Народот нема леб да јаде

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Македонија е една мала држава во која луѓето се споредуваат меѓу себе наместо со соседите и другите околу нас ,нормално ќе веруваме дека Грците или Србите се подобри од нас или посреќни од нас а ние сме лузери ,а ние не чиниме нели..................

Но географски навистина сме за греота бидејќи сме опколени од лоши соседи , наместо да се граничиме со словенци или хрвати и можноста да се најде работа и подобар живот се многу мали во Македонија ,ИЗОЛАЦИЈА,немање алтернатива,лошо здравство,корупција ,царина ,полиција,ова она........

Значи ние сме у НЕБУЛОЗА 20 години заглавени во обрач.................

и сега партиите не лажат со нивните апетити за ГОлема македонија ,големи плати ,големи стандарди.

А најголеми бизнисмени се банките Лихвари и странски БУЏИ тие ги контролираат овие 20000 илјади Македонци кои одат во Гејлада.

Значи сума сумарум ако мечката (народот ) не почна да игра ќе биде полошо............
 
P

PewDiePie

Гостин
Абе загреота сме,никој нема леб да јаде уз муабет правење........после два саати го гледаш како носи LCD телевизор од 48.000,и прва мисла ти е:чекај бе..........
Да не зборам кога ќе дојде време за прослави и одмори е тогаш стварно да ти е жал да ги гледаш луѓево :wink:

И кога ќе прочиташ поназад неколку класични комуњарски постови постови како народот стварно нема леб за јадење како да не ти дојде да исповратиш на тастатура,како бранче да ќе го крене животниот стандард во Македонија. пфф
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Unlike the homeless in Australia, the homeless in Stockholm kneel and have sleeping bags.
Beggar in Stockholm

1255f7s.jpg


Beggar in Helsinki

1fe3m.jpg


Абе загреота сме,никој нема леб да јаде уз муабет правење........после два саати го гледаш како носи LCD телевизор од 48.000,и прва мисла ти е:чекај бе..........
Да не зборам кога ќе дојде време за прослави и одмори е тогаш стварно да ти е жал да ги гледаш луѓево :wink:

И кога ќе прочиташ поназад неколку класични комуњарски постови постови како народот стварно нема леб за јадење како да не ти дојде да исповратиш на тастатура,како бранче да ќе го крене животниот стандард во Македонија. пфф
Јеп, ама што ќе прај, спомнав негде јуни дека после одморите лека полека ќе се зголеми тагата...случајно :)
 
Г

Господ

Гостин
Само никој нејќи да ги види овие вторите затоа што ќе му го расипат денот, ама штом видат BMW A6 Q7 хипнотизирано го следат до крај. Не е битен тој што збира пластични шишиња и храна по контејнерите затоа што реално него не сакаме да го видиме.
Не мислам дека си во право.Очигледно е дека финансиската состојба на населението е во очајна состојба но како што реков парите од шишињата родителите ретко ги даваат за школување и прехрана на своите деца.
Тие пари одат за курви и дрога,ехее Скопје е новата Содома.
Ова не зборам на памет ова е факт.
Башка,дрчни се за пари,што друго да им дадеш не прифаќаат.
Еднаш ми дојде еден циган на врата и ми побара пари.Бев сам дома а јадниот беше бос па му дадов еден пар папучи.Утредента ги видов фрлени на 100 метра од мојата куќа.
Друг пат,кај зоил ми се закачи едно циганче и ми побара 10 денари.Му дадов,и овој ми возвраќа,шо толку бе?
Се понудив и геврек да му купам,не никако,пари бара сам ќе си купел...
Што се вели,преку леб погача.
Ние ги гледаме нив,али сме немоќни да им помогнеме.
Зарем јас или ти или било кој друг треба да се грижи и за уште некој друг освен за себе па и за својата фамилија?
 

досадно

Ajde da letame
Член од
19 јули 2010
Мислења
120
Поени од реакции
8
Не е Брату, не е...а најмногу ми паѓа криво кога гледам дека ни младоста не го забележува тоа, онаа младост која треба да биде бунтовна и искрена, која треба да го следи срцето а не да биде роб на мрачни идеологии баш во нејзиниот најголем цут...поздрав!!!

E da , najgolem del ne se talentirani za da gledaat so svoi oci , da mislat so svoja glava , da gi pomestuvaat granici kon podobroto , poubavoto , poprakticnoto .

Sega skoro se raspravam so eden " pameten " za edna licnost od minatoto , mi drobi , mi drobi ..... i jas mu kazuvam deka ne e vistina , deka ne e taka , a on mene " Zarem onie od televizija lazat , tebe li da ti veruvam ili na niv " , pa na prashanje , dali ja procita negovata kniga ( na licnosta od minatoto ) , on veli , " NE , no na televizija kazaa ......" i jas ...:nesvest: , tuka go prekinav razgovorot .

Da , takvite neznaat shto e dobro , shto e ubavo , shto znaci da imash .

Demek i cergarite imale mobilen , shto e dokaz deka " imame leb da jademe " , denes vo Makedonija mozesh da dobiesh mobilen , broj i 100 denari kredit za eden platen cas rabota na prosecen rabotnik od EU - 10 evra .

Demek naselenieto odi na odmor , shto znaci deka " imame leb da jademe " , denes Germanec da otpatuva od Berlin do Drezden , pa vo Drezen da zeme pot kirija soba za 10 dena , i tie deset dena da bara rabota , znaci nishto da ne raboti ke go cini poveke otkolku Makedonec da otide vo Grcka na odmor - 10 dena .
Piper , patlidzan , kompir , meso , mleko .... vlecat so sebe za da se mozat da preziveat od 7 do 10 dena nekade vo Grcija - 200 do 250 km od doma .
So 150 evra , 10 dena cela familija odmara vo Dojran , Asamati , Struga .... i toa e dokaz deka " imame leb da jademe " ?
Toa e suma na pari zaraboteni od dva tri dana rabotenje vo EU , toa li e " imame leb da jademe " ?

Ne znaeme shto znaci da se ima , zatoa ne znaeme koga toa nemame .
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Да отидеш на одмор во Грција ти требаат 200 евра. Тоа ли ви е мерило за имање леб?
абе ај 200?
станува збор за поминат викенд во Солун за еден или двајца или за 10 дневен одмор на 3-4 члено семејство?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
376
Поени од реакции
27
Жално е што угледот на семејството тотално ја блокира слободата во него.Кај мене секогаш беше(па и уште е)не го прави ова-она ќе те бидат комшиите...никогаш не ја сфатив таа потреба да изгледам добро во очите на другите.
И неможноста моите да сфатат дека соседите не се совршени туку дека водат мизерен живот,само што го кријат подобро од другите.
Овде има добар дел од објаснувањето кон авторот на темата,сиромашен е народот пре сиромашен,но менталитетот наш е таков,цела плата ќе ја дадат за мобилниот на ,,синчето,, после ако треба леб нема да јадат само да не забележат комшиите дека овие немаат пари.Срамота е да си сиромашен :icon_lol:
Македонија е држава на клошари кои пробуваат да се надлажат кој од кој е побогат.Посебно изразено е ова во помалите градови (за разлика од Скопје)бидеќи му ги знаеш на сите ,,позадините,,.

Знам еден куп вакви примери,дечкото има мобилен од 15.000 и плаќа 2000 претплата а дома живеат 10 души во 2 соби,или се фали со некое БМВ донесено за 1000 еур од бг,или кинеска веспа која ќе ја отплаќаат на кредит,ќе го продадат тутунот па ќе се кучат со мобилни.Затоа немој да се водите од тоа дека имале коли и мобилни.
А за одморот во грција-македонија нема 17.000 жители,побарајте бројка да видите колку не биле нигде на одмор.Јас знам(во комшии имам)деца кои имаат по 15 години а никогаш немаат отидено на одмор.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Доста бе, комуњари едни! :vozbud:Све нешо немате... :pipi: Ој да видиш ваму во Сорос што е мерак...

Ај пак: 12 000 денари не е плата. Тоа треба да биде социјална помош.

--- надополнето ---

10 дневен аранжман на Јонско море срце, со платен превоз, апартман и доручек.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Доста бе, комуњари едни! :vozbud:Све нешо немате... :pipi: Ој да видиш ваму во Сорос што е мерак...

Ај пак: 12 000 денари не е плата. Тоа треба да биде социјална помош.

--- надополнето ---

10 дневен аранжман на Јонско море срце, со платен превоз, апартман и доручек.
Точно 12.000 не е плата но во Франција,Германија,Англија,САД...Ај види колкави се цените на производите во Македонија.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Ефтини са, за мерак. 12 000 денари потрошувачка кошничка, у случај да се переш со прашок за перење а не со песок од пред зграда. Колите што ги зборите, дека тооооолку многу ве боли кога ги гледате на улица се сите на лизинг. 100 евра месечно ти треба да возиш една кола онака - пристојно!
 
Член од
8 април 2010
Мислења
1.182
Поени од реакции
281
Доста бе, комуњари едни! :vozbud:Све нешо немате... :pipi: Ој да видиш ваму во Сорос што е мерак...

Ај пак: 12 000 денари не е плата. Тоа треба да биде социјална помош.

--- надополнето ---

10 дневен аранжман на Јонско море срце, со платен превоз, апартман и доручек.
12 000 тоа се ти плата за 2 месеци во конфекцијата во која се работи и викендотт. Така да некој ќе биде презадоволен да зима 12 000 плата.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Член од
8 април 2010
Мислења
1.182
Поени од реакции
281
Види, нас ни перат мозок дека просечната плата ни` е 23 000. :uvo:
Па можеби е 23 000. Ако се земе дека пратениците зимаат 60 000 , судиите околу 40 -50 000 и.т.н. Тие го качуваат тој просек и сеа си прави реклама владата
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Абе ја одам од 7 септември на Јонско море во Закинтос. Буџетот ми е 240 евра све на све. Поише не ни носам. Одам да одморам. Пензионерски. Толку е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom