Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 март 2023
Мислења
1.448
Поени од реакции
1.849
Видеото е класична копија, како не им текна пред месец дена да смислат нешто вакво?
Вие пишувате за КОПИЈА? - Тоа да беше кривично дело, досега ќе бевте на РОБИЈА.
..Фобија од Чкембари? Сврти се назад, клубови, град, све $ ви онеспособија.
(во прилог е изворот на вашето лого што ти е на профилна, инаку 80% од дизајните ви се исто копија, но да не се издаваме, нели?).


kopijabledakopija.jpg
 
B

BigMac

Гостин
Вие пишувате за КОПИЈА? - Тоа да беше кривично дело, досега ќе бевте на РОБИЈА.
..Фобија од Чкембари? Сврти се назад, клубови, град, све $ ви онеспособија.
(во прилог е изворот на вашето лого што ти е на профилна, инаку 80% од дизајните ви се исто копија, но да не се издаваме, нели?).


Прегледај го приврзокот 371215
Бриши бе
 
Член од
26 декември 2018
Мислења
33
Поени од реакции
20
Вие пишувате за КОПИЈА? - Тоа да беше кривично дело, досега ќе бевте на РОБИЈА.
..Фобија од Чкембари? Сврти се назад, клубови, град, све $ ви онеспособија.
(во прилог е изворот на вашето лого што ти е на профилна, инаку 80% од дизајните ви се исто копија, но да не се издаваме, нели?).


Прегледај го приврзокот 371215
Nikad nemale kopija. Oni nisho ne kopiraat!
 
Член од
20 септември 2021
Мислења
27
Поени од реакции
215
Вие пишувате за КОПИЈА? - Тоа да беше кривично дело, досега ќе бевте на РОБИЈА.
..Фобија од Чкембари? Сврти се назад, клубови, град, све $ ви онеспособија.
(во прилог е изворот на вашето лого што ти е на профилна, инаку 80% од дизајните ви се исто копија, но да не се издаваме, нели?).


Прегледај го приврзокот 371215
Оди бе пиј забавувај се негде Сабота е, и полека со хемијата ти шкоди
 
Член од
27 ноември 2021
Мислења
362
Поени од реакции
2.013
Вие пишувате за КОПИЈА? - Тоа да беше кривично дело, досега ќе бевте на РОБИЈА.
..Фобија од Чкембари? Сврти се назад, клубови, град, све $ ви онеспособија.
(во прилог е изворот на вашето лого што ти е на профилна, инаку 80% од дизајните ви се исто копија, но да не се издаваме, нели?).


Прегледај го приврзокот 371215
Логово ти е универзално како и енди кап што е и го користат многу повеќе групи, чим си толку паметен и сакаш да збориме за копии еве пиши ми во приватна порака и ќе те уверам дека на чкембари 99% од дизајните им се копија, за ситуацијата со $ слободно искочи од селото кај што си заглавен и дојди во Скопје да се увериш дека е сосема обратно. Се на се може да утврдиме дека целото мислење ти е ниско интелегентно исто како и римата што си ја напишал.
 
Член од
11 март 2023
Мислења
1.448
Поени од реакции
1.849
Логово ти е универзално како и енди кап што е и го користат многу повеќе групи, чим си толку паметен и сакаш да збориме за копии еве пиши ми во приватна порака и ќе те уверам дека на чкембари 99% од дизајните им се копија, за ситуацијата со $ слободно искочи од селото кај што си заглавен и дојди во Скопје да се увериш дека е сосема обратно. Се на се може да утврдиме дека целото мислење ти е ниско интелегентно исто како и римата што си ја напишал.
Универзален е карактерот, во случајот енди кап. Повеќе од очигледно е дека целиот дизајн е прекопиран, само бои сменето, и факт е то нема бегање колку и да се правдате. Гледаат луѓето. Ако е за така, како не се универзални авионите за кореото “Само борбено“ (НЕ ЛОГО) на Лозари пред некоја утакмица, во кои ништо слично нема со Војводина, освен тематика - борбени авиони? Не коментирам поќе на темата, бидејќи е очигледно и УМОБОЛНО е да се дискутира и правда истото. Коментирајте за навивањето и изгледот на Чкембари - Рибари од денес, то ги интересира сите, а ако се отвори пак тема за дизајни, ќе ви ги споделам сите копии :):love:

+ Да не се разбериме грешка со другите, од дизајнерски аспект е претешко да се направи уникатно лого со контекст ултрас навивач и слично, бидејќи за истото се потребни освен дизајнерски, и уметнички способности, што најчесто навивачките групи во МК ги немаат. Поради то, 90% од сите дизајни на македонските групи се копирани од странски групи. Но кога веќе "другариве" отворија тема за копирање, не е на одмет да им се скратат кокошкините крилја.
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2021
Мислења
362
Поени од реакции
2.013
Универзален е карактерот, во случајот енди кап. Повеќе од очигледно е дека целиот дизајн е прекопиран, само бои сменето, и факт е то нема бегање колку и да се правдате. Гледаат луѓето. Ако е за така, како не се универзални авионите за кореото “Само борбено“ (НЕ ЛОГО) на Лозари пред некоја утакмица, во кои ништо слично нема со Војводина, освен тематика - борбени авиони? Не коментирам поќе на темата, бидејќи е очигледно и УМОБОЛНО е да се дискутира и правда истото. Коментирајте за навивањето и изгледот на Чкембари - Рибари од денес, то ги интересира сите, а ако се отвори пак тема за дизајни, ќе ви ги споделам сите копии :):love:

+ Да не се разбериме грешка со другите, од дизајнерски аспект е претешко да се направи уникатно лого со контекст ултрас навивач и слично, бидејќи за истото се потребни освен дизајнерски, и уметнички способности, што најчесто навивачките групи во МК ги немаат. Поради то, 90% од сите дизајни на македонските групи се копирани од странски групи. Но кога веќе "другариве" отворија тема за копирање, не е на одмет да им се скратат кокошкините крилја.
Па еве сподели фото извештај од чкембари да прокоментираме, огромни мобилизации се правеа очекувам да сте биле 250+.
 
Член од
22 февруари 2022
Мислења
296
Поени од реакции
1.587
Не , денес личеа на Комити , затоа така ти се чини ахахахаха , да се насмееме.
Добро издание , а и трибината си го праи своето . Во секој случај , мило мило ми е само нека продолжат вака во континуитет.
 
Член од
2 февруари 2023
Мислења
104
Поени од реакции
480
Универзален е карактерот, во случајот енди кап. Повеќе од очигледно е дека целиот дизајн е прекопиран, само бои сменето, и факт е то нема бегање колку и да се правдате. Гледаат луѓето. Ако е за така, како не се универзални авионите за кореото “Само борбено“ (НЕ ЛОГО) на Лозари пред некоја утакмица, во кои ништо слично нема со Војводина, освен тематика - борбени авиони? Не коментирам поќе на темата, бидејќи е очигледно и УМОБОЛНО е да се дискутира и правда истото. Коментирајте за навивањето и изгледот на Чкембари - Рибари од денес, то ги интересира сите, а ако се отвори пак тема за дизајни, ќе ви ги споделам сите копии :):love:

+ Да не се разбериме грешка со другите, од дизајнерски аспект е претешко да се направи уникатно лого со контекст ултрас навивач и слично, бидејќи за истото се потребни освен дизајнерски, и уметнички способности, што најчесто навивачките групи во МК ги немаат. Поради то, 90% од сите дизајни на македонските групи се копирани од странски групи. Но кога веќе "другариве" отворија тема за копирање, не е на одмет да им се скратат кокошкините крилја.
И реков на баба ми, ако можеш да ми нацрташ на хартија ананас со шалче, мене ми е тешко не знам како да го одработам. Се спремаше 2 недели за да дадеш контра? Авионите за корео се копија и ќе замижев да беа од АРМ секоја чест како го исцртале и целосната слика. Во Комбат имаат 2 крила младите се десно постарата екипа е некое благо лево, ова е направено 2015-та година во тој контекст. Човечето го имаат преку 50 групи најди нзс од каде потекнало. Она што ќе ми падне на памет тоа ќе го исцртам, мене не ми беше тешко да научам како се работи со програми. Од забава одев во фирми каде што се прават реклами да научам што и каде иде, познавањето на контраст на бои и не пишаните правила на графика уз познавање комплетно на рал табла. Сакаш да тераме мак на конец да видиш како италијанските Таурунум Бојс изгледааат и како русите од Самара ја прекопираа цела ограда сакаш да ги видиш сите дизајни овде и на пола балканска тифо сцена во серија Б,Ц,Ц1 итн? Змајчики (Green Dragons) не изгледааат исто како West Stand(вам познати како Торнадос Рапид) Инвалиди Вождовац го имаат прекопирано дуксерот на ЛФ, Маринци, Гробари ја препееа плаво бела боја. Цел навивачки свет опстанува и се гради на земање ритам и дизајн, имаш универзален дизајн имаш, репродукција имаш и оргинално смислено. Кај нас постојат филтри, односно дизајнот да помине низ група на луѓе е сега ако од 10-15 луѓе во јадро не го видел или не воочил грешка може да помине. Си ги слушнал ли ти Лозари како навиваат. Најдобрата компарација од песМи за југа, севера и север на Караџорџе. Него кажи ми ти мене колку пати си јадел бурек со салотејп? Колку пати на работа во среда си одел со два саати сон? Кажи ми колку пати си паркирал (ако запали маму и ебам 400 евра ме кошта месечно да ставам клуч во брава се квари) две населби од дома за да не ти ја снимат колата, кажи ми дека си имал воспаление на задња ложа и лигаменти од 10 саати цртање. Кажи ми дека си спиел врз кеси со најлон пред да одиш на работа. Мене лично ми се деси, пиевме кафе на бензинска ставив клуч во брава и заспав се разбудив четри саати покасно,како спијам на волан пост цртање графит. Ајде отвори се да разговараме
 
Член од
22 февруари 2009
Мислења
1.043
Поени од реакции
2.713
Извештај Шалке 2-2 Дортмунд (100-то дерби)

Пробувам од прееска да го почнам извештајов, ама зборови не ми доаѓаат. Смок брату, фалеше на натпреваров. На нашата последна средба ми рече, не се секирај, ќе се видиме во Гелзенкирхен. Штета голема, но што е тука е, твојата насмевка нема да ја заборавиме, како ние, така и нашите браќа од Гелзенкирхен.

Да почнам од почеток. Уште во текот на вчерашниот ден наши членови пристигнаа во Гелзенкирхен и стандардно присуствуваа на забавата пред дерби. Бидејќи не бев присутен не можам многу да пишувам па би рекол само загревање пред дерби.
На денот на натпреварот собирот беше закажан во 13.00ч во клубот ( натпреварот се играше во 18:30). Така и ние ја комплетиравме екипата од 20 членови, овој пат сите дел од Задграничниот округ. Не знам дали да се радувам што бројката надвор ни се зголемува или да жалам што во Македонија се намалува. Повеќе ќе да е второво, ама да не бистрам политика сега. Во клубот стандард муабети, кој како што, кој со кого не се видел долго време и слично.
Мислам дека во 4 тргнавме кон стадионот, со огромна полициска придружба. На стадион многу лабава контрола како никогаш до сега што искрено ме изненади. И предходно уште во клубот кога разговарав со некои членови од УГЕ ми кажаа ќе има пиро и дека ако сакаме да палиме може слободно да внесеме. Ме зачуди ова поради тоа што УГЕ а и останатите гррмански ултрас групи најчесто палат пиротехника на гостински натпревари, за да не му наштетат на својот клуб со плаќање а казни кон федерацијата.
Копот како и секогаш на дерби натпреварите преполн, ние како што сме секогаш најдоле сместени ако отидеш во вц, враќање после пола саат. Атмосферата предобра, на почетокот запалено пиро, димни и стробови проследено со голема парола на ограда. Истовремено и навивачите на Дортмунд запалија доста бакљи. Што би се рекло тука на форумов не ги слушнавме овие, тапа навиваа, 100-0 за нас. Шала на страна Шалке два пати губеше и два пати се врати, а по вториот гол тотален делириум на трибина.
Да напоменам дека покрај нас, присути беа и по 10тина членови на Ултрас Нирнбеег како и на Салернитана.
После утакмица повторно назад во клубот да се допиеме, пошто на стадион продаваа само безалкохолно пиво.
Околу 23ч клубот се затвори и полека полека сите си го фативме патот. Среќа па скоро сите стигнаа дома, а ја и уште неколу уште се маткаме по возовиве пошто и тука имало каменковци па му се намерачиле баш на нашиот воз и поради нив возот стоел 2 саати у место.
Со две слики го завршувам извештајов и пак ќе повторам, брату Смок фалиш! received_3325860407667469.jpeg

received_948786259456176.jpeg
 
Последно уредено:
Член од
8 март 2023
Мислења
8
Поени од реакции
34
Од неутрален аспект можам да кажам дека Комити се единствена светла точка во навивачкиот свет во нашата држава. Браво за трудот само да има истрајност и дефинитивно ќе бидат трн во око на останатите.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom