Најголем дел од интелигентните и талентирани тинејџери одбираат да слушаат хеви метал

Статус
Затворена за нови мислења.

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Зависи, дали вие како постар сте почнале како тинејџер хахаах
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Гижо напиша:
Зависи, дали вие како постар сте почнале како тинејџер хахаах
Јас од неодамна ги забележав убавините на овој тип на музика и можам да кажам дека се чувствувам како тинејџер кога ја слушам.
Единствено за кое жалам, е што не ја видов светлината на металот ко помал.

И во продолжение неколку мудрости од Конан Д Барбариан, околу металот, овај челикот, сосема неповрзани со темава.

Fire and wind struck down these giants, and they threw their bodies into the waters, but in their rage, the gods forgot the secret of steel and left it on the battlefield. When we found it are just men. Not gods. Not giants. Just men. The secret of steel has always carried with it a mystery. You must learn its' riddle, Conan. You must learn its' discipline. For no one - no one in this world can you trust. Not men, not women, not beasts.
...........
There was a time, boy, when I searched for steel, when steel meant more to me than gold or jewels.
..............
Steel isn't strong, boy, flesh is stronger!
.................
What is steel compared to the hand that wields it? Look at the strength in your body, the desire in your heart, I gave you this! Such a waste. Contemplate this on the tree of woe. Crucify him!
.................
The ashes were trampled into the Earth, and the blood became as snow. Who knows what they came for... weapons of steel, or murder? It was never known, for their leader rode to the south, while the children went north with the Vanir. No one would ever know that my lord's people had lived at all. His was a tale of sorrow.
................
He did not care any more... life and death... the same. Only that the crowd would be there to greet him with howls of lust and fury. He began to realize his sense of worth... he mattered. In time, his victories could not easily be counted... he was taken to the east, a great prize, where the war masters would teach him the deepest secrets. Language and writing were also made available, the poetry of Khitai, the philosophy of Sung; and he also came to know the pleasures of women, when he was bred to the finest stock. But, always, there remained the discipline of steel.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Acid напиша:
- Најголем дел од интелигентните луѓе слушаат хеви метал.

- Тоа не значи дека најголем дел од слушателите на хеви метал се интелигентни.

Ако сте интелигентни, ќе сфатите што сакам да кажам. :wink:
:tapp:Site se raspravate vikate kopcinja letaat na site strani. A go propustivte ova!!

Ajde sega site da mu kazete bravo na ACID zoso od koga go procitav negovoto se smeev na se drugo ponataka.

BRAVO ACID BRAVO:zver:
 

Gadfly Baba

Registered Loser
Член од
20 февруари 2007
Мислења
997
Поени од реакции
21
Да резимираме,поради таканаведено забегагување,или промашување на главната дискусија.
Имаме група на интелегентни јуџеее,е....и најголем дел од овие луџеее слушаат хеви метаааал.Значи секој трет што слуша метал е или надарен или надпросечно интелегентен.Дали со ова не кажувате дека секој 10+ што не слуша метал е надарен или надпросечно интелегентен?
Јас не слушам метал,и да,јас сум само просечен конзервативен конформист.
 

Symbolic Art

Метал Џумбушлија!
Член од
28 јануари 2007
Мислења
192
Поени од реакции
23
Одреден групи како на пример Death, Control denied, Kreator (некои ствари), Iron Maiden, Dream Theater, Pantera (претежно љубовните) и др. имаат бесни лирики за самопронаоѓањето, внатрешните демони, животот и одговорите на неговите загатки. Ако некој е доста пасиониран кон ваквите теми во овие песни, тоа кај него ќе побуди свено размислување и ќе придонесе до истакнување на неговите интелектуални способности.
 

rebel kid

chokolino adicted!
Член од
5 јуни 2006
Мислења
159
Поени од реакции
0
хах=)колку нема врска анкетава!!музиката не го прави човекот,а и плус мнооооогу од металциве(Барем јас шо ги знам)не ги ни прочитале текстовите на своите омилени групи,не ја сфатиле нивната порака.јбг,на некој му е битно само да се фура демек металец.металот како и мн други музики носат пораки,ама кој да ги сфаќа?
 
Член од
28 јули 2007
Мислења
111
Поени од реакции
0
inteligentni luge se znae so slusaat RAP & HIO-HOP i aj temava e zanikade da ne pocneme da se karame so e podobra muzika mada ima genijalci so slusaat samo klasika na pr cel den gledaat MEZZO :D:tv:
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Фолин Ејнџел, ти мислиш дека си интелигентен и талентиран тинејџер, затоа слушаш метал? :raz:
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
Не , ја почнав да слушам метал уште пред да научам да одам ! :)

и шо ти беше фората со прашањето ?
 

Saiya Jin

Dizzy Fingers
Член од
26 април 2006
Мислења
1.266
Поени од реакции
10
хах=)колку нема врска анкетава!!музиката не го прави човекот,а и плус мнооооогу од металциве(Барем јас шо ги знам)не ги ни прочитале текстовите на своите омилени групи,не ја сфатиле нивната порака.јбг,на некој му е битно само да се фура демек металец.металот како и мн други музики носат пораки,ама кој да ги сфаќа?
А што има веза дали го научиш текстот на памет или не? Текстот се учи со повеќе слушање или веќе ако сакаш да го научиш ќе го прочиташ. И како и што многу кажаа на темата дека можеби дел од тие што слушаат метал се интелигентни но не се сите. Можеби така се погодило па дел од металците да се интелигентни.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Изборот на музика е одраз поише на естетски вкус и мерила, отколку на IQ.
А, естетските вкусови и мерила, се па одраз на цел куп лични мотиви, карактеристики, индивидуален склоп, сетилни особености, бла,бла...

Се на се, тезава ама ич не држи вода и е по "тежина" еднаква на тезата дека сите плави луѓе се глупи.
Мислам не е чак ни генерализација, него нонсенс.
Као преку боја на очи да докажувам, шо знам...еве, искреност, на пример.

Да, металот е дефинитивно многу скалила повисоко од попот, фолкот и слични кичераи по креативна тежина (иако тука не мислам на се што е метал...и во неговиот жарн има тешки срања од музика). И веројатно дел од оние што го слушаат имат поистенчен вкус од трубофолкерите рецимо.
Ама не и поголем интелект.
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
Ама највеќе ме нервира во темава, а и во сите останати теми поврзани со тоа кој,што и како слуша метал е фактот што вие паметните и талентираните слушате метал (како да нема шит метал групи), а глупите се фаќаат за турбофолк. А што случајно има други луѓе на земјава, што слушаат рок, техно, поп, блуз и тако даље... Не сакаме поделби, не сакаме да не дискриминирате, не сакаме генерализација, ако речете сите металци се со мрсни коси и се наркомани очи ќе ви ископаме, ама сите до еден сме паметњаковичи... :pov:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Кутрите вие интелегнтни мора да покажете дека не слушате метал.
Голем ташак, кажал некој што си истражувал дека тоа и тоа... и што, тоа е некое официјално правило?
Нормално дека не е, ја сум прв пример...слушам метал, ама сигурен сум дека немам некое IQ којзнае какво, не сум праел, а не ни сакам да праам. И да имам големо нема да се разбацувам. Поентата на темата сите ја утињате, со тоа што ја користите како прво за малограѓански бранења на вашите неслушања на метал. Голема ви е интелегнцијата.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ама највеќе ме нервира во темава, а и во сите останати теми поврзани со тоа кој,што и како слуша метал е фактот што вие паметните и талентираните слушате метал (како да нема шит метал групи), а глупите се фаќаат за турбофолк. А што случајно има други луѓе на земјава, што слушаат рок, техно, поп, блуз и тако даље... Не сакаме поделби, не сакаме да не дискриминирате, не сакаме генерализација, ако речете сите металци се со мрсни коси и се наркомани очи ќе ви ископаме, ама сите до еден сме паметњаковичи... :pov:
Аууу каква одбрана на турбо фолкот... ова... мувата на капата а ?
Мрсни коси а, сите металци носат црно, се дрогираат итн, малку дискриминираш нели ?
Ќе позајмиш малку шампонче од коприва... или било какво де... битно да го користи некоја твоја турбо хероина.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom