Миле Стојкоски oд Македонија до Лондон тргнал со инвалидска количка!

Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Јак кур да ти кажам право.
Тоа што е у количка, не значи дека по дифолт има ореол на глава.
Како што не судам никому по надворешноста, така нема ни нему.
Дечково светот ќе го сврти наопаку за да го добие вниманието и еготрипот што го бара. Инвалидитетот му е само алат а човековата симпатија само шорткат до целта... А целта освен - Brao decko nemozes da odis ama car si! незнам која би можела да биде..
А глеам и му функционира.
Абе слушај подобро да не си на негово место ни ти ни јас ни било кој. Колку и да изгледа ова самобендисано и да се прави за публицитет сепак на крајот има голема тежина да се изоди тој пат во таква состојба, плус се работи и за промоција на држава на најмасовниот спортски настан во светски рамки. А башка тоа што има милиони инвалиди низ цел свет кои живеат со потешкотии.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Абе слушај подобро да не си на негово место ни ти ни јас ни било кој. Колку и да изгледа ова самобендисано и да се прави за публицитет сепак на крајот има голема тежина да се изоди тој пат во таква состојба, плус се работи и за промоција на држава на најмасовниот спортски настан во светски рамки. А башка тоа што има милиони инвалиди низ цел свет кои живеат со потешкотии.
Јасна ми е тежината на подвигот, и разбирливи ми се и пропратните бенфиции од потегот.
Ја го критикував само мотивот.
Никако неможам да го голтнам муабетот дека ова го праел for greater good ил незнам. Повеќе од јасно е... :)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Со сета почит кон неговите лик и дело и подвигот што го прави, како е тој подвиг хуманитарен?
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Јак кур да ти кажам право.
Тоа што е у количка, не значи дека по дифолт има ореол на глава.
Како што не судам никому по надворешноста, така нема ни нему.
Дечково светот ќе го сврти наопаку за да го добие вниманието и еготрипот што го бара. Инвалидитетот му е само алат а човековата симпатија само шорткат до целта... А целта освен - Brao decko nemozes da odis ama car si! незнам која би можела да биде..
А глеам и му функционира.
Јасна ми е тежината на подвигот, и разбирливи ми се и пропратните бенфиции од потегот.
Ја го критикував само мотивот.
Никако неможам да го голтнам муабетот дека ова го праел for greater good ил незнам. Повеќе од јасно е... :)
Кога ќе се врати од англија слободно дојди и ти во прилеп, ќе средам преку неговата мајка (пријателка на мајка ми) да заедно појдиме кај него дома. Ќе видиш како живее скромно под кирија поради тоа што станот кој го имаат и во кој живееле од порано (пред повредата) е непристапен за инвалидска количка па го изнајмуваат. Ќе чуеш за сите маки што ги претрпел и кражби во неговиот дом и за се останато. Едно што знам е дека ова го прави за да се тргне од сите психички тегоби кои обично ги имаат физички хендикепираните луѓе кои обично се повлечени самите во себе, без пријатели само со најблиските и вечно затоврени дома. Такви ако малку размислите познавате најмалку по еден сите. А како Миле. Човек кој ќе го видите насекаде низ прилеп како ја турка количката сам, човек кој ќе го видите како се поздравува и прави маубет со буквално сите, отворен и спремен за комуникација со знани и назнани тешко дека ќе најдете а истиот тој да поминал низ тие маки ... Човекот нема никаква лична корист освем што со неговата и активноста на хуманитарната организација во која е активен низ прилеп има спуштени тротоари насекаде, што има инвалидски патени сите поважни објекти, и многу други работи... Значи имаш медиумска активност (те даваат на тв / радио/ текстови во весници / статии на нет итн) и автоматски твојот збор е малку повеќе важен во опшеството од некои знајни и незнајни за кои сите врати се затворени ...

Подвигот е подвиг, битен за личното его како што ти викаш но подвигот на пораката е далеку побитен. Инаку и вака и така тој што знае што Миле работеше пред 2-3 години возеќи ја својата кола (прилагодена за управување на инвалиди) за да макар малку придонесе финансиски на својата фамилија иако така хендикепиран нема ни да помисли тоа што го помислуваш ти...
Пријатно...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom