Метод на функционирање на озонот

T

tino097

Гостин
Незнаев каде да ја сместам темава, дали во образование и наука можеб... администраторите нека ја преместат каде што треба.

За заштита од штетните влијание од оснцето (поретко и од други извори на зрачење) постои озонот, алотропска модификација на кислород каде се сврзани три атоми на кислород во една молекула.
Озонската обвивка се наоѓа на 15-25 км со дебелина од само 3 мм. Во оваа обвивка постои само озон поради тоа шти секоја друга супстанција постанува оксидирана од него, освен флуорот кој единствено е посилно оксидационо сретство од озонот.
Озонот во стратосферата се создава од ултра виолетовите зраци со должини од 200-250 нм
Дали ова значи дека со зголемената соларна активност и поголемото УВ зрачење вестите дека озонските дупки се смалени (негде трубат и дека веќе се “поправени“) може да се земе за веродостојно
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Дали ова значи дека со зголемената соларна активност и поголемото УВ зрачење вестите дека озонските дупки се смалени (негде трубат и дека веќе се “поправени“) може да се земе за веродостојно
ne,zatoa sto ozonot se namaluva od stetnite gasovi,t.e. kislorodot se soedinuva so hlorot...sto znaci deka atomite na ozonot o3 stanuvaat soedinenie na hlor so kislorod...UV zracenjeto go sozdava ozonot samo ako ima slobodni atomi na o2,dokolku eden atom se soedini so hlorot,procedurata so koja sto toj atom/molekul ke go vratime vo ozon,e mn poslozena...
Mnogu povekje ozonot se unistuva odkolku sto se sozdava...
toa so uv zracenjeto pogresno si go svatil/a,zatoa sto uv zracenjeto koe dejstvuva na ozonot ne e ona za koe slusame na vesti...na vesti go kazuvaat uv zracenjeto koe go probiva ozonot,t.e. koe ne e apsorbirano od ozonot...
me sfati ili uste da objasnuvam?
 

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
Дали ова значи дека со зголемената соларна активност и поголемото УВ зрачење вестите дека озонските дупки се смалени (негде трубат и дека веќе се “поправени“) може да се земе за веродостојно
не би се согласил со тоа, бидејки создавањето на озон и негово повторно враќање во двоатомен кислород е во рамнотежа, односно ако се создадат 10 молекули озон по одредено време 10 молекули и ќе се распаднат, ако се создадат 1000 по некое време ќе се распаднат 1000, ме разбираш?
Озонските дупки настануваат кога во стратосверата ќе се натрупаат фреони, тоа се флуоро-холоро-јаглеводороди кои поради нивната стабилност таму се задржуваат и преку 100 години, механизмот со кој тие делуваат на озонот е комплициран па нема да го објаснувам. Озонските дупки сами од себе би се зарпиле доколку овие фреони се намалат, но и ако еве од денес целосно престане испуштањето на фреони тогаш пак во наредните 100 години нив ќе ги има поради тоа што толку време им треба за да се разградат. Фреоните, за информација, гииспуштаат средствата за ладење во фрижидерите (новите фрижидери имаат амонјак а не фреони) потоа клима уредите, разни пенители, дезодоранси и сл.
ако пак сум во нешто нејасен слободно прашај:wink:
 

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
ne,zatoa sto ozonot se namaluva od stetnite gasovi,t.e. kislorodot se soedinuva so hlorot...sto znaci deka atomite na ozonot o3 stanuvaat soedinenie na hlor so kislorod...UV zracenjeto go sozdava ozonot samo ako ima slobodni atomi na o2,dokolku eden atom se soedini so hlorot,procedurata so koja sto toj atom/molekul ke go vratime vo ozon,e mn poslozena...
Mnogu povekje ozonot se unistuva odkolku sto se sozdava...
toa so uv zracenjeto pogresno si go svatil/a,zatoa sto uv zracenjeto koe dejstvuva na ozonot ne e ona za koe slusame na vesti...na vesti go kazuvaat uv zracenjeto koe go probiva ozonot,t.e. koe ne e apsorbirano od ozonot...
me sfati ili uste da objasnuvam?
ајде сега да се занимавам со тебе... да ти ги поправам грешките во постот да не некој те сфати сериозно (во што не верувам).

како прво непостојат атоми О2 тоа е молекул атом е само О (ова се учи во 7 одд)

никаков озон не се сврзува со хлор! Од гасовите најмногу го уништува NO азот моноксид по оваа реакција
О3 + NO = NO2 + O2
а овој гас во стратосферата го испуштаат суперсоничните авиони!
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
ајде сега да се занимавам со тебе... да ти ги поправам грешките во постот да не некој те сфати сериозно (во што не верувам).

како прво непостојат атоми О2 тоа е молекул атом е само О (ова се учи во 7 одд)

никаков озон не се сврзува со хлор! Од гасовите најмногу го уништува NO азот моноксид по оваа реакција
О3 + NO = NO2 + O2
а овој гас во стратосферата го испуштаат суперсоничните авиони!
dobro be,mala greska,nemam doma net pa nabrzina pisuvam....
sigurno nemislis dekaneznam sto se atomii molekuli
 
T

tino097

Гостин
@LiquidHeII

Вчера на тве(шпанската ТВ :)) заглеав некој прилог или нешто слично, па бидејќи шпански сум тапа, а хемија уште појќе, ме интересира која беше поврзаноста што ја споменуваа како анимација сончеви зраци, озон, ултравиолетова светлиан (само ова го разбрав од збораното), H2S04 и HC4

Сега можи стварно врска да нема ништо, али то е шо успеав да разберам. А многу ми наликуваше на нешто во врска со озонот.
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Bravo za postavuvanjeto na temata pred se
Kolku sto se sekavam, a toa i generalno pogore bese napisano ozonot ne "stiti" od globalno zatopluvanje za nasava diskusija irelevantno e dali gi absorbira ili reflektira UV zracite navistina ! Odkoga UV zrakot ke vlezi imame roblem so ogronoto zagaduvanje koj sto UV zrakot dobiva uste nekolku ciklusi na negovo dopiranje do zemjinata povrsina i istoto prekrsuvanje ja formira staklenata gradina toa e od moe sekavanje . Faktorite se tie tuka nema diskusija, freonot vo starite frizideri, klima uredi (koj sto kaj nas serviserite seuste go koristat kako poekonomicen iako izmislija i ekofreon) i dezodoransite. Gi napomenav bidejki na ova i nie mozeme da vlijaeme.. koga ke kupuvame razladni uredi ili pak pred raftot se mislime dali dezodorans ili stik? :)
Razmislete malku vo taa nasoka sledniot pat, nisto ne e vecno ako ne se grizis za istoto, najmalku nasava zemjina topka :P
 

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
@LiquidHeII

Вчера на тве(шпанската ТВ :)) заглеав некој прилог или нешто слично, па бидејќи шпански сум тапа, а хемија уште појќе, ме интересира која беше поврзаноста што ја споменуваа како анимација сончеви зраци, озон, ултравиолетова светлиан (само ова го разбрав од збораното), H2S04 и HC4

Сега можи стварно врска да нема ништо, али то е шо успеав да разберам. А многу ми наликуваше на нешто во врска со озонот.
негледам никаква поврзаност...посебно не со H2S04, а HC4 можеби било СН4 односно метан, е тој можеби го поврзаа со озонот како светлечки гас (дел од гасовите кои ја формираат светлечката градина) и со затоплувањето, изгледа за тоа се работи за глобалното затоплување бидејки метанот ја формира светлечката градина, а озонот каде што има дупки ги пропушта силните ултравиолетови здраци. А слуфурната можеби да ја споменале како состојка на киселите дождови... за ова не знам.
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Постарите генерации на озонски генератори се основаат на Сименсовиот принцип (Ozonosan, HealOzone, Prozone), каде што озонот се произведува во генератори кој што преку систем на цевки се доведува и одведува од пациентите, што ја намалува неговата применливост и ја комплицира работата. Најновата генерација на високофреквентни биооксидативни генератори се базира на Теслиниот принцип (Ozonix, Ozonytron, Electromagnetron) и се докажани како поедноставни и подостапни во секојдневната медицинска примена. Кај овие генератори озонот не се произведува во генератор, туку специјална плазмена сонда, која овозможува продукција на озонот на местото на контакт со ткивото. Со помош на електрични полиња со висока фреквенција се постигнува расцепување на молекулaтa на водород која се наоѓа во воздухот. Различни облици на сонди овозможуваат брза и сигурна примена на озонот при бројни стоматолошки како и медицински индикации.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom