Надобрите скијачки центри....

Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Кратко и јасно.
Да се запознаеме со тоа што е актуелно и убаво :)


Kitzbuhel, Austria

Whistler Blackcomb, British Columbia

Zermatt, Switzerland

Vail, Colorado

Banff/Lake Louise, Alberta

Chamonix-Mont-Blanc, France

Stowe, Vermont

Mont-Tremblant, Quebec

Cortina, Italy

Aspen, Colorado

Sun Valley, Idaho



Megeve, France



St. Moritz, Switzerland


 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Јас како прилично заразен со скијањето можам да ти кажам дека сличињата се топ. Кога на ова ќе ја додајш онаа српската: ако незнаш шта је боље питај шта је скупље - ќе ти стани јасно дека сите овие во најголем дел од ситуациите остануваат само неостварен сон.

Со нашиот “висок“ стандард, 1100 денари дневна карта за Маврово, 300 денари за гориво (релација Битола-Маврово-Битола) и некои 500-600 денари за јадење/пиење, се на се идат дека еднодневен ќеиф чини 2000 денари или 1/6 од просечните 200 евра. Ваков луксуз можам да си дозволам 4-5 пати во една сезона, остатокот цепам на Пелистер кај шо 2000 денари е сезонска ски карта, а е на некои 10 км од Битола па одам ко ќе ми текни.

Ако размислиш подобро, во најдобрите туристички центри картата е некои 20-30 евра, но затоа цената за престој и јадење/пиење е прилично висока, да неречам дека би ти биле потребни некои 50-100 евра дневно (вклучувајќи го тука и превозот), со нагласок дека треба да останиш барем 8-10 дена за да излезе патувањето исплатливо.

И дури е таков стандардот (читај една месечна плата ако ми е доволна за 10 дена скијање во било кој центар ќе бидам пресреќен, но моментално иди дека 5 месечни плати ми требаат за 10 дена скијање во најевтиниот од горенабројаните) најдобрите скијачки центри ќе ни останат на слика.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Јас како прилично заразен со скијањето можам да ти кажам дека сличињата се топ. Кога на ова ќе ја додајш онаа српската: ако незнаш шта је боље питај шта је скупље - ќе ти стани јасно дека сите овие во најголем дел од ситуациите остануваат само неостварен сон.

Со нашиот “висок“ стандард, 1100 денари дневна карта за Маврово, 300 денари за гориво (релација Битола-Маврово-Битола) и некои 500-600 денари за јадење/пиење, се на се идат дека еднодневен ќеиф чини 2000 денари или 1/6 од просечните 200 евра. Ваков луксуз можам да си дозволам 4-5 пати во една сезона, остатокот цепам на Пелистер кај шо 2000 денари е сезонска ски карта, а е на некои 10 км од Битола па одам ко ќе ми текни.

Ако размислиш подобро, во најдобрите туристички центри картата е некои 20-30 евра, но затоа цената за престој и јадење/пиење е прилично висока, да неречам дека би ти биле потребни некои 50-100 евра дневно (вклучувајќи го тука и превозот), со нагласок дека треба да останиш барем 8-10 дена за да излезе патувањето исплатливо.

И дури е таков стандардот (читај една месечна плата ако ми е доволна за 10 дена скијање во било кој центар ќе бидам пресреќен, но моментално иди дека 5 месечни плати ми требаат за 10 дена скијање во најевтиниот од горенабројаните) најдобрите скијачки центри ќе ни останат на слика.
Чекај Dzish

Моја колешка беше минатата година во Chamonix. Беа поголемо друштво (6 или 7) и плаќаа по 400 евра за апартман со три спални неделно. Поефтино сместување може да се најде, сепак треба да се бара.
Тоа што нас не кочи, се ефтините авио билети што ние ги немаме. :toe:
Па подобро ќе одам таму, отколку со *другарчињата* да се дружам на Шапка
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Чекај Dzish

Моја колешка беше минатата година во Chamonix. Беа поголемо друштво (6 или 7) и плаќаа по 400 евра за апартман со три спални неделно. Поефтино сместување може да се најде, сепак треба да се бара.
Тоа што нас не кочи, се ефтините авио билети што ние ги немаме. :toe:
400 евра плаќаа за цел апартман? Ако има екипа не е многу. А за поевтино, колку е исплатливо чоек да се закрени од Македонија до Франција/Австрија да бара апартман од ко ќе стигни таму :)

Како и да е, скијањето е скапичок спорт, ама секој ќеиф се плаќа. Само со таа разлика шо нас ни е ептен мал за разлика од западноевропејците, а пак сакаме да си ги мериме. Да не ме сватиш погрешно, за стандардот прам муабет :)
Па подобро ќе одам таму, отколку со *другарчињата* да се дружам на Шапка
Седи мирна, минатата саботата бев на отварањето... прибидејќи сум чисто македонче (а и малку тушам на вентил) на вентијагата имам сошиено македонско знаме. Со такво скијам Вигла во Грција (на 40 км од Битола е, каде каде е поарно од Пелистер и Маврово, а дневна карта е 10 евра :)) со такво скијам и на Шапка... другарчињата ептен недружељубиви, сам ме оставаа да се возам на скилифтот за двајца, незнам оти така :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom