Мутиран вирус - хаос во Украина

Член од
29 септември 2007
Мислења
245
Поени од реакции
17
Иако можеби ова спага во здравје јас сепак сметам дека лугето треба да бидат информирани за ова потенцијално драматична ситуација во Украина зошто многу е веројатно дека во брзо време ке имаме повеке проблеми слични на оние таму. Ова го следам веке две недели и досега не сакав да кревам узбуна ама ме јаде пустото зошто се гледа дека не е заебанција а медиумите упорно молчат...

Дај Боже да грешам и ова да е само лажен аларм.`


Пред 20 дена во Украина не беше ништо поразлично од другите земји кои имаа не толку значајни проблеми со пренагласениот и фамозен Х1Н1 и кој е со исти или послаби ефекти од сезонскиот грип. Денес Украина е во карантин и хаос...


http://www.baltimorechronicle.com/2009/111109Lendman.shtml

http://ukraineplague.blogspot.com/


За 20 дена во Украина се појавија над 1.5 милиони нови заболени, околу 80.000 хоспитализрани и околу 300 мртви. Ова се официјални бројки од министерството за здравство на Украина. Реалните бројки се веројатно многу поголеми...


http://news.bbc.co.uk/2/hi/8338835.stm

http://fto.co.za/news/new-strain-swine-flu-ukraine-swine-flu-h1n1-might-have-mutated-pneumonic-plague-2009110615731.h

http://ukraineplague.blogspot.com/2009/11/official-numbers-from-ukraine-of-sick.html


Ова е сосема невообичаен патерн за надуваниот Х1Н1... Никаде нема вакво нешто слично, барем не за 20 дена.


http://socioecohistory.wordpress.com/


Има и многу други работи што отстапуваат од ефектите на светски присутниот Х1Н1. На пример:

  • Лугето умираат давејки се во сопствена крв во белите дробови
  • Рапидна и тешка пнеумонија во рок од 24 часа од инфекција
  • Невообичаено изразено јако вирулентност со рапидни компликации кои мора веднаш да се третираат
  • ефект на тотално уништени бели дробови (јаглен црни) и крварење од отворите на телото (симптом каректеристичен за белодробна чума и шпански грип од 1918)
  • Никаква ефикасност на антибиотици


http://ukraineplague.blogspot.com/2009/11/forensic-physician-told-unian-from.html


Недела две се мислеше дека е чума ама според британски и руски доктори најверојатно е нов рекомбиниран вирус од Х1Н1 (свински) Х5Н1 (птичји) и неколку сезонски...


http://www.dailymail.co.uk/news/worldnews/article-1227984/British-scientists-testing-Ukrainian-super-flu-killed-189-people.html

http://socioecohistory.wordpress.com/2009/11/18/ukraine-dead-increase-to-328-still-no-sequences-ukraine-h1n1-sequence-changes-raise-concerns/


СЗО тврди дека е Х1Н1 и дека вакцините ке го решат проблемот. Засега неможат да објаснат зашто симптомите се сосема нетипични...


http://www.examiner.com/x-29228-LA-Health-Technology-Examiner~y2009m11d17-Ukrainian-pandemic-flu-outbreak-virus-genetic-material-similar-to-H1N1-according-to-WHO-analysis


Докторите од терен викаат дека нема лек и дека единствено здрав имунитет прави разлика дали ке имаш јагленисани гради или не.http://dprogram.net/2009/11/15/ukraine-flu-outbreak-virus-is-a-mixture-of-h1n1-and-parainfluenza-causes-cardiopulmonary-failure/


Украина е во хаос зошто има и политички игри на премиер и претцедател во вонредна состојба ,а околните земји веке имаат воведено блиску до карантин граничен протокол.


http://www.google.com/hostednews/ap/article/ALeqM5iXx78_5sm2cIMa8kTQTiEzdnBD-wD9C0P5A80


Ова веке се шири во Белорусија, Русија, Балтикот а најверојатно Романија и Бугарија...


Најлошо е што нема никаде вести во маинстреам медиуми. На запад ништо не се збори за ова а порано за 200 заболени на месец имаше паника по вести.


Претпоставувам дека ова е "случајно и небитно" :helou:


Има доста мистерија и во репортите дека ден два пред избивањето на мистериозната пнеумонија во Украина имало прскање од лесни авиони...


http://slo.craigslist.org/pol/1453316938.html

http://info-wars.org/2009/10/31/panic-in-ukraine-authorities-deny-aircraft-spraying-aerosols-over-cities-martial-law-expected/


Или случајот со израелскиот микробиолог кој во август беше уапсен од полицијата во ЛА и кој предтоа излезе во јавност со предупредување за Украина и постројките за вакцина што се таму и кои му припагаат на фамозната Бакстер. Тој тврдеше дека Бакстер прави биолошко оружје наместо вакцини и веднаш беше невообичаено брутално уапсен.


http://www.theflucase.com/index.php?option=com_content&view=article&id=700%3Amicrobiologist-alleges-baxter-qswine-fluq-vaccine-is-a-bioweapon&Itemid=64

http://www.rense.com/1.imagesH/ukraine_dees.jpgИнаку Бакстер е производител на вакцината за свински грип што се користи во светот и беше познат по случајот со замената на живи вакцини со мешанина на свински и птичи грип со сезонски за 5 европски земји и кој доколку случано не се откриеше во Чешка ке направеше огромна белја во април (повторно случајно кога се појави свинскиот грип).


http://blogs.healthfreedomalliance.org/blog/2009/07/07/evidence-as-to-the-role-of-baxter-and-who-in-producing-and-releasing-pandemic-virus-material-in-austria/


Ова сега со Украина личи на втора проба да се започне смртоносна пандемија со реално опасен вирус.


Ништо од ова што го кажав не е без извори и факти. Ваше е да проверите и доколку сметате дека треба да преземете нешто пред да се појави ова ново чудо во МК.


Инаку гејлада го очекува декември/јануари...

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=64237&kategorija=5И да моја препорака е постојано да го држите имунитетот јак со соодветна храна и соодветни активности и во никаков случај да не примете вакцина за свински грип.


Според украинските доктори најдобро е да се инвестира во имунитет зошто заштитна маска дава само 30% заштита, заштитни очила уште 10% и никако не го спречува вирусот да навлезе преку мукосните мембрани.


И за крај погледенте го видеото од шпанската калугерка (инаку PhD Medicine) која дава многу убава и јасна слика што се случува во светот со вирусиве и какви одговори да бараме...


http://ukraineplague.blogspot.com/2009/11/bell-tolling-videos-of-spanish-nun.html


Поздрав и не паничете... Информацијата е моќ...
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.386
Поени од реакции
31.402
Одлично обработена тема.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Убаво образложен и убаво среден пост и тема заслужуваат само пофалби.ОД тој аспект чиста 5 нема што.И треба да служи како пример.

Е сега околу делов

Поздрав и не паничете...
Искрено по ова што го напиша очекуваш дека оние кои ќе го прочитаат нема да паничат,а изнесуваш зборови за јагленосани бели дробови и компликации по само 24 часа?Смртоносен вирус кој се шири брзо итн итн.И самиот не си сигурен дали ова е вистина и се молиш да не е,ама искрено да сервираш оваква информација и да не очекуваш паника е тешко.

Информацијата е моќ...
Точно.Ама таа моќ може да се манифестира во погрешна насока.На едно вакво здравство како нашето најмалку што му фали е масовна хистерија и паника која може да го доведе во колапс,па и обичен сезонски грип тогаш ке стане поопасен и од чума.Ако веќе некој располага со сигурни податоци за овакво нешто презентирајте ги на оние одговорните кои знаат кои информации каде треба да стигнат.Овака не помагате навистина.Посебно не ако се има предвид популарноста на форумов.
Не ме сфаќај погрешно.Ова е само мое мислење,и токму заради овакви работи постојат класификации за информациите.Неконтролирана моќ е опасна работа.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.226
Поени од реакции
1.483
ова сигурно за вирусот и тие што го пуштиле намерно го пишува негде во билијата ама ние ен знаеме да дешифрираме. Со сигурност верувам дека овој вирус е намерно пуштен од некоја моќна група по мое мислење се истите што го направија и банкарската криза.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.226
Поени од реакции
1.483
А од каде ти оваа информација, ако нема во медиумите?
не ми требаат медиуми за да сватам што се случи со птичјиот грип, кравјото лудило и др. и како не баш случајно вирусот се појави во мексико и се прелеа во америка. како гром од ведро небо. Мислам во ова сум сигурен дека некој намерно го пуштил овој вирус во светот тоа е очигледно, е сега другите одговри што како зошто кој можеме само да нагаѓаме, ама дека намерн ое пуштен тоа е повеќе од очигледно по стоти пат повтроувам.
 
S

smart ass

Гостин
Од 1.5 милиони,80000 се хоспитализирани,а само 300 мртви,нема причина за паника,всушност има една,а тоа е мутација имено потврдена е идентична структура со таа налик свинскиот грип,строго превентива,овој тип на грип се шири брзо-само ме интересира,дали сите 300 мртви имале јагленосани дробови и сл...или само одреден број,ете за да знаеме кај колку се појавиле овие симптоми,понатаму-нивната возраст,имунолошкиот статус..и.т.н
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.491
Вирусот престана да мутира, според испитувања во Украина во последниве 20 дена.
 
S

smart ass

Гостин
Блогов...ко Евангелие да е...

108. The 72 kilograms of contaminated vaccine material contained a mixture of a seasonal H3N2 human influenza virus and the deadly bird flu H5N1 virus. By adding a virus of the type H5N1 to an ordinary flu virus of the type H3N2, The H5N1 virus is restricted in its human-to-human transmissibility, especially because it is less airborne. However, when it is combined with seasonal flu viruses, which are airborne and easily spread, a new bioweapon is created.
Сега вака,за потоа

И кај првиот болд

118. The Austrian Health Minister Alois Stöger confirmed on May 20th 2009 that the 72 kilograms of contaminated vaccine material has been destroyed
Од истите 72 килограми велат..
but no information has been released as to the genetic sequences of the contaminated material or what Clade was Baxter’s H5N1 vaccine from, whether from Clade 1?
Па од кај знаат дека е произведен...се споиле два вируса и ОП..ова треба во пракса да е химера био-оружје,ама нешто блогерашиве збунето делуваат.

Велеа птичјиот грип не е опасен...истите-за сега кога им одговара да го стават по М-rate со цревен антракс

114. The 13 BioTest staff were treated with Tamiflu and were placed in quarantine for fear they had been contaminated with the bird flu virus, which is on the list of the possible biological weapons and one of the most dangerous biological agents on the Earth with more than 60% death rate.
Чудно...навистина:toe:
 
Член од
3 април 2008
Мислења
86
Поени од реакции
6
When they tell you not to panic... that's when you run!!! :nesvest: :nesum::pos2:

Одличен пост .. во секој случај е добро да се биде информиран
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.226
Поени од реакции
1.483
they ended up vaccinating 48 million of US citizens. Among theses 48 millions there was, I don't hanve the numbers with me right now but there werw around 3.000 complaints of paralusis with the Guillian-Barre syndrome. So this is accepted as a consequence.

it is also very important to know that swine flu virus has not mutated in 70 years,then how is it possible to announce a mutation this year when this virus is not known to have ever mutated in this short period od time. during a period of 70 years?
 
S

smart ass

Гостин
They ended up vaccinating 48 million of US citizens. Among theses 48 millions there was, I don't hanve the numbers with me right now
И ги нема бројките,туку имало 300 жалби...многу малце..колку умреа???
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
105

Кратко склопено, со сите потребни разјаснувања. Плус дополнителни корисни линкови.
 
Член од
29 декември 2008
Мислења
1.505
Поени од реакции
43
Нашиве не делат сега свински или обичен.Сега кој појде на преглед прогласен е за болен уште пред да влези на преглед.
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
245
Поени од реакции
17
Искрено по ова што го напиша очекуваш дека оние кои ќе го прочитаат нема да паничат,а изнесуваш зборови за јагленосани бели дробови и компликации по само 24 часа?Смртоносен вирус кој се шири брзо итн итн.И самиот не си сигурен дали ова е вистина и се молиш да не е,ама искрено да сервираш оваква информација и да не очекуваш паника е тешко.
Искрено очекувам да паничат еден можеби два дена и потоа да почнат да размислуваат со памет и да бидат свесни и трезвени ако до вакво нешто дојде не дај боже. Што можат да изгубат? Повеке би се паничело ако лугето се неспремни да се соочат со вакво нешто... И на крај на денот ова не е чума со 90% смртност па да има паники од таа магнитуда. На 1,5 милиони околу 300 починати. Влегува во патерн на лош грип. Вистинската опасност е во вакцината...

Точно.Ама таа моќ може да се манифестира во погрешна насока.На едно вакво здравство како нашето најмалку што му фали е масовна хистерија и паника која може да го доведе во колапс,па и обичен сезонски грип тогаш ке стане поопасен и од чума.Ако веќе некој располага со сигурни податоци за овакво нешто презентирајте ги на оние одговорните кои знаат кои информации каде треба да стигнат.Овака не помагате навистина.Посебно не ако се има предвид популарноста на форумов.
Не ме сфаќај погрешно.Ова е само мое мислење,и токму заради овакви работи постојат класификации за информациите.Неконтролирана моќ е опасна работа.
Сметам дека лугето што го читаат форумов се интелегентни и дека можат да размислуваат со своја глава... И во исто време знам дека пораките од овде стигаат до тие луге што имаат одговорност. Баш затоа постирав овде...

Неконтролирана моќ е навистина опасна работа, ама незнаење и несвесност е уште полошо. Ти знаеш подобро која е разликата од свесен и трениран од несвесен и нетрениран војник на боено поле.

Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom