Можна ли е независност за Косово?

Можна ли е Косово наскоро да добие независнот?


  • Вкупно гласачи
    106
Статус
Затворена за нови мислења.
N

n/a

Гостин
livadicom sekiricom ma idi u pizdu materinu bre hahahhahahaha
Da te castim s pesmom od Dragise Nedovica...
kad vec ovako online ne mogu popiti koju s tobom...:pos2:

Stani stani Ibar vodo
Stani stani Ibar vodo,Ibar vodo
kuda zuris tako.
I ja imam jade svoje , jade svoje,
meni nije lako meni nije lako.

Tamo gde se Ibar voda,
Ibar voda u Moravu sliva
jedna kuca usamljena usamljena,
moju dragu skriva moju dragu skriva

Tu me ona ocekuje ocekuje,
skoro svake noci.
Stani stani Ibar vodo, Ibar vodo,
moram dragoj doci
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Jebesh mu mater ako ja tebe ne uzmem za kuma sada kad se budem mozda zenio po legendarni trechi put :)
 
Член од
15 септември 2007
Мислења
136
Поени од реакции
0
druze jas potpolno te razbiram, a nie i ako kosovo ne dobie nezavisnost ke imame problemi zosto ako se gleda realnata sostojba ke dojde do nekoi vooruzeni presmetki a togas ke treba da gi napadneme OON(legalen napad) bidejki tie go kontroliraat kosovo, a vaka druze so vikas na predlogot da napravime analiza koja situacija e poopasna za Makedonija
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Ajde be da napraime analiza ja moeto go kazav sto e opasno plus nema da vlezeme u Nato taka da pozlo e za nas u RM ako ima nezavisnost po moe


Plus nie moze samo se branime na nasa tertorija a za napadi nadvor ne sme kadarni pogotovo ne Kosovo dal tie so OON ili bez sveedno

ajd ti kazi sea od vojna gledna tocka ja od pravna kazav
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Во секој случај интересна комбинација :ЕУ и ОН ќе го бранат Косово од Србија а Косоварите ќе можат слободно да формираат паравојска на која единствена работа ќе и биде да генерира кризи во Македонија,Грција или Јужна Србија.
 
Член од
15 септември 2007
Мислења
136
Поени од реакции
0
vidi vaka druze jas kako gledam na vojuvanjeto:
prvo treba da svatmie deka vodenjeto vojna protiv nekoj ne e samo da se zeme oruzje i da se ubie dusmanot, nego toa e zbir od povece aktivnosti a oruzjeto e poslednoto delce od mozaikot koj se vika vojna. site vojni koi se vodeni do sega imaat dva dela: specijalna vojna i kovencionalna vojna. i dvata dela imaat poveke poddelovi.
prv oblik koj go gledame ama nekoi ne se svesni za toa e mediumskata vojna koja e del od specijalnata vojna. celta na medimskata vojna e da obezbedi legaltet za upotreba na sila protiv dusmanot, t.e. megunarodnoto pravo da dozvoli upotreba na sila protiv dusmanot.
posle toa sleduva ekonomskata vojna koja gi iscrpuva resursite na dusmanot i dokolku taa e uspesna toj moze da pobara predvreme da zavrsi konfliktot no sega drugata strana veke gi diktira uslovite.
ako nisto ne bidne od dogovori i pregovori sleduva fazata koja na site nie poznata kako vojna odnosno unistuvanje na vooruzenite sili na dusmanot. jas gospodine Sweden sakam da go cujam tvoeto mislenje vo taa nasoka, a toa so napadot pogresno sme se razbrale, toa ne znaci deka nie ke go osvojuvame kosovo tuku ke ima nekoi prekugranicni zaebancii, a jebiga toa po definicija e napad, kao sto se i medimskata i ekonomskata vojna. daj mislenje za ovie raboti i ako te interesira moeto mislenje pisi pa utre ke imam poveke vreme a sega pozdrav i bidi ziv i zdrav
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Vaka malesh izvini so cekase ama jas zaspav vcera porano

Vidi ja se slagam so toa se sto kaza i specijalna i realna vojna i seto toa stoi.

E sea bas toa moe de jure na Kosovo e krajnata predetapa na specijalnata vojna koja se vodi i ima ime golema Albanija.

Zasto... mediumski i sekako nie sme vo vojna ... sto e inaku izjavi od tipot na narkicot od Arachinovo u stilu nikoj nisto ne mi moze zacaklen u ochite ?

Sto e ova javashluk ?

Toa e se da se potkopa odbranbeniot duh na neprijatelot RM.

E sea posle toa kako slag na torta ide toa priznavanje de jure kako PRAVEN OSNOV DA SE BARA RESHAVANJE NA SLICNA SITUACIJA na teritorija na RM.

Do sega takov osnov nemalo u megunarodno pravo, jas zboram sea od praven aspekt ... ne moze drzava da se naprai ako nemala praven legitimitet odnosno ne e naslednik sukcesor ...niedna takva drzava ne bila priznata do sega od ON. Taka da ova bi bil presedan koj ke moze da iskoristi Albanskata mafijashka kauza za da uter fino lepo kaze:

Slusajte imame praven osnov kako sto reseno e Kosovo sea sakame da se reshi i Zapadna Makedonija. I ke bidat u pravo ( pravnicki gledano ) Ozakoneta ke bide takvata postapka . I prc ke popukaat malce i ke baraat toa i ke ja podelat RM kako tikva.

Do sea nemaat MODUS , nacin da go napraat toa LEGALNO ako se priznae Kosovo ke imaat ...

pojasen od ova ne mozam da bidam
 
Член од
15 септември 2007
Мислења
136
Поени од реакции
0
gospodine Sweden jas vaka gledam na rabotite:
samo nekoj sto e slep i gluv ili se pravi budala moze da misli deka nema da dojde do konflikt pomegu RM i kosovo, bidejki so samoto nepriznavanje na granicata oni gi iskazuvaat svoite teritorjalni pretenzii prema RM.
situacija 1
kosovo ne dobiva nezavisnost t.e. ostanuva status kvo i pocnuvaat sudiri so RM. jas sum siguren deka megunarodnite sili koi se na kosovo nema ni so prst da mrdnat za da gi sprecat.
kako prvo RM ke ja izgubi mediumskata vojna, odnosno ke ispadne vinovna za istata, bidejki kosovo e protektorat na OON, a tie sigurno nema da dozvolat da bidat okvalikuvani kako agresori, nego ke imame uste eden paradoks vo nasata istorija.
isto taka ke ja izgubime i ekonomskata vojna bidejki nekako tesko ide da nametneme ekonomski merki vrz OON
koga na red ke dojde da se sudrat vooruzenite sili, ke bide nogu tesko za nas bidejki veke vo prvite dve fazi sme porazeni odnosno sportski receno gubime so 2:0, ili ako poveke sakas da receme deka sme gi izgubile preduslovite za pobeda pa ke mora nekako da se spasuvame od sramot.
situacija2
kosovo dobiva nezavisnost i pocnuvaat sudiri so RM, posto imame pogolema diplomatija od niv so malku rabota i trud bi trebalo lesno da ja dobieme mediumskata vojna, no sepak treba i da sfatime deka nema nisto lesno pa da ne se opustame mnogu.
za ekonomskata vojna veke e jasno koj e vo pogolema prednost.
vo ova situacija bi vodele so 2:0 i ako ja analizirame nivnata voena mok i nasata konfliktot bi zavrsil za kratko vreme so 3:0.
jas ne vikam deka ako ne primat vo nato nema da ima konflikt, no togas uste u start ke vodime so 2:0 pa do 3:0 e malku polesno.
e sega ti sto vikas tie doma bile strasni, a be vidi toa i ne e taka strasno oti tija dobija se sto baraa ama problemot e vo toa sto sega nekoj od makedonskite subjekti poradi nekakvi celi pocna povtorno da im gi podgreva strastite. pa ne bese taka odamna koga nasite policiski sili mu otidoa doma na ovoj fraerot sto imal iljdna vojska i sto mozel da gi pobedi site i mu rekoa ajde stari znaes kaj ti e mestoto ili da ti pokazeme. i nisto kao da ne se slucilo. kaj nas druze najgolemiot problem e vo sudstvoto, a ne ni vo vlada ni vo opozicija, bidejki sudstvoto im dozvoluva tie za toa si go pravat cefot.
i na krajot druze vojna vo prava smisla na zborot ne e da go ubes dusmanot tuku da go nateras uste pred da pocne da svati deka ja izgubil.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Imas ti poenta ama...

Sto ako ne vlezeme vo toa NATO ???? Ili ako vlezeme za 5 godini ????

KOlku ke gubime toash ako ispadne plus i de jure nezavisno kosovo ... 5:0 i ke vleze u utakmica so cel tim duri u 85 minuta...

Toa ja go zboram ... kakvo crno NATO kakvi crni eurointegracii toa e son nedostizen za nas ZA ZAL

Se slagas deka ke gubime 5:0 i najlosa e taa varijanta ?
 
Член од
14 септември 2007
Мислења
145
Поени од реакции
0
Извините

Многу се извинјавам, ама зошто тука сите само за Србија ривете, па Македонски форум е тоа!
Оно што се сада дешава на Космет - 100% е српска посла, простата вистина....
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Ke mi kaze nekoj sto lae ovoj Bolvarot jas ne razbiram Bolvarski... talk to the hand
 
Член од
15 септември 2007
Мислења
136
Поени од реакции
0
da vlezeme vo nato imame golemi sansi poradi toa sto oni sakaat nasite vojnici da bidat vo irak i avganistan a ne poradi toa sto mnogu ne sakaat, pa sto mislis zosto taka odednas grcite se rastrcaa za resavanje na sporot so imeto, a prethodno aber nemaa
 
Член од
15 септември 2007
Мислења
136
Поени од реакции
0
po moe mislenje ke gubime ako ostane status kvo, a ako dobijat nezavisnost sme vo prednost bidejki togas ce snosat odgovornost za svoite postapki
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
da vlezeme vo nato imame golemi sansi poradi toa sto oni sakaat nasite vojnici da bidat vo irak i avganistan a ne poradi toa sto mnogu ne sakaat, pa sto mislis zosto taka odednas grcite se rastrcaa za resavanje na sporot so imeto, a prethodno aber nemaa

Iskreno mislis ova e vistina ?

Kolku vojnici mozeme nie da dademe koa nemam regularna vojska ?

KOlku platenici 1000 10 000 ??? MIslis ke im zavrshat rabota ?

Plus zasto da ne primat koga i taka i taka nie i bez primanje gi davame vojnicite for FREE...

Koja e logikata da ne primat koga uslugata za koja zboris ti veke im ja davame za djabe:toe:
 
Член од
15 септември 2007
Мислења
136
Поени од реакции
0
iskreno mislam, bidejki imame poveke vojnici vo misii otkolku nekoi clenki na nato, a kolkav broj moze da dademe toa najverojatno go znaat lugeto od MO
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom