Менструација

Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
kolku sakam da sum ginekolog :)
barem ke se iznagledam na mladi i mazni picinja :)
Ја па мислам дека не би ти било баш забавно...можда би ти се виделе интересни првите пет-шест, ама по пет шест секој ден? Знам дека мене би ми скиснало од целодневно буљење у "стапови", ама па ти си знаеш што те прави среќен... :raz:

И знаеш, не се сите млади и мазни...;)
 
Член од
10 август 2010
Мислења
183
Поени од реакции
7
Некогаш ми е безболно, но некогаш првиот ден ми е толку неподнослив што место не ме фака. Само се превртувам во креветот, станам - седнам, како да ми тежи целото тело :( Инаку пред да ми дојде јадам се што ќе ми дојде при рака, мешам благо, солено... се што ќе видам се ќе вкусам. Ама пак затоа ко ке ми заврши максимално ми е да јадам два пати на ден (обично јадам само по еднаш). Тампони немам пробано, а не ни планирам (сега за сега) :) можеби за лето се позгодни (уште влошка фали на овој пекол) али некако понесигурни ми се (можеби зошто немам пробано). Али ко ке заврши и ко ќе преминам на секојдневна е такво олеснување.... :)
 
Член од
21 август 2010
Мислења
209
Поени од реакции
7
Мене ми трае околу 7 дена и обилна е многу. За болки да не спомнувам. Посебно првите 3 дена, ни во кревет можам да лежам ни да станам. Затоа многу често првата доза со апчиња ми е 2 одеднаш, па после кога како. Знам дека не е во ред да се пијат многу апчиња и затоа се трудам кога можам да избегнам, ама тешко ми оди. Инаку ви препорачувам да пробате Nalgesin S мене барем ми помагаат многу повеќе од кафетин мен. а се и за глава, забоболка... Инаку гледајте кетоналот да го избегнете затоа што стварно се многу јаки
 
Член од
20 август 2010
Мислења
149
Поени од реакции
16
Порано ич немав мака, тие неколку дена ми се разликуваа од другите во месецот само по тоа што носев влошка, ништо друго...:toe:
Ама последниве година дена почнаа да ми се јавуваат болки, кога појаки - кога послаби, но само 2-3 пати сум се напила кафетин менструал...
Порано ме нервираше ко ќе ми дојде, ама веќе не се жалам...напротив, со душа чекам:vozbud:
 
Член од
2 април 2009
Мислења
1.405
Поени од реакции
177
Болки - скоро и да немам.
Ама,нервоза во неограничени количини,дупнати црева и вишок глас тие денови - секојпат.
Среќа што ми трае само четири,преку лето максимум пет дена,иначе лудница немаше да ми побегне. :icon_roll
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Несакам да се мешам во женски работи но имам интересен случај, па би сакал да слушнам слични искуства.

Вака, девојка ми секогаш пред(ден - два) да и дојде менструалниот циклус е нервозна, првиот ден има огромни болки, после тоа се е нормално, на гинеколог велат дека така ќе биде се до првиот пораѓај...

Минатата година беше во САД 4 месеци, таму немаше никакви болки за време на менстуација...

Дали сте имале слично вакво искуство, и дали климата влијае на менструалниот циклус?
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Може ли некој да ми ги каже причините за продолжување на циклусов, односно каснење?
освен бременост и стрес, што друго може?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Може ли некој да ми ги каже причините за продолжување на циклусов, односно каснење?
освен бременост и стрес, што друго може?
Употреба на лекови и зголемен физички напор исто.
 
Член од
28 јули 2010
Мислења
179
Поени од реакции
49
Моментално го преживувам првиот ден од тортурата наречена менструација... по којзнае кој пат, повторно со ужасни болки :( Во моменти како овие, стварно мразам шо сум се родила ко женско.

--- надополнето ---

Употреба на лекови и зголемен физички напор исто.
кажи речи се` може да влијае...исто како и при појавата на бело прање... од ова било од она било, од се` треба да се пазиме. :( Ах, жалните ние .
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
155
Поени од реакции
10
Несакам да се мешам во женски работи но имам интересен случај, па би сакал да слушнам слични искуства.

Вака, девојка ми секогаш пред(ден - два) да и дојде менструалниот циклус е нервозна, првиот ден има огромни болки, после тоа се е нормално, на гинеколог велат дека така ќе биде се до првиот пораѓај...

Минатата година беше во САД 4 месеци, таму немаше никакви болки за време на менстуација...

Дали сте имале слично вакво искуство, и дали климата влијае на менструалниот циклус?
Влијае и тоа како. Од климата може да се среди, да се промени, а за жал и да се искомплицира целиот циклус
 

WildGirl

Lost in the forest ...
Член од
28 јуни 2008
Мислења
636
Поени од реакции
93
Ми се смачи од одење на доктор и реченицата - Ќе ти помине со инекција!:nesvest:
Сепак никогаш не сум примила таква инекција ... :kesa:
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
Ја па мислам дека не би ти било баш забавно...можда би ти се виделе интересни првите пет-шест, ама по пет шест секој ден? Знам дека мене би ми скиснало од целодневно буљење у "стапови", ама па ти си знаеш што те прави среќен... :raz:

И знаеш, не се сите млади и мазни...;)
ama jas samo mladite ke gi gledam,a postarite neka gi gleda nekoj drug doktor :) :)
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
85
Поени од реакции
8
Денеска добив...ми се гади многу... дали е тоа нормално?и како да ја намалам гадоста?
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
285
Поени од реакции
39
треба да се убие! :violent1:
за една недела треба да ми дојде а веќе неколку дена ме гњави стомакот -.-
 

Kajgana Shop

На врв Bottom