Менструални болки

Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.126
Поени од реакции
15.950
Јас имам јаки менструални болки,но си имам најдено и спас :
-чај од овчарска торбичка и чај од нане;
-апчиња Витамин б-6 пред да добијам менструација;
-апчиња Андол 300(Плива Компанија);
-мачор(ги имам повеќе,понекогаш ми лежи само еден,а понекогаш двајца) во скут или целиот испружен ми лежи на стомакот кога лежам(сериозна сум,мачињата се топли поради нивното густо и дебело крзно,кое станува уште погусто во зима,кога некое од нив ми лежи на стомакот,многу брзо ми поминуваат болките,а и од нивното предење станувам посмирена.
Ако е до мачињата, да си најдам некое и јас. :)
Штета што не ми се омилени и понемирна ќе ме прават.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Ако е до мачињата, да си најдам некое и јас. :)
Штета што не ми се омилени и понемирна ќе ме прават.
Или маче или мало куче.Нивната топлина навистина побрзо помага од апчиња.
За мачињата велат дека човекот мора да ја заслужи нивната доверба за да го почитуваат и слушаат.Потребна е меѓусебна афекција.
А,која нема миленик може да стопли вода и да ја сипе во шише,па да го стави шишето малку на грб,малку на стомак,водата да не биде изгор жешка,туку топла.
Јас сум приметила дека ако пијам Витамин б-6 неколку дена пред да добијам менструација,помалку ме боли кога ќе ми дојде.
Добро разгледај на интернет некои описи на или рецензии за апчиња,за да си процениш што би ти одговарало,а што не,особено ако си алергична на нешто или ако имаш осетливи црева и желудник.
Битно е и да не мислиш многу на нервози.Колку повеќе се нервираме,толку повеќе ни се зголемуваат болките.Слушај музика и читај вицеви.
Пиј топол чај.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.126
Поени од реакции
15.950
Или маче или мало куче.Нивната топлина навистина побрзо помага од апчиња.
За мачињата велат дека човекот мора да ја заслужи нивната доверба за да го почитуваат и слушаат.Потребна е меѓусебна афекција.
А,која нема миленик може да стопли вода и да ја сипе во шише,па да го стави шишето малку на грб,малку на стомак,водата да не биде изгор жешка,туку топла.
Јас сум приметила дека ако пијам Витамин б-6 неколку дена пред да добијам менструација,помалку ме боли кога ќе ми дојде.
Добро разгледај на интернет некои описи на или рецензии за апчиња,за да си процениш што би ти одговарало,а што не,особено ако си алергична на нешто или ако имаш осетливи црева и желудник.
Битно е и да не мислиш многу на нервози.Колку повеќе се нервираме,толку повеќе ни се зголемуваат болките.Слушај музика и читај вицеви.
Пиј топол чај.
Кај мене е екстремна болка, порано ете и јас смирував со вакви работи, сега е многу лошо.
Со вода сум пробувала, не ми помага. Чаеви, исто. И б6 пијам.
Се согласувам за нервозите, дефинитивно зголемуваат болка.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.392
Кај мене е екстремна болка, порано ете и јас смирував со вакви работи, сега е многу лошо.
Со вода сум пробувала, не ми помага. Чаеви, исто. И б6 пијам.
Се согласувам за нервозите, дефинитивно зголемуваат болка.
Мене знаеш како ми викаат? Роди и ќе ти помине, наводно после пораѓајот се средувала болната менструација. И така научив како да се носам со болката. :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Мене знаеш како ми викаат? Роди и ќе ти помине, наводно после пораѓајот се средувала болната менструација. И така научив како да се носам со болката. :D
Јас ја прашав снаа ми дали е ова точно и како одговор го добив овој емотикон - .!. :icon_lol:
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.126
Поени од реакции
15.950
Мене знаеш како ми викаат? Роди и ќе ти помине, наводно после пораѓајот се средувала болната менструација. И така научив како да се носам со болката. :D
Кај мене и мајка ми била ист случај. И јас ја прашав дали и поминало после раѓање, ми кажа нема врска. Не лажат. :D
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.392
Мене жени ме убедуваа дека ова им ги излечило болните менструации, сѐ се средило после пораѓај. Муабетов уште откога имав 20 ми го прават. :icon_lol:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Мене жени ме убедуваа дека ова им ги излечило болните менструации, сѐ се средило после пораѓај. Муабетов уште откога имав 20 ми го прават. :icon_lol:
Кај некоја може се намалило ама тоа самите процеси на пораѓање и бременост хормонално како што знаат да расипат знаат и да поправат и ајде, ќе земеме здраво за готово :D
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Мене знаеш како ми викаат? Роди и ќе ти помине, наводно после пораѓајот се средувала болната менструација. И така научив како да се носам со болката. :D
Па,не е баш точно,ама не е секој организам исти. Има жени кои не родиле деца,па сепак им поминале болните менструации. Снаа ми роди 2 деца,па и понатаму има болни менструации.Мајка ми имала некои болни менструации од кога за 1 пат добила, до раните 20-ти,а мене ме родила во средните 30-ти.Веројатно зависи до развојот на организмот,до органите.Матката не се развива исто кај секоја жена.[DOUBLEPOST=1509289291][/DOUBLEPOST]
Кај мене и мајка ми била ист случај. И јас ја прашав дали и поминало после раѓање, ми кажа нема врска. Не лажат. :D
Лажат !
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.126
Поени од реакции
15.950
Нас не' лажат. Лошо го пишав.


Значи преостанува да трпиме и трпиме, утеха и надеж ќе се бара после раѓање. Најверојатно нема, али надежта последна умира. :D
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Нас не' лажат. Лошо го пишав.


Значи преостанува да трпиме и трпиме, утеха и надеж ќе се бара после раѓање. Најверојатно нема, али надежта последна умира. :D
Не е важно де,те сфатив.Никој овде не пази на правопис,па и не е потребно. :cool:
Ќе трпиме,па можеби некогаш многу нешта ќе тргнат на подобро,па и менструацијата.
А,според мене,надежта никогаш не умира,умира само волјата. :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Мене знаеш како ми викаат? Роди и ќе ти помине, наводно после пораѓајот се средувала болната менструација. И така научив како да се носам со болката. :D
Нема врска тоа ја прашав жена ми. :D Како одминуваат годините така интензитетот на болката се намалува или потполно престанува. Некои тоа го поврзуваат со породувањето и демек од тоа се средило.

Земајте повеќе магнезиум и Б6 и вежбајте.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom