Минск - Белорусија

PonTius

kukumjavka
Член од
25 февруари 2008
Мислења
29
Поени од реакции
3
Патувал ли некој за Минск во Белорусија???? Очигледно дека од кај нас е многу тешко да се стигне таму. Па ако има некој некое искуство . . добредојдено е
 
Член од
20 јуни 2007
Мислења
809
Поени од реакции
18
Патувал ли некој за Минск во Белорусија???? Очигледно дека од кај нас е многу тешко да се стигне таму. Па ако има некој некое искуство . . добредојдено е
Од секаде е тешко да се стигне. Сепак зборуваме за Белорусија.
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Си се заљубил во некоја девојка од Минск претпоставувам? :)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.729
Поени од реакции
9.839
Минск доста непознат и мистичен град..едино нешто што знам за тој град е дека е доста зелен...
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Грешка си..за време на СССР Белорусија беше нешто како Словенија за СФРЈ ..
Збориме за сега,како што ми кажуваа на мене Белорусија е беда,добро Минск бил нешто поарен,ама сепак полошо е од тука па сеа види :)
 
Член од
9 мај 2005
Мислења
100
Поени од реакции
13
Јас бев во Минск во 2001 година и до таму стигнав со автостоп.
Градот е огромен, беспрекорно чист и уреден. Има ужасно добар ред а луѓето се феноменални, секогаш спремни да помогнат.
Белорусија е далеку поразвиена од една Бугарија (?) или Романија (??), ама тоа е више ствар на политика.

Сето ова беше тогаш, а сега гарант е уше поразвиена.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.729
Поени од реакции
9.839
Јас бев во Минск во 2001 година и до таму стигнав со автостоп.
Градот е огромен, беспрекорно чист и уреден. Има ужасно добар ред а луѓето се феноменални, секогаш спремни да помогнат.
Белорусија е далеку поразвиена од една Бугарија (?) или Романија (??), ама тоа е више ствар на политика.

Сето ова беше тогаш, а сега гарант е уше поразвиена.
Како стигна со автостоп жити мене...:icon_roll

Иначе она што го видов на google earth од Минск градот стварно е многу убав...
 

PonTius

kukumjavka
Член од
25 февруари 2008
Мислења
29
Поени од реакции
3
Јас бев во Минск во 2001 година и до таму стигнав со автостоп.
Градот е огромен, беспрекорно чист и уреден. Има ужасно добар ред а луѓето се феноменални, секогаш спремни да помогнат.
Белорусија е далеку поразвиена од една Бугарија (?) или Романија (??), ама тоа е више ствар на политика.

Сето ова беше тогаш, а сега гарант е уше поразвиена.
Како си стигнал таму???Нели треба виза?????

--- надополнето ---

И уште нешто . . . искрено не дека ме интересира каков е градот :vozbud:, туку како најлесно да стигнам до таму?Автобус, воз, авион веќе знам, но требаат ли визи, како се набавуваат??? Такви ми ти нешта
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Како си стигнал таму???Нели треба виза?????

--- надополнето ---

И уште нешто . . . искрено не дека ме интересира каков е градот :vozbud:, туку како најлесно да стигнам до таму?Автобус, воз, авион веќе знам, но требаат ли визи, како се набавуваат??? Такви ми ти нешта
Вака сега 2007 година не требаше виза тоест треба виза ама таа виза ти се издава во полициска станица на место на живеење идеш у станица ти лупаат печат и толку,а за патување до таму прво идеш до софија опционално со автобус или такси па од софија аеро планот па Минск, единствено од софија има директен лет за минск од другиве балканси земји мораш да мењаш авиони за да стигнеш и е ептен поскапо така,иначе не се летај по бело русинки ако сакаш да се видиш со некоја најдобро тие тоа да го направиш на неутрална територија како на пример словенија :)
 

PonTius

kukumjavka
Член од
25 февруари 2008
Мислења
29
Поени од реакции
3
Вака сега 2007 година не требаше виза тоест треба виза ама таа виза ти се издава во полициска станица на место на живеење идеш у станица ти лупаат печат и толку,а за патување до таму прво идеш до софија опционално со автобус или такси па од софија аеро планот па Минск, единствено од софија има директен лет за минск од другиве балканси земји мораш да мењаш авиони за да стигнеш и е ептен поскапо така,иначе не се летај по бело русинки ако сакаш да се видиш со некоја најдобро тие тоа да го направиш на неутрална територија како на пример словенија :)

Колку што проверив јас нема директен лет ни од софија, туку треба првин до Истанбул па после Минск а тоа е скапо. А и треба да вадам виза од Белград, зашо немаме амбасада овде.
Иначе . . . .зошто на наутрална територија????:)
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Колку што проверив јас нема директен лет ни од софија, туку треба првин до Истанбул па после Минск а тоа е скапо. А и треба да вадам виза од Белград, зашо немаме амбасада овде.
Иначе . . . .зошто на наутрална територија????:)
Ем подобро ем посигурно ем поевтино за тебе не се летај не си прај бајрам со умот лесно може да те најде :tapp: :)

--- надополнето ---

Иначе ти реков незнам како стојат работите но 2007 виза ти даваа во наша полициска станица тоест печат во полициска станица нешто ко дозвола за патување а и имаше директен лет од софија тогаш сега како е незнам,друга варијанта тие да најдеш некој камионџија со шлепер што има тура за белорусија и да му понудиш стотина евра за превозот сега ке трае три четири дена патувањето ама поефтино ке си поминеш и ке разгледаш доста :)
 

PonTius

kukumjavka
Член од
25 февруари 2008
Мислења
29
Поени од реакции
3
Ем подобро ем посигурно ем поевтино за тебе не се летај не си прај бајрам со умот лесно може да те најде :tapp: :)

--- надополнето ---

Иначе ти реков незнам како стојат работите но 2007 виза ти даваа во наша полициска станица тоест печат во полициска станица нешто ко дозвола за патување а и имаше директен лет од софија тогаш сега како е незнам,друга варијанта тие да најдеш некој камионџија со шлепер што има тура за белорусија и да му понудиш стотина евра за превозот сега ке трае три четири дена патувањето ама поефтино ке си поминеш и ке разгледаш доста :)

Колку време претстојуваше таму???
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Немам појдено Белорусија иако ми беше во план дури и ја го исчитав делот на Лонли Планет за Белорусија. Знам дека се предупредуваше за летови со прекачување преку Русија дека ти треба руска виза односно не бирај лет преку Русија.
Друго што ми паѓа на памет е тоа дека најдобар начин ако немаш многу време е да фатиш лет со националниот авиопревозник кој е и најевтин. Најефтина варијанта во секој случај е секако со воз кој нема мислам директен од Европа заради разликите во шините туку треба да се прекачиш.

Купи лонли планет, експлорер книга специјално за Белоруија и исчитај ја, дава навистина солидни информации за сместување, места за посетувања, потребни визи и слично.

Контактирај го www.vbb.blog.mk тој има шетано натаму па можеби ќе ти даде некоја корисна информација. Јас ти советувам трк до книжара и прежалај 1000-ка за лонли планет
 

Kajgana Shop

На врв Bottom