Најдобар воен хелихоптер

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.063
Поени од реакции
4.711
До сега се направени 4 (четри) хелихоптери Ка52 и веќе се најдобри на свет?? па ај во кои тоа војни го докажаа тоа?
Izgradeni se 15 Ka52, no dosega kolku sto znam, ne ucestvuvale vo voen sudir.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.063
Поени од реакции
4.711
--- надополнето: Oct 2, 2011 6:18 PM ---

Мислам турција порача 51 хеликоптер.
Moze da poraca i milion helikopteri, no helikopterot moze i da ne go zavrsi procesot na razvoj. Sto ako helikopterot bide totalno promasuvajne?
Uste ne izlezen, kapa mu skroivte...
 
Член од
10 септември 2011
Мислења
14
Поени од реакции
11
Moze da poraca i milion helikopteri, no helikopterot moze i da ne go zavrsi procesot na razvoj. Sto ako helikopterot bide totalno promasuvajne?
Uste ne izlezen, kapa mu skroivte...
Ќе покаже времето.
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Може во блиска иднина Ka-58:)

The Ka-58 is an advanced attack helicopter employing stealth technology. It is equipped with a variety of advanced weapons and targeting systems allowing both day and night operations under any weather conditions.
 
B

Black Guard

Гостин
До сега се направени 4 (четри) хелихоптери Ка52 и веќе се најдобри на свет?? па ај во кои тоа војни го докажаа тоа?

MI-24 se dokaza be i toa niz cel svet baska prednosta ja ima bidejki e prv helikopter koj bombardira a i paralelno za razlika od apache moze da nosi so sebe vojnici,specijalci medicinski tim.

Apache da bese tooolku superioren vojnicive ke bea zivi.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
MI-24 se dokaza be i toa niz cel svet baska prednosta ja ima bidejki e prv helikopter koj bombardira a i paralelno za razlika od apache moze da nosi so sebe vojnici,specijalci medicinski tim.

Apache da bese tooolku superioren vojnicive ke bea zivi.
Тоа што не користат хеликоптери како што е Mi-24 е плод на различна стратегија и тактика кои што ги имаат девете армии. Во Авганистан се изгубени многу Mi-24, најголем проблем биле рачните ракетни фрлачи Стингер, а притоа освен пилоти гинеле и војници. Се разбира тоа ништо не докажува околу супериорноста на едниот или другиот, различни хеликоптери се.
 
B

Black Guard

Гостин
Neee naprotiv apache i MI-24 se konkurenti pa i razvivani za ist vremenski period,no togas SSSR se resi poradi okolnostite da ima i prostor za specijalci samo dea napomenam MI-24 e atak helikopter isto kako apache.


најголем проблем биле рачните ракетни фрлачи Стингер

Greska Fim 95 bese najmal problem,vinata e kaj armijata bidejki Helikopterite nemaa nikakvi kontramerki za zastita,na testovi vrseni vo skandinavija 9K38 igla se pokaza mnogu podobra od stinger.

Mi-24 ne za jabe go vikaat letecki tenk,ete vide kolku nisko leta(aracinovo) i maka nema,a ajde neka pustat apache pa da vidime????

Najrealno apache ima pederska taktika,imeno napaga meta koja znae kade e blagodarenie na bespilotnite letala a sega apache veke e integriran so edno bespilotno letalo koe rano ke gi otkriva metite i zakanite t.e vtoroto letalo ke go upravuva kopilotot .

Eve go UAV-to

zabelezi deka e vooruzeno i upravuvano od apacheto pozadi:)






apache ako e vo nesto podobar toa se superkompjuterite i odlicniot infotransfer sistem ovde bi gi dodal i hellfire koi se dokazani..
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Токму на тоа мислев, сета таа електроника и маневрабилноста која ја има Апачито, од друга страма Mi-24 кој пренесува и специјалци, различна тактика иако се двата attak, американците користат други повеќенаменски хеликоптери за пренесување специјалци како на пример Black Hawk.
Еве како тоа изгледа кај апачито, голема подвижност и маневрабилност (не му е проблем ниско да лебди, изгледај го целото видео)

Еве и малку и за новото Апачи AH64-D.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
sakav da prasam sto se toa avaksi nov sum na forumov i na avijacija za zatoa koj moze neka mi objasni XD
 
B

Black Guard

Гостин
Airborne Warning and Control System toa ti e avaks samo so bukvi,a vo realnosta eve go E-3
na primer





Kako sto gledas stanuva zbor za modificiran boing so dodatna elektrokomunikaciska oprema i Radar-i tokmu toa e prednosta,radarot detektira od ogromni dalecini i pritoa dava informacii do HQ,inaku eve vo irak so pomos(asistencija) na avaks amerite soborile desetici iracki letala.

Imaj predvid deka stranata koja raspolaga so avaks e vo OGROMNA takticka prednost protiv neprijatelot.



Eve i vnatre kako izgleda







radarot na avaksot isto taka e rotacionen pa na avionot ne mu e tesko da istrazi sto e mozno poveke prostor.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom