Мачки (општи дискусии)

Член од
6 октомври 2011
Мислења
5
Поени од реакции
2
Ако го оставиш што сака да прави, ќе се качува :)) а ќе лиже ако му се допаѓа тоа што е во чинијата. Чувам мачки од кога знам за себе, ниедна се нема качувано по маси и чинии бидејки така сме ги учеле од мали
Благодарам многу...
А, кои се најдобри раси на мачки, мислам кои мачки пуштаат најмалку влакна??
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Ако го оставиш што сака да прави, ќе се качува :)) а ќе лиже ако му се допаѓа тоа што е во чинијата. Чувам мачки од кога знам за себе, ниедна се нема качувано по маси и чинии бидејки така сме ги учеле од мали
Абе не заебавај, куче тешко се учи на таква послушност не па мачка. :)
 
Член од
11 септември 2011
Мислења
358
Поени од реакции
608
Дали мачките се качуваат по маси и лижат чинии??
Ве молам итно инаку сакам да си земам маче зато се распрашувам..
:)
Мачката ако ти е мачор тогаш одговорот е ДА - се качува по маси и лиже чинии, но ако мачката ти е мачка - женка тогаш таа почесто ќе се снаоѓа сама и ќе си лови глувци, се разбира ако живееш во куќа, а ако си во стан тогаш :vozbud:.
Мој совет и лично искуство е да ги прилепуваш столовите до масата за да не може преку столот да ти се качи на маса, а ако не ти успева тогаш воспитна мерка, не мислам на ќотек туку условен рефлекс, мачката да ја натераш да сфати дека храната што и ја даваш треба да ја заслужи на некој начин, да ти се умилкува и да те моли да и дадеш храна, а не да помисли дека храната е луксуз што ќе и биде достапна кога она ќе посака.
 
Член од
6 октомври 2011
Мислења
5
Поени од реакции
2
Мачката ако ти е мачор тогаш одговорот е ДА - се качува по маси и лиже чинии, но ако мачката ти е мачка - женка тогаш таа почесто ќе се снаоѓа сама и ќе си лови глувци, се разбира ако живееш во куќа, а ако си во стан тогаш :vozbud:.
Мој совет и лично искуство е да ги прилепуваш столовите до масата за да не може преку столот да ти се качи на маса, а ако не ти успева тогаш воспитна мерка, не мислам на ќотек туку условен рефлекс, мачката да ја натераш да сфати дека храната што и ја даваш треба да ја заслужи на некој начин, да ти се умилкува и да те моли да и дадеш храна, а не да помисли дека храната е луксуз што ќе и биде достапна кога она ќе посака.
Благодарам многу...
А, кои се најдобри раси на мачки, мислам кои мачки пуштаат најмалку влакна??
--- надополнето: Oct 6, 2011 8:13 PM ---
Абе не заебавај, куче тешко се учи на таква послушност не па мачка. :)
Благодарам многу...
А, кои се најдобри раси на мачки, мислам кои мачки пуштаат најмалку влакна??
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
А, кои се најдобри раси на мачки, мислам кои мачки пуштаат најмалку влакна??
Па обичните така познати контињерски мачки кај нас :) а има раса и без влакна само не знам како се викаат. Сијамките исто не се толку влакнести и јас лично не ги сакам, а луѓе викаат за нив дека се нешто како кучиња во мачешка кожа... за мене најинтересни се ангорките ама тие се митарат највеќе така да ако си во стан не се за тебе. Исто и персиските се убави само тие се премногу инертни и се чудна контрадикција на она што би требало да претставува мачка и се многу скапи и највеќе пуштаат влакна.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Нема врска дали е мачор, мојата е женска па еднаш се качи, и признавам ја удрив силно со мувалчето (за муви тепајне) и од тогаш не и се повтори..
 
Член од
27 април 2009
Мислења
217
Поени од реакции
13
Пред два дена купив сијамско маче , проблемот е што е премногу агресивно , цело време трча , скока по мебелот , гребе , едноставно не ти дава мир ниту една секунда , некој што има искуство да ми каже како да го воспитам , иначе е 2 месеци старо.:confused:
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Пред два дена купив сијамско маче , проблемот е што е премногу агресивно , цело време трча , скока по мебелот , гребе , едноставно не ти дава мир ниту една секунда , некој што има искуство да ми каже како да го воспитам , иначе е 2 месеци старо.:confused:
Ќе се смири само пријателе,сепак сијамка е.

П.С Со среќа да си го чуваш зверчето :)
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Пред два дена купив сијамско маче , проблемот е што е премногу агресивно , цело време трча , скока по мебелот , гребе , едноставно не ти дава мир ниту една секунда , некој што има искуство да ми каже како да го воспитам , иначе е 2 месеци старо.:confused:
:)

Дете, имаш среќа! Си купил здраво маче, можно да било и доминантно во леглото. Коа би бирала маче, ја би одбрала како твоево, исто. Само што, ја не би го чувала ИСКЛУЧИВО дома. Не му треба васпитање, му треба вистинско дрво за качување, тревичка, инсекти, птици, други мачки (мали и големи) за социјализација и развивање на вештини. Мораш да го чуваш дома, сфаќам, расно е, си го платил, се плашиш да не му го сервираш на некој трујач, гулабар или евентуално некој да не го стаи под тркало. Све е тоа у ред. Сеа сфаќаш зошто не си требал да даваш пари? :sneaky:
 
L

Lu

Гостин
Дали во Македонија има Scottish Fold??
99% сум сигурна дека нема.
--- надополнето: Oct 9, 2011 9:57 PM ---
А кои се најдобри раси на мачки, мислам кои мачки пуштаат најмалку влакна?
Сијамските мачки.
Најмалку пуштаат влакна, да не речам воопшто не пуштаат.
Јас чувам Сијамски мачор и немам никакви проблеми со влакна, едноставно Сијамките се идеални мачки за во стан.
Доколку живееш во стан топло ти препорачувам да си земеш Сијамска мачка.
Јас чувам Сијамка и се што те интересира за нив слободно можеш да ме прашаш, и еве читни ја темава Сијамска мачка
--- надополнето: Oct 9, 2011 10:07 PM ---
Пред два дена купив Сијамско маче , проблемот е што е премногу агресивно , цело време трча , скока по мебелот , гребе , едноставно не ти дава мир ниту една секунда , некој што има искуство да ми каже како да го воспитам , иначе е 2 месеци старо.:confused:
Па тоа е вистинска Сијамска мачка, незнам што очекуваше ти ?
Такви се Сијамките, они се најтемпераментната раса на мачки што постојат, и таквото однесување што ти го опиша (цело време трча, скока по мебелот, едноставно не ти дава мир ниту една секунда) е сосема нормално однесување за една Сијамска мачка.

Повеќе околу Сијамските мачки можеш да прочиташ на темата што ја имам отворено - Сијамска мачка
 
K

kalimer0

Гостин
ima li barem nekoja crna tocka ili cel e bel da gi sparimi so Bela
Тоа што и двајцата ќе бидат бели не значи дека и малите ќе бидат целосно бели. На пример доколку мајката на Бела била жолта, Бела ја има таа особина но таа е скриена и може да излезе кај малите мачиња и тие да бидат жолти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom