Модели на железници

Член од
27 јуни 2009
Мислења
13
Поени од реакции
1
Дали некој има возови(од оние што се продаваа во СФРЈ) од Механотехника?
Или има делови - шини, вагони , локомотиви, такви работи?
Или дали некој се знимава са собиранје вкви макети на возови, размер: HO?Ако некој има и ако ска да продаде сум заинтересиран!
Се разбира ако се договориме за цената и ако ми се допадне
Чао
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
342
Поени од реакции
15
jas IMAM !!!

jas imam SANTA FE 72 !!!! :) KOMPLET nego prodavam posto sakam da stanam kolekcioner na vozovi :) ti sto vozovi imas marfik ??
 
Член од
27 јуни 2009
Мислења
13
Поени од реакции
1
Za BlackBoy
Jas Imam Rock Island "Overnight Freight"
So E-7 lokomotiva
Tvojot Santa Fe go znam , samo steta sto ne go prodavas
imam i uste edna lokomotiva(jas se interesiram samo vo Amerikanskite dizel lokomotivi od proizvodnata programa na Mehanotehnika)
I taa e Santa Fe samo e poinakva od tvojata
Ako imas ili najdes nekoj vagon ili lokomotiva kazi
Pozdrav
Dejan
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Дај бе колекционери кажете нешто повеќе околу ова. Интересно е да се слушне од каде ги набавувате по која цена, пошто во Македонија (не дека сум барал ама) не сум видел.

Ко дете имав железница: локомотива, вагони, шини, мислам од Србија или некоја друга екс Ју земја ми ја донесоа на подарок. Паметам на батерии беше и се движеше. Сеа само дел од шините, два три вагони и нефункционална локомотива (без мотор) стојот во кутијата со стари играчки амa тешко дека некому можам да му ја продадам :)

Инаку имав другар од Словенија, бивш железничар кој има импресивна колекција од возови, па дури и големо вовче во кое може да се качиш и да се возиш низ двор. Интересно хоби
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
22
Поени од реакции
0
И јас имав железница на батерии, ама со времето замина и таа...
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Леее колку им се радував кога бев мала, имав полно и сите ми се расипуваа.
 
Член од
27 јуни 2009
Мислења
13
Поени од реакции
1
За Eddie Rebel
Што локомотива имаш? Дизел ,парна?
Кажи ми па ке се договориме
А и имам пријател кој има делови да ги поправи
Пиши ми на маил:
marfimk@yahoo.com
Поздрав
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Дај бе колекционери кажете нешто повеќе околу ова. Интересно е да се слушне од каде ги набавувате по која цена, пошто во Македонија (не дека сум барал ама) не сум видел.

Ко дете имав железница: локомотива, вагони, шини, мислам од Србија или некоја друга екс Ју земја ми ја донесоа на подарок. Паметам на батерии беше и се движеше. Сеа само дел од шините, два три вагони и нефункционална локомотива (без мотор) стојот во кутијата со стари играчки амa тешко дека некому можам да му ја продадам :)

Инаку имав другар од Словенија, бивш железничар кој има импресивна колекција од возови, па дури и големо вовче во кое може да се качиш и да се возиш низ двор. Интересно хоби
Во Скопје, тековно можеш да набавиш само комплети, од словенечката фирма „Механо„. Лично, не ги препорачувам за набавка, освен за почетници. Мојата колекција ја збогатувам со модели кои ги набавувам кога сум надвор од МК или преку нарачки кои ги правам преку мој познајник, кој ги набавува моделите преку англискиот „И бај„. На „И бај„, цените од моделите се поповолни отколку кај германските понудувачи, а и поштарината им е прифатлива. Набавувам исклучиво „на парче„, не комплети, а набавувам: локомотиви, вагони, шини и свртници. Понудата на англискиот „И бај„ не е којзнае каква, но цените им се добри. Со маклу трпение и редовна посета на сајтот, може да се набави она кое се сака да се набави како модел. Застапени се многу фирми: Бахман, Лајф лајк, Прото, Роко, Пико, Флеихман и др. Германскисте фирми држат вискои цени, а Бахман има најприфатливи цени, но прави само американски модели од возови. Постои и понуда од модели од кинеските железници, но цените им се чиста астрономија.

Собирам исклучиво НО размер (М 1:87).
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
240
Поени од реакции
337
И јас исто така сум колекционерка на возови,имам неколку комплети од Механотехника,и луда сум по нив:pos:.Тешко е за набавка поготово за спојници и шини,па ако има некој за продажб пишете ПП.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Шини и свртници (рачни и моторизирани), барај во продавниците од „Крш„ во ТЦ и во „Рамстор„. Спојки за шини, не верувам дека ќе најдеш кај нас.
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
240
Поени од реакции
337
Спојки ми се потребни,а шиниве и свртниците доаѓаат ли со спојки?
Не сум била во крш.ај кога ќе идам за Скопје ќе поминам да видам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom