Меѓународна кризна група: Прифатете "Република Северна Македонија"

M

marsovka

Гостин
Што е тоа национализам Марсовке?

Како може со жртвување на правото на самоопределувањето на Македонците да се унапредува положбата на другите националности?

Прашање е дали Македонците уште ќе го трпат туѓиот национализам.
види брату патриотизам и национализам се два различити поими и не ретко мешани

Патриотизам е кога си го сакаш народот и татковината и сакаш и твојот народ сакаш да напредува но патриотизам исто така значи дека ги почитуваш другите народи и да соработуваш со нив се со цел да напредува твојата нација

А национализам е мојата нација е најдобра и по сите останати се плука и сеа брату правиме реален муабет јас сметам дека треба да се бориме за нашиот индетитет
ама ние сме 1 милион народ у држава со 2милиона луѓе а тоа поткренува многу прашања

Плус за ова планирав да отворам тема ама ми кажаа дека има 7000 бг пасоши и 8000 кои чекаат за бг пасош во струмица
И сеа брату исто така има гласини дека може бугарија да побара референдум и да ни ја соберат струмица исто како што се случи со трст
Сеа не ме фаќај за збор ама како што оди ситуацијата со кризава ќеиаме проблеми сериозни
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Марсовке, понекогаш навистина делуваш како да си паднала од Марс.
Посебно на темава.

А ако сакаш да бидеме реални, немој самата да си ги поставуваш критериумите.
 
M

marsovka

Гостин
за национализмот и за бројот милион не се сложувам, а за она што го болдирав, додека ние самите не отидеме напред, ќе не водат напред оние кои отишле таму да се образуваат или да работат, а за секое наше мислење, кое не им се допаѓа, ќе ни викаат дека е дискутабилно колку ние сме воопшто запознаени со она што го зборуваме.
а колку сме македонци??
колку што памтам сме околу милион
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
28
Поени од реакции
0
Kaj sme mori 1 milion narod vo 2 milioni?Vo koja drzava zivejs ti,stvarno da ne se emigrant na Mars?Cupe,odi po doktori duri e vreme,baraj lekovi.
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
види брату патриотизам и национализам се два различити поими и не ретко мешани

Патриотизам е кога си го сакаш народот и татковината и сакаш и твојот народ сакаш да напредува но патриотизам исто така значи дека ги почитуваш другите народи и да соработуваш со нив се со цел да напредува твојата нација

А национализам е мојата нација е најдобра и по сите останати се плука и сеа брату правиме реален муабет јас сметам дека треба да се бориме за нашиот индетитет
ама ние сме 1 милион народ у држава со 2милиона луѓе а тоа поткренува многу прашања

Плус за ова планирав да отворам тема ама ми кажаа дека има 7000 бг пасоши и 8000 кои чекаат за бг пасош во струмица
И сеа брату исто така има гласини дека може бугарија да побара референдум и да ни ја соберат струмица исто како што се случи со трст
Сеа не ме фаќај за збор ама како што оди ситуацијата со кризава ќеиаме проблеми сериозни
Тоа за Струмица...за други градови имаш информација за број на добиени и број на апликации за бугарски пасош?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
види брату патриотизам и национализам се два различити поими и не ретко мешани

Патриотизам е кога си го сакаш народот и татковината и сакаш и твојот народ сакаш да напредува но патриотизам исто така значи дека ги почитуваш другите народи и да соработуваш со нив се со цел да напредува твојата нација

А национализам е мојата нација е најдобра и по сите останати се плука и сеа брату правиме реален муабет јас сметам дека треба да се бориме за нашиот индетитет
ама ние сме 1 милион народ у држава со 2милиона луѓе а тоа поткренува многу прашања

Плус за ова планирав да отворам тема ама ми кажаа дека има 7000 бг пасоши и 8000 кои чекаат за бг пасош во струмица
И сеа брату исто така има гласини дека може бугарија да побара референдум и да ни ја соберат струмица исто како што се случи со трст
Сеа не ме фаќај за збор ама како што оди ситуацијата со кризава ќеиаме проблеми сериозни
Тоа се нарекува шовинизам.
 
M

marsovka

Гостин
http://en.wikipedia.org/wiki/Republic_of_Macedonia вики вели 1 297 000 македонци во Р.М
од 2 022 000 жители??
згрешив али тука некаде е ...

Тоа за Струмица...за други градови имаш информација за број на добиени и број на апликации за бугарски пасош?
неам искрено се гласини али колку како не знам
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Дај бе сменете име, бидете каков сакате полов орган нација и онака стерилни во паметот супер ќе се надополнувате.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Член од
17 јануари 2009
Мислења
28
Поени од реакции
0
http://en.wikipedia.org/wiki/Republic_of_Macedonia вики вели 1 297 000 македонци во Р.М
од 2 022 000 жители??
згрешив али тука некаде е ...


неам искрено се гласини али колку како не знам
Abe odi begaj,na vikipedija 5 godisno dete mozi da napisi deka e najgolem ebac na svetot.Vo makedonija,makedonci se 1 800 000,mozebi malce pomalce,a visokot na Albanci e dodaden i se racuna kosovoskata emigracija koja rabotu tuka.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
http://en.wikipedia.org/wiki/Republic_of_Macedonia вики вели 1 297 000 македонци во Р.М
од 2 022 000 жители??
згрешив али тука некаде е ...


неам искрено се гласини али колку како не знам
кај ја најде википедиа, па таа самата се оградува од точноста на нејзината содржина, па сега јас можам да им пратам дека сме 3 милиони.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Нормално дека зависно од кредитната способност за отплаќање толкав и кредит ќе ти биде понуден, соодтветно на тоа и временскиот период на отплаќање.

Во ЕУ на просечна плата од 1000 евра, плаќаш и цена меѓу 2000-3000 евра за метар квадратен, во зависност од локацијата.
Ова ти е пример во Варшава.
Така. А во Македонија имаш околу 32% кои немаат просечна плата, и 60% кои земаат подпросечна месечна плата. Па ти види колку е кредитната способност на Македонскиот граѓанин.
Па земи во предвид и дека на крајот од кредитот после 30-40 години ти на банката си и исплатил всушност дупло од цената на станот во моментот на купување.
Многу јасно. Али кога ти требаат а ги нема :toe:

Еве ти еден статистички податок од Полска кој датира од 2007-ма година:
„Во периодот од 2004-та до 2006 година отворени се 853.000 нови работни места, а од таа бројка 320.000 благодарение на европските структурни фондови“, изјави Геншицка за полските медиуми.Најоптимистичките прогнози пред влегувањето во ЕУ предвидуваат дека со „европските пари“ ќе бидат отворени 20% до максимални 25% од новите работни места. Реалноста покажа дека оваа бројка изнесува дури 38%.
Придобивките од европските фондови ги потврдуваат и анкетите меѓу работодавците.
Претпријатијата кои за своите проекти добиле дотации од ЕУ отвориле 58% повеќе нови работни места, а кај другите претпријатија оваа бројка изнесува 30%.
Дали е можно не знам... но изгледа ќе мораме..:toe:
Чисто се сомневам.
Друго... за да ЕУ ни помогне па баш и не мора да сме членка.... ми се чини има некои предпристапни фондови.
Европските фондови се достапни во зависност од фазата на пристапување кон Европската унија на одредена држава, и во зависност од сериозноста на проектите за кои се наменети тие средства.

На пример Македонија од овие фондови, секоја година искористува сосема мал и незначителен дел.
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Abe odi begaj,na vikipedija 5 godisno dete mozi da napisi deka e najgolem ebac na svetot.Vo makedonija,makedonci se 1 800 000,mozebi malce pomalce,a visokot na Albanci e dodaden i se racuna kosovoskata emigracija koja rabotu tuka.
Ти лично ги броеше Македонците...или така од ракав!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom