Менструација

Член од
7 јуни 2009
Мислења
72
Поени од реакции
1
дали спаѓа во нормално циклусот да трае 2 дена и потоа да престане, девојчето доби пред 3 дена денеска ич не и течеше,а сепак имаше мали болки во стомакот. одговор ве молам. фала поздрав
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
дали спаѓа во нормално циклусот да трае 2 дена и потоа да престане, девојчето доби пред 3 дена денеска ич не и течеше,а сепак имаше мали болки во стомакот. одговор ве молам. фала поздрав
Спаѓа во многу нормално :smir:
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
дали спаѓа во нормално циклусот да трае 2 дена и потоа да престане, девојчето доби пред 3 дена денеска ич не и течеше,а сепак имаше мали болки во стомакот. одговор ве молам. фала поздрав
Колку време и е обично редовниот циклус? Каков тип на крварење имала во тие 2 дена, црвено или темно кафеаво? Колку обилно?

Да не дигаме паника, ама нема да биде лошо да си направи девојчето еден тест. Не велам дека е бремена, но со тестот барем ќе си има мирна глава, особено што има и болки во стомакот. Понекогаш тоа може да биде и знак за бременост, да не објаснувам зошто и како. Ако крварењето било обилно и жарко црвено, нема место за паника, ама ако било темно кафено и малку, тогаш одма во аптека и на доктор. Може да биде и циста што не може да пукне, па да ја види доктор не е лошо. Затоа велам, без паника, ама зависи каков тип на крварење имала.

Инаку, друга причина може да е и стрес.
 
Член од
7 јуни 2009
Мислења
72
Поени од реакции
1
за бојата незнам, но еве денес повторно има добиено
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
секогаш имам сеирозни болки но избегнувам апчиња од инает не ги поднесувам ептен во исклучителни ситуации кога од мене се бара поголема концетрација и активност, но денес сватив дека медот имал многу полезна улога во борба против пмс симптоми и менструални болки, но се разбира природен мед.

друго кога немаше кафетин меструал, порано во исклучителни ситуации за против болки зимав аналгин и приметив дека многу чудно делува, всушност пред да ги смири болките тие стануваат поинтезивни од тоа што биле, многу чудно!

среќа што постои медот! спас! :pipi:
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
zdravo,nova sum na forumot,
bi sakala da znam dali postoi nekoj lek ili nes slicno za poduenost,napnatos na gradite pred menstruacija,navistina mi e bolno,imam golemi gradi i dve nedeli pred da dobijam tie se zgolemuvaat i tezat,toa custvo se zadrzuva i za vreme na menstruacijata,potoa se opustaat,ve molam ako nekoj znae nesto neka napise,pozdrav
:nesvest::nesvest::nesvest:
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
bas pred malku citav deka toa e normalna rabota,no najdobro e da ti kaze nekoj od ponezniot pol toj najdobro si znae :)
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
zdravo,nova sum na forumot,
bi sakala da znam dali postoi nekoj lek ili nes slicno za poduenost,napnatos na gradite pred menstruacija,navistina mi e bolno,imam golemi gradi i dve nedeli pred da dobijam tie se zgolemuvaat i tezat,toa custvo se zadrzuva i za vreme na menstruacijata,potoa se opustaat,ve molam ako nekoj znae nesto neka napise,pozdrav
:nesvest::nesvest::nesvest:
Тоа е нормално во најголем број случаи, јас би ви препорачал ПАП тест за да ги исклучите можностите дека се работи за некој симптом, а воедно ке си ја остварите вашата обврска како женско за редовно проверување на половите органи
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
друго кога немаше кафетин меструал, порано во исклучителни ситуации за против болки зимав аналгин и приметив дека многу чудно делува, всушност пред да ги смири болките тие стануваат поинтезивни од тоа што биле, многу чудно!

среќа што постои медот! спас! :pipi:
Аналгин? Матичнава докторка ми има кажано дека не се препорачува аналгин за вакви болки, само го зголемува интензитетот на течењето и немаш корист од него. А, и кафетин менструал можеле да имаат штетно дејство. Али кога те боли, што ќе правиш :toe:
Среќа што јас поминувам без апчиња, онака само неколку часовна болка во стомак и кичма, ма што зборувам .... во цело тело! Али не е нешто што не се поднесува, така да, не пијам ништо. И btw, од сега кога станав, стомакот - хаос!!! It`s gonna be today! :nesvest: :):):)
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
zdravo,nova sum na forumot,
bi sakala da znam dali postoi nekoj lek ili nes slicno za poduenost,napnatos na gradite pred menstruacija,navistina mi e bolno,imam golemi gradi i dve nedeli pred da dobijam tie se zgolemuvaat i tezat,toa custvo se zadrzuva i za vreme na menstruacijata,potoa se opustaat,ve molam ako nekoj znae nesto neka napise,pozdrav
:nesvest::nesvest::nesvest:
нема спас но може да се намали подуеноста со исфрлање на течности, а тоа само со многу пиење вода или храна која има слично дејство, тоа е зеленчукот, а најмногу помага краставицата, но без никакви додатоци како сол, зачини зејтин, туку сирова, мене таа најмногу ми помага, бидејќи е диуретик.

исто важно е и да се движиш што повеќе пред и за време на менструацијата, што повеќе активност, пешачење особено.
 

Belle

A Jedi
Член од
12 април 2009
Мислења
1.006
Поени од реакции
552
пиел некој од вас хормонални апчиња за добивање и регулирање на менструацијата?
 

Scorpia

The one and only
Член од
4 април 2011
Мислења
86
Поени од реакции
16
пиел некој од вас хормонални апчиња за добивање и регулирање на менструацијата?
jas imav problemi so neredovna menstruacija vo smisla na ne mi ide, pa sleden mesec dva pati dobivam i sl :( ginekologot mi dade da pijam Diane, ovie shto se za kontracepcija apcinja, i toa dva meseci. osven shto mislam deka cela sum otecena radi niv, nishto drugo ne se smeni (na podobro pa ic). sega treba da pocnam so hormonalna terapija pa ke vidime kako ke bide :kesa:
 

Belle

A Jedi
Член од
12 април 2009
Мислења
1.006
Поени од реакции
552
jas imav problemi so neredovna menstruacija vo smisla na ne mi ide, pa sleden mesec dva pati dobivam i sl :( ginekologot mi dade da pijam Diane, ovie shto se za kontracepcija apcinja, i toa dva meseci. osven shto mislam deka cela sum otecena radi niv, nishto drugo ne se smeni (na podobro pa ic). sega treba da pocnam so hormonalna terapija pa ke vidime kako ke bide :kesa:
а се здебели? леле многу ми е страв хормонални апчиња хормони да не пореметам:toe:
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
пиел некој од вас хормонални апчиња за добивање и регулирање на менструацијата?
Тоа треба гинеколог да ти препише, не земај хормонска терапија на своја рака.
jas imav problemi so neredovna menstruacija vo smisla na ne mi ide, pa sleden mesec dva pati dobivam i sl :( ginekologot mi dade da pijam Diane, ovie shto se za kontracepcija apcinja, i toa dva meseci. osven shto mislam deka cela sum otecena radi niv, nishto drugo ne se smeni (na podobro pa ic). sega treba da pocnam so hormonalna terapija pa ke vidime kako ke bide :kesa:
Дали гинекологот ти направи хормонско испитување? Повеќето гинеколози го избегнуваат тој дел и наместо точна хормонска терапија, даваат погрешна, па се случува со хормонската терапија да не се среди циклусот, а да се зголеми тежина/влакнетост...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom