Мотивационо писмо

Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Не се лажете многу работите функционираат просто.За во приватна фирма и писмо од 2 тома не ти помага ако не те бива за работа.За вработување во држвани институции ти треба„ мотивационо плико„ во кое поред еден куп евра и на местото за маркица е пожелно да стои партиски жиг :)
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
A да прашам,Мотивационо писмо и Придружно писмо,исто е???
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
A да прашам,Мотивационо писмо и Придружно писмо,исто е???
Ај ако има правено некој придружно писмо,нека ми кажи што треба да содржи,или е истото тоа што и мотивационо писмо.Хитно ми е:smir:
 
Член од
13 ноември 2008
Мислења
85
Поени од реакции
0
насекаде во светот се бара мотивациско писмо па и во македонија да не останеме покуси за нешто. А мислам дека е дебилна работа, завршив факултет и сега и јас се замарам со овие кретенски работи. Се надевам дека не игра голема улога писмото, макар што на некој начин е стил на изразување. Ама не треба бе да го тупат со вакви работи. Да ги мотиваирам јас нив. Кога јас би имал фирма и сериозно би скал да вработам некој не би ни читал такво нешто воопшто.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Околу мотивационото писмо, на Англиски или на Македонски треба да се напише? И доколку е на Македонски, имаме ли ние стандардна форма (како Dear Sir or Madam.... инт во англискиот јазик)? Исто и на Француски има задолжителни реченици за увод и за крај и задолжителна форма која мора да се запази... На Македонски како е?
Тенкс
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Па сигурно би почнала со:

Почитуван Господине или Госпоѓо .....
 
Член од
15 јуни 2009
Мислења
86
Поени од реакции
8
Околу мотивационото писмо, на Англиски или на Македонски треба да се напише? И доколку е на Македонски, имаме ли ние стандардна форма (како Dear Sir or Madam.... инт во англискиот јазик)? Исто и на Француски има задолжителни реченици за увод и за крај и задолжителна форма која мора да се запази... На Македонски како е?
Тенкс
Pa bi trebalo da e slicno so angliskata verzija, i onaka nie sobirame od niv se i sesto.
i obicno pisuva na oglasot dali treba na ang. ili mak.
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Мотивационо писмо е нешто во облик на
... ќе ми претставува посебно задоволство мојата кариера да ја стекнам/продолжам во вашата реномирана организација/фирма...
Величање на фирмата со други зборови.
Кај нас малку поретко (читај ич), ама во по странските фирми имам читано дека добро составените мотивациони писма имаат значајна улога во при изборот на работник
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Во последно време трендот од странство полека доаѓа и кај нас и започнуваат да бараат покрај CV и мотивационо писмо.Има повеќе варијанти и обрасци кои лесно можат да се најдат на интернет страните.
Во секој случај започнуваш со Почитувани, стилот нормално е формален и на (ин)директен начин кажуваш како би претставувало огромно задовоство да си дел од таа фирма,бидејќи на тој начин ќе придонесеш многу како за самата фирма така и ќе напредуваш во твоето надградување,чест ќе ти биде да работиш за нив бла бла и секако ги претставуваш твоите комуникативни,лидерски,креативни,дизајнерски икакви ли уште не способности.
Значи фалење малце на тебе и повеќе на фирмата:pipi:
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Најновата верзија на Македонското мотивационо писмо е:
Почитуван г-дине ХХХХХХХХХХХХ
Јас сум специјалист за бла, бла, бла и сакам да ве прашам нешто, ако работам кај вас дали ќе ми дадете плата?
Ебеш писмо, засукајте ракавите и фатете се за работа а не само криви Дрини да исправате...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Во последно време трендот од странство полека доаѓа и кај нас и започнуваат да бараат покрај CV и мотивационо писмо.Има повеќе варијанти и обрасци кои лесно можат да се најдат на интернет страните.
Во секој случај започнуваш со Почитувани, стилот нормално е формален и на (ин)директен начин кажуваш како би претставувало огромно задовоство да си дел од таа фирма,бидејќи на тој начин ќе придонесеш многу како за самата фирма така и ќе напредуваш во твоето надградување,чест ќе ти биде да работиш за нив бла бла и секако ги претставуваш твоите комуникативни,лидерски,креативни,дизајнерски икакви ли уште не способности.
Значи фалење малце на тебе и повеќе на фирмата:pipi:
А откако нема да те примат следува ....

„ти ебам скапаната фирма, хоштаплери едни, се заебаваат со народ, кој кур ни бараат илјада и еден документ кога и така се е наместено’’
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
А откако нема да те примат следува ....

„ти ебам скапаната фирма, хоштаплери едни, се заебаваат со народ, кој кур ни бараат илјада и еден документ кога и така се е наместено’’
Добро сега, секогаш е така во принцип но ништо нема да изгубиш ако пробаш не е секогаш наместено...(ваљда):pipi::smir:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Може ли некој накратко да резимира „Писмо за намери“ како би изгледало и што би требало да содржи ..

Фала однапред :smir:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Може ли некој накратко да резимира „Писмо за намери“ како би изгледало и што би требало да содржи ..

Фала однапред :smir:
Почитуван господине или госпоѓо имам намера.....

Видела жабата дека го потковуваат коњот и таа ја дигнала ногата, какво мотивационо писмо бе, се знае како се вработува кај нас.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Околу мотивационото писмо, на Англиски или на Македонски треба да се напише? И доколку е на Македонски, имаме ли ние стандардна форма (како Dear Sir or Madam.... инт во англискиот јазик)? Исто и на Француски има задолжителни реченици за увод и за крај и задолжителна форма која мора да се запази... На Македонски како е?
Тенкс
Ние речиси ништо немаме стандардно во јазикот... кутри сме, озбилно. Ама колку што имам приметено во последно време, сите пишуваат Почитувани,
Значи не се обраќаш конкретно никому ама покажуваш респект. Ако пишуваш некому конкретно тогаш би било “Почитуван Господине Трајко“

Оноа драги Станко, мислам дека одамна е исфрлено... :jaj:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom