Мачки (општи дискусии)

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.516
Поени од реакции
33.694
Za edno godisno mace cetvrtina ili polovina apce bese za glisti?
Vcera mu zemav i zaboraiv kako bese terapijava.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.516
Поени од реакции
33.694
toa ti ide po kilaza. od prilika kolku tezi maceto i za kolku kg e tabletata. taka ke delis.
Eve sea gledam tabletava pisuva za 10kila
Od prilika cetvrtina najverojatno iako debelo e dosta za 10tina meseci.

Ke mu dadam cetvrtina.

No neso pamtam posle edna dve nedeli uste pola?

Neli e na 3 4 meseci?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Eve sea gledam tabletava pisuva za 10kila
Od prilika cetvrtina najverojatno iako debelo e dosta za 10tina meseci.

Ke mu dadam cetvrtina.

No neso pamtam posle edna dve nedeli uste pola?

Neli e na 3 4 meseci?
toa e ako isfrli nesto sega, pa posle 1 nedela ili 10na dena pak povtoruvas.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.144
Поени од реакции
18.168
Мачката денес ми кива цело време.
Весела си е не е опадната во расположение, али излеа почнува да настинва.
Ќе пие чај ако и сварам?Само планиниски и нане имам дома? :X3:
Само Салеп.По можност од Агроплод.:D

Стопи му четврт парацетамол во вода и натерај го некако за пиење, исто ко оние таблети против глисти.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Само Салеп.По можност од Агроплод.:D

Стопи му четврт парацетамол во вода и натерај го некако за пиење, исто ко оние таблети против глисти.
НЕ НЕ НЕ НЕ!!!!!!

Парацетамолот е нестероиден лек кој за кучињата и мачките е токсичен! Мачките не можат да го метаболизираат поради што настанува оштетување на органските системи и е животозагрозувачка состојба.[DOUBLEPOST=1480444913][/DOUBLEPOST]Да додадам, едуцирајте се кои лекови што се добра за нас СЕ ЗАБРАНЕТИ ЗА ВАШИТЕ МИЛЕНИЦИ!!!!

http://www.merckvetmanual.com/mvm/toxicology/toxicities_from_human_drugs/analgesics_toxicity.html

Парацетамолот ќе го најдете под ацетаминофен.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.144
Поени од реакции
18.168
НЕ НЕ НЕ НЕ!!!!!!

Парацетамолот е нестероиден лек кој за кучињата и мачките е токсичен! Мачките не можат да го метаболизираат поради што настанува оштетување на органските системи и е животозагрозувачка состојба.[DOUBLEPOST=1480444913][/DOUBLEPOST]Да додадам, едуцирајте се кои лекови што се добра за нас СЕ ЗАБРАНЕТИ ЗА ВАШИТЕ МИЛЕНИЦИ!!!!

http://www.merckvetmanual.com/mvm/toxicology/toxicities_from_human_drugs/analgesics_toxicity.html

Парацетамолот ќе го најдете под ацетаминофен.
Толку од препораките на локалните ветеринари...
 
Член од
19 декември 2013
Мислења
236
Поени од реакции
152
Dve nedeli bese dobro, vcera pak napravi belja i toa se izmocha na istoto mesto.Dali znaete kako i so shto da napravam da ne mu mirisa povekje i da ne odi tamu da mochka?Ne e do perenjeto,tepihot nekolku pati e peren,pa pogotovo na toa mesto.
Chare?Nervi iskinav vekje.
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Знае некој дали во Македонија има луѓе што вградуваат вратички за мачка?
 
Член од
13 јуни 2015
Мислења
42
Поени од реакции
122
Читав дискусијата за болвите, луѓе пазете ако приметите дека една има одма ставајте ампула, затоа што ќе ви истресе јајца од болви насекаде низ домот. Јас пред да си го земам мачорот од МК баба и сестра ми го запустеле малце таму, фатил болви и толку многу имал што почнале да излегуваат од него и да се множат каде ќе стигнат, значи рој од болви дома било и јајца од болви. После тоа морале цела куќа комплет да ја прскаат со незнам што за да се искорени се комплет.
@loveanimals ќе ја ставаш ампулата таму каде неможе да ја дофати, т.е. на вратот измеѓу ушите.
Како изгледаат јајцата од болви ?
Имам приметено кога мачето се чешка испушта црни парченца мали (не пукаат или нешто) е сега не знам дали е тоа ѓубре од песокот или некои други паразити...
Дали доколку мачката има пазарити или некои други инфекции, колку време е потребно да ја излечиме?
 
M

Moon Child

Гостин
Албино мачки се овие белите со различна боја на очи.
Нека ме поправи некој ако грешам, мислам оти они се глуви мачки.[DOUBLEPOST=1482407470][/DOUBLEPOST]
Како изгледаат јајцата од болви ?
Имам приметено кога мачето се чешка испушта црни парченца мали (не пукаат или нешто) е сега не знам дали е тоа ѓубре од песокот или некои други паразити...
Дали доколку мачката има пазарити или некои други инфекции, колку време е потребно да ја излечиме?
тоа се јајца од болви. Стави и ампула да не ти расфрла јајца насекаде па после да неможете глава да дигнете по дома од болви.
 
K

Kacar

Гостин
Здраво луѓе! Ќе добијам на поклон персиско маче.
Па ме интересира околу грижата, која е најбоља храна ( а не толку скапа), дали може и колку пати да го бањам со сув шампон, како да ја одржувам длаката. Некои посебни карактеристики на тие мачки итн ? Искуства ?
Кога да го вакцинирам ( тоа е месец и половина), колку вакцини се примаат, колку чинат ? Најбољи ветеринар во Скопјево ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom