam deka tvojata analiza paga u voda.
Mojot slucaj ke ti go opisam pa dali ke svatish vo sto e poentata tvoe e.
Prva klima, pred veke 5 god. kupiv Toshiba Suzumi 13-ka, prv inverter sto go kupiv so cel greenje.
Po mnogu analizi i baranja po forumi na korisnicki iskustva se resiv za Toshibata. Korisnite informacii se najmnogu blagodarenie na bugarski forumi
Posle godina dena i zadovolstvoto od greenje so inverter resiv da kupam uste eden inverter za identicni uslovi (identicna soba) kako prviot. Mislejki deka eurovent i podatocite za COP i SCOP dovolno govorat za kvalitetot na klimata za oko mi zapadna eden Panasonik. Nov model 10.000 ili 12.000 poeftin od Toshibata, ne se sekavam. Identicni podatoci na hartija, ali u praksa nesto sosema drugo. Posebno dojde toa do izraz proslata zima koja bese vistinski test.
Za vakvi tem. kako ovaa zima, ajde da kazam skoro ista potrosuvacka i dvete, ali pod nula veke Panasonikot gubi vo sekoja smisla. Dali defrosti, dali izduv za da postigne ili da odtzava tem. dali bucava od vnatresna, razlika u sekoj pogled, potrosuvacka pogolema itn.
Da ne dolzam, zaklucokot e deka na hartija veke ne veruvam, nikoj na hartija nema da ti kaze sto e mana na sekoja klima, bitni se korisnickite iskustva. Normalno na sekoj forum ima takvi kako tuka sto prodavaat i manipuliraat so informacii, da ne kazam lazat kaj stignat, no sekoj treba da si proceni na sto ke veruva.
A konkretno sporedbata sto ja pravis pomegu klima od iljada evra i kineska kanta od 300 evra e ko da pravis sporedba megu Mercedes i Yugo, u smisla prvata ke potrosi 7litri, a drugata 8 litri na 100. Razmisli samo od tie 300 evra polata i poveke se za dilerite, znaci sto moze da ocekuvash od eden ured koj kosta okolu 100 evra proizvodstveno. Ako bese tolku lesno da se pravi inverter za 100 evra koj ima kvalitet denes na pazarot nemase da postoi nitu eden od brendovite kako Toshiba, Mitsubishi, Daikin. Ako bese kvalitetot na Yugo dovolen koj se prodavase edno vreme u USA za 2-3000 dolari, ke se proizveduvaa li uste BMW, Mercedes itn. pa site ke vozea Yugo i ke se smeea na drugite sto dzabe frlile pari za poskapa kola.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Дај пушти ни ги моделите да знаеме за кои модели зборуваш конкретно. Пошто и тошиба и панасоник имаат еуровенти, лесно е да се увиди разликата.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Дај пушти ни ги моделите да знаеме за кои модели зборуваш конкретно. Пошто и тошиба и панасоник имаат еуровенти, лесно е да се увиди разликата.
Toshiba Suzumi Plus RAS-B13N3KV2-E1 / RAS-13N3AV2-E
Panasonic CS-RE12QKE/CU-RE12QKE
EVE I LINK BUGARSKI OD DVETE
https://www.maxclima.bg/климатици?productId=140
https://www.maxclima.bg/климатици?productId=62

 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Пара буши где бургија нече.

Иначе член сум на форумов веќе 10 години. Бан никад не сум добил.
Ваљда сеа ќе се промени тоа.
Јас со пуни 10 заработив бан овде, така да не ти е касно :D!
Плус и коцките ти се сложуваат како на мене и тогаш им се појави банер;)!
Он топ, зимава не се погоди за тестирање на греење со инвертери! Макар што сигурен сум никој не се жали на тој факт!
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Јас со пуни 10 заработив бан овде, така да не ти е касно :D!
Плус и коцките ти се сложуваат како на мене и тогаш им се појави банер;)!
Он топ, зимава не се погоди за тестирање на греење со инвертери! Макар што сигурен сум никој не се жали на тој факт!
Можда не се погоди за тестирање али затоа ќе не кошта 100 евра за цела сезонa :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom