НЛБ Јадранска лига ! Сезона 2011/2012п

Спасев

Партизан, Мајами Хит
Член од
30 април 2009
Мислења
1.947
Поени од реакции
239
Шампиони во претходните 10 години :
2001/02 Унион Олимпија
2002/03 Задар
2003/04 Рефлекс
2004/05 Хемофарм
2005/06 ФМП
2006/07 Партизан
2007/08 Партизан
2008/09 Партизан
2009/10 Партизан
2010/11 Партизан

Екипи кои ке настапуваат оваа сезона во НЛБ лигата :

1. Будучност
2. Цедевита
3. Крка
4. Унион Олимпија
5. Хелиос
6. Златорог
7. Партизан
8. Хемофарм
9. Макаби
10. Широки
11. Раднички
12. Загреб
13. Цибона
14. Црвена Звезда Београд

1. коло :

Унион Олимпија - Златорог
Цедевита - Будучност
Ц.Звезда - Хемофарм
Загреб - Партизан
Хелиос - Широки
Раднички - Цибона
Крка - Макаби

Сезоната почнува на 08.10.2011 година.
 
A

Auditore

Гостин
Пренос ќе има ли на некоја македонска телевизија?
Или пак на некои од кабелската?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Знаев дека тоа Београд ќе го допишеш :P појачани сме доста денес е освоен турнир во Бугарија против Рилски, нема да бидеме мизерии ваљда. И да, телевизија ќе пренесува некоја ?
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.809
Поени од реакции
15.899
Б92 ќе пренесуваат. Прашање само кој ја фаќа таа во Македонија, за наша телевизија не сум чул дали ќе пренесуваат.
Иначе според мене битката ќе се води помеѓу Партизан и Макаби, тука некаде можи да се вмешаат и словенечките Крка и У. Олимпија.
Според трансфер периодот можи до фајнл фор и Црвена Звезда да догура. :) ..прашање е Светислав Пешич како ќе ја среди екипата, која има бааѓи нови играчи.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Б92 имаат некој закон само у Србија смее да се емитува :tapp: Ова ептен некој ако му се глеа ќе мора на стримови
 

Спасев

Партизан, Мајами Хит
Член од
30 април 2009
Мислења
1.947
Поени од реакции
239
Јас имам една Б92 можеби ке пренесуваат.
П.С Па нели се викате ЦЗ Београд ? :D
--- надополнето: Sep 23, 2011 10:58 PM ---
И да, оваа сезона ке биде многу интересна.Се приклучи и Макаби, Звезда направи добра екипа...
 
Член од
6 септември 2009
Мислења
2.554
Поени од реакции
841
Спасев ме претрка со темава:D

Годинава за разлика од лани сум мноогу поголем оптимист што се однесува до Звезда. Најголемото појачање за мене, а и за многу други е Светислав Пешиќ. Со или без него немаше да биде исто.

Што се однесува до играчкиот кадар, тој сеуште не е комплетиран, а се очекува да се докомплетира до пријателската утакмица со Баерн Минхен, на 5 Октомври.
Засега, дојдоа само двајца играчи, Адам Морисон и Петар Поповиќ, а у наредните денови ќе стигнуваат уште играчи. Со екипата тренира и Игор Ракочевиќ:icon_lol:

Моменталниот ростер изгледа вака:

1. Цветковиќ, Човиќ
2. Недовиќ, Радивојевиќ
3. Морисон, Милутиновиќ
4. Николиќ
5. Миле Илиќ, Поповиќ

Се очекува на позција 2 уште едно појачање, исто и на дефицитираната четворка и најверојатно ќе дојде уште еден или евентуално двајца играчи на позиција 5.

Вака изгледа солидно, но ако се атакува на титула/куп мора да се донесат уште играчи.

у92 пренесува. Ако у меѓувреме некоја наша телевизија не се смилува да пренесува, ќе мора да се мучим со стрим или МaxTV e лекот:)
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Б92 има на телекабел на МаXTV нема..инаку оваа година ќе виде интересно Партизан,Звезда,Макаби тука се Цедевита и Загреб ќе има квалитетна кошарка.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Ќе биде интересно да се гледа Адам Морисон во НЛБ :) Криво ми е што МЗТ не почна да игра уште оваа година. Инаку, колку за информација најмногу скокови и индексни поени во оваа лига има нашиот Тодор Гечевски :D
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Ќе биде ова можеби најјаката сезона во НЛБ лигата од кога е формирана.Штета само што имиња како Сплит (бивша Југоспластика) и Задар ги нема.Тие имиња се секогаш мамец за публика,а да беа јаки како Загреб и Цедевита ќе имаше многу попосетена и интересна лига.На клубовите топ им легна локаутот во НБА.
Партизан и Макаби се борат за титула тоа е јасно.Цедевита мислам ќе иде во Ф4,многу се засилија во овој период.Го донесоа Цар од Задар,дефинитивно солиден НЛБ играч,Смодиш од ЦСКА Москва,Крис Ворен од Билбао кој е феноменален играч,Крис Овенс кој има играно и во НБА.На овој тим додај ги Дрејпер и Вукушиќ многу јака екипа се добива.Единствено може да ги заебе што многу сменија оваа сезона,па да не се уиграни.
Цибона е дефинитивно појака од лани.Додуше лани ги имаа и Богдановиќ и Радошевиќ,но само тие двајца и вредеа во таа екипа.Излегоа колку толку од кризата подмирија дел од долговите.Гиричек мислам дека е уште таму,земаа 3 американци солидни играчи,Сутон,Рудеж,Розиќ,Зубчиќ........
Загреб зема неколку амери кои играле добро во колеџ лига во Америка и Ожболт од словенска репрезентација.
Звезда е појака од лани.Цветковиќ ќе треба да се докаже,Морисон е НБА играч,добар тренер и Поповиќ.Лани беа крш,оваа година ќе ги видиме што ќе биде од нив.Хемофарм и Раднички ништо посебно,некој просек се.Олимпија пак би требало да е јака екипа.
 

Спасев

Партизан, Мајами Хит
Член од
30 април 2009
Мислења
1.947
Поени од реакции
239
Ај ако знае некој да ми помогне да го сменам името на темата :D
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.809
Поени од реакции
15.899
Ај ако знае некој да ми помогне да го сменам името на темата :D
Ќе ја промени модераторот или некој с. модератор.

Иначе фајнл форот оваа година ќе го организира екипата на Макаби.. o_O
 

Kajgana Shop

На врв Bottom