Најдобар воен хелихоптер

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
534
Апачи, ама тој е не е толку воен туку појќе како товарен хеликоптер.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
ми 24 е добар а најдобар незнам
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
[zEUs];1708488 напиша:
Апачи, ама тој е не е толку воен туку појќе како товарен хеликоптер.
Што тресна :uvo: зарем ова:





личи на транспортен хеликоптер како овој:




Инаку назад на темата за мене тоа е [FONT=arial,sans-serif][SIZE=-1]Ka-52 Alligator[/SIZE][/FONT]



edit: [FONT=arial,sans-serif][SIZE=-1]Ka-52 Alligator [/SIZE][/FONT][FONT=arial,sans-serif][SIZE=-1]со опрема :)


[/SIZE][/FONT]
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: BJK
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Апачи.
Чиста разорна моќ, така тешко е наоружан со оружје од калибар 70мм, противтенковски проектили и уште малмилион други топови кои можат да се додадат на постоечката рамка, во зависност од потребите... тоа би го рекол секој втор. Но не зборуваме за изгледот на хеликоптерот туку за неговата функционалност на бојното поле.

Европскиот Тигар е доста подобар хеликоптер, гледано во целина. За разлика од Апачито е подобар во урбаните подрачја и неподвижните и подвижните мети во воената зоан, објекти и сл. Апачито е кралот кога е во конфликт со тенкови и слични тешкоартилериски непријатели. :) Но во динамична борба, поради огромната тежина/побавен и тешката управливост далеку заостанува зад Тигарот. Маневрирањето со Тигарот е така лесно, како кога ќе поминете со нож низ путер... бар така го опишувале пилотите кои имале среќа да пилотираат со него.:) Наорожувањето му е нешто слично како на Апачито со 30 мм топ и место за 68 ракети, но сепак има една мана. Може да испалува само од еден извор, значи нема она рафал од топот, комбиниран со антитенковска ракета како кај американскиот колега, туку мора да се испалува едно па друго. И цената не му е баш најсилна страна, вреди скоро двојно повеќе од Апачи, но со оглед на модерната технологија која е имплементирана во него... вреди за секој долар.

Мојот глас оди за
 
Член од
1 април 2006
Мислења
273
Поени од реакции
4
Дефинитивно Според Мене најдобар е Apache-то (AH-64) . Дизајниран за секаков вид на борба дење и ноќе , на пилотите им нуди одлична заштита и врвна технологија. Напредната оптика им овозможува лесно пронаоѓање на целта , по што потоа лесно е да се уништи со врвниот арсенал на оружја кој е доста голем. Ова звучи како една голема реклама ама што знам.. Пред некое време гледав документарец за машинава и стварно ме импресионира со врвната технологија.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Нешто за Ka-52 "Alligator" внимавајте на движењета и маневрите

И уште едно видео за 10 најдобри хеликоптери... макар што не се согласувам за нивниот број еден:

Top 10 attack helicopters
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Mi-28 Havoc-ot e apsolutno momentniot sampion...go ima najmnogu i brgu moze da se proizvedat uste poveke....
Kamovot e poslozen i pokompliciran , baska do sega nikako da napravat poveke od predserijata....:)
Amerikanskite......doterani, no vo direktna tepanica gubat sigurno :)
Do sega sekogas tepale samo poslabi i vo "bezbedni" uslovi..koga lovci na heleikopteri ne kruzele naokolu...


...iako vakva prikazna kako ovaa od pogore nikogas nema da se sluci...minato e vremeto na MASOVNI VOJNI... :)
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Mi-28 Havoc-ot e apsolutno momentniot sampion...go ima najmnogu i brgu moze da se proizvedat uste poveke....
Kamovot e poslozen i pokompliciran , baska do sega nikako da napravat poveke od predserijata....:)
Amerikanskite......doterani, no vo direktna tepanica gubat sigurno :)
Do sega sekogas tepale samo poslabi i vo "bezbedni" uslovi..koga lovci na heleikopteri ne kruzele naokolu...


...iako vakva prikazna kako ovaa od pogore nikogas nema da se sluci...minato e vremeto na MASOVNI VOJNI... :)

Mi 28 a?




 
R

RAYTHEON23

Гостин
definitivno kamov 52 ako vekemislime na attack helikopter a mi 24 e povekenamenski(generalno moze da nosi i specijalci,medicinski timovi i dr.no treba da se zeme predvid i italijanskiot mangusta a eurofighter opaga poradi dvata nosaci na oruzje
 
R

RAYTHEON23

Гостин
potocno ke go stavam kako tekst dokument(bez sliki )veke ima dovolno) ah steta ne mozam word dokument e
a stoi na mojot PC aj ke go ostavam 3 dena
 

Kajgana Shop

На врв Bottom