Најдобар антивирус?

Кој е подобар АнтиВирус: Kaspersky или Norton?

  • Kaspersky AntiVirus

    Гласови: 192 29,7%
  • Norton AntiVirus

    Гласови: 53 8,2%
  • Не знам, не можам да се одлучам.

    Гласови: 30 4,6%
  • Што е тоа антивирус?

    Гласови: 15 2,3%
  • AntiVir

    Гласови: 39 6,0%
  • Некој друг (ќе наведам кој)

    Гласови: 118 18,3%
  • NOD32

    Гласови: 199 30,8%

  • Вкупно гласачи
    646
Z

ZeroStyle

Гостин
Антивирус кој е најбрз и најмалку го успорува компутерот е Нортон 2009. Симни го од страниците на symantec или од softpedia. Побрз е и од Нод 32 и е забележитено побрз од касперски. И подобар од нод 32. скоро ист по детецкија колку касперси.
Може да се земе во предвид фактот што си пишал во 22 часот, па можеби и не си бил трезен:toe:
Иначе нод32 не зема ни една четвртина од ресурсите што ги зима нортонот. Не се исплати да го ставаш тоа чудовиште.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Norton 2009 е апсолутно успорувач на оперативен систем, каков што јас го паметам уште од порано, користни енормни ресурси и многу често зафркава апдејт.
ПС. Ве молам нема потреба од лични навреди, тука сепак се искажуваат сопствени мислења и гледишта :icon_bigg
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
види овде http://www.av-comparatives.org/comparativesreviews/main-tests
Има неколку тестови таму. Еве мали појаснувања
On-demand Comparative, Феб 2009 - Тест за детекција со свежи апдејти.
Retrospective/Proactive Test, Мај 2009 - Тест без свеши апдејти. Користени се апдејтите од претходниот On-demand тест (Фев 2009).

Во првиот, со свежи апдејти, Нортон ги победува и Нод и Касперски.
Во вториот, таму Нортон паѓа од ADVANCED+, добива само ADVANCED, а исотот се случува со McCafee, додека Касперски и нод успеваат да се задршат на ADVANCED+. Добро тука нортон е послаб. Ама со комјутер со интернет врска, тешко дека ќе дојди ситуација кога дефинициите за вирус ќе бидат стари 3 месеци.

Еве тест на перформаси. Добро грешка сум бил дека Нортон е побрз од Нод, ама барем е втор. Таму во пдф-то има повеќе тестови, и после има Overall Performase, каде се пресметани некои средни вдерности од направените тестови, и тука Нортон е втор.

Е сега, кога бирав Антивирус, мислев прво на нод32, ама тој има една рабпта која не ја сакам. За Надгледувачот на интернет, нот користи proxy на localhost. Така можат да настанат и некои проблеми со некои апликации, а и некои firewall-и не подржуваат вака (пр: Online Armor Free). Нортонот нема таков прокси, па затоа се одлучив за нортон. А за Касперски, па сегам сите ја знаеме таа работите сериските клучеви, па затоа не го избрав него.

@KORUN И за друг пат, немој така да реагираш, ко ти да си во право, а јас грешам целсоно.

Хех, дури сум го пишувал ова се наредиле уште два три поста. Епа еве, читајте се што напишав.
Norton 2009 е апсолутно успорувач на оперативен систем, каков што јас го паметам уште од порано, користни енормни ресурси и многу често зафркава апдејт.
ПС. Ве молам нема потреба од лични навреди, тука сепак се искажуваат сопствени мислења и гледишта :icon_bigg
Порано си е порано. Symantec го преправија 2009ката од корен.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Norton 2009 е апсолутно успорувач на оперативен систем, каков што јас го паметам уште од порано, користни енормни ресурси и многу често зафркава апдејт.
ПС. Ве молам нема потреба од лични навреди, тука сепак се искажуваат сопствени мислења и гледишта :icon_bigg
целосно се согласувам со тебе..пред некое време имав проблеми со Kaspersky клучеви секој ден ми покажуваше blaklisted и ставив нортон 2009 целиот пс ми го заеба почна да излегува дека оперативниот систем не е активиран и секакви дурги глупости...... најдобри се Kaspersky Anti-Virus, Nod32 и АVG:toe:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
види овде http://www.av-comparatives.org/comparativesreviews/main-tests
Има неколку тестови таму. Еве мали појаснувања
On-demand Comparative, Феб 2009 - Тест за детекција со свежи апдејти.
Retrospective/Proactive Test, Мај 2009 - Тест без свеши апдејти. Користени се апдејтите од претходниот On-demand тест (Фев 2009).

Во првиот, со свежи апдејти, Нортон ги победува и Нод и Касперски.
Во вториот, таму Нортон паѓа од ADVANCED+, добива само ADVANCED, а исотот се случува со McCafee, додека Касперски и нод успеваат да се задршат на ADVANCED+. Добро тука нортон е послаб. Ама со комјутер со интернет врска, тешко дека ќе дојди ситуација кога дефинициите за вирус ќе бидат стари 3 месеци.

Еве тест на перформаси. Добро грешка сум бил дека Нортон е побрз од Нод, ама барем е втор. Таму во пдф-то има повеќе тестови, и после има Overall Performase, каде се пресметани некои средни вдерности од направените тестови, и тука Нортон е втор.

Е сега, кога бирав Антивирус, мислев прво на нод32, ама тој има една рабпта која не ја сакам. За Надгледувачот на интернет, нот користи proxy на localhost. Така можат да настанат и некои проблеми со некои апликации, а и некои firewall-и не подржуваат вака (пр: Online Armor Free). Нортонот нема таков прокси, па затоа се одлучив за нортон. А за Касперски, па сегам сите ја знаеме таа работите сериските клучеви, па затоа не го избрав него.

@KORUN И за друг пат, немој така да реагираш, ко ти да си во право, а јас грешам целсоно.

Хех, дури сум го пишувал ова се наредиле уште два три поста. Епа еве, читајте се што напишав.

Порано си е порано. Symantec го преправија 2009ката од корен.
Пробај го "на твоја кожа" па да видиш што прави Нортон :)
 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
Сум го пробал norton 2009 на своја кожа и можам да кажам дека е супер , и тоа на просечна машина,убаво брани и не кочи!
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Хммм...Kaspersky е успорувач на оперативен систем , за нортон не би рекол
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
238
Поени од реакции
4
Кој сака нека ми каже и ако треба тие од Symantec нека дојдат неможат да ми кажат дека е добар антивирус нортон или најдобар како што вика некој. Го имав и одма проблем со Windows-oт немоев ни апдејти ни ништо зарад него. А за чистење вируси да не речам, Еден cookie ке ти најде и толку све друго и да имаш вируси си седат тие. Најглуп антивирус до сеа што сум го имал и видел. Ем комерцијален е ем нечини. Знам Нортон дека јак беше на времето што се вика и тоа некаде 2001/2002 тогај а од тогаш наваму за ништо не го бива.
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Ај ако мојт некој нека ми дајт линк за NOD32 да спуштам и секако да е бесплатен..:helou:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Јас ја користам бесплaтната верзија на AVG.
Досега не сум имал поголем проблем.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Едно време кога не знаев дека постои нод32 користев касперски, добар анти вирус е ама многу ми го кочеше тогашниот компјутер и постојано ми ги ставаа на blacklist тие кодовите а како што гледам и до ден денес ги прави тие проблеми со кодовите...После преминав на аваст и тој беше добар ама не до толку, не ги наоѓаше повеќето вируси што беа штетни. Па сум користел и авг и нортон ама ниту еден не ми фати око да ми направи ќееф и да се задржам на него. После откако дознав за нод32 го ставив еднаш и се заљубив во него, перфектен анти вирус, кој не го кочи ниту комјутерот, ниту ќе ви прави главоболки и непотребни проблеми, ниту пак со username и password ќе имаш проблем. Го користам уште кога беше 2.5 или 2.7 верзијата и до ден денес не сум го сменил за ниту еден друг анти вирус. Башка во комбинација со spybot, и ccleaner оди перфектно, така да оваа комбинација мислам дека никогаш не би ја сменил.:toe::smir:
 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
ЛОЛ: не ги наоѓаше повеќето вируси што беа штетни!!!!!!
А дали ги наоѓаше тие што беа корисни?
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
238
Поени од реакции
4
Nod32 сварно е добар ама од касперски нема подобар барем според мое мислење и користење на секјурити. Го користам подолго време и супер си е. Сеа го спуштив и 2010 КИС фура топ. Да не речам најтоп. ПОдобар и од 2009 е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom