Напиј се вода од изворот

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.072
@Joshua_Tree овде можеш да прочиташ тоа што го кажувам, дека тој што е на изворот не пишува книги.
страна. 43
Како и неколку други светски познати етичари во Антиката, ни Буда ништо не пишувал.

страна. 63
Сократ лично не оставил пишани траги.Како и неколку други големи учители на моралот, највероватно сметал дека единствено е важно неговото непосредно духовно дејствување.


Пишувале тие што слушале ученици и следбеници.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.710
Како стигнале учењата на Буда, Дионисиј и другите џинови од антиката до нас денес?
Кој ги составил учењата на Буда (Трипитака) во едно и кога за да ги имаме денес на истокот како едно компактно учење кое содржи огромна количина на пракса?
Како е создаден Теравада будизмот или поточно кој ги одржал оригиналните учења на Буда во пишана форма и создаден систем според неговите учења? :love:

Сте се запрашале зошто има премалку луѓе кои го менуваат светот со нивните учења и се столб по кој се мери промената на човештвото од едно во друго ниво?
Не сте се запрашале, ама ете ви сега идеја да почнете да се прашувате...

П.С. Македонецот не е повикан да биде пророк во овој еон... но е повикан да се промени и да се надмине.
Надминете и бидете браќа со целото човештво :coffee:
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.072
Дебатираме,дека оние кој биле на изворот,не пишувале книги како би оставиле некаков морален патоказ на човештвото.Има и причина зошто е тоа така, но бидејќи ти следиш таков пророк кој напишал книга која си ја прифатил како начин на живот , имаш ограничено умствено движење кое не ти дава да видиш подалеку од пишаниот збор за кој си се врзал.И секое друго и поинакво кажано те разгневува.
Исто како со временскиот интервал кој ти е вржан во умот,мора да постои календар - рамка во која ќе се движи твојот ум.
Календар во кој ќе забележуваш одредени сопствени доживувања и мисли,празници на прославувања и сл.
Да не зборам за другите љушпи на душата,како нација.
Ништо од тоа не постоело кај оние кој биле на изворот.

Еве, спореди го текстот и види колку во него е застапено..временски интервал, пишани збор-книги,нација..
Духовните книги ги сметаш за богаство без кое не би бил тоа што си сега.
Ама кога би бил на изворот ,книги не ти требаат.
Знај , дека духовните книги, метафорично кажано се змија која излегла од устата на лавот,а таа змија ќе го направи роб човек,наместо да го однесе на изворот.

Со телото може да го чуствуваме само што е сега и овде,а со духот можеме да ги чуствуваме и минатото и иднината.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.710
Учења кои отфрлаат дел од човештвото - не чинат. Што правиме со атеистите за кои нема духовно? Или источни философии кои не зборуваат за богови но велат дека има надминување?
Не се способни или учењето е такво што ограничува?

Те разбирам што зборуваш за изворот. Но ти земам за замерка дека ти зборуваш глупости за читање книги и проучување системи, а ете по форумов те читаме и се што имаш во главата е од Библијата, Исус, христијанската догма и ете нешто кратки сказни од зен приказни и површни текстови на македонски јазик кои „превеле“ нешто од будистичката доктрина.

Светите книги може да родат догма и да те заробат, но тоа не значи дека се непотребни сами по себе. Се зависи од човекот.
Затоа зборувам да се бега од догма, но да се проучуваат што повеќе системи за да се најде нишката низ човештвото!

Немаш основа и постојано се криеш во метафори и си измислуваш разни врски помеѓу овие или оние работи, за да бидеш „оригинален“, но користиш само една света книга, што е лошо само по себе!
Толку страв да некој има над тебе што подобро ги разбира нештата и може да те поучи за симболите?


Малку да си повеќе начитан и да си запознаен со учењата по светот, ќе најдеш многу сличности од ова што го зборуваш кај њу ејџ луѓето кои не сакаат да се во толпата или дел од стадото како што велат, но им годат светите книги на кои се создале хиерархии и пракси. Дел си од милион луѓе кои ги создаде новиот еон и ги оддалечи од христијанството... од црквите и свештениците!
И тоа е добро! :coffee:

Работата е што ти мислиш дека Мајсторите стигнале до извор, до божественото , а не дека изворот дошол кај нив :) Разгледај ги учењата на евреите малку посериозно и ќе најдеш дека врската е обострана.
Како што човекот го бара божественото, истото го прави и божественото: се бараат по патеки по кои никој не одел претходно, но има патокази како да се одат и кои чекори да се изодат за да не се изморат нозете на аџијата :)

Кога си на Земјата и имаш тело: ти си закован во историјата на човештвото и тоа е нашата карма, нашиот пат. Не постои поголемо искушение од човештвото во сите 10 000 светови! :coffee:
Дали го знаеш тоа?
Ако пак и имаш пород: ти си дел од историјата на светот и нема бегање. Твоето семе ќе го упропасти или спаси твоето постоење на Земјата! Тоа е дело на карма јога, тука ништо не можеме...

Такви Мајстори инаку, се малкумина. И тие го менуваат текот на човештвото. Нема ниту 10 такви луѓе во пишаната историја на човештвото. Ниту ти, ниту јас ќе бидеме еден од тие големи Мајстори. Но секој може да биде мајстор на својот живот тука и да биде дел од нешто поголемо од неговиот живот на Земјата... секој е повикан од божественото и од бесконечното, но не сите човечки синови се спремни да ги раскинат оковите со кои се закотвени на Земјата и нема тука што да им се лутиме, секој со својата карма.

Јас, ти и другите мора да читаме што оставиле тие Мајстори, да го разбереме системот и да го применуваме. И да го изодиме сопствениот пат додека сме на Земјата, помеѓу живите!
Нормално, го модифицираме (и тоа нема ништо лошо) во однос на приликите до каде стигнале нивните учења и пракси.

Ти зборуваш: книги не пишувале, ама ете книги има. Ти читаш една книга и си ја толкуваш како ти мислиш дека треба, а сите други книги не си ги ни погледнал ниту знаеш што пишува во нив и што учат и како и кога и кому...
Одиш во апсурдности со изјавите... не ни бара никој книга да напишеме, но и те како се бара знаење за човештвото и неговите луди патишта, дали духовни дали научни дали историски - МОРА ДА ГИ ЗНАЕШ инаку не си ништо подобар од оној што го мразиш.

Метафоричното се хиероглифите на Мајсторите и премногу се злоупотребува и се зборува сешто од луѓето (И тоа е понекогаш добро за да се чуваат тајните во Светилиштето и да не бидат профанизирани).
Оние на кои им се дадени симболите зборуваат јасно и гласно и ти велат: пракса!
Бесцелно е сè ако немаш пракса и надминување... се што ќе остане инаку е само метафори и изморени нозе кои нема да го однесат човекот никаде
, освен во лавиринтот на својот ум, загубени и ослепени, губејќи го свилениот конец кој што ќе ги однесе до златното руво :coffee:
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.072
Целиот проблем поради кој се разминуваме во дебатата е оваа реченица.
Кога си на Земјата и имаш тело: ти си закован во историјата на човештвото и тоа е нашата карма, нашиот пат.
Одтука и тие размислувања произлегуваат не само кај тебе,тука кај сите луѓе.
И сосема ми е јасно како и на кој начин го туркате човештвото и давате допринос во неговото духовно развивање.

Ќе заминеш од овој свет и пак ќе се вратиш, во истите поделби на духовни религии, филозофии и догми.И од ново во друго тело со други мисли ќе го поарчиш и тој и следниот живот.

Видиш, ти постојано говориш за промените на човека и еоните тука на земјата и се "храниш" од човековата историја и оние како што викаш Мајстори кој оставиле трошки од изворот.Трудејќи се колку-толку да внесеш духовен пат НА ЗЕМЈАТА и толку.

Тоа што не го знаеш е дека, промената на земјата е взаемна со промената и на небото(изворот).

А тоа зависи каква душа ќе "вратиш" во изворот кога ќе заминеш од овој свет.
Ако твојата душа не го исполни небото(изворот) и земјата, ќе се враќаш постојано и постојано на земјата.
Додека не дојде/и замине тој што ќе го промени тоа.

Не за џабе се рекло, се ново создавам, ново небо и нова земја.


Каде трчаш со тие пракси, книги, ритуали, хироглифи и разни духовни трошки, кога пак како црв ќе се влечеш на земјата?
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.710
Каде трчаш со тие пракси, книги, ритуали, хироглифи и разни духовни трошки, кога пак како црв ќе се влечеш на земјата?
Вистинскиот ритуал колку е акција толку е и збор; тој е Волја.
Запамети дека оваа земја е само атом во универзумот и дека и ти си атом на неа, па дури и да станеш Бог на земјава по која се влечеш и ползиш, па и тогаш би бил само еден атом, и тоа еден помеѓу многуте. “
- Liber Librae svb figura XXX, A.·. A.·. публикација во класа B

Гледаш? :coffee:
Дури и да сум Бог, ќе сум само еден од многуте - дали разбираш ти каде си во целата приказна на овој живот? Ти зборуваш за извори и божественост како да си стигнал и си еднакво со Мајсторите. Тоа сакаш да ни кажеш на форумов?
Ако е тоа, дај кажи, луѓе јас сум тој, стигнав, распнувајте - јас сум патот :)
Да не ја мрсиме работата непотребно.

Јас не се хранам со човековата историја, јас само ја знам истата и знам од каде потекнуваат Мајсторите и зошто во даден момент се појавувале. Од исток до запад, мора да се изучуваат учењата на човештвото.

За разлика од тебе кој што си задоен со христијанската света книга и се палиш на Откровението бидејќи сакаш мистицизам и метафори, јас знам од каде доаѓам и на каде одам... ова е само пропратна станица, сцена во која ја играм мојата улога со сите маски, сите реквизити што се потребни за да комуницирам со тебе и сите останати во мојот универзум...

Не се менува небото, се менува човештвото, затоа нови пророци и нови Мајстори кои предаваат иста мистерија и ист пат, различна иницијација, а со тоа и различни искушенија за човештвото. :love:

Сите сакате промената да е надвор, за да ја имате и внатре! Не може така, обратно оди...

И никој не знае што носи братот што стои до него во себе си, многумина не знаат ниту што носат самите во себе, несвесни, со нетрениран ум, каде што мислите им доаѓаат и одат, како и желбите - во виор, како ураган, понесени од секојдневието, семејството, работата...

Јас не сакам да внесам ништо ново на Земјата ниту пак да убедувам некој дека има духовност или нема, или да му ги објаснувам патиштата по кои некој сам мора да оди... тоа никој пред мене не го направил, немам волја ниту јас да го правам и да глумам мајстор или адепт :)

Јас не знам зошто ти имаш потреба да додаваш духовност и да толкуваш туѓи свети книги на луѓе кои не ги познаваш.... Каква ти духовност додаваш на Земјата или кај луѓето? Христијанство? Еврејски мистицизам? Јудаизам? Кому ти проповедаш твоето разбирање на библијата или било каква форма на духовност? Нам тука на форумот?

Како што реков и претходно, јас и ти сме небитни, ништо не менуваме во светот освен во нашиот можеби универзум - до каде и да се протега истиот :)

Јас зборувам на форумов за Телема и Магика како начин на иницијација на поединецот во новото време, за промената на искушенијата и тоа е тоа... а дебатирам пропратно со сите други за религиите и учењата, бидејќи само така може да се научи повеќе и да се избегнат многу замки по патот... постојано едно та исто се предава на Земјата!

И јас знам дека малкумина биле привлечени кон ова, и сигурно и во иднина ќе бидат малкумина - но тоа не е моја грижа, моја волја е да расправам за мистериите на новото време и како божественото е едно та исто, иако многу патеки иако низ историјата на човештвото имало премногу нови учења и премногу иницијации кои го донеле човештвото до ова време :love:

И да, дека мора да се учи и да се чита и да боли главата и телото, и да се имаат искушенија и да се надминуваат.
Инаку нема да се промени човек ниту за една јота, за еден знак...
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.072
И да, дека мора да се учи и да се чита и да боли главата и телото, и да се имаат искушенија и да се надминуваат.
Инаку нема да се промени човек ниту за една јота, за еден знак...
Колку години ти се доволни да читаш и да имаш искушенија,100 доста ти се?
После? Ќе дојде и тој ден,ама во гробот ниту искушенија ќе понесеш, ниту книги на памет научени ќе поминат.И??

Мислата ти е врзана за период од сопственото постоење, така и пишуваш.Затоа и во книгите гледаш само извор на мудрост, но таа мудрост останува тука на земјата.
Еве кажи, што потоа?Сите книги си ги прочитал, па нека биде и ајвазот да си говорел..и?
Предизвик ти е , име на улица да крстат по тебе?

Како да ти ја доловам сликата на вечноста кога во рамка од 100год имаш слика?

Ослободи ги тие што движат помеѓу животот и смртта.Заврти го песочниот часовник на луѓето.

Но, тоа со читање книги не се прави.:(
.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.710
Нели се враќа душата тука на Земјата ако има потреба, зошто броиш години? Нели нема календар, бесконечно искуства и искушенија... ти на твои години веќе немаш искушенија? Тоа не го помислувај ни на сон, ќе пострадаш и после ќе ти биде виновен не знам кој...
Колку треба толку, човекот избира кога надминал или некој друг?
Не ќе е човекот нели :coffee:

Нели реков дека најголемо и најсвирепо искуство е човештвото од сите 10 000 светови... мудроста во светите книги не е од Земјата, туку е за оние на Земјата :love:
Иницијацијата и искушенијата се за живите на Земјата, за човештвото.

Но читајќи те по пишувањата, ти сигурно си убеден дека стигна до изворот, нема за тебе искушенија... преку Библијата и грст преводи на Буда - готово, го реши календарот, жената, спојувањето, детето, синот, смртта, тагата и радоста и сега си над сите тие нешта!

А тоа што си мрзлив или немаш способност да изучуваш книги и што содржат истите, не треба да го целото украсуваш со оправдувања и како нема потреба од книги...

Еднаш те прашав нели и еврејската света книга и христијанската света книга се сепак книги, а ти на широко и на големо ги цитираш, толкуваш, па си додаваш, одземаш од нив... но ти си молчиш за тоа. И те разбирам зошто молчиш. Се што зборуваш се твои разбирања на една света книга, за која не знаеш ништо во врска со историјата и кој ја создал и како...
Кое наследство го има...

А тврдиш дека сите други книги кои содржат учења се непотребни... во христијанската света книга ја најде апсолутната вистина?
Ако е така, во ред - тоа е тоа, немаме право да се мешаме во туѓото прифаќање на она што е вистина, а што не...

Но треба да бидеш јасен, не да шеташ наоколу како некој њу ејџ чичко кој што си толкува како му текнало, демек сега ќе ви кажам со метафори, бидејќи јас сум изворот не можам директно да ви кажам додека стојам пред лицето на Богот :coffee:
 
Последно уредено:

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.072
Нели се враќа душата тука на Земјата ако има потреба, зошто броиш години? Нели нема календар, бесконечно искуства и искушенија... ти на твои години веќе немаш искушенија?
Што сакаш да прашаш?
Формулирај го убаво прашањето.

Но читајќи те по пишувањата, ти сигурно си убеден дека стигна до изворот, нема за тебе искушенија... преку Библијата и грст преводи на Буда - готово, го реши календарот, жената, спојувањето, детето, синот, смртта, тагата и радоста и сега си над сите тие нешта!
Нели дадов споредба со брак помеѓу маж и жена,а тие се едно, нели?
Таков се раѓаш,а не како што ти мислиш со талкање се стига до изворот.

Мислам дека сосема доволно објаснив за книгите.И бев јасен.

Поентата е дека, човековата душа од оној кој ги исполнил небото и земјата од која имаат дел сите кој се родени на земјата е разложена на делови исто како што се периодите од бебе до старец.И истите тие промени или нивниот дух, може да се сретнат во основата на религиите и верувањата од исток до запад.
Пример..будизам и тао се духот на бебето или духот на старецот во тајните друштва.(искуство и знаење)

Сето тоа е содржано во еден човеков живот , се е во вас.
А самиот извор е на почетокот, во утробата од мајката.Таму треба да се врати човек.

Книгиите се само мамка како би ги држело луѓето подалеку од него, бидејќи ќе следат и веруваат само во една промена од човековото постоење.Па и да се научат и ги осознаат сите промени (религии и филозофии) тие се само одраз од изворот.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.710
Мислам дека сосема доволно објаснив за книгите.И бев јасен.
Не го разбра прашањето? Штета...
Кога ќе разбереш дека кога нема време, нема ниту промена, тоа е проклеството на Адептите кои фрлаат светлина врз човештвото и се како пирамиди од прав, заковани во бесконечноста, како симбол на нивната аспирација да го подобрат човештвото, тогаш и ќе разбереш што те прашав!

Не, не беше јасен и сеуште не си јасен во однос на книгите. Се што зборуваш е од христијанската догма собрано и нешто од њу ејџ философирањата, но со твои зборови и ти како разбираш за нештата. Што е во ред, ништо страшно...

Те прашувам зошто ја цитираш и толкуваш само библијата низ годините и ги убедуваш сите дека тие не разбираат но ти го имаш клучот за разбирање на еврејската мисла? Таа по се изгледа тебе те фатила во мамка и не го гледаш тоа што го проповедаш ти веќе си заглавен во сето тоа :coffee:
Не знам за духот на бебето или на старецот во тајните друштва (да не е некој погрешен превод од некаде?)... во кои тајни друштва го има ова? Масони?

За тоа дека се раѓаме со се што ни треба (волја) и тоа е тоа, нема потреба од искушенија и разоткривања (ќе биде долг пост за сите пари, но обожавам да зборувам и да фрлам мисли наоколу кои секако не се наменети за секој):

„Волјата за која зборуваме не велиме да ја пронајдете! Па таа не е загубена, таа е само премногу комплексна од вашето несвесно дејствување и вие не може да ја препознаете истата, ниту пак знаете како да и се предадете целосно!
Јас велам да ја искристализирате вашата ЕДНА и ЕДИНСТВЕНА Волја преку двете патеки со кои секој гради врска на внатрешното со надворешното и vice versa: МАГИКА и ЈОГА! Само така може да се постигне оваа „цел“ која ќе ви го олесни патот по кој што одите и ќе ви ги одмори аџиските стапала!
И за крај, би повторил дека ова секој сам различно ќе го разбере според своите искуства и знаења, колку им е проширен нивниот универзум.“
- За волјата во Телема

Истото го имам пишувано и тука:

„Целата философија на јогата знаеме дека е Единство, но многумина пропуштаат да откријат дека јогата учи паралелно на тоа и една друга вистина: да се постигне Единство без страст за резултат, што е и најбитното нешто за достигнувања на даровите од праксите дадени од Истокот.

Тоа е Магиката во Јогата.

Да имаш цел, но да не брзаш да ја постигнеш целта. Да имаш што да усовршиш, но да не забораваш на Патот по кој што си тргнал за да станеш подобар утре. Да сакаш да бидеш новиот утре, но да не заборавиш на денешниот кој што поминал одреден Пат и искуство во иднината.

Во многу Телемитски книги, ако ги читате и анализирате внимателно ќе најдете од оваа вистина на многу места. Во самата „Книга на Законот“ се зборува преку нови симболи (нов јазик) за овие прастари учења кои ги засилуваат нозете на аџиите кои тргнале по овие патеки."
- За чистата волја, ослободена од страста за резултат

А тука имам пишувано за „патувањето“:

Со „Патување“ навнатре треба да ги согледате сите превези на Универзумот, да ги разберете и да ги тргнете – и нормално да имате една јасна цел: Хадит да ги има сите можни искуства во однос на неговата природа според Ѕвездата во која гори. Разберете дека ние Телемитите сме екстровертни – целта е да се зграби она „надвор“ и да се приспои кон она внатре и тоа со една цел – зголемување на Универзумот на нашето „Јас“.
...
Рековме дека внатре е исто како и надвор – as above so below – познатата херметичка дифиниција за напредување. Со иницијацијта се намалуваат лутањата и бркањето на фантомски искуства со надеж да се згоеми универзумот силувајќи ги сите патеки на кои што ќе наидете. Се намалува потрошеното време и енергија потребно за надминување на сопствените највнатрешни искушенија.“
- Неиницираните и нивното „Големо Дело“

П.С. На крајот ќе испадне јас да издадам книга под некој псевдоним за да она што тука и на блогот го пишувам биде достапно и на хартија :)
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.072
Не го разбра прашањето? Штета...
Кога ќе разбереш дека кога нема време, нема ниту промена, тоа е проклеството на Адептите кои фрлаат светлина врз човештвото и се како пирамиди од прав, заковани во бесконечноста, како симбол на нивната аспирација да го подобрат човештвото, тогаш и ќе разбереш што те прашав!
Треба да правиш разлика на ум ослободен од времето и ум врзан во времето.
Промените се во постојано движење, но едно е кога гледаш кон нив (себе) од место на безвремено, а сосема друго од позиција на време.
Погледни што пишуваш и забележи дека мислата ти се креира со временски редослед на минато, сегашност и иднина и се што е врзано за нив.
Дури и терминот "бесконечност" го врзуваш со време ,само да звучиш мудро тоа што го пишуваш.

Во бесконечноста не се заковува ништо, туку во времето-календарот, се бележи ден кој ќе биде потсетник за нешто.

Колку што забележувам те бунат промените и не ти е јасно како може во тело кое е во времето да има душа која не е од времето.

Правиш силна врска на телото и душата, затоа размисливаш и поставуваш прашања какви што се.

Па ако се допишуваме тука, претоставка е да имаме идентична старост на телото(плус -минус години), а со тоа мислиш дека и душата има промени колку и телото.

Сега, да ти речам врати се во детството и кажи некое доживување ти ќе се потсетиш и ќе споделиш случка, ако ти речам кажи нешто од твојата старост, ќе речеш не си доживеал, но ако ти речам врати се во утробата на мајката , период кој некогаш си го живеел,дали ќе се сетиш на истиот?
Да претпоставиме дека си се сетил , тој ум кој е во светот , но не е од светот, имаш храна која другите ја немаат и ти си во водата и таа е во тебе(зборам за умот) .

Сега кажи ми каква врска има смртно и времено тело во кој е тој ум?

Нема ли да речеш, јас бев(минато), сум(сегашност) и ќе бидам(иднина),периоди од времето кое сега твојот ум не ги прима во себе.

Минатото ти е сеќавање, сегашноста ја живееш,а иднината не си ја доживеал , е така бидејќи душата е во силна врска со телото,а бидејќи телото е времено и умот ти е.


Те прашувам зошто ја цитираш и толкуваш само библијата низ годините и ги убедуваш сите дека тие не разбираат но ти го имаш клучот за разбирање на еврејската мисла?
Веќе кажав, не ги делам книгите и именувам како што сте научени, библијата на христијаните, Талмуд на евреите итн.

Читаш и учиш од историјата на човештвото, но не читаш од себе.
Тие книги пишуваат за тебе, сети се кој си.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.710
Веќе кажав, не ги делам книгите и именувам како што сте научени, библијата на христијаните, Талмуд на евреите итн.

Читаш и учиш од историјата на човештвото, но не читаш од себе.
Тие книги пишуваат за тебе, сети се кој си.
Зошто на соговорникот му наметнуваш дека е таков каков што твојот ум ти вели дека е, како да е тоа реалноста? Небитно е ти како ги делиш книгите, имаш премалку познавање на религиите и учењата...

Зошто не знаеш за другите свети книги туку си ограничен и судиш според твојот ум и колку му е чекорот на истиот...?
Зарем не пишува дека сите ,борови се свети, во една света книга, но тие разбираат малку? :coffee:

Талмуд... да не мислеше Танак, во кој се наоѓа Тората и пророците еврејски кои не знам зошто ти ги толкуваш кога си неук за еврејската мисла и хиероглифи? :coffee:
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.072
Зошто на соговорникот му наметнуваш дека е таков каков што твојот ум ти вели дека е, како да е тоа реалноста? Небитно е ти како ги делиш книгите, имаш премалку познавање на религиите и учењата...

Зошто не знаеш за другите свети книги туку си ограничен и судиш според твојот ум и колку му е чекорот на истиот...?
Зарем не пишува дека сите ,борови се свети, во една света книга, но тие разбираат малку? :coffee:

Талмуд... да не мислеше Танак, во кој се наоѓа Тората и пророците еврејски кои не знам зошто ти ги толкуваш кога си неук за еврејската мисла и хиероглифи? :coffee:
Хепта, ти трчаш по мене да ме прашаш нешто.Ако не ти се допаѓа одговорот тоа е твој проблем.
Ајде,терај, продолжи си по патот.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.710
Хепта, ти трчаш по мене да ме прашаш нешто.Ако не ти се допаѓа одговорот тоа е твој проблем.
Ајде,терај, продолжи си по патот.
Ти се преставуваш како извор и познавач на светите книги и зборуваш злобно за сите други како не разбираат, си ги делиш книгите како ти сметаш дека треба, а јас те прашувам:

Зошто не знаеш за другите свети книги туку си ограничен и судиш според твојот ум и колку му е чекорот на истиот...?
Зарем не пишува дека сите зборови се свети, во една света книга, но тие разбираат малку? :coffee:

Талмуд... да не мислеше Танак, во кој се наоѓа Тората и пророците еврејски кои не знам зошто ти ги толкуваш кога си неук за еврејската мисла и хиероглифи? :coffee:

Зошто не гледаш извор во исламот и Аллах, кај хиндуизмот или теравада будизмот и нивниот Пали канон? Не си запознаен со истокот и нивните пракси?

Бидејќи има хиерархија и авторитети имаш одбивност? :coffee:
Секаде го има тоа, ако не си знаел.. од божественото до пеколите еден закон, една хиерархија, една карма, една иницијација.
Нема поинаку.

Ако не сакаш да одговориш, ништо страшно, слободно глуми пророк и зборувај сешто за библијата, мене ми е ок тоа :sneaky:
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.436
Поени од реакции
3.142
Ти се преставуваш како извор и познавач на светите книги и зборуваш злобно за сите други како не разбираат, си ги делиш книгите како ти сметаш дека треба, а јас те прашувам:

Зошто не знаеш за другите свети книги туку си ограничен и судиш според твојот ум и колку му е чекорот на истиот...?
Зарем не пишува дека сите зборови се свети, во една света книга, но тие разбираат малку? :coffee:

Талмуд... да не мислеше Танак, во кој се наоѓа Тората и пророците еврејски кои не знам зошто ти ги толкуваш кога си неук за еврејската мисла и хиероглифи? :coffee:

Зошто не гледаш извор во исламот и Аллах, кај хиндуизмот или теравада будизмот и нивниот Пали канон? Не си запознаен со истокот и нивните пракси?

Бидејќи има хиерархија и авторитети имаш одбивност? :coffee:
Секаде го има тоа, ако не си знаел.. од божественото до пеколите еден закон, една хиерархија, една карма, една иницијација.
Нема поинаку.

Ако не сакаш да одговориш, ништо страшно, слободно глуми пророк и зборувај сешто за библијата, мене ми е ок тоа :sneaky:
Хепта иако неповикан да ти одговорам..Едини авторитет ми е Господ Бог и на него се молам и паѓам на колена а молитвата од срце ми е едина пракса која ја практикувам да се поврзам со Него да ми даде СИЛА (не енергија) да го продолжам патот и да ги издржам ударите и препреките кои ми стојат на истиот..

За возврат Тој ме дарува со отварање на очите хинт-Торинското платно и повеќе избегавам да се молам и крстам на икони на кои е насликан Исус,Богородица или други светци(Некој папа ќе ми потврдува дека тоа било лицето на синот Божји и ја ќе го прифатам као потврда..аааахх колку ме боли што сум бил глуп цел живот и ме пече душата опасно како тазе изгорена рана)..

Само преку духот поврзување и исповедување директно на Него (им кажувам ЧАО на посредниците,не дека сум се исповедал некад ме чуваше Тој од такви работи) и за крај што би рекле србите-куд кои мили мои..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom