Мистериозно потекло на човекот

Член од
3 јануари 2012
Мислења
13
Поени од реакции
6
Изгледа оти имаш уште да ги совладаш учебниците од училиште. Барем оние по историја и географија од основно. Не мора повеќе, само основите, после може да глумиш научник, горе долу тука сме сите на форумов.
ако кажав дека имам свое мислење за нешто не значи дека грешам што сум го активирал мозокот да размислува макар колку и да е тоа точно размислување или воопшто не и дека треба да се сконцетрирам на учебниците и да верувам дека човекот настанал од мајмун или дека пирамидите се градени од човек, а уште помалку немам од учебниците прочитано дека постојат вонземјани а јас сум длабоко убеден во тоа дека постојат и тоа не ми дава за право да се правам научник,филозоф или незнам ти што од кого попаметен друже јас кажав свое лично мислење,уствари тоа беше само едно просто прашање а за моето мислење како што кажав не е ни место ни време... ако те навредив со сето тоа еве јавно се извинувам и повлекувам од темава!:cuc:
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Јас си имам некои си свои теории за човекот и планетата Земја
И ти ли бе.....

Оти вчера глеав документарец со Стивен Хокинг....и готово он се објасни......сега можат да се пензионираат сите научници....ЦЕРН можат да го затворат.:)
 
?

..........

Гостин
Многу сум размислувал на ова тема, сум гуглал сум читал сум гледал емисии, и горе долу најголем дел од вас што представија некаква идеа и замисла се тука некаде еден до друг, затоа што знаењето го црпиме од исти извори, интернет, книги, ТВ. ке се согласиме сите дека за да се истражи ова подетално и точно (од прва рака) треба многу време, пари, време, пари, а ние обичните робови на нашево општеството тоа го немаме......немам мое лично гледиште затоа што и самиот неможам да го оформам како такво, како целина за да може да го презентирам како конечен став, затоа што во игра влегува се.
Историјата(политичката) религиите....ги отфрлам, немат никаква поента и логика....создадени се од лугето, за контрола, моќ, владеење.....
Науката се развива постојано, таа нема крајна цел, развивањето и осознавањето е безконечно, но во моментов е во депресија и неактивност поради пренаселеноста која бара ресурси за самопреживување, храна, вештачки создадени потреби, пороци и сл.
Замислете во јужна америка постојат технички градби кои се предизвик дури и за најновата технологија, а на тоа место живеат луге кои едвај се развиле да направат засолниште од лисја..(се мисли на домородното население) и затоа што имаме распоред на приоритетите на владеење „како је лепо бити глуп“ нема никогаш да го дознаеме одговорот на ова прашање, ние кои сега живееме, можеби во далечна иднина ке се дознае детално за првите луѓе и цивилизации но тоа не завршува тука, копањето во минатото мора да продолжи, тогаш ке се постави ново прашање и се така до ......

сепак логично е човек да се запраша „кој по ѓаволите сум јас“? затоа што повеќето луге што ги познавам си имат свој бог, кој ги штити, чува, пази, сака, итн и тие не се замараат за да ја дознаат вистината, оти веќе ја знаат....
--- надополнето: 16 јануари 2012 во 19:50 ---
Многу сум размислувал на ова тема, сум гуглал сум читал сум гледал емисии, и горе долу најголем дел од вас што представија некаква идеа и замисла се тука некаде еден до друг, затоа што знаењето го црпиме од исти извори, интернет, книги, ТВ. ке се согласиме сите дека за да се истражи ова подетално и точно (од прва рака) треба многу време, пари, време, пари, а ние обичните робови на нашево општеството тоа го немаме......немам мое лично гледиште затоа што и самиот неможам да го оформам како такво, како целина за да може да го презентирам како конечен став, затоа што во игра влегува се.
Историјата(политичката) религиите....ги отфрлам, немат никаква поента и логика....создадени се од лугето, за контрола, моќ, владеење.....
Науката се развива постојано, таа нема крајна цел, развивањето и осознавањето е безконечно, но во моментов е во депресија и неактивност поради пренаселеноста која бара ресурси за самопреживување, храна, вештачки создадени потреби, пороци и сл.
Замислете во јужна америка постојат технички градби кои се предизвик дури и за најновата технологија, а на тоа место живеат луге кои едвај се развиле да направат засолниште од лисја..(се мисли на домородното население) и затоа што имаме распоред на приоритетите на владеење „како је лепо бити глуп“ нема никогаш да го дознаеме одговорот на ова прашање, ние кои сега живееме, можеби во далечна иднина ке се дознае детално за првите луѓе и цивилизации но тоа не завршува тука, копањето во минатото мора да продолжи, тогаш ке се постави ново прашање и се така до ......

сепак логично е човек да се запраша „кој по ѓаволите сум јас“? затоа што повеќето луге што ги познавам си имат свој бог, кој ги штити, чува, пази, сака, итн и тие не се замараат за да ја дознаат вистината, оти веќе ја знаат....
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
сепак логично е човек да се запраша „кој по ѓаволите сум јас“?
Eво јас ќе ти одговорам.

Ти си спој од материја и енергија, што при процесот на еволуција добил физичка градба и умствена способност да се нарекува себеси човек (human) , да истражува и да бара одговори на се, - дури и на прашања што немаат одговор.
Значи, да појаснам... НИЕ НЕ СМЕ ДОВОЛНО ЕВОЛУИРАНИ, за да ја прескокниме менталната бариера помеѓу логиката и фантазијата - за да можеме да добиеме конкретни одговори што ќе го исполнат нашиот логички процес на размислување и носење одлуки.

Дури некогаш помислувам дека денешното човештво е премногу амбициозно за одговори, и на голем дел од луѓето не им е јасно дека секој, ама баш секој пат до вистината и фактите за нашето постоење е илјадници и милиони години долг, и ние ЕДНОСТАВНО СО НАШИОТ ЖИВОТЕН РОК немаме никакви шанси да дознаеме која е вистината.
А и вистината е понекогаш табу тема. Вистината е вистина и фактот е факт, додека некој не го докаже спротивното.

Значи ако длабоко навлеземе на оваа тема, пааааа нема шанси да дискутираме од логички аспект. Зошто логиката е дел од човекот и човековата ментална еволуција... начинот на кој ние ги перцепираме и разбираме работите што не опкружуваат.
Но сепак тоа е на земјава... Логиката нема вселенски размери!

Така да.... сега за сега, овај на аватаров мој - е мојот господ! ... додека некој не го докаже спротивното!
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Зошто ви е толку тешко да верувате дека сите биолошки организми на планетата, имаме ист предок, некоја органска материја, која понатаму почнала да евулира и мутира се до денешниве ликови?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Зошто ви е толку тешко да верувате дека сите биолошки организми на планетата, имаме ист предок, некоја органска материја, која понатаму почнала да евулира и мутира се до денешниве ликови?

Токму заради тоа што ВЕРБАТА е субјективна категорија.

Во спротивно ЌЕ ЗНАЕВМЕ;)
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Добро... нека ти е субјективна... јас верувам дека тоа е вистина... оваа другата теза, со адам и ева ми е како извадена од цртан филм.
 
A

AnFem

Гостин
Голем дел од луѓето се вируси, против кои природата треба да се бори и да јача имунитет.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Има само една така - општа тема и една во која се зборува за панспермијата ама ова твоево е далеку поконкретно.

http://forum.kajgana.com/threads/Човештво-теории-на-настанувањето.5719/
Панспермија? не беше темава 99% судир на титаните креационизам и еволуција?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Темата кон која сум дал насока обработува неколку теми за настанокот на човекот - исто како и оваа. Панспермијата за која си се фатил е само една од повеќето обработени.
 
Ф

ФилипМакедон

Гостин
Платон е далеку од веродостоен, го спомнав во контекст на тоа дека говори за цивилизација на запад од Европа, каде богови (вонземјани) и полубогови (експеримент: вонземјани - примати) живееле заедно. Тоа со мајмуните не знам зошто ти е смешно, најслични сме со нив, без оние 250 гени за кои нема еволуционо објаснување (тукутака се појавиле од некаде).

.
Платон за таа цивилизација дознал од Солон,додека Солон пак дознал кога бил во Саис,античката престолнина на Египет,од свештениците таму кои ги превеле старите записи... Како и да е,твојата интерпетација на религиските записи се интересни...
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Темата кон која сум дал насока обработува неколку теми за настанокот на човекот - исто како и оваа. Панспермијата за која си се фатил е само една од повеќето обработени.
Извини, каде виде дека сум се фатил баш за неа? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom