Насилства во Македонија

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Се додека ќутиме, ќе се случуваат вакви работи, и ќе биде се полошо и полошо.
Во институциите немам доверба, децата на функционерите се обезбедени, ги носат со коли на во "елитните" училишта,
самите функционери се во затворени кругови, тие си живеат во нивен свет, и не очекувам разбирање од нив.
Не велам дека би ги прескокнал тотално институциите, но не би се потпрел на нив.
Да не бидеме наивни.

За да се подобри безбедноста, треба да направиме неколку работи:

1. Да престанеме да се однесуваме како ноеви.
-Не е мој проблем, не е моја работа, тоа на мене нема да ми се случи.
-Ако не се закачаш, ништо нема да ти се случи.
-Попаметниот попушта.
-Мајка стојанова плаче, а мајка бежанија се смее.
-Ако ја закопам главата во песок, опасноста ќе ме одмине, и ништо нема да ми биде.

И такви останати "мудрости" и узречици кои не следеа во нашето детство.

Затоа сме дојдени и на ова дереџе.

Нема ништо пострашно од тоа да се чувствуваш сам, уплашен, беспомошен.
Најстрашно е чувството кога има луѓе околу тебе, а знаеш дека никој нема да ти помогне.
Дури пострашно од тоа да си сосема сам.

2. Да престанеме да премижуваме и да се правиме слепи.
-Абе, деца, се степале...
-Причината не е национална омраза, причината е ___(рандом банална работа).
-Јас го учев моето дете да не се тепа, кога ќе види тепачка да се тргне на страна,
како го прободеа со нож, не можам да сватам.
-Сега безбедноста не е добра, ама утре ќе биде подобра.
-Утре ќе биде подобро, идеме у Европа.
-Ќути трај...

Ние сме жртви на сопственото воспитување, и како резултат на тоа - сопствениот менталитет.

3. Да престанеме да бидеме робови на нашиот ментален склоп.

-Затоа што тоа ќе не убие.
-Затоа што ако мечката денес игра во соседниот двор, утре ќе заигра и во твојот.
-Затоа што единката губи од организираните. Секогаш.

Се што не учеле е погрешно.
Решението е да се ОРГАНИЗИРАМЕ.
Јас сум сигурен дека за 1 ден ќе се собереме 1000 души на кои им е преку глава од сето ова што се случува.
И гарантирам дека кога би се организирале, ништо нема да биде како порано.
Нема подобро чувство од тоа кога си во опасност, да знаеш дека некој ќе ти помогне, да знаеш дека има некој позади тебе.
Утре, и ти ќе треба да се оддолжиш и да му помогнеш и на некој што првпат го гледаш во животот.

Прво мора да се организираме на ниво на маало, па на населби, а зошто да не и на ниво на град.
Така и луѓето ќе се запознаат подобро меѓу себе, а кога луѓето се познаваат, се е порелаксирано,
шансите за конфликти помеѓу нас се многу помали.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.753
Поени од реакции
82.724
Член од
16 април 2010
Мислења
2.558
Поени од реакции
1.503
kako smeela kafirka tamu da go ceka autobusot nemoze toa taka


(тоа што некои медиуми објавија една, а други друга автобуска станица, тоа е друга прича)
Кукавици, знаат само на слаби и сами да маваат.
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Се додека ќутиме, ќе се случуваат вакви работи, и ќе биде се полошо и полошо.
Во институциите немам доверба, децата на функционерите се обезбедени, ги носат со коли на во "елитните" училишта,
самите функционери се во затворени кругови, тие си живеат во нивен свет, и не очекувам разбирање од нив.
Не велам дека би ги прескокнал тотално институциите, но не би се потпрел на нив.
Да не бидеме наивни.

За да се подобри безбедноста, треба да направиме неколку работи:

1. Да престанеме да се однесуваме како ноеви.
-Не е мој проблем, не е моја работа, тоа на мене нема да ми се случи.
-Ако не се закачаш, ништо нема да ти се случи.
-Попаметниот попушта.
-Мајка стојанова плаче, а мајка бежанија се смее.
-Ако ја закопам главата во песок, опасноста ќе ме одмине, и ништо нема да ми биде.

И такви останати "мудрости" и узречици кои не следеа во нашето детство.

Затоа сме дојдени и на ова дереџе.

Нема ништо пострашно од тоа да се чувствуваш сам, уплашен, беспомошен.
Најстрашно е чувството кога има луѓе околу тебе, а знаеш дека никој нема да ти помогне.
Дури пострашно од тоа да си сосема сам.

2. Да престанеме да премижуваме и да се правиме слепи.
-Абе, деца, се степале...
-Причината не е национална омраза, причината е ___(рандом банална работа).
-Јас го учев моето дете да не се тепа, кога ќе види тепачка да се тргне на страна,
како го прободеа со нож, не можам да сватам.
-Сега безбедноста не е добра, ама утре ќе биде подобра.
-Утре ќе биде подобро, идеме у Европа.
-Ќути трај...

Ние сме жртви на сопственото воспитување, и како резултат на тоа - сопствениот менталитет.

3. Да престанеме да бидеме робови на нашиот ментален склоп.

-Затоа што тоа ќе не убие.
-Затоа што ако мечката денес игра во соседниот двор, утре ќе заигра и во твојот.
-Затоа што единката губи од организираните. Секогаш.

Се што не учеле е погрешно.
Решението е да се ОРГАНИЗИРАМЕ.
Јас сум сигурен дека за 1 ден ќе се собереме 1000 души на кои им е преку глава од сето ова што се случува.
И гарантирам дека кога би се организирале, ништо нема да биде како порано.
Нема подобро чувство од тоа кога си во опасност, да знаеш дека некој ќе ти помогне, да знаеш дека има некој позади тебе.
Утре, и ти ќе треба да се оддолжиш и да му помогнеш и на некој што првпат го гледаш во животот.

Прво мора да се организираме на ниво на маало, па на населби, а зошто да не и на ниво на град.
Така и луѓето ќе се запознаат подобро меѓу себе, а кога луѓето се познаваат, се е порелаксирано,
шансите за конфликти помеѓу нас се многу помали.
Друже алал да ти е за текстот.
Подобро не би можел ни сам да опишам.
Од се ова можам на кратко да извлечам неколку работи,бидејќи сум ги искусил на своја кожа двата краја од истиот стап.
-Овде станува се полошо и полошо секоја година
-Порано барем се знаеше дека одредени делови у СК не се за шетање,а сега насилствата се дешаваат во населби каде што не би ни помислил ни во најлудите соништа-Центар,Карпош,Кисела Вода дури и Аеродром
-самиве напаѓачи се свесни за дупките,пардон кратерите во системот и тоа го корситат.Дека се свесни дека никој ништо не им може 15 души нападнаа 2ца мои другари на сред плоштад во 8 30 пред 1 лето каде што надвор е пуно со луѓе
-Системот не прави ништ околу ова(не само ВМРО и другите гадови пред него)
-Абе брааат они пички се остај ги 10 на 1 идат.
И ШТО АКО Е ТОА ТАКА?
Прајте го и вие тоа.Вака така на нив тоа им успева.
НЕМА МИЛОСТ,ЦЕЛТА ГИ ОПРАВДУВА СРЕДСТВАТА
Е сега,што е чарето според мене,барем за обичните невлијателни граѓани

1 Уништување на идејата-не се сите исти/нападот не беше верски,националистички/е да бее и македонците тепаат итн
2 ДА напаѓачите се 90% Албанци и не бираат дали ќе нападнат младо старо,машко женско
3 Ова ќе морам со големи бувки да го истакнам НЕ ОЧЕКУВАЈТЕ ПРАВДА ОД СИСТЕМОТ И ОД ПОЛИЦИЈАТА.
Кога истите тие 2ца другари отидоа до полиција,им беше даден одговор,вие сте барем 30 ваков случај месецов и ја знаеме групата,но не очекувајте многу(не беше ни на средина на месецот нападот)
4 Организација пред се со најблиските.
-Движете се во големи толпи секогаш,особено во места како Чаршија.
-Кога сте на такви места,не оставајте некој сам да си оди дома,ако треба испратете го до такси
-Направете еден вид на мрежа во вашето маало,каде што секогаш ќе бидете информирани што се дешава во вашиот реони така ќе имате кого да викнете и кој да ве викне доколку има невоља
-Не губете надеш дека еј бра е да бе јас ќе се фрлам за овие,они да не ќе се фрлат за мене.Водете преку пример,ако едно маало види дека вие 10 души секогаш се држите они ќе се инспирираат особено ако осетиле на нивна кожа
11-НЕ СЕ ДЕЛЕТЕ,ТУКУ ДРЖЕТЕ СЕ МЕЃУ СЕБЕ.
Искрено да ве ебам и Комити и Фемили и ЦПБ и кој курац не,ако го ставате клубот пред народот и безбедноста на вас и вашите сакани.
МНОГУ е поголема заканата од овие,него ли од ривалната група.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ovaa tema nema vrska so dnevna politika i ne se odnesuva na onie voobicaeni megju-partiski prepukuvanja od koi ovoj narod e veke prezasiten. Politikata za zal e takva partiite postojano se borat megjusebno koj da bide na vlast no narodot e toj sto gubi bez razlika koj i da bide na vlast od ovie dve najgolemi politicki partii. Kolku sto se razbiram od opsto narodna odbrana dokolku naselenieto se cuvstvuva nebezbedno odnosno mu preti opasnost i toa od nasilen fizicki aspekt a pritoa nema koj da go zastiti treba da se deluva odbranbeno individualno ili grupno i toa samoorganiziranje, kontrolno nadgleduvanje i zastita na reoni, nesto kako teritorijalna odbrana, znaci samite civili vsusnost da ja imaat ulogata na bezbednosni sili vo svoite reoni na ziveenje, dvizenje i.t.n. bidejki bezbednostite sili se premnogu etnicki mesani a i vo golema mera ispolitizirani i site znaeme deka deluvaat selektivno i neefikasno sudejki po dosegasnava praktika i sluceni nemili nastani od nasilna priroda. Interesen e faktot sto glavniov grad Skopje ima soliden broj na policiski stanici i dosta policija na teren a sepak e krajno nebezbedno i skoro sekoj den vo odredeni lokacii od gradot se belezat fizicki napadi.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
-Порано барем се знаеше дека одредени делови у СК не се за шетање,а сега насилствата се дешаваат во населби каде што не би ни помислил ни во најлудите соништа-Центар,Карпош,Кисела Вода дури и Аеродром
-самиве напаѓачи се свесни за дупките,пардон кратерите во системот и тоа го корситат.Дека се свесни дека никој ништо не им може 15 души нападнаа 2ца мои другари на сред плоштад во 8 30 пред 1 лето каде што надвор е пуно со луѓе
.
Тепачка во ТЦ Капитол
Рано утрово, околу еден часот по полноќ, во ТЦ Капитол на булеварот „Јане Сандански“ во Скопје Д.Ѓ.(37) бил физички нападнат од неколку непознати лица по бил пренесен во болницата „8 Септември“

Се работи на целосно расчистување на случајот.

Се повеќе секој ден ќе станува пракса се виде дека ништо не ги допира инормално продолжуват интересно е што нашиве не се ни замарат веќе околу ова тематика беше хит порано па се стиши и од тогаш штама а браќава газат и даље ....

Само времето ќе покаже што ќе остане од скопјево џеваир + сончев град(?)

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.753
Поени од реакции
82.724
Буревесник пишуваше дека нападот о извршил директорот на Лотарија, тој што го пцуеја во Бомбите Ставре и Гоца, за мал милион работи.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.346
Поени од реакции
17.338
Велес најбезбеден за живеење, нема ниту едно од наведените според странава. :)
Мислам дека е многу лесно да се претпостави зошто е тоа така, и што значат инцидентите сторени поради етничка припадност, и од чија страна, кои се во најголем дел извршени според информациите кои ги нуди страната.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.558
Поени од реакции
1.503
15. DECEMBER 2015 - 23:35

Групна тепечка во автобус на ЈСП




Групна тепачка помеѓу десетина млади луѓе се случила вечерва во автобус број 64 во близина на автобуската станица Симпо, дознава Скопјеинфо од очевидци во автобусот. Според нивните информации инцитентот избил во автобус на Јавното сообраќајно претпријатие, а во тепачката учествувале две групи, македонци и албанци.

По инцидентот реагирало Министерството за внатрешни работи по што младите се приведени во полицијата и во моментов се работи на расчистување на случајот.


http://skopjeinfo.mk/vecherva-grupna-tepechka-vo-avtobus-na-jsp
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.753
Поени од реакции
82.724
Ова ми личи на типичен албански лов на кафири. Ако знае некој повеќе нека каже (од Гостивар некој ваљда).

Момче од Гостивар претепано од насилници
19. декември 2015 - 13:15 | Макфакс
Вчера околу 18.30 часот, Б.М.(18) од Гостивар пријавил дека додека заедно со негова другарка се враќале од училиште, бил запрен од страна на четири лица од кои едното го познавал.

По куса вербална расправија истите физички го нападнале, удирајќи го со тупаници и клоци во пределот на главата и телото по што заминале, а Б.М. продолжил со движењето.

По кратко време на блискиот пешачки мост во Гостивар, го пресретнала поголема група, кои веднаш физички го нападнале, удирајќи го со тупаници и клоци, од кои се здобил со видливи повреди на главата и загубил свест.

Од страна на случајни минувачи му била пружена помош, а веднаш потоа бил пренесен во гостиварската болница за укажување на лекарска помош.

Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.406

Kajgana Shop

На врв Bottom