Месечари!

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Цел на отварањево на темава ми е дека интересни ми се муабетите околу месечарите (луѓе што шетаат во сон). Инаку јас не сум месечар (појма неам дали сум или не сум т.е. не сум се разбудил на друго место освен во мојот кревет :pos: ), а инаку знам мои другари или познаници кој се месечари.

Еве неколку случки:
:arrow: Имав еден другар кој беше месечар (незнам може уште е, се пресели, не сум го видел одамна), и тој месечареше и еднаш дечково земал станал од кревет си отклучил вратата од станот и излегол во ходник и почнал да се дере, така што сите станари се разбудија и се испаничија што е работата, и излезе мајка му и само му рече „Јован (така се вика) оди легни си в кревет“ и дечково престана да се дере и отиде в кревет.
П.С. Никогаш за некој кога знаете дека е месечар, никогаш не се обидувајте да го разбудите, само речете му „оди легни си в кревет“ и ќе си легне, зашто ако се обидете да го разбудите, тој од паника може да падне во кома (сите мозочни келии да „заспијат“, пошто ние кога спиеме еден дел од мозочните келии не „спијат“). Така барем ми кажале и тоа другари месечари.
:arrow: Исто еден другар беше месечар (но веќе не е, одел на бајачки, тријачки и такви тинтириминтири и се „излечи“ од месечарството, така ми кажуваше)... е тој имаше „навика“ да стане во сон и да скока на кревет и да се дере. А еднаш станал од сон и се облекол најнормално и си врзал патиките и да оди да шета по улици, арно ама во тој момент мајка му станала и му рекла „оди легни си“ и дечково си легна.
:arrow: Ова ми го кажувале. Биле едни двајца браќа (ама бабачко типциве, крупни и набилдани), и биле месечари и што им се случило сонувале како во сонот тепаат луѓе, а всушност тие двајца се испокршиле меѓу себе, а сонуваат и двајцата ист сон како тепаат луѓе им навалуваат и овие ги тепаат. И сабајлето кога станале кога се виделе потечени решиле да не живеат веќе заедно и едниот брат се преселил во стан.
:arrow: Друга случка што ми ја кажувале. Некој тип бил месечар и во сон станал и се облекол како за на свадба во костум итн итн... и отишол кај комшијата и му ѕвонел и комшијава излегол на прозор и овој типов (месечарот) почнал да му збори „ајде бе комшија облакај се побрзо не чекаат на свадба да одиме, ајде побрзо уште ли да те чекам, веќе 9 саат дојде (а тоа 4 сабајле)“ и комшијава го погледнал малце на криво и му рекол „ај оди легни си“ и типов заминал на спиење.

Толку од мене случки, може знам уште некои ама не ми текнуваат во моментов, кога ќе ми текнат ќе пишам...

Ваши случки за другари месечари или познаници или ви кажувале за некои? Или пак месечар сте... :wink:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.349
Умм, ова е стварно феномен. Чудно како може да спијат, а сепак да се „свесни“ за некои работи.

Јас немам месечарено, барем така мислам, ама затоа брат ми има една или повеќе случки... Оставам тој да каже! :wink:
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
6
Поени од реакции
1
Јас како мал стално сум станувал навечер, сум шетал низ соба и сум зборел глупости. Па мајками ме терела да си легнам (мене ништо не ми текнува) :?
Ми доагаа и бајачки 2-3 пати ама џабе.

И со тек на време коа подпораснв више не шетам :D
 
B

BoZiCA

Гостин
Јас не сум месечар, тенкс гад , ама затоа другар ми е. Он не праи ништо страшно, само станува навечер и ја дига ролетната, а потоа што ќе му дојде при рака фрла - сабајлето кога ќе стане на ништо не се сеќава. Па неговите собирале долу пред зграда перници, ќебиња, само за грев малото батуле никако не можело да си ги најде исфрлените играчки. Он не се дере, само фрла!!! И пак си легнува :pos: :pos: :pos:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.349
И бидејќи Мистичен не одговори, во контекс на темата ќе кажам што се случи. Една веќе стана, отиде на балкон и зема да крши ореви со штипки за алишта! Во сон! (Сигурно му се јадело многу...) :D
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
ахахахаххахааххахахаха умреф од смеееееееењеее :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:

јас иначе си знам да си станам на сред вечер и да им викам на домашниве ај да ојме ваму и ваму, ќе закасниме, да отклучвам врати, да лупам јаболка и праски, да диплам алишта и итн... последно шо ми се случи - ојдов кај од мајка ми и татко ми спалнана во 5 сатот сабајле(татко ми топој не го будет) и пола сат ја мачев мајка ми дека имам нешто да и кажам ама незнам како.... а немат врска, то во спиењето, јас не се ни сеќавам. само памтам сестра ми (и нејзе ја разбудив) дека ми се раздра и ми рече - нормално незнајш како да и кажиш зш спијаш!!! и после ми рекоја да си легнам да спијам и заспав... :roll: :D
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
se sekavam kao mala koga spievme u ista soba so brat mi toj mi ima raskazuvano deka nekolku pati imam mesecareno ... ednas sum si go zela kebeto pod miska i toj me prasal kaj ke odis ja sum rekla u kujna da spijam i stvarno sum otisla u kujna sum go ostavila tamu kebeto i ja sum se vratila nazad bez kebe da spijam,pa toj jadniot me pokrival posle...ednas isto sum pocnala u skaf da tropam nesto me prasal so trazes sea u sred nok ja sum rekal u wc ke odam i sum sakala u skaf da vlezam pa toj me vratil nazad u krevet.... kazuva deka najcesto noke koga ke se razbudel me naogal kako stojam pred prozorec i zjapam vo mesecinata bez nisto da zboruvam i taka me posmatral i sama sum se vrakala nazad u krevet a nekolku pati sum go i otvorila prozorecot taka da toj od strav da ne skoknam nekoja nok im kazal na roditelite i tie napravile da ne se otvara poeke.... navistina mi e mnogu cudno toa kako e mozno sve svesno da razgovaram so nega , da odam a utredenta ama bas na nisto da ne se sekavam :?
neznam kolku vreme sum bila mesecar , treba da go prasam brat mi :pos:
 
Член од
20 мај 2005
Мислења
140
Поени од реакции
11
ами дали ако имам несоница (а имам... очигледно) се рачуна во месечарење??? (мислам да, оти и онака незнам шо прам)
 
Член од
9 септември 2005
Мислења
81
Поени од реакции
3
не би рекла дека несоницата спаѓа во месечарење.
за несоница кркни си дијазепамче па ќе спиеш ко јагненце :)

не сум месечар и не сум била во близина на месечари,за среќа,мислам дека срце ќе ме стегне ...пу пу пу
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
а дали при месечарење луѓето се со отворени или затворени очи???:)
 
N

NightFuneral

Гостин
Ја до сеа имам месечарено со отворени очи,а ми се дешавало и со отворени,кога седнав на кревет и кажував формули по хемија.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Јас не сум месечар ама брачедами е
Кога беа дојдени кај нас на одмор пред едно 3 4 години јас гледав телевизија и ја гледам неа стана од спиење почна да мумла нешто на чешки стана почна да рошка по фиоки и се заврте и си легна пак
утредента ја прашвам шо бараше сношти и појма немаше дека станала . И беше со отворени очи
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Ja za sreka (ili za zal, zasto se otkinav od smeenje citajki) ne sum imal taka bliski iskustva so mesecarstvo, ama imam edna drugarka sto stanuva(la) navecer i go guskala skafot...
 

Termos

I rule, I'm a ruler!
Член од
26 јуни 2006
Мислења
77
Поени од реакции
4
Smeshki :music5:
Mene samo ednas mi se imalo sluceno takvo nesto.. tatko mi ne znam zosto vlegol kaj mene vsoba, sum spiela, i krevetot odma do vrata mi e i ko vlegol mu sum rekla "Levo svrti i posle to odi pravo pa tamu ke najdis to so ti treba" so otvoreni oci, i posle to pak sum legnala
A edna drugarka ima brat mesecar i taa kazvase ednas, se pribrala od izlegvanje i vlegla kaj niv vsoba i taman so vlegla ovaj stanal od krevet i so rasireni race viknal "Shakira"! I drug pat ja imal tormozeno, nad glava mu sedel so otvoreni ochi, ko bese 2001 vojnata se kriel vo skafot oti mu bilo strav od teroristi...i onda to...
 
Член од
12 март 2006
Мислења
354
Поени од реакции
1
jas ne sum mesecar ama majka mi mi ima kazuvano za nekoj nejzina drugarka. bile vo internat na fakultet. si legnale i po nekoe vreme stanala ednata. Do internatot imalo nekoe ezero i ova cela oblecena si trgnala v ezero. za malku ke se udaela ama ja videle vospituvacite i ja spasile. cudna rabota e ova mesecarenevo
 

Kajgana Shop

На врв Bottom