Младите сакаат надвор од Македонија

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.635
Поени од реакции
1.490
Ко да е ова тема за вегетаријанци, цела тема за зеленчук та нечинеле краставици домати во странство, па седете овде и јадете зеленчук ако таму не ви се допаѓа, свашта мајка родила катанц на темава додека не се преминале и на овошјето бебињава.
Прво прочитај убаво зошто е спомнат зеленчукот као пример.второ ете го македонскиот менталитет одма со вреѓања,одма некој ваков,некој таков и свашта мајка раѓала,за тоа ни по странство не не сакаат.
 
Член од
5 април 2007
Мислења
1.609
Поени од реакции
298
Прво прочитај убаво зошто е спомнат зеленчукот као пример.второ ете го македонскиот менталитет одма со вреѓања,одма некој ваков,некој таков и свашта мајка раѓала,за тоа ни по странство не не сакаат.
не знам зашто ви е толку тешко да признаете дека е пластичен.еве сум живеел лондон,сеа сум моментално у италија,на двете места зеленчукот е катастрофа.тука у италија(на југот сум ја) не можеш ни нормална краставица да најдеш у продавница,има од оние ко тиквички што личат,али немаат никаков вкус.у лондон краставиците се да речеме океј,ама пример зелката е катастрофа,тврда е ко камен,ни се вари ни салата се прави.имав роднина(починат е сега) македонец живееше у германија,летно време коа си одеа дома по 3 вреќи пиперки носеа со нив у германија,и тоа пред 15години ,а замисли сеа каков е зеленчукот.
Ова не го пишав јас и не ја тупи, не вреѓам јас ни најмалку само преку она ми е од такви кукачи ко да ние овде јадеме само органска храна и ке живееме со орлите, сега откога ја пуштаат и оваа баба рада на тв со нејзините билки и орлите ке ги надживееме.Во странство не не сакале ко да овде живееме во некоја хармонија што да ти кажувам, па ми е гајле дали таму некој ќе ме сака сакај ја паричката нивна за друго не бери гајле.
 
Ф

Флеш

Гостин
Јас не сакам да заминам од Македонија и е булшет топикот .... Ако заминам,одам да прошетам малку колку да видам шо како надвор и назад во Македонија .... :)
 
Член од
5 април 2007
Мислења
1.609
Поени од реакции
298
Ти очигледно сеуште ништо не сфаќаш а нема ни да сфатиш,ајт уживај.
Ајде тражи таму нормални краставици и некоја мека зелка па ко ке најдиш ќе ме сватиш, ајде уживај и торлај народо со приказни за зеленчукот кој си го јадел во странсто.
--- надополнето: 30 декември 2013 во 21:09 ---
Ти очигледно сеуште ништо не сфаќаш а нема ни да сфатиш,ајт уживај.
Ајде тражи таму нормални краставици и некоја мека зелка па ко ке најдиш ќе ме сватиш, ајде уживај и торлај народо со приказни за зеленчукот кој си го јадел во странсто.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Јас не сакам да заминам од Македонија и е булшет топикот .... Ако заминам,одам да прошетам малку колку да видам шо како надвор и назад во Македонија .... :)

Сигурно мама и тато добро те поткрепуваат финансиски чим вака размислуваш...
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Храни,лежи,спи .... Тато носи ,мама меси .... не Ббабачко .... си работам ....

Абе и ја и многу млади работат ама не стига платава некако за цел месец да го истуркаме.
Радо би и ја да останам во државава ако имам нормална плата, ама пошто немам затоа ке си барам чаре надвор од неа.
 
Ф

Флеш

Гостин
Абе и ја и многу млади работат ама не стига платава некако за цел месец да го истуркаме.
Радо би и ја да останам во државава ако имам нормална плата, ама пошто немам затоа ке си барам чаре надвор од неа.
па ја колку имам бе ?! имам 23 години ... :confused:
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.070
Поени од реакции
6.685
Храни,лежи,спи .... Тато носи ,мама меси .... не Ббабачко .... си работам ....
си работиш,супер,цел живот планираш сам да го проживееш во на тато куќарето ?

утре фамилија,семејство уште две гладни устиња и за облекување.........абе не ве учат за тоа на Штулов ?
--- надополнето: 30 декември 2013 во 21:31 ---
за твоја информација !!! учам на Електро шупак ,а у меѓувреме работам во магацин во Карфур за 18 илјади ... со тоа си плаќам и за плин за кола шпартање,факултет ,облека без да побарам од моите банка денар .... тролаш трици без да провериш прво ....
испратив порака за поглед во иднина,длабоко се извинувам што го потценив и омаловажив вашиот интелектуален статус во република Македонија (ФИРОМ)
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
си работиш,супер,цел живот планираш сам да го проживееш во на тато куќарето ?

утре фамилија,семејство уште две гладни устиња и за облекување.........абе не ве учат за тоа на Штулов ?
--- надополнето: 30 декември 2013 во 21:31 ---


испратив порака за поглед во иднина,длабоко се извинувам што го потценив и омаловажив вашиот интелектуален статус во република Македонија (ФИРОМ)

А, замисли да почне сам да купува храна за по дома, да почне да одделува од тие пари за сметките што стигнуваат дома, да посака да има свој стан, да посака да оди на одмор после сите тие трошоци подалеку од Грција. Кратковидно гледање на работите, нели?
 
Член од
21 ноември 2012
Мислења
162
Поени од реакции
33
Тек допрва дојден капитализам во МК и некоја класна поделеност мала и одма - злоба се јавува.

Е ако одите на запад тек тогаш ќе видите што е класна поделеност и во која класа имигрантите спаѓаат.
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Иако сум од оние кои сакаат да си останат во Македонија, многу лесно можам да ги разберам и тие што сакаат да си одат.

Живеење со плата од 500 ЕУР е супер, се додека си под покривот на мама и тато. Во моментот кога ќе помислиш да живееш сам или пак да создадеш фамилија, џебот станува претенок. За можностите пак да најдеш работа која ќе се плаќа бар 500 ЕУР мислам дека е излишно да се дискутира. Со исклучок на неколку професии, такви можности има се помалку. Џабе е вкусна зелка или сочен домат, ако тоа е се што можеш да си дозволиш да јадеш.

Животот надвор од МК секако не е лесен. Пред се, каде и да одиш ќе бидеш странец. Емигрант. Но баш кога си млад тоа полесно се совладува. Додека си на факултет, или веднаш после. Како што одминуваат годините се потешко и потешко е да се надмине грутката за родниот крај.

На сите што остануваат во МК, јака им душа. На тие што си одат, нека им е со среќа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom