Можеби ќе ви се најде (Windows финти)

  • Креатор на темата ZeroStyle
  • Време на започнување

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Компјутеров пред малку ми се исклучи и сега никако да се уклучи.Како да го уклучам помош некој...плз...:/
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
Компјутеров пред малку ми се исклучи и сега никако да се уклучи.Како да го уклучам помош некој...плз...:/
Малку си ја утнал темата.. ама ај нема врска.

Ај вака.. пробај извади го кабелот од напојувањето, и притисни едно дестина пати на копчето за палење. Пиши што правеше пред да се изгаси, ( дали играше нешто или... )
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Малку си ја утнал темата.. ама ај нема врска.

Ај вака.. пробај извади го кабелот од напојувањето, и притисни едно дестина пати на копчето за палење. Пиши што правеше пред да се изгаси, ( дали играше нешто или... )
Го извадив бе брат и кабелот и од склопка го исклучив и 20 пати притиснав,џабе е не се уклучува.Инаку шах играв со дедо ми. :)
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
Како да ја зафркан сестра ми преку интернет врска, т.е. од мојот рутер и таа зима интернет и сега да направам некако да и се исклучи компот, да и напраам некој лажен ерор и слично?
Инаку, по Информатика 90% од страните се со блоќирани домени, како да одблоќирам пример фејсот? PS: Мислам нешо со ping имаше ама не се сеќавам...
[можда меѓу овие страни има решение, но многу страни се за да барам. 10q однапред!]
somebody?
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
11
Поени од реакции
0
Sega baram kade da prasam za istiot problem, jas gledam film i ja iskluciv baterijata od stekot, a lap topot ima slaba baterija i bez napojuvanje ne raboti mnogu, posle 10 minuti se iskluci i sega nikak ne moze da go uklucam. pokazuva deka raboti ama ekranot e crn, ako mozes da pomos
 
Член од
29 февруари 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
1.Како да ги конвертирате вашите .exe фајлови

Влезете во "Start" па потоа "Run" и внесете "iexpress"
Ова ќе направи еден вид инсталација од вашите .exe фајлови и е корисно за .bat фајловите.


2. Како да го отворите стариот Windows Media Player 5.1

"Start" потоа "Run" и внесете "mplay32"


3.Бришење на Recycle Bin од десктоп

"Start па "Run" внесете "regedit"
Потоа влезете

HKEY_LOCAL_MACHINE/ SOFTWARE/ Microsoft/ Windows/CurrentVersion/explorer/ Desktop/NameSpace

Tретиот по ред фолдер во регистри вредноста ќе ја покаже Recycle Bin. Избришете го и Voila :)


4.Рестартирање на Windows-от без рестартирање на компјутерот

Кога го притискате Shutdown копчето за да го исклучите компјутерот држете притиснато Shift. Toгаш ќе се ресетира windows-от но не и компјутерот. Oваа постапка е позната и како hot reboot.


5.Понекогаш под дејство на вирус или слично неможете да го стартувате Task manager. Тоа може да се среди на следниов начин:

Start па Run и внесете regedit И најдете го

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

И избришете го сино обоениот фајл именуван "Notaskmanager" и потоа рестартирајте го компјутерот.


6. Играјте си со компјутерите во мрежата. Значи ако сте поврзани меѓусебе.

Во "cmd" внесете "Net view"
Ова ги покажува сите компјутери во мрежата. Кога ќе ја најдете "жртвата" запишете го името на компјутерот. Би требало да изгледа нешто како:
//045kajgana-05

Потоа може да го исклучите,да го рестартирате или да поставите тајмер за исклучување и сето ова да биде проследено со одреден коментар.На пример:

shutdown -m //Името на комп. -Исклучување на компјутерот

shutdown -m -c "те заебав" //Името на комп. -Исклучување на компјутерот со коментар

shutdown -l //Името на комп. -Log out на јузерот.

shutdown -r //Името на комп. -рестарт на компјутерот

итн.


7.Значи сите овие може да се направат со тоа што ќе ги напишете во notepad и ќе ги зачувате како .bat и Аll Files..........Почнуваме:

-Местење на времето на 13:37 и неможе враќање.

@echo off
title Error
goto 1

:1
time 13:37
goto 1



-Meњање на фукнкцијата на копчињата на маусот секоја секунда

echo off
title Error
goto 1

:1
RUNDLL32.EXE USER32.DLL,SwapMouseButton
goto 1



-Оневозможување на работата на тастаурата

@echo off
title Error
rundll32.exe keyboard.dll,disable



8.Програм во виндоусот за дизајнирање на икони и букви.

"Start" па "Run" и внесете "EUDCEDIT"


9.Програм во виндоус за поправање на грешки во истиот

"Start"--->"Run" внесете "drwtsn32"


10.Заклучување на одреден фолдер без никаков програм само со код.

cls
@ECHO OFF
title Folder Locker
if EXIST "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" goto UNLOCK
if NOT EXIST Locker goto MDLOCKER
:CONFIRM
echo Are you sure u want to Lock the folder(Y/N)
set/p "cho=>"
if %cho%==Y goto LOCK
if %cho%==y goto LOCK
if %cho%==n goto END
if %cho%==N goto END
echo Invalid choice.
goto CONFIRM
:LOCK
ren Locker "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
attrib +h +s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
echo Folder locked
goto End
:UNLOCK
echo Enter password to Unlock folder
set/p "pass=>"
if NOT %pass%==password goto FAIL
attrib -h -s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"
ren "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" Locker
echo Folder Unlocked successfully
goto End
:FAIL
echo Invalid password
goto end
:MDLOCKER
md Locker
echo Locker created successfully
goto End
:End


Значи копирајте го кодов во notepad и во линијата каде што пишува

if NOT %pass%==password goto FAIL

зборот password сменете го во кој сакате збор кој и нели ќе биде пасвордот за фолдерот.Зачувајте го како .bat и All Files.
Ќе добиете .bat фајл.Стартувајте го. Ќе ви се отвори заклучениот фолдер.Ставете ги фајловите внатре. Oткако ќе завршите и ќе сакате да го заклучите фолдерот кликнете двапати на .bat фајлот кој претходно го креиравте.Следува прашање дали сакате да го заклучите и внесете "Y"(тоа значи дека се заклучува.Кога ќе сакате да го отклучите фолдерот кликнете 2пати на .bat фајлот,ќе биде побаран пасвордот,внесете го,и....Voila :)


11. Виндоусот има програми кои не се дадени во Add/Remove Programs. Како да се најдат таму за да може да ги избришете?

Зависи во кој HardDisk ви е фолдерот Windows влезете во него. Најдете го фолдерот Inf кој можеби е и скриен и во него најдете го sysoc.inf. Едитирајте го со notepad. Сите скриени програми се таму. За секој од нив има информации и зборчето HIDE. За секоја програма која сакате да се најде во Add/Remove Programs избришете го зборчето HIDE и зачувајте го sysoc.inf така. Сега би требало да ги има програмите кај кои сте го избришале "HIDE" во Add/Remove Programs.

Можам да допишам уште неколку вакви трикови кои можеби некогаш ќе ви притребаат. Овие се за виндоус. Знам неколку и за messenger. Ова е како тест верзија се со цел да се видат реакциите. Ако има интерес ќе продолжам ако не...Нема :smir:

Се надевам дека помогнав некому.

Тоа е се сега за сега.
zdravo.malku sum ponov vo kompjuterizmot,koristam vista i ne mozam nikako da go ispraznam system c od nepotrebni raboti,a postojano memorijata mi e na ''crveno'' so 1 do 2 gb sloboden prostor.koristev cccleaner i reg seeker no nisto osobeno.molam za nekoj sovet.pozdrav
--- надополнето: 29 февруари 2012 во 11:13 ---
zdravo.malku sum ponov vo kompjuterizmot.koristam vista i ne mozam nikako da go ispraznam system c od nepotrebni raboti, a memorijata postojano mi e na ''crveno'' so 1 do 2 gb sloboden prostor.probav so cccleaner i reg seeker no nisto osobeno.molam za nekoj sovet.pozdrav
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
zdravo.malku sum ponov vo kompjuterizmot,koristam vista i ne mozam nikako da go ispraznam system c od nepotrebni raboti,a postojano memorijata mi e na ''crveno'' so 1 do 2 gb sloboden prostor.koristev cccleaner i reg seeker no nisto osobeno.molam za nekoj sovet.pozdrav
--- надополнето: 29 февруари 2012 во 11:13 ---
zdravo.malku sum ponov vo kompjuterizmot.koristam vista i ne mozam nikako da go ispraznam system c od nepotrebni raboti, a memorijata postojano mi e na ''crveno'' so 1 do 2 gb sloboden prostor.probav so cccleaner i reg seeker no nisto osobeno.molam za nekoj sovet.pozdrav
Колкав хард диск имаш, колку и колкави партиции?
И да знаеш (затоа што си нов) се што ти е на DESKTOP и во MY DOCUMENTS ти спаѓа во С, значи не ги преполнувај овие места. Кога инсталираш игри или симнуваш филмови/песни, ставај ги во D или E.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom