Навики при заспивање

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Легнувам, се вртам 2 пати од десно на лево, 3 пати од лево на десно, дркам и после то почнувам да бројам офци. Ексик и спиење и се, некогаш ми бегат и 2 сати.
 
M

MIL

Гостин
prvo i prvo televizorot mora da sveti i od koa ke zaspijam on me glea mene :D
vtoro mobilniot u raka i rednovno mi e aknat na zemja
treto obavezno na strana sum legnat inace nemozam da zaspijam
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
Играм тетрис на телефонот, го растурам две партии до 15ти левел за да можам ко човек да заспијам. Е сега ако сум излезен и ако се вратам ко труп неможам да го правам тоа и преоѓам одма на спиење.
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Се копешкам еден час ! :D
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.144
Поени од реакции
18.168
Исто. Едната рака ми е под перницата на која спијам, а со другата рака ми е гушната другата перница.
И како се вртам во сонот, така со себе си ја носам перницата.
Плус имам една помошна...се дешава и двете да ги гушнам и така да спијам :pos:
Ова!
И заспивање на лева страна од креветот :гик:

Кога си легнувам автоматски вака се местам, жена ми ми се лути дека не сум бил свртен кон неја, на што јас и одговарам ако сака да ги смениме страните од креветот :D ,
Ќе имам и јас изглеа проблеми со спиење во бракот :pos:
 
Член од
28 октомври 2012
Мислења
272
Поени од реакции
39
samo koga sum nervozen ne mozam da zaspijam a inaku nemam naviki pred spienje
 

%naked%

born to be wild
Член од
28 мај 2013
Мислења
550
Поени од реакции
1.480
jas dodeka ne legnam na stomak nema sansi da zaspijam...abe i mrtva umorna da sum na grb ne zaspivam....
znaci ednata raka pod pernica na stomah zavrtena...nozite ko 4-ka i zzzz
хихихихи сшто:):)само шо чат пат ногата врз партнеро ја ставам..:):)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Пред да заспијам морам да слушам музика.
Ако не се свртам на стомак неможам да заспијам и раката под перница :)
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Пред да легнам, гасам се што работи на струја. Светло, телевизори, компјутери... Телефони подалеку од мене. Исклучок правам само кога сакам да послушам музика во кревет, но и ова го правам поретко. Тогаш имам други проблеми.



Обично пробувам да заспијам по брза постапка. Наводно ако не мрднеш ни со еден мускул за 10-15 минути ти се икслучува мозокот. Ова ми успева еднаш или двапати месечно, обично кога сум ептен папсан.

Е кога ќе поминат тие 15 минути започнува интересното. Вртење на секои две минути, де на лева страна, де на десна страна. Па рака под перница, рака над перница, рамото нанапред, рамото наназад...

А што ми се случува во главата во меѓувреме е приказна за себе. Од замислени сценарија што го би го трансформирале мојот живот во нешто помеѓу шанска/турска серија и ситком од 12 сезони; преку дискусии и спорење со замислен противник на теми што сум ги видел на Кајгана но ме мрзело да одговорам; до низа од целосно случајни мисли кои варираат од анализа на текстот на „Зелката има кошули триста“ до барање начин како со моето досегашно знаење би можел да креирам тродимензионална проекција на Калаби-Јау многуобразието.

Најчесто, после саат и нешто заспивам.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.128
Поени од реакции
15.962
Пијам обично млеко, ко бебе некое.
Го ставам на silent телефонот, не дирај лава док спава е работата со мене.
Легнувам и скоро секогаш заспивам брзо, освен ако не почнам да мислам нешто.
Спијам само настрана, лева или десна страна не ми прави разлика, иако повеќе сум на лева.
 
Член од
28 октомври 2012
Мислења
272
Поени од реакции
39
edna interesna rabota za mene, znam malku mozebi ke izbegam od temata no e povrzano so spienjeto, kako imam zaspano bez da setam deka sum zaspal. gledav film na tv, beshe 12 : 00 h i go izgasiv tv -to i legnav da spijam no ne me fakashe son se vrtev levo, desno no son nikako da dojde. i edno vreme rekov aj da go vidam kolku e casot, jas mislev deka e 02 : 00 casot no koga vidov casovnikot beshe 04 : 45 znaci sum zaspal bez da bidam svesen za toa. a toa deka sum spiel be svest deka sum zaspal e faktot deka bev mnogu odmoren ( nemav potreba za son ). inaku ne mozam da zaspiam lesno koga ima poveke svetlo nekogash.cao.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
584
Поени од реакции
704
Мора барем малку да ми се затвараат очите за да легнам, инаку нема шанса да заспијам. Секогаш мора да бидам легнат на стомак, или евентуално на страна.
Кога ќе легнам, во позадина мора да има пуштено некој филм. Колку ќе го гледам не се знае, ама важно ми е да ми збори нешто во позадина и да дава слика :D
Се случува и долго да размислувам за мојот живот и тоа што ми се случува во секојдневието поврзано со повеќе луѓе кои ги познавам и ми се блиски, па знам филмот да го гледам махинално без притоа да сфатам што се случува во него.
Така од кога добро ќе си размислам, ми се уморува мозокот и заспивам без проблем :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom