Менструални болки

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
во пмс јас иам вишак енергија само и освен кичмата и десната нога јок, а кога ќе фати да тече, само кичмата првиот ден :D
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
во пмс јас иам вишак енергија само и освен кичмата и десната нога јок, а кога ќе фати да тече, само кичмата првиот ден :D
Некогаш ми се случува, ден пред да добијам, мислам дека планина можам да поместам. И тој ден обично сум највредна, по дома генералки фрчат, од што имам вишок енергија. :pipi: Ама наредниот ден, не можам да мрднам. Мислам дека ќе си умрам. Ви завидувам бе на тие што не знаете што е гнасна болка од менструација. Да не можеш ни да мрднеш без употреба на лекови или чаеви и облоги. Искрено, многу ви завидувам.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Некогаш ми се случува, ден пред да добијам, мислам дека планина можам да поместам. И тој ден обично сум највредна, по дома генералки фрчат, од што имам вишок енергија. :pipi: Ама наредниот ден, не можам да мрднам. Мислам дека ќе си умрам. Ви завидувам бе на тие што не знаете што е гнасна болка од менструација. Да не можеш ни да мрднеш без употреба на лекови или чаеви и облоги. Искрено, многу ви завидувам.
И јас пијам аналгин зошто не можам да ја мрднам ногата и мислам дека со дреновица ме тепале по кичма ама поминува од аналгин, така да не се жалам :) Ај не се секирај после породување ќе се средиш...:)
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
-Mозокот честопати ги мисинтерпретира нервите кои доаѓаат од матката и јајниците како нерви кои се наоѓаат во желудникот и мислиш дека те боли желудник.

Некогаш организмот лачи премногу простигландин и прогестерон и тие влијаат на појавата на болки во желудник за време на менструалниот циклус. Кај некои луѓе, земањето на лекарства за ублажување на болките предизвикуваат проблеми во дигестивниот механизам. Исто има евиденција дека жени кои имаат гастритис/чир или други работи како синдром на иритирани црева имаат проблеми и болки во желудникот за време на мензис.

Внимавај што јадеш, вежбај и не се изложувај на премногу стрес. Ако болките се зголемат и станат неподносливи, посети си го гинекологот иако би ти препорачал тоа да го напраиш уште од сега. :)

Да имам гастритис според последната гастроскопија, и си имам болки редовно, ама не толку интезивни како тие за време на мензис. Благодарам на објаснувањето.
--- надополнето: 30 јануари 2014 во 19:39 ---
И гинекологот ќе ја реши :D
Тоа е природа, ќе си трпи ништо нема да и помогне. Можеби после пораѓај да се смени, инаку јок.

Веќе не ми се оди на гинеколог поради секогаш истиот совет, "време ти е да раѓаш, све ќе ти се среди тогаш" Дури и матичниот почна истото да ми го збори, како да им се истроши она: "на нервна база ти е"
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Веќе не ми се оди на гинеколог поради секогаш истиот совет, "време ти е да раѓаш, све ќе ти се среди тогаш" Дури и матичниот почна истото да ми го збори, како да им се истроши она: "на нервна база ти е"
Среќа вагинални не ти даваат. Пример мојот гинеколог за било каков проблем препишува вагинални. Три дена пет дена, нешто као аналгин му доаѓа :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да имам гастритис според последната гастроскопија, и си имам болки редовно, ама не толку интезивни како тие за време на мензис. Благодарам на објаснувањето.
--- надополнето: 30 јануари 2014 во 19:39 ---



Веќе не ми се оди на гинеколог поради секогаш истиот совет, "време ти е да раѓаш, све ќе ти се среди тогаш" Дури и матичниот почна истото да ми го збори, како да им се истроши она: "на нервна база ти е"
И јас имам гастритис ама само при нервози и стресови ми се активира. Пиј млеко, помага, батали ова време ти е да раѓаш муабетиве, какви земаат диплома во раце тоа е чудо едно.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
И јас имам гастритис ама само при нервози и стресови ми се активира. Пиј млеко, помага, батали ова време ти е да раѓаш муабетиве, какви земаат диплома во раце тоа е чудо едно.

Па у принцип и мене при нервоза и стрес, ама кога ќе размислам тоа е 90% од времето така да... :) А какво млеко ти помага? Дека мене па ми кажале да избегнувам млеко кога ме боли желудник...А не најдов ништо што ми помага освен лежење.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Па у принцип и мене при нервоза и стрес, ама кога ќе размислам тоа е 90% од времето така да... :) А какво млеко ти помага? Дека мене па ми кажале да избегнувам млеко кога ме боли желудник...А не најдов ништо што ми помага освен лежење.
Не бе какво избегнување. Млеко од продавница, стоплено и во чаша, стандард :) Ладно немам пробано не можам ладно ич, ќе си стоплам и ќе го испијам на екс и одма помага. Види дали ќе ти даде резултати.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Па у принцип и мене при нервоза и стрес, ама кога ќе размислам тоа е 90% од времето така да... :) А какво млеко ти помага? Дека мене па ми кажале да избегнувам млеко кога ме боли желудник...А не најдов ништо што ми помага освен лежење.
И јас имам гастритис. Јас се спасувам само со реглан. Кога имам чести болки го пијам три пати на ден пред јадење пола саат. И за неколку дена 3/5 ми се стабилизира. Реглан на своја рака си купувам и секогаш имам со мене, во ташна по џебови, во јакни, прва помош.

Кога не се чести болките, само кога имам мачнини и лошење го пијам. Друго апче мене не ми помага. Ми велеа семки од маслинки, млеко, јогурт...али ништо не помага, напротив плус киселини ствара. А кај некои ете помага. Зависи колку нервозен желудник имаш, али чим си 10 дена под пмс симптоми оди купи си реглан моја крв си :D
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
И јас имам гастритис. Јас се спасувам само со реглан. Кога имам чести болки го пијам три пати на ден пред јадење пола саат. И за неколку дена 3/5 ми се стабилизира. Реглан на своја рака си купувам и секогаш имам со мене, во ташна по џебови, во јакни, прва помош.

Кога не се чести болките, само кога имам мачнини и лошење го пијам. Друго апче мене не ми помага. Ми велеа семки од маслинки, млеко, јогурт...али ништо не помага, напротив плус киселини ствара. А кај некои ете помага. Зависи колку нервозен желудник имаш, али чим си 10 дена под пмс симптоми оди купи си реглан моја крв си :D

Забегавме од темата, може треба на гастритис да се префрлиме, ама уште ова...Значи нема што не сум пробала, реглан, рупурут, ланзул, ренатидин и ништо не ми помага. Најмногу ефект сум имала од едни руски апчиња лосек мапс, мајка ми ми го носи од Русија по состав се омепразол и уште нешто, ама во шишенце има десетина што ми укажува дека не смеам многу често да ги пијам:) Ама и од нив може малце ми се ублажуваат симптомите ама кога немам добиено и ме боли. За време на мензис не се нашло такво нешто од кое ќе ми помине. Како што си барам болести на интернет си направив филм дека ендометриозата ми се проширила по внатрешните органи и дури имав храброст да му ја презентирам мојата теорија на матичниот:) Ме погледна бело ама па и не ми даде некое посоодветно објаснување...:)
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
Лично не сум го користела Налгесинот, пациенти многу ми го купуваат особено Налгесин С велат дека делува брзо и помалку го надразнува желудникот.

Еден особено јак аналгетик - Вентор (Nimesulide) делува речиси моментално, НО е мноогу јак аналгетик се препорачува само во случај на многу јаки болки.
Ме интересира бидејќи ако Naproxene навистина е модерејт аналгетик, барем него да го користам, зарем е подобро кафетин и Pseudoephedrine а па енерџи ако се напијам....:vozbud:

Инаку Ventor и не е толку негативен сепак е NSAID.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
Јас најчесто користам Кетонал. Али бидејќи е доста јак, првиот ден пијам 1/2, вториот 2X 1/2 и третиот ден уште една 1/2. Не поднесувам лесно болки, така што не можам ни да помислам да протерам цуклус без него :D
 
Член од
22 декември 2014
Мислења
30
Поени од реакции
100
Најмногу болки имам вториот ден, првиот послабо се трпат.
Гледам да не пијам ништо, избегавам, некогаш трпам, ако е викенд и сум дома.
Ако тој ден морам да одам на работа пијам апче, некогаш кафетин менструал, некогаш далерон, некогаш парацетамол, аналгин, што најдам, ми помага.
Кога сум дома лежам, одмарам, кога ќе дојдам од работа легнувам одма. :)
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
34
Поени од реакции
31
Еве ја да си кажам што ми помага, всушност имам огромни болки кога сум во период, толку што не можам да стојам, ама одбивам да земам таблети бидејки братучедка ми имаше проблем од таблетите. Еден ден мајка ми ми рече прочитала негде по интернет за чај од ловоров лист, па ми свари, прво гадно ми беше да помислам, ама не е воопшто гаден чајот, и многу ми помага, во рок од пола час ми поминуваат болките, препорачувам да го пробате :pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom