Насилства во Македонија

B

Beginner

Гостин
Дека не пријавила ја разбирам до некаде 19 години после такво тепање и трауми и плус и се заканувале не би рекол дека "ужива" да ја тепат така без осет. Требала да пријави на време но со оглед што и направиле незнам како може дете после такво нешто да не се плаши сепак да повторам има само 19-20 години и нема сигурно постар брат или било кој близок да ја заштити. А за татко и па не знаеме каква му е состојбата сигурно тој да бил поспособен ќе реагирал на време. И условите каде живее не се баш идеални. Единствено чудно е тоа за Пепи дека си немала проблеми но ок незнам низ што поминала па да судам зошто вака рекла. Ова можеше да биде само полошо ако ретардите не снимиле вака барем нека ги знае цела Македонија. Им немам коментирано ништо на профилите нивни ама мило ми е што им коментираат по 500-600 коментари видов на една слика нека го јадат срамот нивните родители и роднини.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Мислам дека премногу внимание се обрнува (не дека не е важно, ама за мене барем, не е пресудно во случкава) на половата разлика меѓу учесниците во овој краток шоку(р)ментарец.
Две работи ми се доста вознемирувачки. Првата е насилство врз очигледно послабо лице. Неважно е дали е жена, дете, некој со психо-физички проблеми, старец или старица. Не се работи за шамар-два испорачани во афектна состојба, нешто што би можел да го разберам (но не и да го оправдувам по секоја цена), доколку едната страна направила некоја стварно гадна работа и со тоа предизвикала голема морална или материјална штета. Секако дека постојат други опции за справување со вакви случаи, но изгледа за тоа треба малку повеќе сива материја и вијуга плус.

Втората е самата снимка, потребата да се овековечи тој момент на изживување врз некого. Самото здружување, снимање и локацијата упатуваат на смислен, однапред договорен чин, што пак нешто говори за психата на момците.

Инаку, имаше далеку поекстремен случај во Украина или Русија, каде што двајца-тројца дечки ги снимаа своите убиства во некој парк. Со чекан, ако се сеќавам. Убиваа со чеканот де, снимаа со камера. Апсолутно е неважно дали убиените беа пијаници или бездомници и друг вид човечки отпад. Не се ни сеќавам дали меѓу жртвите имало некоја жена која за неколку голтки вотка би отишла заедно со непознати во паркот. Не е ни важно. Тоа не ја намалува тежината на стореното.
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Клавал слики со BMW-иња од 90тите и одма сељак ваков таков... Се фаќате за некои бескорисни фори. За каков идиот се работи не се гледа по тоа што вози, него како размислува јавно... еве еден мал дел, кој сакам да го видат и овие што изиграваат адвокати на мршите овде на форумот.

idiotce.png
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Mandatory
По лик ми изгледаат на такви кои се лепат на секакви женски и сакаат онака да ебнат нешто, не размислуваат за последици
Таќно. Не размислиле дека бордерлајнов ќе манипулира со помош на шизофренилајк лаги како голем број на жени што правеле, прават и ќе прават. Вродено е кај повеќето, јебига. Цела таа историја на нерамноправност зима најголем замав у последно време. Мажите се криви, требало одамна да имаат рамноправност жените а не сега да го сркаме.
Патем, што е со осудувањево ако сакале да ебнат нешто, као само они се у ќар коа ебнуваат зш жените претежно се ебат колку мажите да ги задоволат?
најдоа ситна мала
Ситна мала? Оваа е mildly overweight at the least.
И ко шо кажа @Con Artist интересно е ситењево за како ќе лапале курови овие у затвор, како ќе ги млателе, како веќе ги измлатиле у полиција и како ќе ги плукаат цел живот а сето ова е 1735 пати полошо од 2-3 бокса и 2-3 клоци...
Правниот систем ќе си реши, насилство ќе си се казни.
Може сега да се појават спинерите со „да видам мајка ти/ќерка ти ова да и се деси дали исто ќе викаш“ или дека сум го оправдал насилствово.
Инаку, имаше далеку поекстремен случај во Украина или Русија, каде што двајца-тројца дечки ги снимаа своите убиства во некој парк. Со чекан, ако се сеќавам. Убиваа со чеканот де, снимаа со камера. Апсолутно е неважно дали убиените беа пијаници или бездомници и друг вид човечки отпад. Не се ни сеќавам дали меѓу жртвите имало некоја жена која за неколку голтки вотка би отишла заедно со непознати во паркот. Не е ни важно. Тоа не ја намалува тежината на стореното.
Ќути, ги иам глеано... може затоа сум ваков.
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.273
Поени од реакции
27.723
Тоа ти го кажа не јас, во потполност се согласувам со тебе.
Znam, paternot na tvoeto razmisluvanje ne e voopsto kompleksen.
Автоматски споено мислење:


Ај сега земете бранете ја пак и бидете силни.
После ваква изјава сама се "закопа" а не верувам и дека ќе лежат овие двајца после ваква изјава.
Гарант и заборавила дека ја тепале, да не излезеше видеото немало ни да се дознае никогаш , ваквите до крај на животот ќе бидат тепани и ќе ми годи тоа, некој поштен нема да и прави ќејф.
Dali znaes kolku zeni od strav ne prijavuvaat postrasni raboti kako siluvanja, do polesni raboti kako seksualno voznemiruvanje?
Автоматски споено мислење:

И ко шо кажа @Con Artist интересно е ситењево за како ќе лапале курови овие у затвор, како ќе ги млателе, како веќе ги измлатиле у полиција и како ќе ги плукаат цел живот а сето ова е 1735 пати полошо од 2-3 бокса и 2-3 клоци...
A vie dvajcata go jadete najmoralsuperior cookie, sho go posochuvate ova.
I'm not like those other *guys*.
 
Последно уредено:
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Треба да се брани и не е оправдано тоа шти и е направено, но се сложувам дека случајот добива друга димензија, од правен аспект, повреди нема сега, нема лекарска потврда дека е тепана, снимката прашање е дали воопшто ќе биде доказ.
Може и нема да биде толку лесен случајот за судијата како што искоментирав преѓеска.
Моментално дебиливе сами ако се закопаат можат да ги осудат, повреди нема, снимката неможе да биде доказ, сведоци нема, не е на јавно место да предизвика чуство на страв за да го квалификуваат како насилство... со добар адвокат за жал ке пројдат без правни последици, додека реметот од јавноста једино што останува ке го јадат, колку што можам да видам истото нема да ги допира бидејќи се дебили.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Моментално дебиливе сами ако се закопаат можат да ги осудат, повреди нема, снимката неможе да биде доказ, сведоци нема, не е на јавно место да предизвика чуство на страв за да го квалификуваат како насилство... со добар адвокат за жал ке пројдат без правни последици, додека реметот од јавноста једино што останува ке го јадат, колку што можам да видам истото нема да ги допира бидејќи се дебили.
Ако се покаже дека сами го закачиле видеото, може да има насилство, но ако од друг закачено се што напиша стои, може без последица да поминат.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Ако се покаже дека сами го закачиле видеото, може да има насилство, но ако од друг закачено се што напиша стои, може без последица да поминат.
Нц, видеото не е доказ кој и да го закачил, једино пошто се овие дебили на време да не си обезбедат адвокат и да признаат во полиција или обвинителство, тогаш ке го јадат, на друг начин тешко
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.755
Znam, paternot na tvoeto razmisluvanje ne e voopsto kompleksen.
Автоматски споено мислење:


Dali znaes kolku zeni od strav ne prijavuvaat postrasni raboti kako siluvanja, do polesni raboti kako seksualno voznemiruvanje?
Автоматски споено мислење:


A vie dvajcata go jadete najmoralsuperior cookie, sho go posochuvate ova.
I'm not like those other *guys*.
Не е тој с
Znam, paternot na tvoeto razmisluvanje ne e voopsto kompleksen.
Автоматски споено мислење:


Dali znaes kolku zeni od strav ne prijavuvaat postrasni raboti kako siluvanja, do polesni raboti kako seksualno voznemiruvanje?
Автоматски споено мислење:


A vie dvajcata go jadete najmoralsuperior cookie, sho go posochuvate ova.
I'm not like those other *guys*.
Јасно ми е се, знам дека многу жени во државата премолчуваат насилство ама случајов е многу нејасен.Казна за напаѓачите мора да има и треба да се остави институциите да средат.
Кој и да е не заслужува да биде тепан.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953
За се се криви родителите кои очигледно и не се тоа затоа што нивната примарна функција не ја извршувааат, и за ова сирото девојче кое очигледно има психолошки проблеми и сигурен сум дека е третирана како предмет, којзнае кој не ја злоупотребил сексуално, и за овие 2 садисти. И многу сте дволични, не е битно дали е девојка, момче да беше ќе имаше ли помала тежина случајов?
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.073
Поени од реакции
19.878
И ко шо кажа @Con Artist интересно е ситењево за како ќе лапале курови овие у затвор, како ќе ги млателе, како веќе ги измлатиле у полиција и како ќе ги плукаат цел живот а сето ова е 1735 пати полошо од 2-3 бокса и 2-3 клоци...
Правниот систем ќе си реши, насилство ќе си се казни.
Не е баш ситење, туку отворени повици за насилство и линч. Латентниве садисти се згрозиле од насилството, а истовремено садистички повикуваат на насилство.

Разбирам јас револт, ама ова е веќе надвор од сите граници. Досега десетици луѓе добија кривични пријави за постови и закани на ФБ против Заев и владини функционери. Во нормална ситуација за вакви постови како овие подолу затвор се лежи.





































 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953
Не е баш ситење, туку отворени повици за насилство и линч. Латентниве садисти се згрозиле од насилството, а истовремено садистички повикуваат на насилство.

Разбирам јас револт, ама ова е веќе надвор од сите граници. Досега десетици луѓе добија кривични пријави за постови и закани на ФБ против Заев и владини функционери. Во нормална ситуација за вакви постови како овие подолу затвор се лежи.





































Одлично забележано. Прашање е колку латентни садисти има меѓу луѓето?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.755
Какви садисти бе луѓе, ова е се демек види ме јас колку сум силен, нека читаат другите.Истите тие шо и се смееа со години на Марта од Кичево сега ќе тепаат некој преку фејзбук.
Не ја гледаат суштината на проблемот, туку само да се напише нешто, половината ќе заборават до утре и дека девојче било тепано.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.944
Какви садисти бе луѓе, ова е се демек види ме јас колку сум силен, нека читаат другите.Истите тие шо и се смееа со години на Марта од Кичево сега ќе тепаат некој преку фејзбук.
Не ја гледаат суштината на проблемот, туку само да се напише нешто, половината ќе заборават до утре и дека девојче било тепано.
Може чак и они некад удриле некоја, али тоа било друг случај, тогаш било оправдано.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom