Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 ноември 2021
Мислења
354
Поени од реакции
3.525
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.404
Поени од реакции
3.313
Те држам за збор :kafence:

Ај и за другите, која бројка ја очекувате на прославата? Дајте отприлика опсег што би било успех, а што неуспех.
Јас ќе ти пишев ама одма ти, модераторот и уште 2 ца ќе пишете уште 2 страни на форумов дека сум ве провоцирал :)
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.360
Поени од реакции
37.218
:oeoeoe::oeoeoe::oeoeoe:

Настрана провоцирањата со Чкембари, и целата дискусија тука што беше за клубот во Битола, мислам дека џабе горат луѓево. Искршено стакло ќе се поправи, ама казните што ќе ги јадат и парите што ќе ги дадат, никој нема да им ги врати. Баш и со оваа цела Бугарите отвараат клубови низ државава.

Ова треба првично да е забрането од страна на државата, да не може секој татар и учкар да доаѓа и да ти отвара клубчиња со имиња на бивши злосторници на Македонскиот народ, да не може секој да ти поставува симболи од туѓи држави и од терористички организации кои убивале Македонци. Ама бидејќи живееме во гомно од држава на чело со двете анти-македонски партии ќе си трпиме вакви срања.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.384
Поени од реакции
28.233
Јас ќе ти пишев ама одма ти, модераторот и уште 2 ца ќе пишете уште 2 страни на форумов дека сум ве провоцирал :)
Уживај нема да ти се налутиме. Купи си карта не се многу скапи. Знам на Ратко Капушевски никогаш не му простивте за цените на картите. Ела ќе се дружиме, забавата е во кругот сепак. :)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.628
Поени од реакции
70.365
Те држам за збор :kafence:

Ај и за другите, која бројка ја очекувате на прославата? Дајте отприлика опсег што би било успех, а што неуспех.
Кога се во прашање Комити секоја бројка е неуспех. Јер Скопје милионски град, срамота е да не можат стадион од барем 70.000 да наполнат.
На прсти се бројат сите пофалби што сме ги добиле овие две години :D
Као океј е, ама сепак ќе бараме влакно во јајцето :D

Еве уште еден коментар кој е типичен коментар на "едуциран навивач кој не навива за ниту еден клуб, не оди по утакмици, ама знае се".

Screenshot_20221120-222218_Facebook.jpg

Целата најава била копирана од српските групи, па дури и од Варвари. Па после вика 40 групи вака најавиле (кој од кого копирал, мајката...).
Комити немале капацитет надвор од Скопје, а погодете кои го држеле Скопје? :D

Не се замарајте со што ќе кажат другите. Уживајте во утрешниот ден. Ми течат солзи уште сега кога знам што ќе се случува, кога гледам каква барем моментална еуфорија владее по населбиве. Ме кине пролив од возбуда уште од сабајле, немам излезено од вц на работа :D

Цел товар на организацијата падна на Комити, душа оставија дечките, со месеци трае организацијата на настанот, бркање цела работа што треба да ја брка клубот кој нема ни управа, ни финансии, ни ништо. И сега некој ќе замара вака било онака било, а неивните групи не личат на ништо.

Утре е ден за да се изнауживаме сите будали што одиме редовно по утакмици, бар за момент да заборавиме на депресијата од играње по ниви, забрани за гостувања, забрани за пиро, најголем противник во факинг Воска итн. Сигурно ќе бидеме сведоци на голем спектакл, каков што со сигурност нема да доживеат ниту еден од групите на оние што ќе ни солат памет.
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.509
Поени од реакции
7.181
Кога се во прашање Комити секоја бројка е неуспех. Јер Скопје милионски град, срамота е да не можат стадион од барем 70.000 да наполнат.
На прсти се бројат сите пофалби што сме ги добиле овие две години :D
Као океј е, ама сепак ќе бараме влакно во јајцето :D

Еве уште еден коментар кој е типичен коментар на "едуциран навивач кој не навива за ниту еден клуб, не оди по утакмици, ама знае се".

Прегледај го приврзокот 355239

Целата најава била копирана од српските групи, па дури и од Варвари. Па после вика 40 групи вака најавиле (кој од кого копирал, мајката...).
Комити немале капацитет надвор од Скопје, а погодете кои го држеле Скопје? :D

Не се замарајте со што ќе кажат другите. Уживајте во утрешниот ден. Ми течат солзи уште сега кога знам што ќе се случува, кога гледам каква барем моментална еуфорија владее по населбиве. Ме кине пролив од возбуда уште од сабајле, немам излезено од вц на работа :D

Цел товар на организацијата падна на Комити, душа оставија дечките, со месеци трае организацијата на настанот, бркање цела работа што треба да ја брка клубот кој нема ни управа, ни финансии, ни ништо. И сега некој ќе замара вака било онака било, а неивните групи не личат на ништо.

Утре е ден за да се изнауживаме сите будали што одиме редовно по утакмици, бар за момент да заборавиме на депресијата од играње по ниви, забрани за гостувања, забрани за пиро, најголем противник во факинг Воска итн. Сигурно ќе бидеме сведоци на голем спектакл, каков што со сигурност нема да доживеат ниту еден од групите на оние што ќе ни солат памет.
Истиот момент кога и вашите дечиња мислат и пишат дека измисливте топла вода, па сите други копират. Едноставно ретардирани.

Маркетингот ви беше одличен, не е никакво копирање. Од секогаш се праеле вака мобилизации, само сега шо треба и посветвање внимание многу на социјалните мрежи.

Останва уште се ова да се исплати и утре да имате голема бројка.
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.577
Поени од реакции
5.739
Познати личности од театар , пеачи , спортисти секакви јавни личности споделуваат за настанот утре , што значи покажува дека Вардар е бренд во Македонија ..

Очекувам солидна посетеносот утре на стадион со оглед колку енергија се потроши и се рашири целиот настан , дел од групата стварно се растрчани секаде ..билборди плакати, кореографии , пиротехника и милион најави ....

Останува што повеќе луѓе да дојдат од Скопје и од други градови за да го видат спектаклот , познавајки колку труд се вложи во ова од дечките што ја водат групата не се сомневам дека ке биде голем спектакл и веројатно најдобра прослава во историјата на Македонија ..
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.628
Поени од реакции
70.365
Истиот момент кога и вашите дечиња мислат и пишат дека измисливте топла вода, па сите други копират. Едноставно ретардирани.

Маркетингот ви беше одличен, не е никакво копирање. Од секогаш се праеле вака мобилизации, само сега шо треба и посветвање внимание многу на социјалните мрежи.

Останва уште се ова да се исплати и утре да имате голема бројка.
Повеќе пати имам пишано и во темава, треба да се намали со тие глупи муабети од наша страна. Јасно е дека во моментов сме најорганизирани и добро ни оди, ама место секој да си ужива и да си гледа да биде подобро, некои се замараат со едни исти работи, како сме биле ние, па многу празни места итн.
Океј е да има боцкања (пример, тоа што имате потешкотии со продажба на картите за ракомет е баш она што ви го зборев(ме) на темава, а вие ни се смеевте (Скопје било вештачко вакво онакво), дека сите викаат леле ние да игравме Европа што ќе беше, ама кога немаш константен напредок, одма паѓа еуфорија), да се прават споредби повремено, ама не цело време да се замара со едно исто.
Од друга страна, луѓето што работат се фрустрирани од глупите коментари кои ги добиваме константно на наша сметка и затоа влегуваат во непотребни дискусии. Во просек земено, ние многу повеќе ја фалиме добрата работа на другите групи, а константно добиваме дебилни коментари на наша сметка. Особено откако некоја група ќе има добро издание, па ќе го тупи со тоа сто години, на секоја слика од Комити ќе враќа со слико од таа утакмица (како вие на пример, не на форумов, туку општо по социјалниве мрежи, членови на Лозари со пирото, Мајмуни со бројката на обична публика итн). И згора на тоа имаш поединци кои само нешто сакаат да прашаат, бараат Комити да бидат не знам што, а не ги гледаат условите во државата (дискутирано неколку страни наназад).
Секоја наша кореографија не чини, еден натпревар немало кореографија одма се прашува дали нешто се случило, бројката константно мала (а цела тифо сцена заедно нема толкава бројка, колку и да е мизерна), дали членовите доаѓале од Драчево, дали од Зелениково, дали од Илинден, смешки дека полицијата ги штитела Комити, па знамето од Шверцери ни го дала полицијата итн.
Не вреди ни да се коментираат такви глупости.

Комити имаат уште мноооогу работа за да бидат група на која ќе може и подалеку од нашите граници да се завидува.
Да, секоја чест за сите што работат деноноќно, за сите што во ниту еден момент не се предаваат од одење на утакмици, ама за нешто повеќе треба и да се сменат некои работи во државата. Со овој фудбал толку е, со овие успеси дури и премногу, а со иселувањето поверојатно е дека ќе останеме и без ова што го имаме, отколку што ќе има напредок.
Треба да се мисли како да се привлечат нови генерации, како да се смени нивниот менталитет кој се менува на глобално ниво, како да се натераат луѓето да излезат од дома и да дојдат на утакмица...

Ние (навивачките групи) до нови луѓе не допираме, да се "попишеме" на трибина, кај сите групи 90% од луѓето се од пред 5-10-15 години на трибината.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.085
Кога се во прашање Комити секоја бројка е неуспех. Јер Скопје милионски град, срамота е да не можат стадион од барем 70.000 да наполнат.
На прсти се бројат сите пофалби што сме ги добиле овие две години :D
Као океј е, ама сепак ќе бараме влакно во јајцето :D

Еве уште еден коментар кој е типичен коментар на "едуциран навивач кој не навива за ниту еден клуб, не оди по утакмици, ама знае се".

Прегледај го приврзокот 355239

Целата најава била копирана од српските групи, па дури и од Варвари. Па после вика 40 групи вака најавиле (кој од кого копирал, мајката...).
Комити немале капацитет надвор од Скопје, а погодете кои го држеле Скопје? :D

Не се замарајте со што ќе кажат другите. Уживајте во утрешниот ден. Ми течат солзи уште сега кога знам што ќе се случува, кога гледам каква барем моментална еуфорија владее по населбиве. Ме кине пролив од возбуда уште од сабајле, немам излезено од вц на работа :D

Цел товар на организацијата падна на Комити, душа оставија дечките, со месеци трае организацијата на настанот, бркање цела работа што треба да ја брка клубот кој нема ни управа, ни финансии, ни ништо. И сега некој ќе замара вака било онака било, а неивните групи не личат на ништо.
Како само сакате да си ги извртувате нештата, ќе најдете некој коментар напишан од некој и еве сите зборат од инат, љубомора, не ти знам што, секое мислење кое е контра одма го извртувате, едноставно тука мислењата и критиките кои ги добивте од нас одредени поединци сите беа на место, но вие успеавте да свртите дечки кои до вчера навивањето им беше You Tube клипчиња да имат посериозна тежина од нашава дека оди во ваша полза.
Реално веќе почнав а и ќе ја терам темава на курташак и пак ќе имам поиздржани мислења од речиси 2/3 од активните на темата.

Во навивањето се е веќе направено , нема да се измислува топла вода, едноставно само начинот на кој се реализира треба да биде креативен и оригинален, тоа е се, критиките конкретно во организацијата на прославата сите си беа на место, како вие ќе се носите со нив е друго.

Нормално е дека вие ќе бидете под лупа на сите, секоја ваша грешка ќе биде посочена со прст, сепак сте Комити а не Праскари Росоман или Ѕидари Маџари, aко не ви одговара тежината на тоа, формирајте си маалски групи и пичете филм.

Конкратно за акцииве, си утнавте датум на прослава, ај да згрешиш правопис на ден/месец ама датум, друго иако се работи за мали финеси сепак се значајни

СУГС гимназија Јосип Броз Тито - прва скопска гимназија
Јосип Броз Тито - историска личност

Или иде вака СУГС Јосип Броз Тито навива за Вардар - средно училиште во Скопје навива за клубот

Јосип Броз Тито навива за Вардар - историска личност навива за клубот, тоа доста контроверзна посебно за група со идеологија како вашата, ќе се согласиме сите тука или пак ќе тераме инает ?

На вакви ситници треба да внимавате , ако не внимавате ние ќе ве реметиме, исто како што ние ако нешто утнеме вие ќе не реметите нас, нема некоја филозофија преголема во тоа нели.


Дека постојано сите ги земат на форумов Делије за пример, па Делије најголемиот ремет од навивачките ривали го имат јадено за погрешно напишана буква Л на платно искористено во кореографија , плус мислам пак ја утнаа на една парола, ги реметеа за тоа со години, цели тутироали им дрежа по правопис ривалите, клипови се снимаа за тоа, па и други групи за погрешно напишан збор биле реметени во соседството.

Според мене и противникот кој го каниш од ултрас гледна точка, можеби за макуслови тоа е небитно, ама у нормален свет и тоа каква тежина има, симболиката поврзана со противникот понекогаш ја прави самата прослава, знаете дека е така ама пак терате инает и за тоа.



Што се однесува до бројката, според тоа што ви било цел 10 000 публика со 2 500 на запад да го земаме како мерило, според мене колку има луѓе на Запад не ми значи ништо, како ултрас судам понудено на квалитет а не на квантитет, а за обична публика следниов критериум :

0- 3 000 - дебакл
3 000 -5 000 - разочарувачки
5 000 - 10 000 задоволително и реално
10 000- 12 000 остварување на целта на целиот ваш труд
12 000 - 16 000 симнување капа до под

се над тоа е веќе срамно и да се дискутира од наша страна.

Толку од мене, понатаму ако вреди темата ќе се впуштам сериозно во дискусија, ако не ќе си терам курташак, едноставно каква ќе е дебатата , таков ќе е и односот на мене кон неа.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.628
Поени од реакции
70.365
Како само сакате да си ги извртувате нештата, ќе најдете некој коментар напишан од некој и еве сите зборат од инат, љубомора, не ти знам што, секое мислење кое е контра одма го извртувате, едноставно тука мислењата и критиките кои ги добивте од нас одредени поединци сите беа на место, но вие успеавте да свртите дечки кои до вчера навивањето им беше You Tube клипчиња да имат посериозна тежина од нашава дека оди во ваша полза.
Реално веќе почнав а и ќе ја терам темава на курташак и пак ќе имам поиздржани мислења од речиси 2/3 од активните на темата.

Во навивањето се е веќе направено , нема да се измислува топла вода, едноставно само начинот на кој се реализира треба да биде креативен и оригинален, тоа е се, критиките конкретно во организацијата на прославата сите си беа на место, како вие ќе се носите со нив е друго.

Нормално е дека вие ќе бидете под лупа на сите, секоја ваша грешка ќе биде посочена со прст, сепак сте Комити а не Праскари Росоман или Ѕидари Маџари, aко не ви одговара тежината на тоа, формирајте си маалски групи и пичете филм.

Конкратно за акцииве, си утнавте датум на прослава, ај да згрешиш правопис на ден/месец ама датум, друго иако се работи за мали финеси сепак се значајни

СУГС гимназија Јосип Броз Тито - прва скопска гимназија
Јосип Броз Тито - историска личност

Или иде вака СУГС Јосип Броз Тито навива за Вардар - средно училиште во Скопје навива за клубот

Јосип Броз Тито навива за Вардар - историска личност навива за клубот, тоа доста контроверзна посебно за група со идеологија како вашата, ќе се согласиме сите тука или пак ќе тераме инает ?

На вакви ситници треба да внимавате , ако не внимавате ние ќе ве реметиме, исто како што ние ако нешто утнеме вие ќе не реметите нас, нема некоја филозофија преголема во тоа нели.


Дека постојано сите ги земат на форумов Делије за пример, па Делије најголемиот ремет од навивачките ривали го имат јадено за погрешно напишана буква Л на платно искористено во кореографија , плус мислам пак ја утнаа на една парола, ги реметеа за тоа со години, цели тутироали им дрежа по правопис ривалите, клипови се снимаа за тоа, па и други групи за погрешно напишан збор биле реметени во соседството.

Според мене и противникот кој го каниш од ултрас гледна точка, можеби за макуслови тоа е небитно, ама у нормален свет и тоа каква тежина има, симболиката поврзана со противникот понекогаш ја прави самата прослава, знаете дека е така ама пак терате инает и за тоа.



Што се однесува до бројката, според тоа што ви било цел 10 000 публика со 2 500 на запад да го земаме како мерило, според мене колку има луѓе на Запад не ми значи ништо, како ултрас судам понудено на квалитет а не на квантитет, а за обична публика следниов критериум :

0- 3 000 - дебакл
3 000 -5 000 - разочарувачки
5 000 - 10 000 задоволително и реално
10 000- 12 000 остварување на целта на целиот ваш труд
12 000 - 16 000 симнување капа до под

се над тоа е веќе срамно и да се дискутира од наша страна.

Толку од мене, понатаму ако вреди темата ќе се впуштам сериозно во дискусија, ако не ќе си терам курташак, едноставно каква ќе е дебатата , таков ќе е и односот на мене кон неа.
Не може да утнете кога не се појавувате на утакмица ;)

За да имаш право да коментираш за вакви ситници, прво треба да си го видиш својот двор. Место да ловиш печатни грешки во пароли што ги истакнале средношколци, посвети се на групата да ти мрдне од 0.
Е баш за вакви коментари зборував. Не одиш на утакмици, групата од градот е умрена со години, на крај доаѓаш и се потсмеваш дека децата не напишале СУГС ЈБТ, туку ЈБТ. Не ме јеби...

п.с. отековте јајца со утнатиот датум.
Датумот не е утнат, 23-ти си пишува, а Мајмуни ја имаат свиткано на тој начин.

Датата е првично утната, ама поправена со заоблена продолжена линија под двојката која го фаќа крајот од платното.
Screenshot_20221122-130256_Gallery.jpg
FB_IMG_1669118496603.jpg
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2021
Мислења
354
Поени од реакции
3.525
Настрана провоцирањата со Чкембари, и целата дискусија тука што беше за клубот во Битола, мислам дека џабе горат луѓево. Искршено стакло ќе се поправи, ама казните што ќе ги јадат и парите што ќе ги дадат, никој нема да им ги врати. Баш и со оваа цела Бугарите отвараат клубови низ државава.

Ова треба првично да е забрането од страна на државата, да не може секој татар и учкар да доаѓа и да ти отвара клубчиња со имиња на бивши злосторници на Македонскиот народ, да не може секој да ти поставува симболи од туѓи држави и од терористички организации кои убивале Македонци. Ама бидејќи живееме во гомно од држава на чело со двете анти-македонски партии ќе си трпиме вакви срања.
Ако и предците наши оделе по тоа сваќање зш да гиниме залудно ИМПЕРИЈА е тоа само крвопролевање ќе има млади по зандани ќе гнијаме... Ама не другар то се викаТ идеал!
Охрид можда не ја имат најдобрата група на навивачки план ама на национални теми Охрид раѓали и ќе раѓат јунаци соремни на бунт без разлика на последиците! Подобро ужасен крај него ужас без крај.
Секое добро!
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.360
Поени од реакции
37.218
Ако и предците наши оделе по тоа сваќање зш да гиниме залудно ИМПЕРИЈА е тоа само крвопролевање ќе има млади по зандани ќе гнијаме... Ама не другар то се викаТ идеал!
Охрид можда не ја имат најдобрата група на навивачки план ама на национални теми Охрид раѓали и ќе раѓат јунаци соремни на бунт без разлика на последиците! Подобро ужасен крај него ужас без крај.
Секое добро!
Јас не реков дека не треба да има отпор. Ја подржувам акцијата на дечките, само кажувам дека горат залудно во моментов за два скршени прозори, бидејќи овие работи првично треба државата да ги спречи. Ја кажувам општо состојбата на државата и за тоа колку не се грижи.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
3.011
Поени од реакции
7.085
Не може да утнете кога не се појавувате на утакмица ;)

За да имаш право да коментираш за вакви ситници, прво треба да си го видиш својот двор. Место да ловиш печатни грешки во пароли што ги истакнале средношколци, посвети се на групата да ти мрдне од 0.
Е баш за вакви коментари зборував. Не одиш на утакмици, групата од градот е умрена со години, на крај доаѓаш и се потсмеваш дека децата не напишале СУГС ЈБТ, туку ЈБТ. Не ме јеби...
Едно убаво е да се исмееме на туѓо мислење , кој што правел во својот двор, јас сум правел колку што можам, со екипа од 10 луѓе сум бил на сите домашни натпревари , сите важни гостувања во дадена сезона, сум стоел позади транс и кога бевме 3ца и кога сме биле троцифрен број, оваа година немам пропуштен натпревар, некој работи не се во моја моќност за некој работи во мојата матична група, сепак сум поединец, но ете од кога минаа некој работи пак сум се цимал, сум бил вклучен во активностите со младиве со Тетекс како поискусен дека младиве сами се цимат, еве се работи со Кожуф и понатаму, јас како поединец што можам го давам целиот мој максимум за мојата трибина.

Ако направам тансфер по скопска шема и одам во друга група, која е појака од твојава, дали тогаш моево мислење по автоматизам ќе биде повредно од твоево или не, ако судиш мислење според тоа што е напишано океј, ако не најлесно е ај види си групата, што е аргумент на немоќ во глобала.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.173
СУГС гимназија Јосип Броз Тито - прва скопска гимназија
Јосип Броз Тито - историска личност

Или иде вака СУГС Јосип Броз Тито навива за Вардар - средно училиште во Скопје навива за клубот

Јосип Броз Тито навива за Вардар - историска личност навива за клубот, тоа доста контроверзна посебно за група со идеологија како вашата, ќе се согласиме сите тука или пак ќе тераме инает ?

На вакви ситници треба да внимавате , ако не внимавате ние ќе ве реметиме, исто како што ние ако нешто утнеме вие ќе не реметите нас, нема некоја филозофија преголема во тоа нели.

Дали си реален со коментаров? Ок е тоа за датумот но ова со називите на школите треба да си тотално забеган да го напишеш.

Каков ремет ќе даваш? Ти од Струмица со цел град продадени души, ремет ќе си правел? Не си од Скопје а кажуваш какви најави требале да направат ПРЕД ВЛЕЗОТ на училиштето. Немој да си бладаш...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom