Навивачки групи во Македонија!

Член од
27 ноември 2007
Мислења
28.879
Поени од реакции
57.898
Овие два графити се наоѓаат во Пржино, откако конечно беше најдено место за цртање. Ниту еден ѕид да се немало во цела населба, погоден за цртање графити.

Ова е четврт графит нацртан по иницијатива од пржинскиот дел на Комити Ченто. За тие што не знаат, поради дружбата на членови од двете населби уште од самите почетоци на Комити Ченто, секогаш членовите од Пржино оделе со чентовци (многу ретко некои и со Кисела Вода). Никогаш немало обид за правење подгрупа, иако за редовност може да позавидат многу подгрупи кои истакнувале знамиња на западот. Годинава имаше голем собир во Пржино, пред една утакмица, а такви собири имало и во минатото.
Првиот е нацртан летото 2011, од член кој во тие години беше уште во зачетоците, потоа остави траги на западот и исчезна некаде во балканските држави :P
grafit.png

Нема подобра слика од оваа. За жал, откако се реновираше градинката, општинарите ја менуваа фасадата и графитот замина во историјата.

Вториот графит е локациски во Црниче, но нема многу поврзаност со нив, таму е нацртан поради немање други места.
P1536_14-11-12.JPG

За мене еден од најубавите графити, а доста слабо објавуван.
Само мал период откако беше нацртан една пијандура од локален партиски штаб го имаше испошкратно со партиски натписи, па работата дојде до тепање ако не се поправи.
Едно 8 години подоцна, графитот е делумно ишкртан со натписи, греота е да стои така и треба да се обнови со боја.

За новиве графити, малку се утна со текстот, личи на украден од група од соседната држава.
 
Последно уредено:
Член од
7 август 2011
Мислења
4.306
Поени од реакции
9.479
@Saber Rider сте можеле буквално ова е црвено црниот свет да пишете бе хаха. Како и да е, врв мене многу ми се свиѓа 10/10. Како ќе го броиме ова како еден графит или како два? :D
 
Член од
27 ноември 2021
Мислења
61
Поени од реакции
380
@Crveno Bel Честито втора лига!
Се гледаме на Езерско ДЕРБИ!
Охрид Пелистер Вардар Тетекс Караорман Борец Беласица Гостивар Воска Беса Слога Каменица Кожув Детонит Пехчево Асими!
12Македонски екипи 4 Албански!
Ќе имат страшно добри натпревари!
Од навивачки аспект:
ФК Охрид (Рибари)
ФК Пелистер (Чкембари)
ФК Вардар (Комити)
ФК Тетекс (Војводи)
ФК Караорман (Паткари)
ФК Борец (Ѓемиџии) ако се активирет
ФК Беласица (Ајдуци)
ФК Гостивар (Кастриотет)
ФК Воска ( Џоа напраја група)
ФК Слога (Улави) Ако се поактивни
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2022
Мислења
116
Поени од реакции
416
@Crveno Bel Честито втора лига!
Се гледаме на Езерско ДЕРБИ!
Охрид Пелистер Вардар Тетекс Караорман Борец Беласица Гостивар Воска Беса Слога Каменица Кожув Детонит Пехчево Асими!
12Македонски екипи 6 Албански!
Ќе имат страшно добри натпревари!
Од навивачки аспект:
ФК Охрид (Рибари)
ФК Пелистер (Чкембари)
ФК Вардар (Комити)
ФК Тетекс (Војводи)
ФК Караорман (Паткари)
ФК Борец (Ѓемиџии) ако се активирет
ФК Беласица (Ајдуци)
ФК Гостивар (Кастриотет)
ФК Воска ( Џоа напраја група)
ФК Слога (Улави) Ако се поактивни
знае некој што е со гемиџии велес?
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
28.879
Поени од реакции
57.898
@Crveno Bel Честито втора лига!
Се гледаме на Езерско ДЕРБИ!
Охрид Пелистер Вардар Тетекс Караорман Борец Беласица Гостивар Воска Беса Слога Каменица Кожув Детонит Пехчево Асими!
12Македонски екипи 6 Албански!
Ќе имат страшно добри натпревари!
Од навивачки аспект:
ФК Охрид (Рибари)
ФК Пелистер (Чкембари)
ФК Вардар (Комити)
ФК Тетекс (Војводи)
ФК Караорман (Паткари)
ФК Борец (Ѓемиџии) ако се активирет
ФК Беласица (Ајдуци)
ФК Гостивар (Кастриотет)
ФК Воска ( Џоа напраја група)
ФК Слога (Улави) Ако се поактивни
4 албански екипи има, не 6.

Може и Фантоми ќе се активираат за Кожуф :D
Не верувам да се активни тие на Воска, а се збори и дека Борец нема екипа да состави, така што тешко да има активност од Гемиџии.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
28.879
Поени од реакции
57.898
Иако сакав Караорман да влезе (до душа сакав и двете екипи да влезат, ама ете ждребката не се погоди), секогаш ме иморесионирало како неготинци лесно се мобилизираат за дерби натпревари.
Секогаш имаат јака бројка за дерби/бараж, а вчера имаа и солидно навивање (ко за нивни услови, со крадени песни), далеку подобри од Паткари.

Што се случило на крајот на натпреварот? Имало некои инциденти меѓу играчите или навивачите?

Од друга страна, овие на Арсими класична шпонарија. Никогаш не навивале, одат еднаш на стадион и единствена песна што ја пејат е онаа за голема албанија.
Ептен ќеиф ќе ми се направи да се активираат годинава оние Кастриоти, да ги истресеме еднаш убаво.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
7.780
Поени од реакции
14.167
Иако сакав Караорман да влезе (до душа сакав и двете екипи да влезат, ама ете ждребката не се погоди), секогаш ме иморесионирало како неготинци лесно се мобилизираат за дерби натпревари.
Секогаш имаат јака бројка за дерби/бараж, а вчера имаа и солидно навивање (ко за нивни услови, со крадени песни), далеку подобри од Паткари.

Што се случило на крајот на натпреварот? Имало некои инциденти меѓу играчите или навивачите?

Од друга страна, овие на Арсими класична шпонарија. Никогаш не навивале, одат еднаш на стадион и единствена песна што ја пејат е онаа за голема албанија.
Ептен ќеиф ќе ми се направи да се активираат годинава оние Кастриоти, да ги истресеме еднаш убаво.
Никаде не видов слика од Винари, ни по тифо страните, ни пак кај нив.
 
Член од
14 декември 2021
Мислења
73
Поени од реакции
221
Никаде не видов слика од Винари, ни по тифо страните, ни пак кај нив.
 
Член од
22 септември 2020
Мислења
28
Поени од реакции
55

Kajgana Shop

На врв Bottom