Менструација

Член од
3 октомври 2013
Мислења
30
Поени од реакции
9
Денеска ми е веќе 36ти ден. Значи ми доцни. Менував градови 3-4 пати во ноември и декември, нозете секогаш ми се мраз. Не ме загрижува толку тоа. Туку вчера ме болеше стомакот и мислев дека во секој момент ќе добијам. Но од синоќа, само при поголем напон, излегува како некои црвенишкави линии, некогаш пак нема ништо, Еве вака ми е втор ден :( Ве молам за некој совет, дали ви се има случено вака да не може да протече повеќе?
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.421
Поени од реакции
7.763
Може да прашам дали некоја од вас( женските, пошто си имате такви проблеми, фала богу што сум маж :D ) пробала со канабис да третира(олеснува,санира.. да не испадне too harsh зборов) проблеми у менструација (главоболки,болки у стомак, гадење, промена у расположение,повраќања, зголемен стрес), и дали се покажало успешно, т.е дали ви олесиле некој од овие симптоми ?
Бидејќи реално на интернетов нема многу информации како научни статии,истражувања (има неколку кои викаат дека помага) пошто уште е табу таа тема (од незнам кои причини) ме интересира дали има вистина у муабетов или е само myth.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.734
Поени од реакции
24.373
Може да прашам дали некоја од вас( женските, пошто си имате такви проблеми, фала богу што сум маж :D ) пробала со канабис да третира(олеснува,санира.. да не испадне too harsh зборов) проблеми у менструација (главоболки,болки у стомак, гадење, промена у расположение,повраќања, зголемен стрес), и дали се покажало успешно, т.е дали ви олесиле некој од овие симптоми ?
Бидејќи реално на интернетов нема многу информации како научни статии,истражувања (има неколку кои викаат дека помага) пошто уште е табу таа тема (од незнам кои причини) ме интересира дали има вистина у муабетов или е само myth.
Кај некои делува, кај некои не. Се зависи до организам, психа...
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
30
Поени од реакции
8
Сaкaм дa прaшaм тукa,пoштo не сретнaв другa темa зa тoa. Имaм мнoгу нередoвнa менструaцијa. Знaчи имaв нoември 2013,пa aвгуст 2014. Испитaв хoрмoни и се дoкaжa декa репрoдуктивните хoрмoни се пoреметени. Бев на гинеколог денес. Се одлучив да почнам со хормонска терапија. Гинекологот ми препиша Диане 35. Ама толку имаше гужва што она беше толку нервозна и непристапна. Несакаше убаво да ми објасни околу терапијата што како. И сега се плашам. Во упатството пишува дека се контрацептивни лекови. А јас сакав да ги пијам за спротивното. Сакам да ми стане редовна менструацијата за да можам да останам бремена. Спремна сум на се. Може ли некој да ми помогне? Ве молам предложете ми некој гинеколог(жена),што е подобра. Нема врска дали е преку фонд или не. Само да е добра. :unsure::nesumjas::semolam:
 
Член од
6 јули 2009
Мислења
69
Поени од реакции
5
Вака немам добиено менструација од февруари минатата година .. правев испитувања на хормони и се е во ред ии само кога пиев примолут тогаш добивав но после тоа нареден месец ништо . А исто од Јануари престанав да јадам леб ..после тоа продолжив само со здрава исхрана пилешко месо ,риба овошје... аа сега пак последни 2 месеци само на сирова храна сум овошје и зеленчук па да не е и до тоа незнаам .Помоош ? :*
 
Член од
3 октомври 2013
Мислења
30
Поени од реакции
9
Веќе ми е 32ри ден од циклус а од синоќа само при јак напон излегува малку црвено и толку. Ставав и топли работи божем ама исто. Ме загрижува зошто вака ми прави. Ми се има случено и порано но јас секогаш паничам. Ви се има случено ова?Ве молам за одговор испаничена сум до крај...Еве од сабајле само бледо розеви линии кога ќе дадам силен напор, вчера ми потече крв само и толку, денес пак нема.....Од една страна велам менструацијата е бидејќи веќе ми е 32ри ден, од друга страна се плашам :(
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Веќе ми е 32ри ден од циклус а од синоќа само при јак напон излегува малку црвено и толку. Ставав и топли работи божем ама исто. Ме загрижува зошто вака ми прави. Ми се има случено и порано но јас секогаш паничам. Ви се има случено ова?Ве молам за одговор испаничена сум до крај...Еве од сабајле само бледо розеви линии кога ќе дадам силен напор, вчера ми потече крв само и толку, денес пак нема.....Од една страна велам менструацијата е бидејќи веќе ми е 32ри ден, од друга страна се плашам :(
КАКО МОЖЕ ДА ИМАШ ТОЛКУ ВРЕМЕ ДОБИЕНО И ДА НЕ ОТИДЕШ НА ЕБАН ЛЕКАР?!
ОДИ НА МАТИЧЕН ОДМА! АКО ОНИ НЕ ЗНААТ ШТО ДА ТИ КАЖАТ ОДИ НА ГИНЕКОЛОГ ОДМА ПОД ИТНО! СМЕСТА!

Дури и да испадне дека не е ништо, подобро е да си сигурна во тоа отколку да има нешто и да не знаеш дека нешто ти се дешава. Да си ми другарка за коса ќе те одвлечкам на гинеколог. Како може да си играте курташак вака не ми е јасно. Дури и на некој на форум да му се дешавало вакво нешто никогаш не можеш да знаеш дали е исто како кај тебе, различни ви се телата.

Значи да сумираме, ОДИ НА ЛЕКАР!
 
Член од
3 октомври 2013
Мислења
30
Поени од реакции
9
КАКО МОЖЕ ДА ИМАШ ТОЛКУ ВРЕМЕ ДОБИЕНО И ДА НЕ ОТИДЕШ НА ЕБАН ЛЕКАР?!
ОДИ НА МАТИЧЕН ОДМА! АКО ОНИ НЕ ЗНААТ ШТО ДА ТИ КАЖАТ ОДИ НА ГИНЕКОЛОГ ОДМА ПОД ИТНО! СМЕСТА!

Дури и да испадне дека не е ништо, подобро е да си сигурна во тоа отколку да има нешто и да не знаеш дека нешто ти се дешава. Да си ми другарка за коса ќе те одвлечкам на гинеколог. Како може да си играте курташак вака не ми е јасно. Дури и на некој на форум да му се дешавало вакво нешто никогаш не можеш да знаеш дали е исто како кај тебе, различни ви се телата.

Значи да сумираме, ОДИ НА ЛЕКАР!
Грешка си ме сфатила. 32ри ден ми е. Значи ми доцни. Од вчера вака по малку ми тече, не 32 дена...Јас малку глупо сум се изразила од мојава пуста паника :D
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Грешка си ме сфатила. 32ри ден ми е. Значи ми доцни. Од вчера вака по малку ми тече, не 32 дена...Јас малку глупо сум се изразила од мојава пуста паника :D
-.-
Џабе се напнав
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Дали знае некоја да ми објасни што е тоа и што значи сабајлево на улошката ми се појави како грутка така нешто,незнам ни ја кој збор да го пишам
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286
Што се' не се начитав тука, кој ѓавол ме натера да кликнам... фала ти Господе што сум машко.
Ladies, I admire you!!11!1!~
 
Член од
3 октомври 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, имам голем проблем кој ми се повторува секој месец кога добивам, во иста форма. Чувствувам многу големи болки во стомакот и ме тера да одам во тоалет на секој половина час (буквално). Стомакот ми шушти и кркори внатре како да врие нешто и дур сум во вц се задржувам уште 20 минути, во големи болки. Не е баш дијареа, но не е и нормален изметот. После 2-3 пати одење нема што да се исфрли и само ми се мачи стомакот во болка. Ова трае околу 5 часа и константно ми се случува првиот ден кога добивам. Пиам апчиња kafetin menstrual ама не помагаат. Некој да ми каже во што е проблемот и како да се справам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom