Најдобри филмски пресврти

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.604
Поени од реакции
21.059
Да не се повторувам, повеќето се веќе кажани, сега ќе го спомнам само The Departed. Мене барем толку ми беше неочекуван филмот, имаше некои опасни пресврти, таман ќе помислам дека знам што ќе се деси, одеднаш нешто ќе се преврти и јас целата таква во прашалници. :):pipi:
Departet!!! Браво што се сети. Какви пресвртници. Посебно моментот со лифтот. Луд филм. Мора да се гледа...
 

Apokalipto

(М)
Член од
4 март 2007
Мислења
15.578
Поени од реакции
2.575
Да не се повторувам, повеќето се веќе кажани, сега ќе го спомнам само The Departed. Мене барем толку ми беше неочекуван филмот, имаше некои опасни пресврти, таман ќе помислам дека знам што ќе се деси, одеднаш нешто ќе се преврти и јас целата таква во прашалници. :):pipi:
Toj цел е еден пресврт бе :) ни почеток има ни крај :)))

Pulp Fiction... има доста интересни моменти... потоа ремек делата на Гај Ричи - Snatch и Lock Stock And Two Smoking Barrels...
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.604
Поени од реакции
21.059
"Селото"...Каков пресврт на крај само. Кој очекуваше
дека се во денешно време.
Останав зачуден за таа сцена до крајот на филмот.
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
256
Околу краевите Fight Club и Usual suspects се има кренато толкава непотребна фама, што и да нејќеш, ќе го предвидиш крајот. Некој што прочитал барем една ипол рецензија пред да го гледа, одма ќе ги погоди.

И општо за било кој филм ако прочиташ дека има end twist пред да го гледаш, низ цел филм ќе нагаѓаш и претпоставуваш, наместо да оставиш крајот да те тресне од земја, ама буквално да те тресне, што е и уствари основната идеја на таквите трилери.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.264
Поени од реакции
17.946
Па според мене најдобар пресврт во EARTHQUAKE. Ни на крај памет не ми беше дека на крајот
главаната машка улога нема да преживее.
оради тоа мислам дека и го засакав овој филм иако е еден од постарите.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.858
Поени од реакции
28.364
David Fincher's:

Fight Club, хехехехехе. :)
Se7en
The Game

Guy Richie's:

Lock, stock & two smoking barrels
Snatch
Revolver

Usual Suspects
Primal Fear
Lucky Number Slevin (подценет филм)
Тhe Machinist
Sixth Sense
Identity
The Departed
Shutter Island
K-PAX
Abre los Ojos или америчкиот Vanilla Sky
Etc..

Има стварно многу, еве дел од класични трилери, со акција. Некаде малку хорор. За пошироката маса. :) Имам дома симнато торент со mindfuck филмови, кој е заинтересиран листата изгледа вака:

Toрент 1.

А Scanner Darkly (2006)
After Hours (1985)
Blade Runner (1982)
Clean Shaven (1994)
Crash (1996)
Cube (1997)
Dead Men (1995)
El Topo (1970)
Fargo (1996)
Ken Park (2002)
Liquid Sky (1982)
Memories of a Murder (2003)
No Way Out (1987)
Open Your Eyes (1997)
Paprika (1996)
Persona (1966)
Renaissance (2006)
Schizopolis (1996)
Stalker (1979)
The Big Empty (2003)
Dark Hours (2005)
The Fly (1986)
The I inside (2003)
The Science of Sleep
The Skeleton Key (2005)
Tideland (2005)
U Turn (2007)
Wilde at Heart (1990)
Торент 2.
Altered States (1980)
Begotten (1991)
Chasing Sleep (2000)
Code 46 (2003)
Cube 2: Hipercube (2002)
Cup of my Blood (2005)
Deepwater (2005)
Eyes Wide Shut (1999)
Gummo (1997)
Inland Empire (2006)
La Jetee (1962)
Mirror Mask (2005)
Palindromes (2004)
Perfume: The Story of a Murderer (2006)
Repulsion (1965)
Slacker (1991)
Stay
The Coock. The Thief. His Wife. And her Lover (1985)
The Final Cut
The Holy Mountain (1973)
Tha Lair of the White Worm (1988)
The Lazarus Project (2008)
The Quiet Earth (1985)
The Signal (2007)
The Truman Show (1998)
Twin Peaks: Fire Walks With Me (1992)
Visitor Q (2001)
Zardos (1974)
Toрент 3.
Тwelve Monkeys (1995)
2010. A Space Odyssey (1968)
American Psycho (2000)
Being John Malkovich (1999)
Cypher (2002)
Donnie Darko (2001)
Eternal Sunshine of the Spotless Mind
eXistenZ (1999)
Fight Club (1999)
Jacob's Ladder (1990)
Lost Highway (1997)
Memento (2000)
Mulholland Dr. (2001)
Naked Lunch (1991)
Oldboy (2003)
One Hour Photo (2002)
Pi (1998)
Primer (2004)
Scanners (1981)
Session 9 (2001)
The Game (1997)
The Illusionist (2006)
The Others (2001)
The Prestige (2006)
The Machinist (2004)
Total Recall (1990)
Vanilla Sky (2001)
Videodrome (1983)

Не се сите WOW и класични филмови со пресврти ама има добар избор. Кој сака торентот нека пише, инаку повеќе ја користам само како листа а торентите накнадно си ги барам.
 
Член од
5 декември 2009
Мислења
439
Поени од реакции
65
Lucky Number Slevin

Saw (целиот серијал е исполнет со пресврти)
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.156
1.Primal Fear
2.Fight Club
3.The Machinist
4.The Shawshank Redemption
5.The Usual Suspects
6.Saw(цел серијал е омг)
7.Lucky number Slevin
8.Repo Men
9.Fractures
10.Eternal Sunshine of the spotless mind
11.The Exam
12.The Illusionist
13.Други не ми текнува, плус 13 баксуз бројка :)
 
F

Frankie Yale

Гостин
Meменто дефинитивно...

--- надополнето ---

И Usual Suspects
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
256
Orphan мамата, за филм мене така да ме измести, мора да е лудница.
 
Член од
11 јуни 2007
Мислења
1.505
Поени од реакции
1.301
Бал-Кан-Кан има неочекуван пресврт на крајот и тоа мислам еден од подобрите што сум ги видел !!!
 
На врв Bottom