Најапдејтиран Андроид Телефон?

  • Креатор на темата Trajce Vasilev
  • Време на започнување
T

Trajce Vasilev

Гостин
Постои ли телефон што добил повеке од 3 Андроид апдејтс?Пошто во денешницата највеке што имам видено е 3 Андроид апдејта (од 4.4.4 до 6.0.1).Ако знае некој,некој телефон кој што има добиено повише од 3 апдејта (пр: од 4.2.2 па се до 6.0.1 или од 4.4.4 до 7.0.1)нека пише кој телефон е тоа.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Постои ли телефон што добил повеке од 3 Андроид апдејтс?Пошто во денешницата највеке што имам видено е 3 Андроид апдејта (од 4.4.4 до 6.0.1).Ако знае некој,некој телефон кој што има добиено повише од 3 апдејта (пр: од 4.2.2 па се до 6.0.1 или од 4.4.4 до 7.0.1)нека пише кој телефон е тоа.
Pixel.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.663
Поени од реакции
38.846
пикселот сега искочи, нексус утредите се највеќе апдејтирани, иако мислам дека апдејтот на ОС не е толку биден ко подобрувањето на уи-то кај што шаоми е кинг и пушта апдејти нон стоп.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
пикселот сега искочи, нексус утредите се највеќе апдејтирани, иако мислам дека апдејтот на ОС не е толку биден ко подобрувањето на уи-то кај што шаоми е кинг и пушта апдејти нон стоп.
Тоа е, фејл сум мислев (не дочитав) дека прашува дали има телефон што ќе добие.....лол.

Иначе андроид не се споредува со ios за апдејти, затоа што кај андроид сите апликации, дури и системските се апдејтираат засебно од самиот фирмвер, така да не е битно која верзија ја имаш до тој степен.
 
T

Trajce Vasilev

Гостин
Nexus највеќе по 3 апдејта добиваат,а никад неам видено да добие некој Nexus телефон повеке од 3 апдејта.[DOUBLEPOST=1509835249][/DOUBLEPOST]
Господине сезнајко темава за Ајфони ли е,или за Андроид Телефони?
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Nexus највеќе по 3 апдејта добиваат,а никад неам видено да добие некој Nexus телефон повеке од 3 апдејта.[DOUBLEPOST=1509835249][/DOUBLEPOST]
Господине сезнајко темава за Ајфони ли е,или за Андроид Телефони?
G-gjo, aj na engleski znachi Jas taka da jas telefon ili mojot telefon e toj sho kje dobie najvekje apdejti. Kako si go gledash, taka i on tebe kje te gleda. Pozz.
 
Член од
27 август 2017
Мислења
23
Поени од реакции
13
OnePlus One

Го добив со 4.4.х (ако не се лажам), моментално работи на 7.1.2, а за краток период ќе има апдејт и за Oreo (8.0).

Во главно ова би можело да се постигне кај било кој телефон. Само му ставаш custom rom и гајле немаш.

Во конкретниов случај ја користам Lineage (ex. Cyanogen), често има апдејти, има голема слобода, бесплатни (paid) верзии од апликациите итн...
 
T

Trajce Vasilev

Гостин
OnePlus One

Го добив со 4.4.х (ако не се лажам), моментално работи на 7.1.2, а за краток период ќе има апдејт и за Oreo (8.0).

Во главно ова би можело да се постигне кај било кој телефон. Само му ставаш custom rom и гајле немаш.

Во конкретниов случај ја користам Lineage (ex. Cyanogen), често има апдејти, има голема слобода, бесплатни (paid) верзии од апликациите итн...
Добро али ти користиш Custom Rom,ја сепак мислев за обичен андроид систем али нема везе,фала иначе.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.663
Поени од реакции
38.846
Добро али ти користиш Custom Rom,ја сепак мислев за обичен андроид систем али нема везе,фала иначе.
Не е едноставна работа да оптимизираш софтвер за различни хардвери, затоа и фирмите тоа не го праат, праќаат апдејти првите година две и после знаат дека корисникот го фрла телефонот у канта, ретко кој денес држи телефон више од две години. Ако сакаш ром некој понов имаш ентузијасти на xda developers кои развиваат ромови и тоа е тоа.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Тешко е да добиеш над 3 големи апдејти сепак тоа се 3 години во прашање каде што излегле веќе 2 понови модели од предходниот.
Ајфон добива но колку е брз апдејтот и добар тоа незнам....
 
T

Trajce Vasilev

Гостин
Тешко е да добиеш над 3 големи апдејти сепак тоа се 3 години во прашање каде што излегле веќе 2 понови модели од предходниот.
Ајфон добива но колку е брз апдејтот и добар тоа незнам....
Брат кој у МК е богат да си "приушти" ајфон.Што се брзи тоа друго е.Али ок сега сфатив зошо многу телефони и не добиваат поише од 2-3 апдејта.
 
Ф

Флеш

Гостин
Кај андроидот,најслаба точка е софтверот,зборувам за апдејт итн ,додека спротивно е сликата со гејфонот:kuracc:хардверот е слаб .... И двете страни се некаков баланс со слабости .... Кој има потреба,тоа си сака да земе од избор од нив .... Јас сакам андроид,сакам отвореност,симнувам апликации без да платам,можам тв и филм на мобилен ....Башка андроидот продукт на Гугл,уште си поврзан пошироко .... :)
 
T

Trajce Vasilev

Гостин
Кај андроидот,најслаба точка е софтверот,зборувам за апдејт итн ,додека спротивно е сликата со гејфонот:kuracc:хардверот е слаб .... И двете страни се некаков баланс со слабости .... Кој има потреба,тоа си сака да земе од избор од нив .... Јас сакам андроид,сакам отвореност,симнувам апликации без да платам,можам тв и филм на мобилен ....Башка андроидот продукт на Гугл,уште си поврзан пошироко .... :)
Така е.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Знам дека во никој случај не може да се споредува со OnePlus, Nexus, Pixel итн но вредно е за споменување.

Xiaomi ги апдејтуваат речиси сите телефоните, а не само флегшипите прилично долго. Xiaomi Mi2s е телефон од 2013 а до крајот на месецов ќе добие MIUI 9 (базиран на Нугат) односно последниот софтверски апдејт (скин за андроид) од компанијата за што многу телефони можат да сонуваат.

За волја на вистина, ќе ги нема сите опции на Nougat бидејќи е базиран на lollipop, ама тоа е гест за долга и стабилна врска со брендот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom