Навреда на Фејсбук - кривично дело

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.635
Поени од реакции
11.609
на Запад има поголем праг на толеранција кај политичари и новинари за разлика од кај нас. Значи не поведуваат за се и сешто постапка пред суд, особено не јавни личности. Сепак со напливот на тероризмот и тоа како се внимава на интернет комуникацијата. Сите форуми, сите чет-руми,, можеби дури и на скајп и сл. каде што се зборува за политика и идеологии убеден сум дека се следат од тамошните служби...
Секако дека се следат, уствари мора да се следат секаде оправдувам ама ова со навредиве ми е срање некако.

Си викам се спремаат за избори, ионака на повеќето сега не им е јасно што смеат а што не смеат да пишат, па за секој случај нема ништо да пишуваат против власта...страв лозје чува :)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Глупости.
Тогаш сите познати личности, ѕвезди, посебно па СПОРТСКИТЕ СУДИИ (на кои мајката редовно им се расплакува од едната страна, без разлика дали е заслужено или не) треба сите луѓе на планетава да ги тужат. Глупости на квадрат.
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Глупости.
Тогаш сите познати личности, ѕвезди, посебно па СПОРТСКИТЕ СУДИИ (на кои мајката редовно им се расплакува од едната страна, без разлика дали е заслужено или не) треба сите луѓе на планетава да ги тужат. Глупости на квадрат.
Па на стадион малку потешко е да те тужат пошто не се слуша кој опцул :). иначе лани имаше случај кога беа идентификувани 4ца навивачи на Тотенхем(фатени на видео снимка) кои на самиот натпревар на стадион го пцуле на расна основа противничкиот играч. Добија казни. Западот е отиден далеку пред нас. На стадион веќе не можеш да опцуеш :)
P.S. теоретски за секоја навреда можеш да тужиш. Но сепак од какво значење ќе ти биде да тужиш некое детиште на интернет форум задскриено што те опцуло или навредило на друг начин? Е друго е во наведениов случај тужениот е осуден врз основа на конкретен случај кој имал допирни точки со тужителот (го навредувал за неспособност и го омаловажувал заради напишан текст).
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Па на стадион малку потешко е да те тужат пошто не се слуша кој опцул :). иначе лани имаше случај кога беа идентификувани 4ца навивачи на Тотенхем(фатени на видео снимка) кои на самиот натпревар на стадион го пцуле на расна основа противничкиот играч. Добија казни. Западот е отиден далеку пред нас. На стадион веќе не можеш да опцуеш :)
Глупост е Петко да напише на Фејсбук: СУДИЈА ПЕДЕР или СУДИЈА М**** ти ****, гори во пеколот и слични работи и за тоа да биде тужен... Тоа се испади на нервоза и се напишани и кажани во афект. Никој стварно не мисли дека судијата треба да гори во пеколот...

Оваа политичка коректност веќе ги преоѓа сите граници и само наметнува лицемерие и разгорува нетрпеливост.

Јас сум голем противник на говор на омраза и на дискриминација, ама пцуење и навреда или некој да ти каже “глуп си“ (не тебе конкретно, општо зборам) не е говор на омраза..

Прво човек кој за такво нешто тужи би го нарекла “плачко“. За клевета да тужиш разбирам, некогаш клевета може да ти расипе и работа и односи со луѓе и слично, ама да тужиш затоа што некој ти рекол два-три лоши збора е разгалено и идиотско...

Кристијано Роналдо до сега требаше да ги тужи 90 посто од корисниците на Фејсбук ако гледаш така...
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Глупост е Петко да напише на Фејсбук: СУДИЈА ПЕДЕР или СУДИЈА М**** ти ****, гори во пеколот и слични работи и за тоа да биде тужен... Тоа се испади на нервоза и се напишани и кажани во афект. Никој стварно не мисли дека судијата треба да гори во пеколот...

Оваа политичка коректност веќе ги преоѓа сите граници и само наметнува лицемерие и разгорува нетрпеливост.

Јас сум голем противник на говор на омраза и на дискриминација, ама пцуење и навреда или некој да ти каже “глуп си“ (не тебе конкретно, општо зборам) не е говор на омраза..

Прво човек кој за такво нешто тужи би го нарекла “плачко“. За клевета да тужиш разбирам, некогаш клевета може да ти расипе и работа и односи со луѓе и слично, ама да тужиш затоа што некој ти рекол два-три лоши збора е разгалено и идиотско...

Кристијано Роналдо до сега требаше да ги тужи 90 посто од корисниците на Фејсбук ако гледаш така...
Те разбирам, за тоа веројатно не ни постои основ за тужење. Така да без гајле пцуј слободно по статуси и форуми :) Кај примерот "глуп си" се извлече затоа што кажа во заграда општо зборам иначе кога ќе ти стегнев една пријава :)
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Што очекувате од фашистичка власт?
Ништо не може да ме изненади. Би можело да ме изненади некоја шанса да киднам накај запад, не планирам да си потрошам уште години од овај еден драгоцен живот во ова прекрасно тело на овај ретардиран балкан:)
Ај не се глупирај, власта кога новинарите ја врѓаа, кога викаа триста глупости за личности, за нивните семејства, покажа добра волја и ги повлекоа тужбите. У исто време новинарчево на А1 тужеше. Оти новинарите не се повлекуваат од нивните тужби, а власта се повлече? Или постов ти беше само да плукаш по власта без основ?
И од кога судтвото е на власта? За твоја информација, жена му на новинарчето беше кандидат за пратеник на ЛДП. Значи ОПОЗИЦИОНЕР тужел, заради него има ваква пресуда. Сеа судството е опозиционерско? Оти донело пресуда во прилог на опозиционер, бивш А1?
Не треси, и со среќа на запад.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Те разбирам, за тоа веројатно не ни постои основ за тужење. Така да без гајле пцуј слободно по статуси и форуми :) Кај примерот "глуп си" се извлече затоа што кажа во заграда општо зборам иначе кога ќе ти стегнев една пријава :)
Воопшто не се однесуваше тоа на тебе. Еве и мене некој на статус да ми напише “глупа си“, нема сигурно да му стегнам тужба.Не пцујам по форуми и фејсбук, туку дискутирам, не гледам зашто би требало да навредувам било кого, посебно па не членови, ниту пак генерално гледано навредувам некој, иако имам прокоментирано колку е Парис Хилтон глупава и дека со секое читање на вест за тоа што направила на човек му умира по една мозочна клетка.
Како и да е, ако некој се одлучи да ми напише на ѕид “глупа си“, најверојатно ќе го избришам и ќе го игнорирам, а не ко мало дете да се тужакам “Чичко, чичко он прв почна...“ Страшно колку сите во денешно време се нежни, кревки душички, наместо да стиснат и покажат зуби. Сите се нешто во некои тешки филмови...
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.635
Поени од реакции
11.609
Ај не се глупирај, власта кога новинарите ја врѓаа, кога викаа триста глупости за личности, за нивните семејства, покажа добра волја и ги повлекоа тужбите. У исто време новинарчево на А1 тужеше. Оти новинарите не се повлекуваат од нивните тужби, а власта се повлече? Или постов ти беше само да плукаш по власта без основ?
И од кога судтвото е на власта? За твоја информација, жена му на новинарчето беше кандидат за пратеник на ЛДП. Значи ОПОЗИЦИОНЕР тужел, заради него има ваква пресуда. Сеа судството е опозиционерско? Оти донело пресуда во прилог на опозиционер, бивш А1?
Не треси, и со среќа на запад.
За мене сите што тужат и што се навредуваат се педери (давајгази (со ова не сакам да ги навредам хомосексуалците, затоа што во дадени моменти знаат да бидат поголеми мажишта од плачковците...како кој)), коркачи итн.. без разлика кои се и каде припаѓаат, и секоја власт што ја ебава слободата на говор и изразување на било кој начин е фашистичка!

Јас сум иначе вечити плукач на власт, вечита опозиција...ој сега ти растрчај се во партијата затоа што избори се блжат...ииизбори се ближат...
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Миленко лежеше затвор за измама, одвратно криминално створење.
Нека ме тужи сега да видам!
Да миленко беше во притвор поради финансикса измама и против правно стекнување имотна корист,( организираше америчка лутрија,продаваше непостоечки иселенички визи за во америка )затвор не лежеше требаше да лежи и се смени власта и малиот стана најголем подржувач на власта(Сеуште има потерница по него дека треба да се јави на издржување на казната ). Инаку не може да те тужи во никој случај и ти тоа добро го знаеш :pos: никаде конкретно не спомнуваш кој миленко е криминалното говедо,можеби е миленко манич,миленко петрески,миленко неделкоски,миленко трчисопнисе,миленко немиен итн.
А и незнае кого да тужи,против кого ке поднесе тужба ? Принцеза Злочковска или против Стојна Добровска можеби против Пепелашка ? :sneaky::pos:
Утврдување на интернет идентитет заебана работа.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Да миленко беше во притвор поради финансикса измама и против правно стекнување имотна корист,( организираше америчка лутрија,продаваше непостоечки иселенички визи за во америка )затвор не лежеше требаше да лежи и се смени власта и малиот стана најголем подржувач на власта(Сеуште има потерница по него дека треба да се јави на издржување на казната ). Инаку не може да те тужи во никој случај и ти тоа добро го знаеш :pos: никаде конкретно не спомнуваш кој миленко е криминалното говедо,можеби е миленко манич,миленко петрески,миленко неделкоски,миленко трчисопнисе,миленко немиен итн.
А и незнае кого да тужи,против кого ке поднесе тужба ? Принцеза Злочковска или против Стојна Добровска можеби против Пепелашка ? :sneaky::pos:
Утврдување на интернет идентитет заебана работа.
Да бе џани, зезанција беше тоа :icon_lol:
Или постов ти беше само да плукаш по власта без основ?
без основ
без основ
без основ
без основ
без основ

Точно, не постои ниеден основ да ја плукаш власта, сироти тие колку совршено работат, за тоа и Миленко константно не информира, ама џабе, ние без основ плукаме цело време :tapp:
Шо да праиш, предавници сите :pos:
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Да бе џани, зезанција беше тоа :icon_lol:

без основ
без основ
без основ
без основ
без основ

Точно, не постои ниеден основ да ја плукаш власта, сироти тие колку совршено работат, за тоа и Миленко константно не информира, ама џабе, ние без основ плукаме цело време :tapp:
Шо да праиш, предавници сите :pos:
Не е тоа темата, ама разликуваш судска од извршна власт? И пред да почнеш со предавање чие е судтвото, види чиј е новинарот во чија корист е пресудата. Колку да не се залеташ, онака информативно. Исто така можеш да ги види и другите постови мои на темава.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Не е тоа темата, ама разликуваш судска од извршна власт? И пред да почнеш со предавање чие е судтвото, види чиј е новинарот во чија корист е пресудата. Колку да не се залеташ, онака информативно. Исто така можеш да ги види и другите постови мои на темава.
Госпоѓице драга, те молам не се возбудувај. Воопшто немам намера предавања да држам на луѓе (и госпоѓици) кои сметаат дека по власта се плука без основ, залудно е. Понатамошна дискусија со тебе може да правам на пазар, каде признавам, ќе ми кажеш кои домати се подобри.
А кога ќе созрееш како правник, тогаш ќе ти дозволам да ми се обратиш, на ниво секако :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Член 173 од Кривичен законик -навредата е крвично дело.И клеветата.Мислам дека Миленко затвор лежеше за ова.
Не сум знаел дека кaжувањето на вистината е класифицирано како навреда па дури и кривично дело
--- надополнето: 14 август 2012 во 20:57 ---
Како ќе докажат дека ти лично си постирал, а не некој друг? Можда некој ми го пробил акаунтот или сум го заборавил во интернет кафе.
Уште ли постои интернет кафе
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Госпоѓице драга, те молам не се возбудувај. Воопшто немам намера предавања да држам на луѓе (и госпоѓици) кои сметаат дека по власта се плука без основ, залудно е. Понатамошна дискусија со тебе може да правам на пазар, каде признавам, ќе ми кажеш кои домати се подобри.
А кога ќе созрееш како правник, тогаш ќе ти дозволам да ми се обратиш, на ниво секако :)
Понатамошна „дискусија“ можеш да водиш единствено пред огледало, само таму можеш да кажеш нешто кое има смисла. :wink: Знам дека немаш понатамошни аргументи кога почнуваш со лични навреди. Среќа, не сум комуњарка, па не те тужам за навредата. :) Иако не може да ме навреди ниту тоа што знам да пазарам, ниту тоа што сум магистар по право.

Кога ке најдеш основ, како добар правник, образложи го, каде е власта крива што судот донел одлука во корист на опозиционер? Повели, и те молам, ова не го прерипувај :)

Луѓе кои ја бранат власта знаат зошто го прават тоа, имаат увид на работите, не си играат со „чув, на А1 кажаа“ каде чудесно, секогаш кажуваа нешто против власта. Комплекс, а? Не ги викаат на маало да си играат изгледа. Не е тоа страшно, обид за перење мозок кога не си доволно добар да те изберат е видена работа, ама колку треба да бидеш ниско интелигентен за да следиш такви морони, кои преку тебе и со манипулацијата врз тебе пробуваат да дојдат на власт.

Нормално е да се најде замерка, ама да се критикува власта по секоја цена, дури и кога на мало дете, како во случајов, може да му се објасни дека нема основа за плукање против власта, а не па на правник... тоа значи дека се работи за исклучително неинтелигентна личност или, секако, за некој кој е платен од одредена политичка опција, очигледно опозициона, за плукање по секоја цена по власта. Се надевам ги плаќаат добро тие луѓе, да не им биде залудно времето минато на форумот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom