Насилства во Македонија

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
GTA San Andreas, во рамки на дозволеното време за движење - го испочитувале почетокот на полицискиот час дивјациве.


Текстов содржи и бисери од калибарот „Фолксваген ПАЈТОН“, ама тоа е за у други теми.

Националноста на групите е ирелевантна.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.344
Поени од реакции
79.170
Може се викал Фатон и купил најбоља кола у свет, што се вика како него.
(ако у текстов тоа Пајтон им е транскр. за Phaeton)
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Македонскиот превод на англискиот збор phaeton, односно неговото значење во употреба како назив за одредениот тип на кочии (чија етимологија е од истоимениот грчки митолошки лик, а сега прочитав и како е дојден називот пајтон за тој тип на кочии) е пајтон, така што Фолксваген Пајтон е апсолутно точно напишано и воопшто не е проблем во артиклите на порталиве кои напишаа нешто за случајов.

Тоа што ние гледаме што е можно повеќе да го искасапиме јазикот и секакви будали (овој пат некако успеале да не усерат, нешто што ретко се случува) пишуваат секакви транскрипции е муабет за друга тема.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.344
Поени од реакции
79.170
Македонскиот превод на англискиот збор phaeton, односно неговото значење во употреба како назив за одредениот тип на кочии (чија етимологија е од истоимениот грчки митолошки лик, а сега прочитав и како е дојден називот пајтон за тој тип на кочии) е пајтон, така што Фолксваген Пајтон е апсолутно точно напишано и воопшто не е проблем во артиклите на порталиве кои напишаа нешто за случајов.

Тоа што ние гледаме што е можно повеќе да го искасапиме јазикот и секакви будали (овој пат некако успеале да не усерат, нешто што ретко се случува) пишуваат секакви транскрипции е муабет за друга тема.
OK све ова
инаку луѓево ја викаат Фотон
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
И двајцата сте во право.

Тие се спремни оти се во секојдневна војна со нас, а ние што е потрагично не ја ни гледаме дека војната е сеуште активна за да возвратиме.
Ние ги сметаме за другарчиња и ги ословуваме со „брат“, додека тие на албански ни караат мајки и сестри.
Во основно кога одев имаше поголеми од нас македонци во повисоките одделенија кои кога ќе се јавеја во школо овие шошоните се криеа ко глувци, откако тие генерации заминаа останавме ние и веќе почнуваа да се курчат и да покажуваат заби. Не било само еднаш да ми се соберат и да ме пречекаат по 5-6 души или пак јас кога ќе ги начекав на само да завршиме со шамари, клоци, тупаници... деца.
НО, сето тоа завршува кога реално ќе покажиш заби. Кога дел од нас шетавме со лептири, скакавци по џебови и кога почнавме со ист интензитет кон нив знаеа фино лепо да си се повлечат и да си ќутат. Прашањето е колку ќе им дозволиш и дали си спремен да јадиш ќотек како магаре или евентуално да те избушат ко швајцарско сирење.
Денешните инстаграм генерации не се спремни ни на едното ни на другото, додека албанските деца мн мн не му ја мислат така да јасно е од каде иди таа нерамноправност.

и што кажа ти поразлично од мене? истото што го зборвам јас само со други зборови, малцинствата се курчат дека се заштитени, затоа и го спомнав примерот со утакмицата пред 30 години, да кажам, како беше кога малцинствата немаа грб, не мислев да се фалам дека отидовме во струга да тепаме албанци.
Заштитени се бидејќи има помалку генерации со две рала мадиња отколку порано. Но има и спротивни примери.
Имам двајца колеги на работа, едниот од старото кино, а другиот дете.
Првиот имаше мака со роми заради тоа што напишал нешто некаде и зедоа му направија 300 цирукузи, беше тужен и на крај земаше се извинуваше за говор на омраза и што ти ја знам - а реално НЕ беше воопшто виновен.
Другиот, младо дете, живее во куќа а до него двор и лепенка има роми. Истите тие дилаат дрога, самите се корисници и кој се' не се има претерано кај нив во двор. Еден ден си иди нервозен од работа и им вика... мукла, глас да не ви слушнам, мајка ми спие си легнувам и јас да спијам уморен сум.
Нормално племе, им е гајле дали спиеш или не, почнале да вреват мислејќи абе ајде кој го тркала овај и онака е сам.
Му слезе од горе, влезе во двор и дома еден по еден сите ги дрецкаше од земја, буквално.
Ден денес кога ќе го видат бегаат како црниот ѓавол лично да иди по нив.


Така да, генерациите воопшто не се битни и воопшто не е битно што толку сила си земаат некои малцинства и колку им е дозволено. Секогаш се наоѓа некој што знае да ги доведи во ред и да им каже каде им е местото ако дивеат. Треба само повеќе такви примери да има, а како што иди времето јас мислам дека ќе ги има.

Илко илија што спомна.... на истокот, конкретно во Штип е каша попара од ромите, прават што сакаат - буквално. НО, самите штипјани се криви штом дозволиле некој да му влези дома и на сред бел ден да го кради.
Повели нека влези, ама за да излези ќе се прашаме.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Новите генерации Македонци родителите ги чуваат под стаклено ѕвоно така да се изразам, ги пазат од се и сешто. По цел ден затворени по дома пред компјутерите и телевизорите па кога ќе излезат надвор ќе ги дувне ветре и нос ќе им се растече или ќе кивнат, на родителите коса им се крева на глава и веднаш на лекар. Абе ние кога бевме деца бевме 24/7 надвор и паѓавме се удиравме, секоја вечер дома под туш бидејќи колената ни беа одрани од паѓања по земја и раскрвавени, облеката со кал и со крв испомачкана, сме возеле точаци, сме играле фудбали и жмурки, сме паѓале и сме дереле нозе и раце (колена и лакти), не гребеле и касале кучки, мачки, оси, пчели, сме се боделе на рѓави жици и шајки, никој ниту трчал по доктори, ниту му станало нешто, ниту умрел, воопшто не сме се пазеле и не сме држеле хигиена, јадевме плодови со немиени раце и пиевме повеќемина од иста чаша или од исто шише па пак ете сме го преживеале/поминале детството и сме влегле во средната адултна доба од животот, незнам што до толку пазење и лигавење на родителите со денешниве деца. После тие деца кога ќе пораснат и кога ќе мора да излезат од тоа стаклено ѕвоно ќе се плашат и пазат од се и сешто, а и ќе ги млати низ град кој кај стигне, појма немаат како да се одбранат, а од друга страна грото од Албанците сеуште си живеат претежно по традиционалните рурални средини, тоа се средини кои произведуваат мажи, а не роботизирани лигави амеби како нашиве модерни урбани средини кои произведуваат само неработници, легачи, лигуши и мекуши !
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.018
Поени од реакции
17.966
И двајцата сте во право.


Ние ги сметаме за другарчиња и ги ословуваме со „брат“, додека тие на албански ни караат мајки и сестри.
Во основно кога одев имаше поголеми од нас македонци во повисоките одделенија кои кога ќе се јавеја во школо овие шошоните се криеа ко глувци, откако тие генерации заминаа останавме ние и веќе почнуваа да се курчат и да покажуваат заби. Не било само еднаш да ми се соберат и да ме пречекаат по 5-6 души или пак јас кога ќе ги начекав на само да завршиме со шамари, клоци, тупаници... деца.
НО, сето тоа завршува кога реално ќе покажиш заби. Кога дел од нас шетавме со лептири, скакавци по џебови и кога почнавме со ист интензитет кон нив знаеа фино лепо да си се повлечат и да си ќутат. Прашањето е колку ќе им дозволиш и дали си спремен да јадиш ќотек како магаре или евентуално да те избушат ко швајцарско сирење.
Денешните инстаграм генерации не се спремни ни на едното ни на другото, додека албанските деца мн мн не му ја мислат така да јасно е од каде иди таа нерамноправност.


Заштитени се бидејќи има помалку генерации со две рала мадиња отколку порано. Но има и спротивни примери.
Имам двајца колеги на работа, едниот од старото кино, а другиот дете.
Првиот имаше мака со роми заради тоа што напишал нешто некаде и зедоа му направија 300 цирукузи, беше тужен и на крај земаше се извинуваше за говор на омраза и што ти ја знам - а реално НЕ беше воопшто виновен.
Другиот, младо дете, живее во куќа а до него двор и лепенка има роми. Истите тие дилаат дрога, самите се корисници и кој се' не се има претерано кај нив во двор. Еден ден си иди нервозен од работа и им вика... мукла, глас да не ви слушнам, мајка ми спие си легнувам и јас да спијам уморен сум.
Нормално племе, им е гајле дали спиеш или не, почнале да вреват мислејќи абе ајде кој го тркала овај и онака е сам.
Му слезе од горе, влезе во двор и дома еден по еден сите ги дрецкаше од земја, буквално.
Ден денес кога ќе го видат бегаат како црниот ѓавол лично да иди по нив.


Така да, генерациите воопшто не се битни и воопшто не е битно што толку сила си земаат некои малцинства и колку им е дозволено. Секогаш се наоѓа некој што знае да ги доведи во ред и да им каже каде им е местото ако дивеат. Треба само повеќе такви примери да има, а како што иди времето јас мислам дека ќе ги има.

Илко илија што спомна.... на истокот, конкретно во Штип е каша попара од ромите, прават што сакаат - буквално. НО, самите штипјани се криви штом дозволиле некој да му влези дома и на сред бел ден да го кради.
Повели нека влези, ама за да излези ќе се прашаме.
Насекаде е така, само што штипската телевизија ги пренесува овие работи јавно за разлика од останатите.

У право си кога за работите кој ги спомна, но не секој е е спремен физички да се тепа, треба да има систем кој ќе ги решава тие работи.
Единствен спас се гледа во единството и сплотеноста кај народот, ако соседот е нападант, одбрани го иако можеби не сте во добри односи.Ако денес премолчиш, утре си ти следен.

Јас лично не би можел да живеам во такви услови, затоа и не гледам како би можел да живеам во Македонија.Замисли цел живот да треба да го поминеш во молчење, каков е тој живот.

Ќе ти споделам една фамилијарна приказна, која ја има преживеано мојот покоен дедо.За време на после крајот на ВСВ, во Македонија сеуште голем број од турското население било тука, во неговото село имало, 10-15 куќи, влашко православно население а некаде околу 100-тина турски.Немале проблеми од сите но од неколку луѓе кои биле побогати да, и тоа не тогаш, уште како дете додека сме биле под СХС, на Турците многу од злосторствата им биле простувани затоа што ги подкупувале џандарите од Србија.И терале провокациите, им влевале во нивните ниви, им правеле штета со стоката, ги навредувале жените, итн.Ова го правале група од неколку 10, 20 млади Турци.Не можеле да ги трпат веќе и одлучиле да убијат некого од нив, зошто немале друг избор.Дедо ми, негов братучед и уште двајца, убиваат двајца Турци, еден од нив бил како главен во таа група и добиваат по 8 години во Идризово.Сега понатаму им спремале крвна одмазда но имале среќа што полека Турците почнувале да ја напуштаат Македонија поради тогашната политика и никој не сакал да влегува во затвори за некој кој и ја заслужил таа смрт.

Поентата од сето ова ми е дека има моменти кога единствен начин за да живееш подобро е да ја изгубиш слободата, има такви моменти кога нема назад, таква е и денес ситуацијата кај нас.

Пак ќе кажам и дедо ми секогаш така викаше дека не се сите луѓе исти, човекот знаеше да зборува турски, после поради тогашната политика ја губи земјата, па плус и поради затворската казна не може да бира работа, работи земјоделие по државните поседи и таму најголемиот дел го мине со Бошњаци и Албанци, омразата сама по себе е лоша, но за жал живееме во таква средина, и треба да се трудиме да се менуваме сите, да одиме кон границите на совршенатво, но ете како што кажав за жал пак сме во ситуација да сме напаѓани во своја земја, и тоа поради верска или национална припадност.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.693
Поени од реакции
35.079
И двајцата сте во право.


Ние ги сметаме за другарчиња и ги ословуваме со „брат“, додека тие на албански ни караат мајки и сестри.
Во основно кога одев имаше поголеми од нас македонци во повисоките одделенија кои кога ќе се јавеја во школо овие шошоните се криеа ко глувци, откако тие генерации заминаа останавме ние и веќе почнуваа да се курчат и да покажуваат заби. Не било само еднаш да ми се соберат и да ме пречекаат по 5-6 души или пак јас кога ќе ги начекав на само да завршиме со шамари, клоци, тупаници... деца.
НО, сето тоа завршува кога реално ќе покажиш заби. Кога дел од нас шетавме со лептири, скакавци по џебови и кога почнавме со ист интензитет кон нив знаеа фино лепо да си се повлечат и да си ќутат. Прашањето е колку ќе им дозволиш и дали си спремен да јадиш ќотек како магаре или евентуално да те избушат ко швајцарско сирење.
Денешните инстаграм генерации не се спремни ни на едното ни на другото, додека албанските деца мн мн не му ја мислат така да јасно е од каде иди таа нерамноправност.


Заштитени се бидејќи има помалку генерации со две рала мадиња отколку порано. Но има и спротивни примери.
Имам двајца колеги на работа, едниот од старото кино, а другиот дете.
Првиот имаше мака со роми заради тоа што напишал нешто некаде и зедоа му направија 300 цирукузи, беше тужен и на крај земаше се извинуваше за говор на омраза и што ти ја знам - а реално НЕ беше воопшто виновен.
Другиот, младо дете, живее во куќа а до него двор и лепенка има роми. Истите тие дилаат дрога, самите се корисници и кој се' не се има претерано кај нив во двор. Еден ден си иди нервозен од работа и им вика... мукла, глас да не ви слушнам, мајка ми спие си легнувам и јас да спијам уморен сум.
Нормално племе, им е гајле дали спиеш или не, почнале да вреват мислејќи абе ајде кој го тркала овај и онака е сам.
Му слезе од горе, влезе во двор и дома еден по еден сите ги дрецкаше од земја, буквално.
Ден денес кога ќе го видат бегаат како црниот ѓавол лично да иди по нив.


Така да, генерациите воопшто не се битни и воопшто не е битно што толку сила си земаат некои малцинства и колку им е дозволено. Секогаш се наоѓа некој што знае да ги доведи во ред и да им каже каде им е местото ако дивеат. Треба само повеќе такви примери да има, а како што иди времето јас мислам дека ќе ги има.

Илко илија што спомна.... на истокот, конкретно во Штип е каша попара од ромите, прават што сакаат - буквално. НО, самите штипјани се криви штом дозволиле некој да му влези дома и на сред бел ден да го кради.
Повели нека влези, ама за да излези ќе се прашаме.
Не осакатија како нација де и тоа планирано. Национализмот тука уназад 20 години се убива постепени, агресијата исто така и под наредба на истите тие кои ги имаат најсилните армии во светот ние немаме редовна војска, по наредба на истите тие кои имаат м4а1 во продавница овде е скоро невозможно да се стигне до оружје (за Македонците, овие уште од 2001ва не се разоружани), селективно одговарање (нивните за терористички акции лежат по 3-4 години затвори, а нашите за обична тепачка ќе наебеш барем 2 години, нивните луѓе газат со 200 на саат и никој не може да ги најде, нашите да му свирнам на раскрсница ќе ме тужи за претрпен страв и ќе наебам во затвор, нивните на сред Рузвелтова се пукаа со автомати и 20 камери ги минаа и никој не ги најде ама за нас оди само извади му пушка на некој ќе ти се нацртаат 3 комбиња џандари пред врата.

Нека го немаат грбот од САД ќе видиш дали ќе дилаат и дрога и дали ќе излегува реизот како сега да се заканува оти ќе правел проблеми, имаше да го запалат со се куќа да беше во „слободна држава“.

Македонија ти е окупирана држава од НАТО и САД, не е окупирана од малцинствата, нивната политика е заснована на овие и тие си ги користат за остварување на повисоки политички и стратешки цели.

На крај, не треба јас со боксови и пиштоли да се пресметувам на улица, туку службите за безбедност да си ја бркаат својата работа и да им напикаат страв во коски да ги спомнат зборовите оружје и тепачка. И ич не ми се бендисува ова во правниот систем со пресумпција на невиност, не бил виновен се додека не се докажело, а не смееш да користиш никакви насилни методи за да докажиш и ќе се влечка 10 години по судови за на крај да биди осуден на 1-2 години или воопшто да не го осудат. На времето викаат моите се случува кражба во населбата - полицијата за 1 саат ги собира сите што имаат било какво досие и ги „пее“ додека не дадат насоки кој го има направено делото, до сабајле буквално случајот решен и најдено кој направил глупост. Сега го има на камера, камерата не била валиден дока, го има на снимки, тие не биле валиден доказ, сведоците секој следен процес менуваат изјави....море упм и држава и народ.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
..., но ете како што кажав за жал пак сме во ситуација да сме напаѓани во своја земја, и тоа поради верска или национална припадност.
Се согласувам за претходното, но ќе одговорам од ова тука... ако сме напаѓани треба да враќаме, систематски, полека, на почеток ако треба и не така јавно. Има едно вика „ако не можи милум, тогаш силум“.


Не осакатија како нација де и тоа планирано. Национализмот тука уназад 20 години се убива постепени, агресијата исто така и под наредба на истите тие кои ги имаат најсилните армии во светот ние немаме редовна војска, по наредба на истите тие кои имаат м4а1 во продавница овде е скоро невозможно да се стигне до оружје (за Македонците, овие уште од 2001ва не се разоружани), селективно одговарање (нивните за терористички акции лежат по 3-4 години затвори, а нашите за обична тепачка ќе наебеш барем 2 години, нивните луѓе газат со 200 на саат и никој не може да ги најде, нашите да му свирнам на раскрсница ќе ме тужи за претрпен страв и ќе наебам во затвор, нивните на сред Рузвелтова се пукаа со автомати и 20 камери ги минаа и никој не ги најде ама за нас оди само извади му пушка на некој ќе ти се нацртаат 3 комбиња џандари пред врата.

Нека го немаат грбот од САД ќе видиш дали ќе дилаат и дрога и дали ќе излегува реизот како сега да се заканува оти ќе правел проблеми, имаше да го запалат со се куќа да беше во „слободна држава“.

Македонија ти е окупирана држава од НАТО и САД, не е окупирана од малцинствата, нивната политика е заснована на овие и тие си ги користат за остварување на повисоки политички и стратешки цели.

На крај, не треба јас со боксови и пиштоли да се пресметувам на улица, туку службите за безбедност да си ја бркаат својата работа и да им напикаат страв во коски да ги спомнат зборовите оружје и тепачка. И ич не ми се бендисува ова во правниот систем со пресумпција на невиност, не бил виновен се додека не се докажело, а не смееш да користиш никакви насилни методи за да докажиш и ќе се влечка 10 години по судови за на крај да биди осуден на 1-2 години или воопшто да не го осудат. На времето викаат моите се случува кражба во населбата - полицијата за 1 саат ги собира сите што имаат било какво досие и ги „пее“ додека не дадат насоки кој го има направено делото, до сабајле буквално случајот решен и најдено кој направил глупост. Сега го има на камера, камерата не била валиден дока, го има на снимки, тие не биле валиден доказ, сведоците секој следен процес менуваат изјави....море упм и држава и народ.
Точно, не функционира системот па останува на тебе како единка да одлучиш дали и како да постапиш. Ако постапиш остро може да имаш последици, ако поќутиш посекако може да имаш последици.

Еве два примери, прво еден посекојдневен, потоа еден што и не е толку секојдневен.

Една жена работи како полицаец во ск, секој ден е на релација бт-ск (оди на работа и се враќа), сопругот - програмер е на работа. Му го обиваат станот, сопругот го гледа тоа пошто го има на камера и се јавува и оваа од скопје потегнува да се најди кој е што е... пуштаат снимка бт, ништо, пуштаат снимка пп - одма го препознаа.
Оди екипа, го наоѓа батецот прилеп на кафе, го собира во станица... и ја чекаат жената на бегање од работа од ск кон бт да оди пп во станица.
Оди во станица, а таму џандари (нејзини колеги) и викаат... види, го фативме овај ама проблематичен е... еве го внатре е види седните зборнете и договорете се.
Е сега ако тоа важи за полиција, за обичното граѓанство....? Пун курац ништо.
Истото и со колега на работа, фатени на камера и кои се и што се... штета 70.000 ден... и ене го се судат ден денес се влечкат.

Од друга страна, како што има кај тебе во родниот град ромска населба поголема, има и тука. Арно ама, има едно маало (улица) кај шо живеат 5-6 батиња заминати со мозокот... и си врват некои роми нанјнормално по улица, е едниот од нив подзастанал во некој двор ОД УЛИЦА ѕиркал, не се ни приближил.
Го забележале овие, за бапки и ќотек. Шо мајка ти ја бараш да ѕиркаш по дворој... ќотек до посер.

Не дека и едното и другото се позитивни работи, ама ваквите нешта ќе придонесат малку поинкау да се реагира ако имаш мака од некој. Директно или му кршиш глава или кога нема никој да те разбери индиректно му кршиш глава.
Јас бунарот не го затрупав од една причина, бујрум нека влези некој да си ја бара мајка му.... имал среќа го начекав... на парчиња и вбунар.

Ваквиот дел на насилства не е соодветно и во светото решен, ете во Германија има еден куп на силувања и смртни случаи кои се заташкани институционално (во Шведска исто), само што далеку поголема држава од нашата и далеку помалку се знае/дознава.

Дојде време секој да треба да се помисли како би се одбранил во незгодни ситуации и што би се случило ако се најди во небрано. Шошоните не се воопшто глупави што од мали ги оставаат децата по улици и што истите им ракуваат со оружје и слично. Ние барем можиме да ги пуштиме на боречки вештини или пак нешто да спортуваат да не се дембели што ќе се плашат од сопствената сенка.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.693
Поени од реакции
35.079
Се согласувам за претходното, но ќе одговорам од ова тука... ако сме напаѓани треба да враќаме, систематски, полека, на почеток ако треба и не така јавно. Има едно вика „ако не можи милум, тогаш силум“.



Точно, не функционира системот па останува на тебе како единка да одлучиш дали и како да постапиш. Ако постапиш остро може да имаш последици, ако поќутиш посекако може да имаш последици.

Еве два примери, прво еден посекојдневен, потоа еден што и не е толку секојдневен.

Една жена работи како полицаец во ск, секој ден е на релација бт-ск (оди на работа и се враќа), сопругот - програмер е на работа. Му го обиваат станот, сопругот го гледа тоа пошто го има на камера и се јавува и оваа од скопје потегнува да се најди кој е што е... пуштаат снимка бт, ништо, пуштаат снимка пп - одма го препознаа.
Оди екипа, го наоѓа батецот прилеп на кафе, го собира во станица... и ја чекаат жената на бегање од работа од ск кон бт да оди пп во станица.
Оди во станица, а таму џандари (нејзини колеги) и викаат... види, го фативме овај ама проблематичен е... еве го внатре е види седните зборнете и договорете се.
Е сега ако тоа важи за полиција, за обичното граѓанство....? Пун курац ништо.
Истото и со колега на работа, фатени на камера и кои се и што се... штета 70.000 ден... и ене го се судат ден денес се влечкат.

Од друга страна, како што има кај тебе во родниот град ромска населба поголема, има и тука. Арно ама, има едно маало (улица) кај шо живеат 5-6 батиња заминати со мозокот... и си врват некои роми нанјнормално по улица, е едниот од нив подзастанал во некој двор ОД УЛИЦА ѕиркал, не се ни приближил.
Го забележале овие, за бапки и ќотек. Шо мајка ти ја бараш да ѕиркаш по дворој... ќотек до посер.

Не дека и едното и другото се позитивни работи, ама ваквите нешта ќе придонесат малку поинкау да се реагира ако имаш мака од некој. Директно или му кршиш глава или кога нема никој да те разбери индиректно му кршиш глава.
Јас бунарот не го затрупав од една причина, бујрум нека влези некој да си ја бара мајка му.... имал среќа го начекав... на парчиња и вбунар.

Ваквиот дел на насилства не е соодветно и во светото решен, ете во Германија има еден куп на силувања и смртни случаи кои се заташкани институционално (во Шведска исто), само што далеку поголема држава од нашата и далеку помалку се знае/дознава.

Дојде време секој да треба да се помисли како би се одбранил во незгодни ситуации и што би се случило ако се најди во небрано. Шошоните не се воопшто глупави што од мали ги оставаат децата по улици и што истите им ракуваат со оружје и слично. Ние барем можиме да ги пуштиме на боречки вештини или пак нешто да спортуваат да не се дембели што ќе се плашат од сопствената сенка.
Физичката пресметка не е решението на овој проблем, особено не со тоа што истото те заглавува повеќе.

Проблем е во „демократското општество“ тоа што институциите се многу меки кон ваквите фаци, а престроги кон луѓе кои пробуваат да се одбранат од истите.
Јас се молам да го донесат законот што го имаат во Тексас, ако ми е имотот ограден и ако ми влезеш внатре со една опомена може да те испукам и да се јавам да те соберат џандарите. Арно ама не им одговара на овие оти реално полицијата си дели со арамиите, оди види кои идиоти ги ставија џандари и ќе ти биде јасно колку ќе те бранат од криминал.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.018
Поени од реакции
17.966
Физичката пресметка и потегнување по оружје не е за секој човек, поготово не за луѓе со наш менталитет.Македонскиот народ е питом и мирен и затоа страда, ниту пак низ историјата некогаш не наштетувал на некого, ете се гледа и во Крушевската република и манифестот, освен неколку запалени албански села(и тоа од влашките чети) друго население и не било тероризирано, а можеле покољ да направат за тие 10 дена.

Имам пишувано и порано, порано сме немале држава ниту свои институции и сме биле приморани да убиваме, затоа и се појавувале ликови како Ќосето.
Денеска(или барем у 91) имаме држава, и треба преку институциите да издејствуваме правда и безбедност.Дали јас или било кој треба да убијам некој рандом Албанец при некој конфликт у школо или на друго место, па после да се плашам од крвна одмазда, па некој од нивните да ме убие мене или некого од моите.
Пак ќе кажам идат и такви моменти во животот, такво е ова поднебје, но како што кажав живееме во 21 век и имаме институции, многу е полесно да се избориме за промени преку нив или можеби сега е доцна?
Муабетов постојано ми иде како за 91, сега не знам колку е тоа изводливо.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260

Kajgana Shop

На врв Bottom