Нарушување приватност

Член од
1 септември 2018
Мислења
248
Поени од реакции
642
Мене пак накај језуити ми оди ова. Од кај си сигурен дека не се? Пелагониските еугеничари се нивни огранок од ран 19ти век. Одамна си ги затвораат непријателите во Бардовци и Демир Хисар, не дека е нешто ново ова.
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
497
Поени од реакции
280
Реално со новава технологија никој веќе нема приватност. Ако сакаш приватност ќе треба да се откажеш од сите бенефити на денешниов живот, нема интернет, нема мобилен, нема пари на сметка - само кеш и да заминиш да живејш во некое не многу населено село. Во урбани средини немаш приватност, сега скоро секоја куќа, зграда, објект има видео надзор од безбедносни причини.
Тоа е цената шо ја плаќаме сите за овај олеснат начин на живот. Порано за некој да те следи требело тим од луѓе и инсталирана опрема, сега телефонот, латопот, телевизирот се таа опрема :) Дури има и еден куп ефтини програми (легални) шо може секој да ги купи на интернет а да ги користи за крадење информации од друг уред (телефон, компјутер)
 
Член од
2 ноември 2020
Мислења
454
Поени од реакции
633
Мене пак накај језуити ми оди ова. Од кај си сигурен дека не се? Пелагониските еугеничари се нивни огранок од ран 19ти век. Одамна си ги затвораат непријателите во Бардовци и Демир Хисар, не дека е нешто ново ова.
Во Македонија ли. Кој кур фактор сум јас. Никој и ништо. Да одам на црква ако не. Филозофско самоубиство.
Е добро еве повеќе знаеш за темава. Кој се непријатели на језуитите? Што подразбираат тие за непријател? Стварно не ми е јасен мотивот за такво нешто.
Автоматски споено мислење:

Мене пак накај језуити ми оди ова. Од кај си сигурен дека не се? Пелагониските еугеничари се нивни огранок од ран 19ти век. Одамна си ги затвораат непријателите во Бардовци и Демир Хисар, не дека е нешто ново ова.
Па нели е поефтино и поисплатливо куршум. Многу средства, време и луѓе се ангажирани за каприц. Ми нема логика.
 
Последно уредено:

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Знам дека приватноста ми е нарушена, ми се прати локација, интернет пребарувања, месиџер, фејс кликања. Има поставено камери и микрофони кои следат се што се зборува и случува во мојот дом, буквално како големиот брат. Незнам како да се одбранам и од каде да почнам.
Social Dilemma ?
 
Член од
2 ноември 2020
Мислења
454
Поени од реакции
633
не ми е гледан ама ке го гледам. Проблемот е што пратат за да го спречат секој обид за спас, а во меѓувреме те буткаат во гроб и те убедуваат дека сам си крив. Го ставаат светлото на тебе со секакви обвинувања и небулози само за да купат време додека да се случи неизбежното.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
не ми е гледан ама ке го гледам. Проблемот е што пратат за да го спречат секој обид за спас, а во меѓувреме те буткаат во гроб и те убедуваат дека сам си крив. Го ставаат светлото на тебе со секакви обвинувања и небулози само за да купат време додека да се случи неизбежното.
Види друже,

Гледањето на ЦИА/ФБИ/НСА и други фимови од таков жанр, плус твојот интелектуално богат речник - не се решение за проблемов.

Безразлика колку е моќна таа фамилија, за некој да се нафати во полициско-воен стил да испрати агенти што ќе ти ја озвучат и снимаат куќата.. треба да си лик од типот на Чапман, Филби, Николсон, Хансен и други!

Значи, закочи малку.. ставија во лер, и паркирај. Земи воздух..

Обичен КиЛогер или некој спај/малвер може да одработи 99% од ова што го кажуваш.
Никакви парни,термални или нуклеарни опреми не се потребни.

Јес да живееме во опшество каде што е тесна границата помеѓу националната безбедност и приватноста, но да не заборавиме дека ова е Македонија, и ти не си тродупли агент од ЦИА, ФСВ и МИ6.

Не ти ја познаваме целата приказна, но ако се работи за твојата женска или жена која потекнува од моќна фамилија, и нејзините не ја остават да има љубовна врска со тебе.. тогаш верувај, поголем дел од твоите сомневања се обична конспиративна илузија.
И не си ниту прв - ниту последен, што еден обичен заклучок "богатите ретко ги даваат децата на посиромашни од нив" сакаш да го претвориш во драма со цел да си пронајдиш некаков мир, односно да избегаш на момент од таа сурова реалност.

Не знам, можеби грешам.. но верувај, процентот да има вистина во твојава приказна е екстремно мал.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Прва жртва на војната е вистината. Ако не е делузија мојата ситуација во што јас сум убеден, немам што да изгубам тогаш која ми е целта јас анонимно да лажам и да барам вентил и објаснување на мојата фрустрација тука?
Mozi ne si aren vo glata. Ni prv ni posleden si. So ne krepi zemjata :toe:
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Во Македонија ли. Кој кур фактор сум јас. Никој и ништо. Да одам на црква ако не. Филозофско самоубиство.
Мора да си некој фактор.
Можеби си државен непријател број 1, па затоа ти го следат секој чекор...
Можеби си шеф на мафијата, прибираат докази за да те пикнат во ќорка...
Можеби си прочуен Дон Жуан, па се плашат за своите жени, сестри, ќерки...

Има уште, ама не смеам да пишувам повеќе. Се плашам дека читаат сè што е напишано од тебе и до тебе, зошто да си клавам здрава нога во оган?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Знам дека приватноста ми е нарушена, ми се прати локација, интернет пребарувања, месиџер, фејс кликања. Има поставено камери и микрофони кои следат се што се зборува и случува во мојот дом, буквално како големиот брат. Незнам како да се одбранам и од каде да почнам.
A pomos baras od nas ili od tie sho te sledat? Poso ako ti sledat se, ke go procitaat i ova lol :pos:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120
Дури има и еден куп ефтини програми (легални) шо може секој да ги купи на интернет а да ги користи за крадење информации од друг уред (телефон, компјутер)
Де посочи до таквите ефтини програми, баш ме интересираат...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom