Машински Факултет

Jukka

chili
Член од
16 мај 2007
Мислења
537
Поени од реакции
2
dali znaete koga ima otvoren den za prasanja i informacii na masinski fakultet za onie sto sakat da se zapisat vo oktomvri (odredenen den vo nedelata ili sekoj den?) .... nesto flaeri se delea ..... aj ako moze nekoja informacija
 
T

Tetro

Гостин
dali znaete koga ima otvoren den za prasanja i informacii na masinski fakultet za onie sto sakat da se zapisat vo oktomvri (odredenen den vo nedelata ili sekoj den?) .... nesto flaeri se delea ..... aj ako moze nekoja informacija
вака сеа:
Идеш на Машински, десно од главната врата, деканат, продекан за наставна дејност, и така ти е најдобро, кој ден сакаш дојди, портата е отворена. позз.
 
R

reactive89

Гостин
Ме интересира дали машинскиот факултет во Битола има смер Производна Информатика? И дали машинскиот е фактички техничкиот факултет во Битола?
Ве молам за брз одговор!
 
Член од
5 јули 2006
Мислења
82
Поени од реакции
2
Кои се недостатоците\предностите на тригодишните студии во однос на четиригодишните ? Ме интересираат смеровите Применето термичко инженерство и Хидраулика и автоматика, па ако може некој да напише нешто повеќе за нив.
 
T

Tetro

Гостин
Кои се недостатоците\предностите на тригодишните студии во однос на четиригодишните ? Ме интересираат смеровите Применето термичко инженерство и Хидраулика и автоматика, па ако може некој да напише нешто повеќе за нив.
3 годишни си само професионалец, додека со 4 си дипломиран инжењер.
Голема разлика, нели?

еве ти линкови за второто прашање:
3 годишни http://www.mf.ukim.edu.mk/mfs.php?idMeni=51&nivo=2&idJazik=1
4 годишни http://www.mf.ukim.edu.mk/mfs.php?idMeni=50&nivo=2&idJazik=1
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Кои се недостатоците\предностите на тригодишните студии во однос на четиригодишните ? Ме интересираат смеровите Применето термичко инженерство и Хидраулика и автоматика, па ако може некој да напише нешто повеќе за нив.
Со три години не си ни на земја ни во воздух, такаречи ништо, никој не ја бара таа квалификација, значи џабе изгубено време на учење:toe:
 
I

Intex

Гостин
На темата за ФЕИТ прашав за смер „Дизајн на Хардвер„ и ми кажаа дека ваков смер имало на Машинскиот. Точни се информациите? И ако го има може да ми објасните што и каков е смерот?
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
На темата за ФЕИТ прашав за смер „Дизајн на Хардвер„ и ми кажаа дека ваков смер имало на Машинскиот. Точни се информациите? И ако го има може да ми објасните што и каков е смерот?
Има "Индустриски дизајн". Јас сум на тој смер сега завршувам 2-ра па ако те интересира нешто повеке пиши.

Инаку "Дизајн на хардвер" нема на Машински.
 
I

Intex

Гостин
Има "Индустриски дизајн". Јас сум на тој смер сега завршувам 2-ра па ако те интересира нешто повеке пиши.

Инаку "Дизајн на хардвер" нема на Машински.
A каков е тој „Индустриски Дизајн„? Мислам што се изучува во него?
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Со три години не си ни на земја ни во воздух, такаречи ништо, никој не ја бара таа квалификација, значи џабе изгубено време на учење:toe:
Ако е така зошто секаде во светот се практикуваат 3+2 студии ???
Оговорот е едноставен... Зошто имаат тесна специјализација. Така да ова што го напиша е глупост.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
A каков е тој „Индустриски Дизајн„? Мислам што се изучува во него?
Дизајн на производи кај кои највеке се дава акцент на естетскиот и модерен изглед вклучително со сите елементи од кои производот е составен. Најмногу работиме на компјутери т.е CAD, Maya, Solidworks.
има доста математика, механика, статика, електротехника, машинска обработки и видови на машини и тн.

Имаме една изрека која е малку трагикомична а гласи вака:
Кој ги поминал Кирил и Методиј го завршил факултетот.

Кирил е професор кој ни предава електротехника а Методија е професор кој ни предава хидраулика.
Значи ако се запишуваш на овој смер овие 2 предмета се најтешките.
Помини ги си го завршил факултетот.
П.С Јас го немам у[те поминато хидраулика, а го презапишав од лани.
У просек од 800 луге на испит, 50 max поминуваат.
Така да... чорба Македонче.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Ако е така зошто секаде во светот се практикуваат 3+2 студии ???
Оговорот е едноставен... Зошто имаат тесна специјализација. Така да ова што го напиша е глупост.
Не е тотална глупост. Точно е дека со 3 години не си ништо, бар не според старите програми. Со +2 е друга приказна и тука доаѓа во игра тоа што ти спомна, потесна специјализација.
 
I

Intex

Гостин
Дизајн на производи кај кои највеке се дава акцент на естетскиот и модерен изглед вклучително со сите елементи од кои производот е составен. Најмногу работиме на компјутери т.е CAD, Maya, Solidworks.
има доста математика, механика, статика, електротехника, машинска обработки и видови на машини и тн.

Имаме една изрека која е малку трагикомична а гласи вака:
Кој ги поминал Кирил и Методиј го завршил факултетот.

Кирил е професор кој ни предава електротехника а Методија е професор кој ни предава хидраулика.
Значи ако се запишуваш на овој смер овие 2 предмета се најтешките.
Помини ги си го завршил факултетот.
П.С Јас го немам у[те поминато хидраулика, а го презапишав од лани.
У просек од 800 луге на испит, 50 max поминуваат.
Така да... чорба Македонче.
Од овие предмети што ги спомна, 99 % сакам да ги изучувам, така да могуче е на вакво нешто да се запишам.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Од овие предмети што ги спомна, 99 % сакам да ги изучувам, така да могуче е на вакво нешто да се запишам.
Исти к*рац е и на Производна информатика, исто тие професори се тиња, ама ти кога ке се запишеш за 1 година може Мето ке оди у пензија па затоа ти е гајле : ) Инаку биди потготвен на идиотизам од страна на асистентите и барање на свемирски работи за е*ан потпис, а овералл не е многу тешко, ако сакаш машинство. Јас отидоф на ПИнф, очекував информатика, ама ни И нема од тоа : )

За подетални информации ТУКА :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom