Најдобар P2P?

Која е најдобра P2P програма?


  • Вкупно гласачи
    70
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Зошто од АДСЛ ја зголемија брзината ова Limewire Pro лета со 60кб/с:sekss::kajg::kajg::kajg:
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.554
Поени од реакции
7.319
vlatko напиша:
Зошто од АДСЛ ја зголемија брзината ова Limewire Pro лета со 60кб/с:sekss::kajg::kajg::kajg:
Mislis kade lezi zajakot ?
Za da mozat pobrzo da ve simnat na 64/64 :icon_lol:
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.554
Поени од реакции
7.319
Neznam dali DC++ i Soulseek voopsto bi gi vbroil vo P2P programi zatoa sto se downloadira samo od eden korisnik....eden fajl - eden korisnik.
Poentata na P2P e vo isto vreme da simnuvas eden fajl od povekje korisnici so sto se dobiva ona osnovnoto - brzina.
Za MP3-jki e OK i ja go koristam za toa, megutoa tesko da simnes cel album ili film ili neso nad 100MB so nego, ke se iznacekas.
DC++ ima povekje verzii, originalnata e bezvrska, isto kako Soulseek, eden fajl-eden korisnik...tapa e za prebaruvanje, 50haba treba da smenam dur najdam nekoj sto go ima fajlot i da e so brza konekcija ako e fajlot redok.Edinnstveno sto go bigjava i sto vrsi rabota za YU stvarcici od ednostavna pricina sto ima nekolku takvi Ex-Yu hubovi so mnogu YU muzika i filmovi, za zal povekjeto se so spori konekcii :icon_mad:
Zatoa torrenti, Zakon!!...najbrzo e, i sekako procitajte nekoj komentar za fajlot sto go siminjate kakov kvalitet e (ako e audio/viseo) dali raboti (ako e soft) da ne se iznenadite posle deka ste simnale 700 ili neznam kolku Mb/Gb sto nevredat za nisto.
Od klienti Bitcomet koristev porano, sega uTorrent 120kb programce, ne bara resursi (raboti ina 486ka) i e mnogu brzo ako go podesite kako sto treba :)
Tuka bi gi dodal i Rapidshare, Megaupload i slicni webhosteri koj sto imaat ogromen bandwith (vo Gigabit/s) pa downloadot e pobrz i od torrentite(se misli na golemi fajlovi ne na krakovi ili seriski od po 20Kb).
Megutoa za moderatorot na forumov (koj Btw sam se izjasnil deka slabo koristi P2P) Rapidshare i "Search Enginot" Warezgoogle (toa sto ima warez vo imeto neznaci deka e sajt za cracks/serials) za koe otvoriv i tema a sega e zakljucena iskociva deka se krak/warez alatki :icon_lol: :se_ molam :icon_lol: i zatoa ne gi koristete nema da vi se najdat :icon_lol:
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
За нови работи и актуелни работи мп3 видео можам да кажам лајмваерот е најдобар пошто сум пробал неколку п2п. Е сеа малце има проблем со постари песни или некои песни што се андерграунд слабо ги има или ги нема а на пример на шераза може да се најдат. Така да за поертки фајлови шераза а за најнови и популарни лајмваер.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
21
Njadobar P2P spred mene e BearShare nema so nema od a i brzinata ne mu e losa
 
Член од
2 јануари 2006
Мислења
325
Поени од реакции
34
ја го користам eMule зашо стварно се можеш да најдеш највише фајлови има, а и BearShare го користам брзината му е стварно добра
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.554
Поени од реакции
7.319
Acko напиша:
ја го користам eMule зашо стварно се можеш да најдеш највише фајлови има, а и BearShare го користам брзината му е стварно добра
Emule raboti na princip na krediti, kolku povekje uploadiras tolku povekje kredit imas kaj drugite useri, sto znaci downloadot ne trgnuva odma tuku ke trgne posle izvesno vreme na upload sto nekogas znae da bide i mnogu dolgo vreme. Zaradi toa koga ke vidam ne trga download podolgo vreme pustam eDonkey2000 i znae odma da trgne downloadot :icon_lol:
Kredit fajlot e "clients.met" i obavezno da si go bekapirate pri sekoja nova instalacija na emuleto inaku kreditite ke vi pocnuvaat sekogas od nula....samo go kopirate vo Config folderot.
Sea ima finta da toa sto go simnuvas da go markiras kako "Release" a site drugi sheruvani fajlovi kako Normal so sto pobrzo ti raste kreditot kaj tie sto go simnuvaat istiot fajl zatoa sto najvekje toj fajl ke go davas na upload pa pobrzo i oni ke ti pustat.
Inace od site modovi sto sum gi koristel nekako Xtreme Emuleto mi se pokaza kao naj i samo toa go koristam....normalno u kraen slucaj, koga nema torrent za toa:icon_lol:
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
jas go koristam Limewire pro ver. nemam problemi do sega extra e :D
 
Член од
20 февруари 2006
Мислења
58
Поени од реакции
2
ne znam koj e najdobar ama so imase edni free sajtoj
data.bg
evro.net
free.bol.bg
free.techno-link.com


:) bea super ..fantazija da ne zboram oti od niv snimav nekogas so 2 megabajta vo sekunda...hmmm to e neostvaren son vo mkd...a imase se..ama bas se od igri muzika programi...film... hmmm vekje me fati nostalgija :(
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.554
Поени од реакции
7.319
Purger напиша:
ne znam koj e najdobar ama so imase edni free sajtoj
data.bg
evro.net
free.bol.bg
free.techno-link.com


:) bea super ..fantazija da ne zboram oti od niv snimav nekogas so 2 megabajta vo sekunda...hmmm to e neostvaren son vo mkd...a imase se..ama bas se od igri muzika programi...film... hmmm vekje me fati nostalgija :(
ArenaBg.com si ja ispustil :icon_lol:
Prijatele, site ovie sajtovi sto si gi nabrojal pogore si rabotat, samo ima eden problem, samo so bugarska IP mozes da gi otvoris :icon_lol:
Baraj .BG proxy i ke ti se otvorat, samo toa tesko se naogja, nema Free BG proksija, edino nekoj poznat ako imas tamu pa da ti pusti kaj nego na masina nekoj proxy server.Pred nekoj den slucajno mi uspea so ArenaBg ama sledniot den proxivo umre....ako najdes proxy kazuj da go delime:icon_lol:
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Jas go imam LimeWire Pro i brzinata ide 60-65 kilobajti vo sekunda na internet od 512kbps taka da najbolji e spored mene. Imam koristeno i mnogu drug pred ovoj kako sto se shareaza kaza e-mule e-donkey morpheus... i od ovie vtorive bi go pofalil samo morpheus koj siminjase so brzina od okolu 40-50 kilobajti. Vistina e deka sareazata ima najmnogu fajlovi no 70% od fajlovite sto sum gi pustil da se siminjaat ne ni pocnale, 20% se siminjale ali so brzina nekolku kilobajti ili nekogas necel kilobajt, dodeka ostanatite 10% sto idele so brzina ne pogolema od 30 kilobajti istite fajlovi gi ima i na LimeWire Pro so toa sto tie fajlovi se mnogu cesti i so limewireto mi idat bes problem 60KBps!!!!
BTW sto e toa proxy ako moze nekoj da objasni zosto gledam mnogu cesto go koristite toj termin!!!!!
 
Член од
20 февруари 2006
Мислења
58
Поени од реакции
2
da beeee ja zaborajv arena.bg :D hihihihihihi e tamu pretezno filmovi i igri imase :) ne mnogu muzika :) i sliki :) e jas imam druga taktika ...ko mi treba nesto nekoja igra ili film ili muzika so nemozam da ja najdam kazvam na prijatelite tamu i tie ja snimat odma i mi ja prakjat bilo to preku ICQ ...Mirc...gmail :) i si e super pred nekoj den mi pratija 3-cd so igrata diablo :) za 15 sati nekade preku ICq e ne e to.. to ama jebiga :)
loso so ne mozi tuka vo mkd da se napraj nekoj server taka..od kaj so mozi da se upload nekoj raboti i da se download... :/ edinstveno tuka bitola ima ftp koe raboti eden den drug den ne raboti i jas tamu kaciv edno dvd so muzika i sega ima samo malku izgelda gi delete nekoi :(
a da ke zaboraev ne rabotat pokjeto vekje..oti sega nadata.bg ako sakas da odis ti bara da platis 2 Lv za 24 sati..pisis sms poraka i ti dava sifra so koja vlegvas i snimas :/ to site taka ke gi naprat sega..
i objasni na jane za proxy povekje znaes od mene :) fala predvreme :) HF :)
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
LimeWire e dobar ama praen e vo Java taka sto e mnogu zaeban i baven. Licno go koristam najmnogu (otkako e legaliziran vo Francijava) ama podobar mi e nekako Shareaza.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.554
Поени од реакции
7.319
Jane напиша:
BTW sto e toa proxy ako moze nekoj da objasni zosto gledam mnogu cesto go koristite toj termin!!!!!
Me mrzi da pisuvam ama aj na kratko, za podugacko procitaj na wikipedia za ova:
http://en.wikipedia.org/wiki/Proxy_server

Pod Proxy se misli na Proxy server, a se koristi za pojse raboti, krienje na IP adresa:icon_lol: , pobrzo surfanje (postojat cache proxy serveri).
Na kratko kazano stavas IP adresa vo Browserot od nekoj proxy server vo format IP:Port, kako se stava proxuy vo IE vidi tuka: http://www.guidescope.com/gman/bi5p.htm

E sea najdobar Proxy ti e onoj koj prvo ke raboti(da ne e down), vtoro ke imas mal ping do nego (max 100ka), treto da e brz i da ne ti ja pokazuva IPadresata.
Ne sekoj proxy ja krie tvojata prava IP, toa zavisi kakov tip na proxy e, dali e anonymous ili ne. Ima eden kup web sajtovi sto davaat gotovi listi so proksija (googlaj free proxy list) vo format IPadresa:Port kako sto e ovaa tuka http://www.samair.ru/proxy/

Pazi povekjeto nema da rabotat :icon_lol: Toa se probuva rucno eden po eden ili pak avtomatski so nekoj proxy cheker program.Ziva maka e dodeka najdes nekoj so raboti ako go pravis racno :icon_lol:
Najdi nekoj anonimen sto ke raboti t.e. ke mozes da browsas preku nego a tvojata IP mozes da ja proveris tuka http://www.whatismyip.com/

SOCKS proxy pa e druga tema za muabet, so nego kries IP adresa vo programi kako sto se mesingeri, ftp, torrenti, kaj sto ima direktni konekcii i ne se koristi http protokolot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom