Медицинско истражување

Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Како што разбрав на клиника на секој 3 месеци постои одредена група луѓе кој подлегнува на истражување со лекови.. Наводно земале некакво апче ,престојувале 2-3 дена на Фармакологија каде што им се земало крв за секој саат за да се види апсорбцијата на апчето во крвта и за тоа земале солидна сума негде од 12 000- 50 000 во зависност за каков лек станува збор..
Прашањето ми е следно дали некој е запознаен со ова,дали е ова легално ,дали некој бил или имал некое вакво искуство од вас??
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
Како што разбрав на клиника на секој 3 месеци постои одредена група луѓе кој подлегнува на истражување со лекови.. Наводно земале некакво апче ,престојувале 2-3 дена на Фармакологија каде што им се земало крв за секој саат за да се види апсорбцијата на апчето во крвта и за тоа земале солидна сума негде од 12 000- 50 000 во зависност за каков лек станува збор..
Прашањето ми е следно дали некој е запознаен со ова,дали е ова легално ,дали некој бил или имал некое вакво искуство од вас??
Kaj нас го има ова ?
 
T

Tetro

Гостин
Легално, да.
Потпишуваш договор како претходно се согласуваш врз тебе да се вршат експерименти за внатрешни потреби и за секои понатаму настанати компликации нема да тужиш. Па, сега ти види.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Легално, да.
Потпишуваш договор како претходно се согласуваш врз тебе да се вршат експерименти за внатрешни потреби и за секои понатаму настанати компликации нема да тужиш. Па, сега ти види.
Всушност не, ти можеш да ги тужиш.

Подпишуваш дека се согласуваш да се изврши експеримент и дека тие не преземаат одговорност за следните нуспојави: #листа од нуспојави#. Ако најдеш некоја шо ја нема на листата тужи ги :)

Во превод едина нуспојава е да цркнеш, а коа си мртов немоеш да ги тужиш. :)
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Не се нафаќај на тоа, да не се чудиш после што те снашло...
Сум слушнал дека има такво, еднаш си реков и јас да видам да се пријавам, ама после кога дознав последиците што би биле, не фала после ако се деси нешто ќе треба големи суми да фрлаш за да се среди тоа. Ако сакаш да бидеш експериментално заморче пробај!
 
G

galaxy

Гостин
Да, има.
Ама, за лекови кои не се опасни лекарите им кажуваат на нивни блиски и нема шанси да дознаеш и да се пријавиш.
За поопасните лекови не се исплаќа.

Не прават никакви експерименти, туку земаш таблета во петок (најчесто) и си изолиран во соба на Клиника, мора да се придржуваш до условите, храна и се останато, заедно со другите и лежите таму цел викенд.
На неколку часа ти земаат крв за да видат концентрација на лекот во крвта.

Најчеста компликација е пукање на вена при земање крв, од причина што често се зема.

Овие испитувања се прават на барање на фармаколошки компании и тие ги плаќаат.
Најчесто се прават на веќе постоечки лекови кои не се регистрирани во ЕУ со цел да се регистрираат во Македонија.
 
Член од
6 март 2009
Мислења
979
Поени од реакции
853
Има некој од форумов што учествувал на ова или знае некој што го има направено ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom