Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.478
Поени од реакции
42.857
covek od ohrid, koj se doselil u sk i aerodrom i gi zasakal mzt i family, ti zbori za toa koj e institucija a koj nee, za dva razlicni sporta, dve razlicni navivacki grupi, koi navivaat vo razlicni sportovi, ednite striktno na eden a drugite ne ...
zasto be druze voopsto se obiduvas da nacnes vakva diskusija koja nema apsolutno nikakva logika, nit pak ti imas osnova da zboris za istoto zasto kako sto znam i samiot si kaza deka ne si clen na family, taka da ne ni imas pravo da zboris vo nivno ime i da gi spomnuvas, ako ne primeti u zadnjive godina-dve clenovi na family sto clenuvaa tuka celosno go batalija forumov odnosno temive, za forumov neznam, duri i insistiraa i temata za mzt da im se zakluci, pa valjda ima pricina za toa i ako veke tolku gi cenis, ceni go i toa i batali diskusii u nivno ime. ;)
 
C

Castiel

Гостин
Zar moze da se sporedi Rk Vardar so MZT ? Rk Vardar poslednive 5 god e aktuelen , otkako se pojavi derbito so Metalurg. Sramota e vakva sporedba da pravis, koga komiti na povekje navrati I se otkazuvale od rk . Dojde sega rusinot, dojdoa parite , ete gi komiti Povekje na rakomet otkolku na Fudbal. Edno e Fk a drugo Rk vardar. MZT za Rk Vardar e povekje od institucija , povekje od brend, sakale priznale ili ne.
MZT Институција? тимот што 14 години беше во сенка на работнички го сметаш за институција? дај ти се молам немој вакви глупости...Рк вардар не е клуб од вчера...подолго постои од мзт и има поголеми успеси од нив...кој е најголем успех на мзт? што е топовско месо за поголемите тимови?
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.613
Поени од реакции
70.165
Комити ако добро се сеќавам одат на ракомет уште од 90тите години, иако со неколку прекини. Само во Битола имаат обработено еден куп гостувања, најверојатно и повеќе одколку што Фемили биле во Градски Парк.
Комити одат на ракомет откако Ватростална влезе како спонзор, но вистината е дека до пред сезоната 2012/2013, Комити не одеа на сите мечеви на ракомет, туку само на поважните мечеви или на мечевите каде што гостуваа некои ривали на навивачки план (пример Чкембари, или одработени рандом гостувања на интересни места, пример кај Кумани со Куманово пред околу 4 години итн). Покрај овие мечеви, беа одработувани и мечевите кои Вардар ги играше на Европска сцена.

Ова за Битола се надевам дека не си сериозен :icon_mrgr:
Во Битола скоро никогаш не сме добивале дозвола за гостување, не знам како било во 90-тите и почетоците на новиов милениум, ама откако сум активен на трибина, Комити добија дозвола само за куп завршницата пред 3-4 години, а имаше гостување и лани, но тајно гостување од многу мала група на членови кое заврши со враќање од пред сала и ќотек од желките...

Може на натрпеварувачки план РК Вардар е надмоќен во однос на КК МЗТ, но сепак фер е да се каже дека МЗТ е потрадиционален тим во однос на фановите и навивачите.
РК Вардар на нас секогаш ни бил на второ место, а вистинска љубов кон клубот почна да се раѓа воглавно кај поновиве генерации особено во последниве години. Сега веројатно на поголем број од фан базата на Вардар, РК Вардар им е помил од ФК...
РК Вардар и претходно си имаше луѓе кои го обожаваа клубот, ама сега нивната бројка е неколкукратно зголемена.
Нема врска тоа со Русинот, ниту пак со успесите на Металург како што некои сакаат да прикажат, туку си имаше низа фактори за ваквиот сплет на настаните.
Тука може да се спомене хаваријата која со години владееше во ФК Вардар, по што луѓето желни за успеси посериозно почнаа да го сфаќаат РК Вардар, блискоста со играчите на РК Вардар, нешто што го нема со фудбалерите, успесите на Македонскиот ракомет во целина, Вујо како неизбежна фигура во целата приказна, регионалната лига итн.
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.404
Поени од реакции
3.313
covek od ohrid, koj se doselil u sk i aerodrom i gi zasakal mzt i family, ti zbori za toa koj e institucija a koj nee, za dva razlicni sporta, dve razlicni navivacki grupi, koi navivaat vo razlicni sportovi, ednite striktno na eden a drugite ne ...
zasto be druze voopsto se obiduvas da nacnes vakva diskusija koja nema apsolutno nikakva logika, nit pak ti imas osnova da zboris za istoto zasto kako sto znam i samiot si kaza deka ne si clen na family, taka da ne ni imas pravo da zboris vo nivno ime i da gi spomnuvas, ako ne primeti u zadnjive godina-dve clenovi na family sto clenuvaa tuka celosno go batalija forumov odnosno temive, za forumov neznam, duri i insistiraa i temata za mzt da im se zakluci, pa valjda ima pricina za toa i ako veke tolku gi cenis, ceni go i toa i batali diskusii u nivno ime. ;)
Ti vo koe ime go napisa komentaro ? Znaci ako sum pisal deka MZT e institucija za rk Vardar Znaci sum family ? Zosto tolku patite od toa family pa bezpotreba go spomnuvate.
Sakate da mi kazete deka do pred 5 god rk Vardar bil pogolem prend od rk Pelister ? Ne se lazete momci I sami znaete sto I kako e . Toa Sto e Vardar vo Fudbal , toa se MZT i Rabotnicki vo kosarka. Rakometot ostajte go na "kulturnite " momci , I taka e tret sport po popularnost.
Komiti gostuvale povekje vo bitola na rakomet otkolku , family vo park :tapp::tapp::tapp:[DOUBLEPOST=1412679650][/DOUBLEPOST]Ribari povekje imat gostuvano vo Struga otkolku sto komiti imat navivano na rk Vardar do pred 5 god.
 
C

Castiel

Гостин
Ti vo koe ime go napisa komentaro ? Znaci ako sum pisal deka MZT e institucija za rk Vardar Znaci sum family ? Zosto tolku patite od toa family pa bezpotreba go spomnuvate.
Sakate da mi kazete deka do pred 5 god rk Vardar bil pogolem prend od rk Pelister ? Ne se lazete momci I sami znaete sto I kako e . Toa Sto e Vardar vo Fudbal , toa se MZT i Rabotnicki vo kosarka. Rakometot ostajte go na "kulturnite " momci , I taka e tret sport po popularnost.
Komiti gostuvale povekje vo bitola na rakomet otkolku , family vo park :tapp::tapp::tapp:[DOUBLEPOST=1412679650][/DOUBLEPOST]Ribari povekje imat gostuvano vo Struga otkolku sto komiti imat navivano na rk Vardar do pred 5 god.
не се бламирај ракомет е прв спорт по полуарност во македонија... Вардар е најголемен македонски бренд...вардар не е ограничен само на фк вардар...имаш и кк, Рк ,Бк .. не се дели вардар така...

Објасни ми по што е МЗТ институција за РК вардар? ни поише титули имаат ниту па поголем успех во европа...па дај кажи по што е институција?
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
2.706
Поени од реакции
2.181
не се бламирај ракомет е прв спорт по полуарност во македонија... Вардар е најголемен македонски бренд...вардар не е ограничен само на фк вардар...имаш и кк, Рк ,Бк .. не се дели вардар така...

Објасни ми по што е МЗТ институција за РК вардар? ни поише титули имаат ниту па поголем успех во европа...па дај кажи по што е институција?
;)
 
C

Castiel

Гостин
WOW сте го тепале реал мадрид...што освоивте со таа победа кажи ми ? ИМате 3 мочани титули во цела историја...наспртои 14 на работнички...никогаш не сте биле фактор во европска кошарка...

Додека Рк вардар има 8 титули во првенство и е фактор во европска елита...а не во селска АБА лига...

И пак ќе зборите МЗТ биле институција за вардар?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.379
Поени од реакции
36.311
Комити одат на ракомет откако Ватростална влезе како спонзор, но вистината е дека до пред сезоната 2012/2013, Комити не одеа на сите мечеви на ракомет, туку само на поважните мечеви или на мечевите каде што гостуваа некои ривали на навивачки план (пример Чкембари, или одработени рандом гостувања на интересни места, пример кај Кумани со Куманово пред околу 4 години итн). Покрај овие мечеви, беа одработувани и мечевите кои Вардар ги играше на Европска сцена.

Ова за Битола се надевам дека не си сериозен :icon_mrgr:
Во Битола скоро никогаш не сме добивале дозвола за гостување, не знам како било во 90-тите и почетоците на новиов милениум, ама откако сум активен на трибина, Комити добија дозвола само за куп завршницата пред 3-4 години, а имаше гостување и лани, но тајно гостување од многу мала група на членови кое заврши со враќање од пред сала и ќотек од желките...

Може на натрпеварувачки план РК Вардар е надмоќен во однос на КК МЗТ, но сепак фер е да се каже дека МЗТ е потрадиционален тим во однос на фановите и навивачите.
РК Вардар на нас секогаш ни бил на второ место, а вистинска љубов кон клубот почна да се раѓа воглавно кај поновиве генерации особено во последниве години. Сега веројатно на поголем број од фан базата на Вардар, РК Вардар им е помил од ФК...
РК Вардар и претходно си имаше луѓе кои го обожаваа клубот, ама сега нивната бројка е неколкукратно зголемена.
Нема врска тоа со Русинот, ниту пак со успесите на Металург како што некои сакаат да прикажат, туку си имаше низа фактори за ваквиот сплет на настаните.
Тука може да се спомене хаваријата која со години владееше во ФК Вардар, по што луѓето желни за успеси посериозно почнаа да го сфаќаат РК Вардар, блискоста со играчите на РК Вардар, нешто што го нема со фудбалерите, успесите на Македонскиот ракомет во целина, Вујо како неизбежна фигура во целата приказна, регионалната лига итн.
За скоро периодов знам, али колку што мислам кон крајот на 90тите и почетокот на 2000 Комити имаат обработувано гостувања во Битола во Младост... Може и сум грешка може сум се смешал, некој поупатен ако знае нека каже.[DOUBLEPOST=1412682208][/DOUBLEPOST]
Ti vo koe ime go napisa komentaro ? Znaci ako sum pisal deka MZT e institucija za rk Vardar Znaci sum family ? Zosto tolku patite od toa family pa bezpotreba go spomnuvate.
Sakate da mi kazete deka do pred 5 god rk Vardar bil pogolem prend od rk Pelister ? Ne se lazete momci I sami znaete sto I kako e . Toa Sto e Vardar vo Fudbal , toa se MZT i Rabotnicki vo kosarka. Rakometot ostajte go na "kulturnite " momci , I taka e tret sport po popularnost.
Komiti gostuvale povekje vo bitola na rakomet otkolku , family vo park :tapp::tapp::tapp:[DOUBLEPOST=1412679650][/DOUBLEPOST]Ribari povekje imat gostuvano vo Struga otkolku sto komiti imat navivano na rk Vardar do pred 5 god.
Друже не дека го мразам МЗТ или пак Фемили да не ме разбереш така, туку не ми е јасно по кој основ МЗТ е Институција пред РК Вардар. Фактите не зборат така.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
По безвезна препирка од навивачи на МЗТ vs навивачи на Вардар немам видено. Едноставно нема основ...нема ривалство меѓу населби, нема ривалство на етничка основа и нема ривалство воопшто во истиот спорт. Значи непосточеко ривалство на некој начин....
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
2.706
Поени од реакции
2.181
WOW сте го тепале реал мадрид...што освоивте со таа победа кажи ми ? ИМате 3 мочани титули во цела историја...наспртои 14 на работнички...никогаш не сте биле фактор во европска кошарка...

Додека Рк вардар има 8 титули во првенство и е фактор во европска елита...а не во селска АБА лига...

И пак ќе зборите МЗТ биле институција за вардар?
Нема потреба некој да ти се објаснува зошто МЗТ е институција и по кој основ, треба малце сам да подразмислиш голем си.
 
C

Castiel

Гостин
Нема потреба некој да ти се објаснува зошто МЗТ е институција и по кој основ, треба малце сам да подразмислиш голем си.
еве не сум голем објасни ми ...по кој Основ е МЗТ институција за РК вардар? дај ми факти ..поткрепи со нешто тоа што го збориш а не само да го кажеш....
 
Член од
13 март 2011
Мислења
1.939
Поени од реакции
1.930
[DOUBLEPOST=1412682930][/DOUBLEPOST]
По безвезна препирка од навивачи на МЗТ vs навивачи на Вардар немам видено. Едноставно нема основ...нема ривалство меѓу населби, нема ривалство на етничка основа и нема ривалство воопшто во истиот спорт. Значи непосточеко ривалство на некој начин....
Aмаа овој не е навивач на емзете, он е симпатизер на тимот, роден рибар, меѓутоа неутрален член на фамилијата. Записничар, нешто у тој стил
 
Последно уредено:
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.404
Поени од реакции
3.313
Alooooo be Sto se blamirate , do pred 5 god nekjevte da idete na rk zosto fk vi bese prioritet I zosto rk vardar nepostoese , postojat samo derbito so metalurg. Daj mi 3 videa od komiti na 3 vardar pred 2006-2007 I ja prekinuvam diskusijata .
Offf neznive se priklucile vo muabetov. Kimi Kazi mi kolku megjunarodni gostovanja ima cpb ? Koj evropski trag go ostavil Rabotnicki. Titulite ne se merilo , ima mnogu timovi sto gi imaat ama denes nepostojat. Slicno kako I vie sto nepostoite ;)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.613
Поени од реакции
70.165
Alooooo be Sto se blamirate , do pred 5 god nekjevte da idete na rk zosto fk vi bese prioritet I zosto rk vardar nepostoese , postojat samo derbito so metalurg. Daj mi 3 videa od komiti na 3 vardar pred 2006-2007 I ja prekinuvam diskusijata .
Не претерувај сега и ти :)
Како прво три видеа од фудбал не можам да ти најдам од пред 2006, а камоли од ракомет :D
Не се правеа многу клипови во минатото како во денешницата, ако нема видеа не значи дека не се навивало.

На годишно ниво Комити навиваа на 10-тина утакмици во просек (некоја година помалку, некоја повеќе). Не се работеше само за Металург, туку за утакмиците на кои на РК Вардар му требаше помош. Ако Пелистер ни бил конкурент се навиваше против нив, ако Младост Боганци бил конкурент се навиваше против нив, во последно време Металург е конкурент и до пред некоја година се навиваше само против нив.
Ако доаѓаа Чкембари, се одеше на утакмиците со Пелистер иако во дадениот момент не биле екипа од највисок калибар, слично важеше и за Тутунски Комбинат ради ривалството со Мајмуни.
Комити скоро секогаш присуствуваа и на куп завршниците, а главен акцент беше ставен на помошта на РК Вардар на Европските мечеви :)
Тук таму се одработуваа и некои гостувања интересни од навивачки план.

Кога ќе земеш во просек во споредба со другите групи кои навивале на ракомет, освен Чкембари (кои пак во последниве години скоро и да ги нема на ракометна мапа), одново сме биле едни од најредовните на утакмиците. Може бројката не беше како денес, ама сепак се навивало и во минатото. Од моите почетоци во Комити, паметам полни сали за Европските мечеви на РК Вардар :)
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
2.153
Поени од реакции
4.598
Alooooo be Sto se blamirate , do pred 5 god nekjevte da idete na rk zosto fk vi bese prioritet I zosto rk vardar nepostoese , postojat samo derbito so metalurg. Daj mi 3 videa od komiti na 3 vardar pred 2006-2007 I ja prekinuvam diskusijata .
Offf neznive se priklucile vo muabetov. Kimi Kazi mi kolku megjunarodni gostovanja ima cpb ? Koj evropski trag go ostavil Rabotnicki. Titulite ne se merilo , ima mnogu timovi sto gi imaat ama denes nepostojat. Slicno kako I vie sto nepostoite ;)
Што се бламираш ти, ФК бил приоритет и пред 5 години и сега, РК Вардар не постоел ? Види кој е најтрофеен ракометен тим во Македонија прво. Видеа не знам дали има, слики секако има, а кога сме за тој период што го спомна пред 2007 година, во каква состојба беше „институцијата“ МЗТ во тој период, и во каква состојба беа Фемили, дали знаеш ? Па ФА едвај опстојуваа еден период, се до пред 5 години кога дојде таа смена на генерации, се крена групата, се крена клубот и дојдоа до ова ниво. Не знам зошто уопште споредуваме, се работи за два различни спортови, два различни клубови кои немаат никаква допирна точка едни со други. Да кажеш дека РК Вардар е поголем клуб од МЗТ или обратно не можеш, затоа што се клубови од различни области и не се споредуваат, ама да кажеш дека РК Вардар е мал клуб и не постоел пред Самсоненко треба слепо да веруваш на изјавите на Лино Червар и да пратиш ракомет од кога Металург почна да освојува титули..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom