Најдобар начин за урбан транспорт

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.478
Поени од реакции
16.092
Чекајте малку вие што викате дека не е добро со велосипед да се оди на работа. Во Европа будали се што одат со велосипеди на работа?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.279
Поени од реакции
4.687
А моторите не се убацуваат измеѓу возила?
има разлика помеѓу убацување и убацување, и да реално у мкд најчесто е погрешното јер нели се брзаме мн милионите ќе ни киднат.
Иначе на семафор додека е црвено и колите се во мирување е дозволено да поминеш со мотор помеѓу доколку има доволно место за безбедно да го напрваиш тоа, доколку се запали зелено (читај колите почнат да се движат) станува прекршок. Барем така беше во теоријата што морав да ја слушам кога полагав во октомври лани.

Иначе да му одговорам на другарчето што праша, најекономичен превоз ти е точак, ама за летно време не е баш најпрактичен. Додуше зависи кога идеш на работа и колку ти е далеку. Ако си пример од 8 на работа или 8:30 и имаш максимум 5км за возење тогаш одлична опција се што е покасно или подолго заборави.


Зашто некој спомна дека во европа се будали, пола од компаниите тука имаат тушеви за да се истушираш ако идеш со точак или со трчање на работа.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.478
Поени од реакции
16.092
има разлика помеѓу убацување и убацување, и да реално у мкд најчесто е погрешното јер нели се брзаме мн милионите ќе ни киднат.
Иначе на семафор додека е црвено и колите се во мирување е дозволено да поминеш со мотор помеѓу доколку има доволно место за безбедно да го напрваиш тоа, доколку се запали зелено (читај колите почнат да се движат) станува прекршок. Барем така беше во теоријата што морав да ја слушам кога полагав во октомври лани.

Иначе да му одговорам на другарчето што праша, најекономичен превоз ти е точак, ама за летно време не е баш најпрактичен. Додуше зависи кога идеш на работа и колку ти е далеку. Ако си пример од 8 на работа или 8:30 и имаш максимум 5км за возење тогаш одлична опција се што е покасно или подолго заборави.


Зашто некој спомна дека во европа се будали, пола од компаниите тука имаат тушеви за да се истушираш ако идеш со точак или со трчање на работа.
Овде јас кај живеам на половина со тешко срце им даваат плата, а не да им стават тушеви на работните места.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.279
Поени од реакции
4.687
Овде јас кај живеам на половина со тешко срце им даваат плата, а не да им стават тушеви на работните места.
потполно ми е јасно другар се тоа, затоа напишав зашто имаше коментар у европа вака у европа така за возење точак, ама кога го пишуваат тоа нека пишат се барем :)
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
далеку е европа, посебно ако со точак се оде.
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Хмм, комбо, велосипед(двотрк), со автобус?
Два дена со двотрк, 3 со автобус. Или 2 со автобус, 3 со двотрк.

За кола некако ми е премногу гужва градов. Можеби кола за итни случаеви или потреби.
Ама да идеш на работа со кола, нема кај да ја оставиш. Башка тоа полицајците чудни се, како и се друго во оваа чудесна држава.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите.

Нов сум на форумов и пишувам бидејќи за мојата магистерска правам истражување за превозот до работа во Скопје, па „Најдобар начин за урбан транспорт“ одговара совршено.

Споделувам тука бидејќи важно ми е што повеќе типови на превозни средства да бидат опфатени како би се направила права слика за движењето низ градот.

Затоа ако сакате да ми помогнете ве молам пополнете го прашалникот. Потребни се ~7 минути за пополнување.

Исто, би ценел ако ми помогнете со споделување на прашалникот или ако ми посочите каде би можел јас да го споделам.

Фала однапред.

Ова е прашалникот - http://bit.ly/Prashalnik_DA_Teza
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
Меѓу велосипед и мотор, најдобра опција е електричен велосипед.
Си ја полниш батеријата на вечер, 40-50 км без проблем дневно би ти служел, плус постигнува добра брзина.
Си ги користиш поволностите за велосипед (патеките) а безшумно си даваш гас :)
На враќање го гасиш погонот и си рекреираш - eм добро за здравјето ем практично.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Меѓу велосипед и мотор, најдобра опција е електричен велосипед.
Си ја полниш батеријата на вечер, 40-50 км без проблем дневно би ти служел, плус постигнува добра брзина.
Си ги користиш поволностите за велосипед (патеките) а безшумно си даваш гас :)
На враќање го гасиш погонот и си рекреираш - eм добро за здравјето ем практично.
Cena?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom