Метод на функционирање на озонот

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
Незнаев каде да ја сместам темава, дали во образование и наука можеб... администраторите нека ја преместат каде што треба.

За заштита од штетните влијание од оснцето (поретко и од други извори на зрачење) постои озонот, алотропска модификација на кислород каде се сврзани три атоми на кислород во една молекула.
Озонската обвивка се наоѓа на 15-25 км со дебелина од само 3 мм. Во оваа обвивка постои само озон поради тоа шти секоја друга супстанција постанува оксидирана од него, освен флуорот кој единствено е посилно оксидационо сретство од озонот.
Озонот во стратосферата се создава од ултра виолетовите зраци со должини од 200-250 нм

О2 + енергија = О + О
О2 + О = О3

Самиот озон ги апсорбира УВ зраците меѓу 250-300 нм што доведува до негово делумно разградување па се воспоставува рамнотежа со горната реакција:

О3 + енергија = О2 + О
О3 + О = О2 + О2

така да крајниот ефект на овие реакции е конверзија на штетните УВ зраци во топлина!

Некој рече дека озонот не може да се произведува? глупости! еве ви начини на произвотсвто на озон:

1 електрично празнење врз струја од кислород:

2 + 288 килоџули = 2О3

2 преку многу хемиски реакции од кои омилена ми е оваа:

2KMnO4 + H2SO4 = Mn2O7 + K2SO4 + H2O
Mn2O7 се разложува самостојно на О3 + Мn2



 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Незнаев каде да ја сместам темава, дали во образование и наука можеб... администраторите нека ја преместат каде што треба.

За заштита од штетните влијание од оснцето (поретко и од други извори на зрачење) постои озонот, алотропска модификација на кислород каде се сврзани три атоми на кислород во една молекула.
Озонската обвивка се наоѓа на 15-25 км со дебелина од само 3 мм. Во оваа обвивка постои само озон поради тоа шти секоја друга супстанција постанува оксидирана од него, освен флуорот кој единствено е посилно оксидационо сретство од озонот.
Озонот во стратосферата се создава од ултра виолетовите зраци со должини од 200-250 нм

О2 + енергија = О + О
О2 + О = О3

Самиот озон ги апсорбира УВ зраците меѓу 250-300 нм што доведува до негово делумно разградување па се воспоставува рамнотежа со горната реакција:

О3 + енергија = О2 + О
О3 + О = О2 + О2

така да крајниот ефект на овие реакции е конверзија на штетните УВ зраци во топлина!

Некој рече дека озонот не може да се произведува? глупости! еве ви начини на произвотсвто на озон:

1 електрично празнење врз струја од кислород:

2 + 288 килоџули = 2О3

2 преку многу хемиски реакции од кои омилена ми е оваа:

2KMnO4 + H2SO4 = Mn2O7 + K2SO4 + H2O
Mn2O7 се разложува самостојно на О3 + Мn2



deka ozonot e modifikacija na kislorod,o3 i deka se naodja na visina od 15-20 kom znaev uste vo prvo odd....ama neznaev deka e debel samo 3mm

Ozonot gi apsorbira uv zracite,i gi konvertira vo toplina,so sto go zgolemuva,t.e. pridonesuva za zgolemuvamnje na globalnoto zatopluvanje.Toa e nedostatok kaj ozonot,sto kaj prstenite ovoj nedostatok go nema,zatoa sto gi reflektiraat uv zracite a ne gi apsorbiraat.

Ocigledno e deka toj sto go "napravil" ozonot,nesakal zemjata da bide vecna,t.e. lugjeto da ne ziveat dolgo na planetata zemja....imas teorii koj go "napravil" ozonot?verojatno od tolku planeti,samo na zemjata ima zastita od uv zraci...a zosto nema ozon na dr planeti?


edinstven nedostatok na mojata idea e toa sto e mn skapa....
 

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
deka ozonot e modifikacija na kislorod,o3 i deka se naodja na visina od 15-20 kom znaev uste vo prvo odd....ama neznaev deka e debel samo 3mm

Ozonot gi apsorbira uv zracite,i gi konvertira vo toplina,so sto go zgolemuva,t.e. pridonesuva za zgolemuvamnje na globalnoto zatopluvanje.Toa e nedostatok kaj ozonot,sto kaj prstenite ovoj nedostatok go nema,zatoa sto gi reflektiraat uv zracite a ne gi apsorbiraat.
прво кажи ми која ти беше наставничка во прво бидејки мене мојата ме учеше да пишам и читам а тебе те учеле за алотропски модификации

ок назад на темата: небо пак бладаш, озонот не предизвикува затоплување! таа топлина е константна и благодарение на принципот на Ла Шателје (немора да ти објаснувам кој е овој принцип сигурно го имаш учено во второ одд) озонот е совршен и проблемите се јавија по јавувањето на озонските дупки!
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
deka ozonot e modifikacija na kislorod,o3 i deka se naodja na visina od 15-20 kom znaev uste vo prvo odd....ama neznaev deka e debel samo 3mm

Ozonot gi apsorbira uv zracite,i gi konvertira vo toplina,so sto go zgolemuva,t.e. pridonesuva za zgolemuvamnje na globalnoto zatopluvanje.Toa e nedostatok kaj ozonot,sto kaj prstenite ovoj nedostatok go nema,zatoa sto gi reflektiraat uv zracite a ne gi apsorbiraat.

Ocigledno e deka toj sto go "napravil" ozonot,nesakal zemjata da bide vecna,t.e. lugjeto da ne ziveat dolgo na planetata zemja....imas teorii koj go "napravil" ozonot?verojatno od tolku planeti,samo na zemjata ima zastita od uv zraci...a zosto nema ozon na dr planeti?
Што бе ти мислиш дека човек/суштество го создал озонот?

Кои прстени, кои ѓаволи бе, што зборуваш ти?

Озонот да ги апсорбира UV зраците, и да ги претвора во топлина не е тоа главен извор на глобално затоплување. Имено, големата количина на јаглерод диоксид во атмосферата ја задржува топлината и не дозволува да излегува надвор од озонот....

Сега ќе испадне дека некој за инает го создал озонот за да не живееме подолго на планетата...уште една закон теорија на заговор, ама ништо ново од Небо...

Ако сум те сфатил погрешно, прости ми, но јас вака те разбрав и затоа вака ти реплицирам....
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
прво кажи ми која ти беше наставничка во прво бидејки мене мојата ме учеше да пишам и читам а тебе те учеле за алотропски модификации

ок назад на темата: небо пак бладаш, озонот не предизвикува затоплување! таа топлина е константна и благодарение на принципот на Ла Шателје (немора да ти објаснувам кој е овој принцип сигурно го имаш учено во второ одд) озонот е совршен и проблемите се јавија по јавувањето на озонските дупки!
mislis na ucitelka.A skolo neucev raboti od naukata,tuku doma,od dopolnitelna literatura...ti vo prvo ucese da citas i da pisuvas?hehehe,jas toa go znaev uste pred da se zapisam prvo...od doma me naucija,dodeka odev zabaviste....
Sakas da kazes deka toplinata koja se sozdava od ozonot e konstantna?
dosega nemam nisto procitano za Ла Шателје,ako ne ti e maka,objasnimi....
da bil ozonot sovrsen,nemalo da se javat ozonskite dupki...sepak ozonot ne ja zatopluva zemjata?kako?emituva toplina vo bvselenata?


a sigurno intelegencija go sozdala ozonot,kako mislis deka se zozdal?slucajno?
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Не е случајно бе, Господ во конзолата пишал да се создаде партиција озон и воала....

Некоја интелегенција? Ма ти се молам....
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Прво, никој не знае дали точно постои Господ, ама тоа е друга тема.

Второ тоа се однесуваше на твојот пост дека озонот не е создаден случајно, туку дека некоја интелегенција го создала...тука господ не се важи, бидејќи не сме сигурни за ништо на таа тема...

И не ми врти муабетот, јас друго те прашав...
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Прво, никој не знае дали точно постои Господ, ама тоа е друга тема.

Второ тоа се однесуваше на твојот пост дека озонот не е создаден случајно, туку дека некоја интелегенција го создала...тука господ не се важи, бидејќи не сме сигурни за ништо на таа тема...

И не ми врти муабетот, јас друго те прашав...
me prasa koj go sozdal ozonot?
verojatno (po moja pretpostavka) go sozdalo nekoe inteligentno sustestvo/sustestva,koi denes ili se izumreni ili ziveat daleku od zemjata.A zosto ne e mozno ozonot da go sozdal istiot vid sto go sozdal i covekot,t.e. gospod?
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
По трети пат ти викам јас за лечење си не ми веруваш....

Диносауросите што мислиш исто се од интелегентни суштества?

Оди бе убиј се....
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
По трети пат ти викам јас за лечење си не ми веруваш....

Диносауросите што мислиш исто се од интелегентни суштества?

Оди бе убиј се....
jas dadov samo hipoteza.....zarazliak od tebe,koj nemas pojma kakonastanal ozonot....
aj ako ima pojma,daj kazini na site kako nastanal ozonot,i koj go napravil?
se odnesuvas kako da si ajnstajn.....
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Уште полошо ти даваш хипотези, ама ги вадиш од депонијата или од чергарите на улица....

Јас се однесувам иронично веќе оти ми е преку глава од тебе....
 

GarDiaN

ФудБалЕрчЕ
Член од
16 февруари 2006
Мислења
465
Поени од реакции
19
deka ozonot e modifikacija na kislorod,o3 i deka se naodja na visina od 15-20 kom znaev uste vo prvo odd....ama neznaev deka e debel samo 3mm

Ozonot gi apsorbira uv zracite,i gi konvertira vo toplina,so sto go zgolemuva,t.e. pridonesuva za zgolemuvamnje na globalnoto zatopluvanje.Toa e nedostatok kaj ozonot,sto kaj prstenite ovoj nedostatok go nema,zatoa sto gi reflektiraat uv zracite a ne gi apsorbiraat.
ko prvo mesas religii , naucni fantastiki so naucni fakti i razmisluvanja a ko vtoro ti kako so si pisal po tvoe deka ozonot e kriv za globalnoto zatopluvanje. Ne barame koj e kriv ednostavno barame kako da pomogneme da ne se unisti a se znae koj e kriv toj so pravi so saka a toa samo moze covekot :). A za toa deka zosto samo u nasa planeta ima ozon toa ti se slucajni pojavi koj seuste nemozeme da dokazeme zosto, znaci moze da se dokaze ama seuste ja neame taa tehnologija i zatoa go svakame ko slucajnost ima i drugi planeti u nasiot sistem so atmosfera samo kaj nas e ozonot najverojatno e zasto sme imale najdobri uslovi zatoa . Za da se sozdade nesto ti trebaat uslovi a niedna planeta nema isti uslovi ko nasata ni ista odalecenost od sonceto ni ista brznina na vrtenje ni ista golemina znaci ima slicni ama nema isti napravi ti ista planeta ko nasata so istite uslovi so gi ima pa da vidime koj go sozdal ozonot :)
 

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
Уште полошо ти даваш хипотези, ама ги вадиш од депонијата или од чергарите на улица....

Јас се однесувам иронично веќе оти ми е преку глава од тебе....
и мене ми е преку глава од него... ја упропасти и оваа тема
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
ko prvo mesas religii , naucni fantastiki so naucni fakti i razmisluvanja a ko vtoro ti kako so si pisal po tvoe deka ozonot e kriv za globalnoto zatopluvanje. Ne barame koj e kriv ednostavno barame kako da pomogneme da ne se unisti a se znae koj e kriv toj so pravi so saka a toa samo moze covekot :). A za toa deka zosto samo u nasa planeta ima ozon toa ti se slucajni pojavi koj seuste nemozeme da dokazeme zosto, znaci moze da se dokaze ama seuste ja neame taa tehnologija i zatoa go svakame ko slucajnost ima i drugi planeti u nasiot sistem so atmosfera samo kaj nas e ozonot najverojatno e zasto sme imale najdobri uslovi zatoa . Za da se sozdade nesto ti trebaat uslovi a niedna planeta nema isti uslovi ko nasata ni ista odalecenost od sonceto ni ista brznina na vrtenje ni ista golemina znaci ima slicni ama nema isti napravi ti ista planeta ko nasata so istite uslovi so gi ima pa da vidime koj go sozdal ozonot :)
ne mesam religii so nauka...gospod trebase da go napisam vo navodnici...
jas pod gospod gi podrazbiram onie sustestva koi go napravile covekot,t.e. ja napravile pojavata narecena evolucija,a so toa i covekot....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom