Месечината, дали навистина слетавме?

Дали слетавме на месечината?

  • Да

    Гласови: 211 50,6%
  • Не

    Гласови: 206 49,4%

  • Вкупно гласачи
    417

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.561
Поени од реакции
9.117
Real question is... Кој е снимателот на првиот „чекор на месечината" на Нил Армстронг? :sneaky:
По тоа се открива дека е режирано во студио... Повикот на Никсон по фиксен телефон? Со дигитрон технологија да слеташ на нешто што не е ни физичко тело? Пробивање на Ван Аленови појаси? Фалат многу одговори...
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Real question is... Кој е снимателот на првиот „чекор на месечината" на Нил Армстронг? :sneaky:
По тоа се открива дека е режирано во студио... Повикот на Никсон по фиксен телефон? Со дигитрон технологија да слеташ на нешто што не е ни физичко тело? Пробивање на Ван Аленови појаси? Фалат многу одговори...
како тогаш вие алуминциве ги објаснувате месечевите камења? Знаете, овие ствари се испитани од цел свет и нивниот состав е различен од земјата. Ме интересира тоа мислење твое Зурла. Цел свет завера прави против вас алуминциве?
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.561
Поени од реакции
9.117
како тогаш вие алуминциве ги објаснувате месечевите камења? Знаете, овие ствари се испитани од цел свет и нивниот состав е различен од земјата. Ме интересира тоа мислење твое Зурла. Цел свет завера прави против вас алуминциве?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
па не е еден, има стотици килограми примероци донесено и раздавано низ цел свет.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.561
Поени од реакции
9.117
како тогаш вие алуминциве ги објаснувате месечевите камења? Знаете, овие ствари се испитани од цел свет и нивниот состав е различен од земјата. Ме интересира тоа мислење твое Зурла. Цел свет завера прави против вас алуминциве?
Завера прават потписниците на Антарктичкиот договор па ти сега размисли околу таа тема...
Автоматски споено мислење:

па не е еден, има стотици килограми примероци донесено и раздавано низ цел свет.
Доказ? Како прво овде на темава прашање е дали воопшто и слетале на Месечината а ти ми пишуваш за некакви „камења земени од месечината”? Ако сам себе сакаш да се ебеш у здрав мозок не значи дека можеш и на други да им го правиш тоа :pos:
Автоматски споено мислење:

Зурла, многу си глуп. И ова ти го кажувам најдобронамерно. Заобиколи ги овие теми за наука. Му даваш да чита, ти враќа со некој глуп сајт со картонски месечев камен. Камену еден. Форест Гамп е поинтелигентен од тебе.
А ако те прашам кој е снимателот на првиот чекор на Нил Армстронг? Еве ајде што си одговораш сам на себе кога ќе се запрашаш. Кој е снимателот на тој настан „слетување на месечината"? Батали ги камењата :pos:
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.657
Поени од реакции
3.770
па не е еден, има стотици килограми примероци донесено и раздавано низ цел свет.
Полека...

На времето ме/не‘ учеа според „тоеоријата„ дека Месечината „као„ била одвоена од Земјава во облик од откината маса, која со тек од време (ете, пак требало мнооооогу време да помине..) таа маса, по своја концентрација и под влијание од Земјината гравитација, почнала да се „врти„ околу Земјава.

Ако е така, а тешко дека е така, значи дека „некој„ ме/не‘ лажел за „потеклото„ од Месечината па сега, ако Месечината „потекнала„ од Земјава, по кој основ Месечината би имала поинаков „геолошки„ состав од нејзината почва во однос на Земјината?....
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Полека...

На времето ме/не‘ учеа според „тоеоријата„ дека Месечината „као„ била одвоена од Земјава во облик од откината маса, која со тек од време (ете, пак требало мнооооогу време да помине..) таа маса, по своја концентрација и под влијание од Земјината гравитација, почнала да се „врти„ околу Земјава.

Ако е така, а тешко дека е така, значи дека „некој„ ме/не‘ лажел за „потеклото„ од Месечината па сега, ако Месечината „потекнала„ од Земјава, по кој основ Месечината би имала поинаков „геолошки„ состав од нејзината почва во однос на Земјината?....
све имаш на интернет, не знам што ме прашуваш мене. Еве ги некои од разликите.

Almost all lunar rocks are depleted in volatiles and are completely lacking in hydrated minerals common in Earth rocks.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.657
Поени од реакции
3.770
све имаш на интернет, не знам што ме прашуваш мене. Еве ги некои од разликите.

Almost all lunar rocks are depleted in volatiles and are completely lacking in hydrated minerals common in Earth rocks.
Па разликите постојат, исто како што е многу веројатно дека на Плутон постои „геолошки„ состав поинаков од Земјниот, но тоа не значи дека Месечината (или Плутон) се „геолошки„ апла различни од Земјниот состав, кога веќе е познато кои се до сега познатите хемиски елементи според познатата им таблица (перидочен систем на елементи).

Да, разлика секако дека постои, ама каде е тогаш потеклото од Месечината?...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Па разликите постојат, исто како што е многу веројатно дека на Плутон постои „геолошки„ состав поинаков од Земјниот, но тоа не значи дека Месечината (или Плутон) се „геолошки„ апла различни од Земјниот состав, кога веќе е познато кои се до сега познатите хемиски елементи според познатата им таблица (перидочен систем на елементи).

Да, разлика секако дека постои, ама каде е тогаш потеклото од Месечината?...
еве ја случката на настанувањето, визуелизирана.

 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.657
Поени од реакции
3.770
Дааа, визуелизациите одувек го даваат „точниот„ одговор, дури и пред постоењето на персоналните сметачи.

Да резимираме:
1. Лага е дека Месечината е одвоена од Земјава.
2. Вистина е дека Месечината е потполно независно створено небесно тело, на кое му е зададена точна улога во човековиот живот.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
има смисла муабетов бафре. И на видеово, све е темно и нема ѕвезди.

Знам дека има смисла, кога си троа повисоко ѕвездите не се гледаат. Ама што правиме со муабетот на другите од 15секунда што викаат дека се гледаат ѕвездите? :свиркам:
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.561
Поени од реакции
9.117
Знам дека има смисла, кога си троа повисоко ѕвездите не се гледаат. Ама што правиме со муабетот на другите од 15секунда што викаат дека се гледаат ѕвездите? :свиркам:
#Simple Question ...некој овде лаже:icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom