Мексико

Член од
21 април 2006
Мислења
7.500
Поени од реакции
4.297
Во колку од овие земји шо се на листата си бил, или си имал контакт со луѓе кои доаѓаат од тие земји?
Твоето идивидуално искуство е сосема неповрзано со статиите и препораките.

Може и во Авганистан да одиш и Ирак да бидеш и поминеш побезбедно од тие наведените земји.

Пишав едит погоре.Не ги сметам за премногу сериозни овие артикли но воглавном тоа се статистики некои.

И да сум имал контакт со луѓе од неколку земји шо сум ги запознал тука у Скопје по гаражи уз комбинација случајна и тоа нема никаво везе со темава ,тој може да ми каже дека Сантијаго е суперград но не ми кажува дека највеќе шанси има да те ограбат тамy...
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.386
Поени од реакции
7.817
Твоето идивидуално искуство е сосема неповрзано со статиите и препораките.

Може и во Авганистан да одиш и Ирак да бидеш и поминеш побезбедно од тие наведените земји.

Пишав едит погоре.Не ги сметам за премногу сериозни овие артикли но воглавном тоа се статистики некои.

И да сум имал контакт со луѓе од неколку земји шо сум ги запознал тука у Скопје по гаражи уз комбинација случајна и тоа нема никаво везе со темава ,тој може да ми каже дека Сантијаго е суперград но не ми кажува дека највеќе шанси има да те ограбат тамy...

И те како е поврзано, во дестинација во Мексико беше извршено разбојништво врз туристи, неколку саати подоцна полумртви беа истркалани сторителите пред полициски пункт заедно со сешто одзеле вклучително и кешот, за разлика од ова во Никаргва на пример имаш децениски социјални немири, иако немаш толкав обем на насилен криминал како во Мексико, меѓутоа постои отворен анимозитет кон туристи од одредени земји, е сеа пластично објаснато каде е корелацијата, тие бројки кои ги наведе се чисто показатели базирани врз статистички податоци, каде имаш едно разбојништво во Мексико врз туристи и нула во Никарагва, со шо втората дестинација е статистички 100% побезбедна од првата, а во Никарагва дури и во туристички места и колегите мои кои беа од таму отворено кажуваат дека е целосно небезбедно да се движиш без локалец, т.е јас сам да речам, посебно последниве години.
Тие шо се поситуирани живеат сегрегирано во Никарагва.

Не можам да ги негирам показателите, меѓутоа не се тоа апсолутни бројки и никако не може да се замени со инфо од прва рака, посебно контакт со локалци, затоа шо она шо ќе ти го кажат тебе дефинитивно нема да го изговорат пред камера, анкета, истражување итн.

Лани колега македонец се ожени во Мексико и моментално е таму, го познавам човекот доволно да можам да верувам во она шо ми кажа за ситуацијата во Мескико меѓутоа не е за оваа тема затоа шо нема врска со туристичките дестинации.
 
Член од
21 април 2006
Мислења
7.500
Поени од реакции
4.297
@Klin Се слагам за инфо од локалци,контакти шо се таму.. и ја попрво би прашал лично така отколку да проверам само статистика.

Ете и Коста Рика шо е наведена као туристичка дестинација безбедна број 1 а пред неколку години имаше цел серијал на Nat Geo за убиство на дечко од Сад кој му верувал на локалец и обидите на полицијата од таму да го заташка тоа ко демек се изгубил у шумата и така умрел...за да не им се одрази на туризмот.И ред други напади на девојки во К.Рика имаше тој период нив вести.

Ама сепак индувидуално секој може различно да ти каже,нели тоа е поентата .. за некој ѓубрето е злато.Статистика е таа,само да не влезеш у неа.

Еве нешо корисно инфо да не тераме премногу оф-топик

ВИЗИ

За државјаните на Р. Македонија е потребна виза за влез во земјата. Надлежна амбасада е амбасадата на Мексико во Белград и неопходно е лично присуство. Визата во главно важи за 6 месеци од денот на издавање и оваа информација е неопходно да ја проверите пред закажување на терминот во амбасадата. Оваа информација е многу важна, за да не дојдете во ситуација визата да истече пред да заминете на пат, доколку визата ја регулирате многу порано од самото поаѓање.

* На патниците кои поседуваат важечка виза за САД не им е потребна виза за Мексико.

* За време на слетувањето во Мексико, на аеродромот добивате формулари кои е потребно да ги пополните пред миграциските контроли. Дел од формуларите го задржувате и го чувате се до излез од земјата.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.386
Поени од реакции
7.817
Не дека се бескорисни тие официјални препораки за патување во одредени земји, напротив, посебно во делот за потребна документација и сл. се единствен меродавен извор, меѓутоа лично повеќе би читал блогери кои патуваат на своја рака, индивидуални искуства од ликови со добра репутација за проследено инфо за патувања и тоа повеќе би им верувал нив него на 90% од новинарските репортажи на оваа тематика.
Марсеј и Неапол врие од џепароши и ситни криминалци, далеку се поголеми шансите таму да бидеш жртва на криминал него било која туристичка дестинација на мексиканска ривиера, лично мислење базирано на мои искуства, а сигурно препораките за Франција и Италија се неспоредливо подобри од оние за Мехико, шо е ок од повеќе но не сите страни на гледање на работите.
Тие официјални препораки @Manga се на ниво на муабетот од медицинската сестра од Центар за јавно здравје во Скопје, кога пред некоја година бев да се вакцинирам за жолта треска, во смисол шо qr барате да одите на места кај шо треба ваква превенција :icon_lol:
 
Член од
30 ноември 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.334
2018 бев во Канкун, местото е врв бевме сместени во resort , ни кажаа до кај може да шетаме кај не и сл, не гарантираа безбедност на цела територија надвор од резортот. Имав мн предрасуди за Мексико дека е диви запад , не дека не е така ама е океј организирано за тоа кај што треба да има туристи безбедно е ама да не луташ мн пијан, може да немаш органи :D

Најако е што ни кажуваа е дека имаат договор со картеливе за канкун до кај да не чепкаат и сл, ова беше муабет од мексосите таму што работеа.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.718
Поени од реакции
14.144


се откажале некој... туку има ли макесиканска Мутација на К19 :icon_mrgr:
 
Член од
14 август 2006
Мислења
41.351
Поени од реакции
72.461
Иако е огромна држава бројот на убиства е фрапантен и тоа убиства на најбрутален начин можен као Ацтеките пред 500 години.
што знам за бруталност
и Веља невоља не е лош
Автоматски споено мислење:се откажале некој... туку има ли макесиканска Мутација на К19 :icon_mrgr:
Слободно друже уплати си. Ти си за у Мексико таман.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.718
Поени од реакции
18.986
breeej uplasen narod lol, sedete si u ohrid be taman ke vi bide.

meksiko e super turisticka destinacija i ako ne pravis gluposti ke si pomnes dobro i eftino. karteli i mafija ima isto ko sto ima i u srbija, bugarija ili germanija. ako ne pravis problemi i ne se kurcis nikoj sigurno nema da se zamara so tebe i tvojot turisticki "budzet" od nekolku stotici/iljadarki evra. nitu ke ve kidnapiraat nitu ke se zamaraat so vas odkako ke vi go slusnat akcentot i ke vidat deka ste smesteni u budzet ili 3-4 zvezdi resorti. ednostavno ke si mislat deka ste rusi ili poljaci i realno ne vredite zamaranjeto. taka da poleka maalku bar za toj del.

ona sto treba da se pazite i sfatite deka i oni se pogodeni od pandemijata. rizik ima samo od siten kriminal, znaci pazenje koga se vadi pari od bankomati, pazenje od krazbi na plaza, pazenje od taksisti i slicno.

iskreno neznam kolku e moment za odmor na drugata strana na svetot,poveke bi me plaselo da ne se otkazat letovi itn nego kriminal mada makedonija, meksiko i turcija (so turkish se leta) site se pokazaa kako prilicno liberalni i jebivetar drzavi koga e u prasanje pandemijata taka da moze i bolje taka nego da letas so nekoja zapadnjacka kompanija sto e podlezna na regulacii.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.241
Поени од реакции
909
Масовно американците мигрираат во Мексико. Ќе испадне дека у право беа коа говореа дека ѕидот за нив било!
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
10.890
Поени од реакции
16.405
Масовно американците мигрираат во Мексико. Ќе испадне дека у право беа коа говореа дека ѕидот за нив било!
Data is: foreign population born in the US and is presented in a yearly format. Enjoy it.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.626
Поени од реакции
2.449
Баш пред некој ден читав за егзекуција на полицаец пред неговиот син. Да не пишувам што како, двата ги убија. Нарко стил. Незнам што луѓе се овие ѕверови. Само знам дека голем дел од нив се екс воени лица.

Бразил и Мексико на никој не би му препорачал.
Или пак кога прежиевеал овај ... :icon_lol:


 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.348
Поени од реакции
10.179
Во сопствена режија или преку Jungle Travel?
Гледам преку Jungle се е организирано, буквално мозокот на пасење ќе си го пуштиш, ама ме интересира дали некој поминал поевтино, а добро во сопствена режија?
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.008
Поени од реакции
1.478
Од толку светски дестинации каде би можел да бирам да отидам доколку имам кеш за шетање зашто би се замарал дали ќе ме ограбат киднапираат или до каде смеам да прошетам по плажа само тоа да биде Мексико?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom