Ми треба совет за ова....

GreeN_3p

One does not simply pause an online game!
Член од
29 март 2012
Мислења
49
Поени од реакции
15
Здраво,незнам од каде да почнам но ќе бидам краток...

Имам проблеми со графичката на комп, постојано се прегрева и неможам ништо да правам...
Обожувам да играм некој "Fps Shooter" игри, но по само 4-5 минути откако ке уклучам било што, наеднаш моите ФПС од 100-200 паѓаат на 10-15 што веќе крајно ме иритира....
Окапав на слични форуми и дознав дека проблемот ми бил во ладењето и веднаш ја размонтирав графичката и го подмачкав кулерот.
Се беше ок во наредните 2-3 недели кога наеднаш почнаа истите проблеми. Си реков ај пак да ја средам, тоа и го сторив, но по 2 дена повторно и повторно истите проблеми....
Некој од вас ке речат дека комп. ми е стар, но напротив го купив пред 2 год. од АМЦ и се друго на него си работи како што треба...
Многумина ке ми кажете дека треба да сменам графичка, се согласувам но сепак неам пари у моментов а затоа и го пишувам овој реферат, сакам на некој начин да импровизирам некако и да можам да го ладам комп подобро од кулерите кој се во него....

(имам идеа да ставам 3-4 кулери + во куќиштето, од левата страна каде што е матичната, графичката и процесорот со надеж дека ке се лади подобро)
имам 14 год и сум доволно запознаен со Hardware-от [не викам дека знам баш многу ама колку-толку знам за разлика од оние кој се на оваа возраст], така да сметајте дека не сум некој кој првпат видел комп... :D

Однапред, ви Благодарам!
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.830
Поени од реакции
2.030
Зошто под графичката не монтираш 2 x 6 см кулери билокакви само да се нови, тоа кулерчето од графичката слободно извади го пушти ги овие само да дуваат во нејзе. Нормално ако под графичката имаш празен слот и ќе биде ладна картата нон-стоп.

Потрбно ти е тело од некоја стара карта, малку силикон имагинација и ете ти FPS до максимум.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.853
Поени од реакции
3.276
што тип на графичка имаш?
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.628
Поени од реакции
5.678
Ваљда кулерот не ти работи добро и грее графичката. Пробај да измериш температура со Еверест:)
 

GreeN_3p

One does not simply pause an online game!
Член од
29 март 2012
Мислења
49
Поени од реакции
15
иам N-vidia GF 9500 (како што реков, неам стар хардвер во комп.)

-температурата ми е некаде околу 80 степени :S
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.853
Поени од реакции
3.276
80 степени е многу, до 50-55 ја бива некако.
стави си кулер батка, извади како за процесор што е, и стави го на тоа алуминиумот некако , вржи го ако треба, или ако има решетки стави шраф, ја така направив баш сега пред 2 дена, дека многу ми бучеше тој на графичката и го извадив си ставив кулер од процесор на П3. Иде супер.
 

GreeN_3p

One does not simply pause an online game!
Член од
29 март 2012
Мислења
49
Поени од реакции
15
Зошто под графичката не монтираш 2 x 6 см кулери билокакви само да се нови, тоа кулерчето од графичката слободно извади го пушти ги овие само да дуваат во нејзе. Нормално ако под графичката имаш празен слот и ќе биде ладна картата нон-стоп.

Потрбно ти е тело од некоја стара карта, малку силикон имагинација и ете ти FPS до максимум.
Нема проблем, јас за ова и планирав, ке ставам 2 одоздола и 1 од страна xD
само за поврзување иам едно прашање, како да ги поврзам? на принцип USB кабел или пак да ги направам дирекно во штекер да влагаат и да ги уклучувам кога ке сакам?? :D што е подобро?

исто така иам слушнато дека од ладно може да ти паѓа win-от но неверувам... така е или не?
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.628
Поени од реакции
5.678
исто така иам слушнато дека од ладно може да ти паѓа win-от но неверувам... така е или не?
Нема гајле;) сигурно кулерите нема да ладат до степен на замрзнување:pos:

Иначе кулерите нови ќе ги поврзеш со напајањето,а не у штекер:)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.830
Поени од реакции
2.030
Нема проблем, јас за ова и планирав, ке ставам 2 одоздола и 1 од страна xD
само за поврзување иам едно прашање, како да ги поврзам? на принцип USB кабел или пак да ги направам дирекно во штекер да влагаат и да ги уклучувам кога ке сакам?? :D што е подобро?

исто така иам слушнато дека од ладно може да ти паѓа win-от но неверувам... така е или не?
За поврување кога ќе ги купуваш кулерите гледај да се со приклучок ко за IDE диск, обично се со продолжетоци еден во друг можеш да ѓи приклучиш без лемење, кинење водови и т.н. Можеш и со потенциометар да ги направиш или со прекидач да не брмчат без врска цело време. За потенциометар треба снагата од двата кулери да ја издржи ~0.3 вати е еден кулер. Тоа ти е малце пософистицирана работа. Немој никогаш да ги уклучуваш кулерите во напајање под напон, може да цркне нешто. Секогаш со исклучен кабел од 220 волти работи, па после уклучувај. Црната и жолтата ти се 12 V.


Од многу ладно нема шанси видовсот да ти паѓа, може само од кондензација врз матичната да прави проблем, тоа со вентилатори не може да ти се случи, ниту пак со водено ладење.
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.067
Еј,ама пази како ќе ги свртиш кулерите за да не ти полета куќиштето :):):)
Најверојатно немаш термопаста помеѓу ладилникот и процесорот на графичката.
--- надополнето: 31 март 2012 во 00:18 ---
Нема проблем, јас за ова и планирав, ке ставам 2 одоздола и 1 од страна xD
само за поврзување иам едно прашање, како да ги поврзам? на принцип USB кабел или пак да ги направам дирекно во штекер да влагаат и да ги уклучувам кога ке сакам?? :D што е подобро?

исто така иам слушнато дека од ладно може да ти паѓа win-от но неверувам... така е или не?
Иначе од ладно самиот компјутер се гаси како заштита.А може да настрада само харддискот бидејќи тој е само подвижен дел.Но од кулери не му е ништо.
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
80c и не е некоја превисока температура за full load, нов кулер тешко дека ќе ти смени нешто. Пиши малце по детално на кои игри те зафркава, на кои сетинзи ги играш итн... 9500gt е low-end графичка, може да прави проблем со новите игри.
 

GreeN_3p

One does not simply pause an online game!
Член од
29 март 2012
Мислења
49
Поени од реакции
15
80c и не е некоја превисока температура за full load, нов кулер тешко дека ќе ти смени нешто. Пиши малце по детално на кои игри те зафркава, на кои сетинзи ги играш итн... 9500gt е low-end графичка, може да прави проблем со новите игри.
Па вака, играм на Steam: Team fortress 2, Garry's mod i nekoj drugi first person shooter игри како CoD итн... итн....
За сетингот на игрите сум пробал од најслаб до најдобар (од low до highest перформанци на сите игри) и без разлика кој е сетингот на играта, кочи-ора, од 13 фпс поише неам... (се разбира по 5-6 минути откако ке седнам)
--- надополнето: 31 март 2012 во 11:27 ---
За поврување кога ќе ги купуваш кулерите гледај да се со приклучок ко за IDE диск, обично се со продолжетоци еден во друг можеш да ѓи приклучиш без лемење, кинење водови и т.н. Можеш и со потенциометар да ги направиш или со прекидач да не брмчат без врска цело време. За потенциометар треба снагата од двата кулери да ја издржи ~0.3 вати е еден кулер. Тоа ти е малце пософистицирана работа. Немој никогаш да ги уклучуваш кулерите во напајање под напон, може да цркне нешто. Секогаш со исклучен кабел од 220 волти работи, па после уклучувај. Црната и жолтата ти се 12 V.


Од многу ладно нема шанси видовсот да ти паѓа, може само од кондензација врз матичната да прави проблем, тоа со вентилатори не може да ти се случи, ниту пак со водено ладење.
-
од ова што ми го објасна, јас пола разбрав, има туториали на јутуб и од таму гледав пред некој ден како да ги направам кулерите со USB кабел да се уклучуваат позади во куќиштето, мене зборот ми беше дали ке ладат како и нормално или пак ке бидат послаби ако ги направам на USB принцип?
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Па вака, играм на Steam: Team fortress 2, Garry's mod i nekoj drugi first person shooter игри како CoD итн... итн....
За сетингот на игрите сум пробал од најслаб до најдобар (од low до highest перформанци на сите игри) и без разлика кој е сетингот на играта, кочи-ора, од 13 фпс поише неам... (се разбира по 5-6 минути откако ке седнам)
--- надополнето: 31 март 2012 во 11:27 ---

-
од ова што ми го објасна, јас пола разбрав, има туториали на јутуб и од таму гледав пред некој ден како да ги направам кулерите со USB кабел да се уклучуваат позади во куќиштето, мене зборот ми беше дали ке ладат како и нормално или пак ке бидат послаби ако ги направам на USB принцип?
Мали, не си требал тема нова да отвараш за проблемов, земи стави термална помеѓу GPU и алуминиумскиот ладилник (кулерот) и друго тие дополнителните кулери како сакаш ставај ги како сакаш приклучувај ги преку батерии ако сакаш, ќе подобрат малку но краткотрајно ќе биде, имав ист проблем со 8500GT се заебавав 2 месеци и ја фрлив ја сменив.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.830
Поени од реакции
2.030
Па вака, играм на Steam: Team fortress 2, Garry's mod i nekoj drugi first person shooter игри како CoD итн... итн....
За сетингот на игрите сум пробал од најслаб до најдобар (од low до highest перформанци на сите игри) и без разлика кој е сетингот на играта, кочи-ора, од 13 фпс поише неам... (се разбира по 5-6 минути откако ке седнам)
--- надополнето: 31 март 2012 во 11:27 ---

-
од ова што ми го објасна, јас пола разбрав, има туториали на јутуб и од таму гледав пред некој ден како да ги направам кулерите со USB кабел да се уклучуваат позади во куќиштето, мене зборот ми беше дали ке ладат како и нормално или пак ке бидат послаби ако ги направам на USB принцип?
Не знам што си гледал ама на USB има 5V, така како што ти кажав 12V. Кулерите работат на 12V, ако им ставиш 5V нема да вртат како што треба.
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
Па вака, играм на Steam: Team fortress 2, Garry's mod i nekoj drugi first person shooter игри како CoD итн... итн....
За сетингот на игрите сум пробал од најслаб до најдобар (од low до highest перформанци на сите игри) и без разлика кој е сетингот на играта, кочи-ора, од 13 фпс поише неам... (се разбира по 5-6 минути откако ке седнам)
Source игрите се многу CPU intensive, поготово TF2 и Garry's Mod. Пробај играј си со multicore rendering сетингот што е во игра. Не ни кажа каков процесор имаш и како се движат неговите температури.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom