Нацистичка Германија - сличности со Star Wars

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.796
Поени од реакции
4.407
The weapons the stormtroopers used were essentially the Sterling L2A3 9mm SMG (sub-machine gun) a military weapon developed in the late 1940s in the UK and adopted by the British and Canadian Armies in the 1950s. The curved left entry side mounted magazine was removed. And that was as much as it was modified for the film. The longer sandtrooper weapon was the MG-34 machine gun from Germany.

Не беше некоја тајна тоа
 
Член од
6 април 2006
Мислења
38
Поени од реакции
12
The weapons the stormtroopers used were essentially the Sterling L2A3 9mm SMG (sub-machine gun) a military weapon developed in the late 1940s in the UK and adopted by the British and Canadian Armies in the 1950s. The curved left entry side mounted magazine was removed. And that was as much as it was modified for the film. The longer sandtrooper weapon was the MG-34 machine gun from Germany.

Не беше некоја тајна тоа
ама пак апла бре скоро се :)
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
4.960
Поени од реакции
5.370
Боите на Империјата се исти како нацистичка Германија. Бела (стормтрупери), црвена (империјалната гарда) и црна (Императорот/Вејдер).
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
336
Има сличности, ама сличностите не се поради некаква мистериозна причина туку поради ова:
„Star Wars creator George Lucas sought to make the Galactic Empire aesthetically and thematically similar to Nazi Germany...“ - Mary Henderson. Star Wars: The Magic of Myth. New York, New York, USA: Bantam Spectra, 1997. Pp. 184.
Слободен превод:
„Џорџ Лукас, креаторот на Војна на ѕвездите, ја прави Галактичката империја естетски и тематски слична на нацистичка Германија... “

Имам гледано интервју со него во кое го кажува горе долу истото.

Има сличности и меѓу џедаите од една страна и средновековните витези и самураите од друга страна, ама и тоа е намерно.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
5.984
Поени од реакции
5.462
Интересантно во секој случај...ма да мене никогаш не ми текнало да поврзам Војна на ѕвездите со Втората светска војна...
 

Apokalipto

(М)
Член од
4 март 2007
Мислења
15.578
Поени од реакции
2.574
Зарем мораше тема за нешто кое и самиот Џорџ Лукас кажа дека го искористил како идеја за изгледот на војниците :/
 

Tzeentch

Дискретен Херој
Член од
6 октомври 2011
Мислења
581
Поени од реакции
347
mene mi se cini ili ima premnogu slicnosti ... oruzja obleka muzika marshovi letala (zvuk na letala) storm trupersi
hmmmm ....


:cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc:


Stormtroopers се од прва светска војна , немаат везе со нацистите.
 

МИЛЕ КИТИЧ

Пијан бев кога го сменив корисничкото име
Член од
13 јули 2009
Мислења
4.247
Поени од реакции
1.928
И да се копија исти, има зошто, и двете сили во нивните делови на светот се сметаа за лошите момци. Полесно е за гледачите одма да ги препознаат лошите.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.328
Поени од реакции
1.332
И што има ова врска со мистерии?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
5.866
Поени од реакции
4.595
Сличности има ите-како ...... STAR WARS - IMPERIAL MARCH !
 

DarthKaran

Gray Jedi
Член од
4 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
123
се разбира дека има сличности, поентата е да се претстави некоја злобна империја која ќе биде слична со нешто што денешните луѓе го имаат видено, нешто за што ќе имаат луѓето добра претстава, а тоа е нацистичка германија. нема ништо мистериозно тука. а и сцената на пукање на главното оружје на „ѕвездата на смртта“ е целосно преземена од guns of navarone, филм за 2СВ
 
Член од
6 април 2006
Мислења
38
Поени од реакции
12
Како и да е има сличности и зс е така само ЧИЧКО ЛУКАС знае :cuc: ... ај сега на супермен сличност да му бараме ... хммм Волшебното самарче :P :pos:
[:pos:
 
На врв Bottom