Најголема посетеност на еден натпревар во ПМФЛ на Националната Арената „Филип II Македонски“

Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.482
Поени од реакции
2.351
Ај нека кажат сите кои сакаат и можат да допринесат за оваа идеја, а тие што не сакаат не мора да ја уништуваат темава.
 
B

Beck's

Гостин
Ај нека кажат сите кои сакаат и можат да допринесат за оваа идеја, а тие што не сакаат не мора да ја уништуваат темава.
Ne mozeme nie da doprineseme za toa. Da bese taka dosega ke imase pogolema posetenost niz nasite stadioni. Ednostavno tie koi idele sekogas idat i sega, bez razlika dali prviot igra so posledniot ili obratno. Vo Tetovo standard se polni glavnata so kogo i da igra Shkendija i vo kakvi bilo uslovi. E sega za da se polni celiot treba golem marketing, mecot da bide od golema vaznost pa da raste i brojot na publikata. Ama kaj nas da recem eden den da igra timot slabo i posle ke pocnes da gi slusas lugeto, abe da im ebam toa invalidite, ne znaat kaj terat, amateri i tkn. Celo vreme gi gledat Barca i Real i ocekuvaat i nasite klubovi da igraat taka:tapp:

Zosto ne moze da doprineseme, kazav tie sto doagaat ke dojdat sekogas, tie sto ne dosle ili pak dosle tek tuku na nekoj derbi natprevar nema da dojdat i da gi molime. Na primer koga ke go prasas za na stadion prvo ke te prasa so kogo igra timot, pa sto vikaat metorolozite za toj den, pa dali ke dojde i nekoj sosema tret drugar posto dosadno bi mu doslo samo so mene/tebe. Zaebi, ako gledas poslednite sezoni posetenost ke se uveris deka brojkata moze samo da se namali nikako da se zgolemi
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
2.172
Поени од реакции
3.719
фановите повеќе би дале 500 евра да идат у италија или било каде да гледат некое дерби отколку да отидат на градски и да гледат борба за титула - финале,без разлика кој играат.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.013
Поени од реакции
7.730
треба стратегија за популација...по момнтално кај нас ја нема..тоа му замерувам јас на Вардар шо како клуб со традиција не прави ништо за своја популација
исто така друг проблем е странскиот фудбал...кој е подобар од нашиот и секако луѓето го гледаат она што е подобро
значи треба да се сложат сите заедно држава, федерација, клубови, телевизии
Македонија има фудбалска публика ама проблем е што ппремногу му е сервиран странскиот фудбал
ете на пример колку луѓе во македонија знаат дека вчера се одигра квалитетно вечно дерби?
 

Архивист

Ултрас
Член од
10 мај 2007
Мислења
2.926
Поени од реакции
608
Нашиот народ само на јаки утакмици иде таков ни е менталитетот.
Времето исто така има голема улога,кога е потопло првите кола колку толку има публика. Сега кога залади и тие што идат на почетокот.веќе не доагаат. Еве на пример на Вардар и со Работнички и со Пелистер па дури и со Хоризонт имаше солидно за наши услови. Вчера со Пелистер малку поладно и одма празна јужна.
Инаку во поново време за натпревар од домашно првенство стадионот беше најполн на дуелот од минатата сезона Вардар-Работнички 10 000. Според статистиката на Македонски спорт оваа сезона исто така највеќе публика имало на дуелите со Работнички и Пелистер по 5000. Инаку идејава не ти е лоша за полн стадион,само што не може тоа да се случи во блиска иднина
Еве за почеток може од форумов кој сака да отидеме на некој рандом меч од нашето првенство
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.650
Поени од реакции
9.855
Добра ти е идејава друже, ама за наши услови е неостварлива. Таков е менталитетот, таков е народот наш, посебно овде у Скопјево. На работа месец дена им трубев за вчера слободен да бидам. И едвај некако добив слободниот и денеска ме прашуваат, зашто ти требаше ?! Викам за на Вардар - Пелистер да идам. И сите таков ме гледаат, ти будала си бе ми вика.... И што да им кажеш...
Двајца другари ги однесов на Вардар - Работнички годинава, и двајцата немаа отидено никогаш претходно на првенствен натпревар, си мислеа што ќе глеам појма немаат, никаков фудбал не играат. Заврши натпреварот, и еден од нив ми вика, еееј па супер утакмица беше бе, ме изненадија. Па што мислеше ти му викам ? Ама џабе, од тогаш натаму неколку па ти ги викав, и што им беше одговорот, нее бе брат Јувентус игра, нее бе брат Реал игра сакам да ги глеам.
Многу други знам што не идат на стадион баш ради тоа, сеа па од кога почна МТВ да пренесува утакмици уште толку се намали посетеноста, посебно за Вардар зборам. Еј што ќе даам 100 ден за влез боље пиво ќе си купам ќе глеам на ТВ.....
Таков е народот наш, сите чекаат Ливерпул да дојде, Лацио, ЦСКА, Спарта па и Бате ете за да отидат на утакмица.

Како и да е, подршка уште еднаш за идејата, ако треба нешто помош, ако се решите на утакмица на Вардар да дојдете слободно кажете, тука сме :D
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Знаете кога ќе се наполни цел стадион во ПМФЛ?
-кога на автопат трева ќе порасне. :pos::pos:
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Може да се наполни, зошто да не ама доколку малце го средат фудбалот во Македонија, да нема местење и слично.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
и шо ќе гледаме ??
Кај нас посебно ќе ги гледаме кафанџиите кои во петок/сабота стегаат по три-четири ракии по кафаните,подоцна во позитив/расчекор се прат дробилица и недела на фудбал кај што се влечат по теренот..и затоа после немаме фудбал
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Знаете кога ќе се наполни цел стадион во ПМФЛ?
-кога на автопат трева ќе порасне. :pos::pos:
Ако мислиш за нашите автопати,досеа требаше рекорди секоја недела да се рушат.;)
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.482
Поени од реакции
2.351
Е сега навистина сфатив зашто не ни се полнат стадионите.;)
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.482
Поени од реакции
2.351
Предлог: Вардар-Силекс http://www.flashscore.com/match/Qcb3US8D/#match-summary 9 ДЕКЕМВРИ 2012. Кој сака да учествува во идејата за рекордна посетеност (иако изгледа како научна фантастика), нека напише на темава. И ве молам без коментари од типот: абе ајде, кај може ова кај нас, за ништо не ги бива...
Треба брзо да се дејствува.
 
Член од
14 април 2010
Мислења
4.677
Поени од реакции
5.925
Предлог: Вардар-Силекс http://www.flashscore.com/match/Qcb3US8D/#match-summary 9 ДЕКЕМВРИ 2012. Кој сака да учествува во идејата за рекордна посетеност (иако изгледа како научна фантастика), нека напише на темава. И ве молам без коментари од типот: абе ајде, кај може ова кај нас, за ништо не ги бива...
Треба брзо да се дејствува.
Утакмицава како нарачана ти е за идејата твоја може и да биде славеничка атмосвера за есенската титула па ете плус мотив да се дојде.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.482
Поени од реакции
2.351
Утакмицава како нарачана ти е за идејата твоја може и да биде славеничка атмосвера за есенската титула па ете плус мотив да се дојде.
Супер е се', ама гледаш никој не сака да ја подржи и да учествува во идејата, за жал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom